Постанова № 56555945, 17.03.2016, Іванківський районний суд Київської області

Дата ухвалення
17.03.2016
Номер справи
366/553/16-а
Номер документу
56555945
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №366/553/16-а

Провадження № 2-а/366/9/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2016 року смт. Іванків

Суддя Іванківського районного суду Київської області Ткаченко Ю.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

24 лютого 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області (далі за текстом УПФУ у Іванківському районі) щодо відмови провести йому перерахунок пенсії згідно з довідкою про заробітну плату (грошове забезпечення) №931 від 01.02.2016 року, яка видана Іванківським РВ ГУ МВС України (ліквідаційною комісією) та зобовязати УПФУ у Іванківському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до вказаної вище довідки з 03 лютого 2016 року.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог вказує на те, що він перебуває на пенсійному обліку у відповідача.

03 лютого 2016 року позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату (грошове забезпечення) № 931 від 01.02.2016 року, яка видана Іванківським РВ ГУ МВС України на виконання постанови Іванківського районного суду Київської області від 28.12.2015 року.

УПФУ у Іванківському районі відмовило позивачу у перерахунку та виплаті пенсії на підставі зазначеної довідки про заробітну плату, оскільки, на думку відповідача, у вказану довідку безпідставно внесені суми грошової винагороди 675 крб., премія 40 крб., добові 7 крб.

ОСОБА_1 вважає, що відмова відповідача є неправомірною і такою, що порушує його конституційне право на належне пенсійне забезпечення та соціальний захист.

15 березня 2016 року відповідачем до суду було подано заперечення на позов ОСОБА_1, в якому зазначено, що вимоги позивача є безпідставними, так як не ґрунтуються на вимогах законодавства, яке діяло як на момент призначення пенсії, так і на час приведення пенсії у відповідність до Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року, так як відсутні первинні документи, які б підтверджували заявлені позовні вимоги позивача; просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ч. 4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суд, встановивши обставини справи, що підтвердженні засобами доказування, дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та інваліда ІІ групи, перебуває на обліку у відповідача, як пенсіонер та отримує пенсію по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків (протокол № 712 від 28.02.2011 року).

Постановою Іванківського районного суду Київської області № 366/2987/15-а від 28.12.2015 року було задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Іванківського РВ ГУ МВС України в Київській області; визнано дії Іванківського РВ ГУ МВС України в Київській області щодо надання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату за роботу у третій зоні небезпечності (зоні відчуження) м. Прип'ять по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період 26 та 27 квітня 1986 року за № 29 від 6 листопада 2015 року без включення одноразової грошової допомоги в розмірі 675 крб., подвійного посадового окладу, добових та премії, протиправними; зобов'язано Іванківського РВ ГУ МВС України в Київській здійснити перерахунок з відображенням його в особовому рахунку та включити ОСОБА_1 у довідку про заробітну плату за період 26 та 27 квітня 1986 року за роботу у третій зоні небезпечності (зоні відчуження) м. Прип'ять по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС одноразову грошову винагороду в розмірі 675 крб., подвійний посадовий оклад, добові та премію, і надати довідку з урахуванням вказаних виплат. Постанова набрала законної сили 29.01.2016 року.

На виконання даної постанови суду ліквідаційною комісією Іванківського РВ ГУ МВС України в Київській області позивачу було видано довідку про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 931 від 01.02.2016 року, в яку включено всі суми виплат, визначених постановою, та зазначено підставу їх включення.

Позивач звернувся із вказаною довідкою до відповідача з вимогою перерахувати пенсію.

Листом № 887/06-02 від 18.02.2016 року відповідач відмовив позивачу у перерахунку та виплаті пенсії на підставі зазначеної довідки про заробітну плату, оскільки, на думку відповідача, у вказану довідку безпідставно внесені суми грошової винагороди 675 крб., премія 40 крб., добові 7 крб. Відповідач зазначає, що такі виплати не зазначені у належно завіреній копії особового рахунку позивача за 1986 рік, яка зберігається у пенсійній справі, а відтак вони не мали постійного характеру виплати і тому немає підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної довідки. Крім того відповідач вказує, що постанова суду від 28.12.2015 року 2-а/366/147/15, якою зобовязано Іванківський РВ ГУ МВС України здійснити перерахунок заробітку позивача за роботу у зоні відчуження з відображенням у особовому рахунку одноразової грошової винагороди в розмірі 675 крб., подвійного посадового окладу, добових і премії, не визначає зобовязань для УПФУ у Іванківському районі щодо перерахунку пенсії позивача, а тому, знову ж таки, підстав для перерахунку пенсії немає.

