Постанова № 56566055, 16.03.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2016
Номер справи
815/5975/15
Номер документу
56566055
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 березня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/5975/15

Категорія: 9.5 Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С. О. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Федусик А.Г.,

суддів - Шевчук О.А. та Зуєвої Л.Є.,

при секретарі - Пальоній І.М.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1 та представника апелянта - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державного підприємства "Одеська залізниця" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року по справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції у Вінницькій області до Державного підприємства "Одеська залізниця", третя особа - виконавчий комітет Вапнярської селищної ради про стягнення збитків,-

В С Т А Н О В И Л А :

У жовтні 2015 року Державна фінансова інспекція у Вінницькій області (далі ДФІ) звернулась до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Одеська залізниця" (далі ДП), третя особа - виконавчий комітет Вапнярської селищної ради, в якому просила стягнути з відповідача збитки у сумі 24188,00 грн., завдані внаслідок несплати до спеціального фонду селищного бюджету коштів пайової участі у розвиток інфраструктури населеного пункту.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись з постановою суду, ДП подало апеляційну скаргу, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що на виконання п.1.4.1 плану контрольно-ревізійної роботи на І квартал 2015 року та на підставі направлень на проведення ревізії від 24 березня 2015 року №№291, 295, виданих начальником ДФІ, службовими особами позивача було проведено планову ревізію бюджету смт.Вапнярка, фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Вапнярської селищної ради за період з 1 січня 2013 року по 1 березня 2015 року, за результатами якої складено акт від 07 травня 2015 року №08-13/07.

На підставі акту ревізії від 07 травня 2015 року №08-13/07, на підставі п.7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю", 14 травня 2015 року за вих. №02-08-25-15/2675 голові Вапнярської селищної ради надіслано вимогу про усунення виявлених порушень.

Так, відповідно до п.1 вказаної вимоги в ході ревізії встановлено, що в порушення вимог ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядку пайової участі, затвердженого рішенням 24 сесії Ради 6 скликання від 28 березня 2013 року №652, п.4-1 ч.1 ст.71 Бюджетного кодексу із забудовниками (замовниками) не укладено договори про сплату залучених коштів замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт.Вапнярка, внаслідок чого спеціальним фондом селищного бюджету недоотримано доходів в загальній сумі 111992,00 грн., зокрема, з Одеської залізниці в особі Відокремленого структурного підрозділу Колійно-машинна станція №128 в сумі 24188,00 грн.

Для усунення зазначених порушень законодавства ДФІ у вищезазначеній вимозі запропонувала Вапнярській селищні раді стягнути збитки з Відокремленого структурного підрозділу Колійно-машинна станція №128 у сумі 24188,00 грн., завдані внаслідок несплати до спеціального фонду селищного бюджету коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Не сплата відповідачем станом на жовтень 2015 року вказаних сум і стала підставою для звернення ДФІ з позовом до суду.

Вирішуючи справу та відмовляючи в задоволенні вимог, суд першої інстанції, на ряду з іншим, виходив з того, що при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог про усунення порушень законодавства з питань збереження і використання активів, звернутися до суду з відповідним позовом в інтересах держави чи підконтрольної установи. Також було зазначено, що пред'явлення ДФІ позову про стягнення з ДП на користь Вапнярської селищної ради збитків у сумі 24188,00 грн., завданих внаслідок несплати до спеціального фонду селищного бюджету коштів пайової участі у розвиток інфраструктури населеного пункту, є правомірним.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх помилковими з огляду на наступне.

Преамбулою Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі Закон) передбачено, цей Закон встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Положеннями ст.40 вказаного Закону передбачено, що порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

В той же час, згідно до п.9 ч.4 ст.40 Закону визначено, що до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва об'єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об'єктів енергетики, зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу).

Так, з матеріалів справи, зокрема, витягу з акта від 07 травня 2015 року №08-13/07, вбачається, що відповідачем у 2014 році було проведено капітальний ремонт адміністративного корпусу вартістю 323279,00 та капітальний ремонт побутових приміщень вартістю 279426,00 грн., внаслідок чого, на думку ДФІ, ДП повинно було сплатити пайову участь у розвиток інфраструктури смт.Вапнярка.

Разом з тим, враховуючи положення п.9 ч.4 ст.40 Закону та приймаючи до уваги, що ДП в 2014 році було проведено капітальний ремонт об'єктів транспортної інфраструктури, колегія суддів приходить до висновку, що обов'язок у ДП брати участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, в даному випадку, відсутній, а тому відповідні позовні вимоги не підлягають задоволенню.

При цьому судова колегія не приймає до уваги посилання позивача на те, що Порядком пайової участі, затвердженим рішенням 24 сесії Ради 6 скликання від 28 березня 2013 року №652, яке є обов`язковим для виконання, не передбачено звільнення від пайової участі замовників у разі будівництва ними об'єктів інженерної та транспортної інфраструктури, оскільки таке звільнення передбачено діючим законодавством, а саме п.9 ч.4 ст.40 Закону.

Таким чином, враховуючи все вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при ухвалені постанови припустився порушень норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим судове рішення підлягає скасуванню з постановленням по справі нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Державного підприємства "Одеська залізниця" - задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов Державної фінансової інспекції у Вінницькій області до Державного підприємства "Одеська залізниця", третя особа - виконавчий комітет Вапнярської селищної ради про стягнення збитків - залишити без задоволення.

Стягнути з Державної фінансової інспекції у Вінницькій області на користь Державного підприємства "Одеська залізниця" судовий збір в розмірі 1339 (одна тисяча триста тридцять дев'ять) грн. 80 коп..

Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: А.Г. Федусик Суддя: Суддя: Л.Є. Зуєва О.А. Шевчук