Суд не погоджується з такою позицією відповідача.

Так, відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1.

За змістом пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Згідно з пунктом 38 Порядку подання та оформлення документів, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження; видає пам'ятку пенсіонеру, копія якої зберігається у пенсійній справі. Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений Постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011 року.

Відповідно до положень даного Порядку пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи. У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (п.п. 1, 3 Порядку).

Відповідно до п. 7 Порядку пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд приходить до висновку, що розмір пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до частини першої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і Порядку, затвердженого ПКМУ № 1210, ставиться в залежність від одержаного особою заробітку за період роботи в зоні відчуження.

Як вбачається з матеріалів справи, довідка про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 931 від 01.02.2016 року, яку позивач надав відповідачу для перерахунку пенсії, за формою і змістом відповідає наказу Міністерства соціальної політики України від 03.09.2012 р. № 536, зазначена довідка видана уповноваженими на те органом та не визнана недійсною в судовому порядку.

Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на те, що суми грошової винагороди 675 крб., премія 40 крб., добові 7 крб. в довідку були внесені безпідставно, бо не відображені в особовому рахунку позивача за 1986 рік. Дійсно, в особовому рахунку позивача за 1986 рік, який міститься в матеріалах пенсійної справи, зазначені виплати не були відображені, і, як наслідок, не були включені і в довідку про заробіток у зоні відчуження, на підставі якої відповідач здійснив позивачу нарахування пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків у 2011 році. Саме порушення таких прав позивача стало предметом судового розгляду у справі № 366/2987/15-а, про що свідчить постанова суду від 28.12.2015 року, якою були відновлені права позивача.

В резолютивній частині постанови Іванківського районного суду від 28.12.2015 року чітко визначено, що в особовий рахунок ОСОБА_1 та у довідку про його заробітну плату за роботу у зоні відчуження слід внести одноразову грошову винагороду в розмірі 675 крб., подвійний посадовий оклад, добові та премію, тобто виплати, які ставить під сумнів відповідач, були включені до довідки на підставі постанови суду.

Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення є обовязковими до виконання на всій території України.

Суд звертає увагу відповідача на те, що незважаючи на відсутність у постанові Іванківського районного суду від 28.12.2015 року зобовязальних вказівок для відповідача щодо перерахунку пенсії, відповідачем не можуть ігноруватися факти, встановлені цим судовим рішенням.

Суд розцінює позицію відповідача, який вважає, що вказані вище виплати безпідставно включені до довідки про заробіток позивача у зоні відчуження, як повне нівелювання значення та сили судового рішення, яке набрало законної сили, що є неприпустимим і протизаконним. До того ж УПФУ у Іванківському районі приймало участь у справі № 366/2987/15-а в процесуальному статусі третьої особи, а відтак, у разі незгоди із судовим рішенням, могло оскаржити його до апеляційної інстанції.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, відповідач не надав суду жодних доказів, які б доводили, що дані, які містяться в довідці про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 931 від 01.02.2016 року містять неправдиві або недостовірні дані; в судовому порядку, як зазначалося вище, вказана довідка недійсною також не визнавалася.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 24.02.2015 року у справі № К/800/12074/13.

У звязку з цим, суд вважає, що відмова УПФУ у Іванківському районі щодо перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 931 від 01.02.2016 року, є незаконною, і тому позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтею 19 Конституції України, статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 року № 22-1, ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений Постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011 року, статтями 69-71, 76, 79, 86, 94, 122, 158-163, 167, 183-2, 185, 186, 254, 256 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити повністю.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області щодо відмови у прийнятті для перерахунку пенсії довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану ОСОБА_1 за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 931 від 01.02.2016 року - неправомірними.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідно до довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 931 від 01.02.2016 року з 03 лютого 2016 року, із врахуванням вже виплачених сум.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених КАС України.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: