Постанова № 56553160, 19.03.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2016
Номер справи
875/16/16
Номер документу
56553160
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 875/16/16

Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 березня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Грищенко Т.М.,

суддів Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,

при секретарі Киш С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_2 в особі представника ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності, -

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулася до Київського апеляційного адміністративного суду і, з урахуванням уточнення позовних вимог, просила визнати протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії, яка полягає в нерозгляді на засіданні Центральної виборчої комісії у п'ятиденний строк заяви сільського голови Грусятицької сільської ради Жидачівського району Львівської області ОСОБА_2 від 09.03.2016 р. про зміну Постанови Центральної виборчої комісії від 25.12.15 № 619 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 27 березня 2016 року» шляхом виключення із тексту додатку положення про входження до Ходорівської міської об'єднаної територіальної громади Грусятицької сільської ради, а саме сіл Грусятичі та Ліщини (п. 6 Додатку до постанови Центральної виборчої комісії від 25.12.15 № 619); зобов'язати Центральну виборчу комісію розглянути на своєму засіданні заяву сільського голови Грусятицької сільської ради Жидачівського району Львівської області ОСОБА_2 від 09.03.2016 р. про зміну Постанови Центральної виборчої комісії від 25.12.15 № 619 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 27 березня 2016 року» шляхом виключення із тексту додатку положення про включення до складу Ходорівської міської об'єднаної територіальної громади Грусятицької сільської ради, а саме сіл Грусятичі та Ліщини (п. 6 Додатку до постанови Центральної виборчої комісії від 25.12.15 № 619).

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів приходить до наступного.

До Центральної виборчої комісії 9 вересня 2015 року надійшло звернення Львівської обласної державної адміністрації щодо прийняття Центральною виборчою комісією рішення про призначення перших виборів депутатів Ходорівської міської ради об'єднаної територіальної громади та Ходорівського міського голови у зв'язку з добровільним об'єднанням територіальних громад міста та сіл. Згідно з даним переліком, села Грусятичі та Ліщини входять до Ходорівської міської об'єднаної територіальної громади.

Постановою Центральної виборчої комісії від 25.12.15 № 619 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 27 березня 2016 року» призначено на 27 березня 2016 року перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів згідно з наведеним вище переліком.

З 6 лютого 2016 року оголошено початок виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів, призначених згідно з пунктом 1 цієї постанови.

Позивачка, посилаючись на те, що Постанова ЦВК № 619 частково порушує права та інтереси територіальної громади Грусятицької сільської ради, а саме через відсутність на момент її прийняття рішення Грусятицької сільської ради про добровільне об'єднання і протиправність дій Львівської ОДА по зверненню до ЦВК із листом № 5/6-6204/0/2-15-28 від 08.09.15 в частині надіслання матеріалів, що стосуються Грусятицької сільської ради, 09.03.2016 р. звернулася до Центральної виборчої комісії із заявою про внесення змін до Постанови ЦВК № 619.

Зокрема, вона просила змінити Постанову Центральної виборчої комісії від 25.12.15 №619 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 27 березня 2016 року» шляхом виключення із тексту додатку положення про те, що до складу Ходорівської міської об'єднаної територіальної громади входить Грусятицька сільська рада а саме, села Грусятичі та Ліщини. (п. 6 Додатку до постанови Центральної виборчої комісії від 25.12.15 № 619).

За результатами розгляду вказаної заяви, членом Центральної виборчої комісії Діденком О.М. було надано відповідь листом від 14 березня 2016 року за № 21-40-433 про відмову у задоволенні заяви з огляду на відсутність правових підстав для внесення таких змін.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» встановлено, що Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

Відповідно до частини 2 статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» комісія очолює систему виборчих комісій та комісій з референдуму, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму. Комісія здійснює контроль за діяльністю та консультативно-методичне забезпечення виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, та комісій з місцевих референдумів.

За правилами ст.2 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України.

Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об'єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.

Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» виборці, виборчі комісії, комісії з референдумів, інші суб'єкти виборчого і референдумного процесів, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, об'єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, іноземці та особи без громадянства, а також органи влади іноземних держав, міжнародні організації мають право звернутися до Комісії із зверненнями з питань, що належать до повноважень Комісії, в порядку, встановленому цим Законом, Законом України "Про звернення громадян" та іншими законами України. Звернення може бути подано як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне).

Статтею 15 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» визначено, що заяви та скарги, подані до Комісії, розглядаються у порядку, встановленому цим та іншими законами, а також Регламентом Центральної виборчої комісії. Заяви та скарги, які подані до Комісії під час виборчого процесу чи процесу референдуму та стосуються цього процесу, розглядаються Комісією протягом п'яти днів з дня надходження заяви або скарги, якщо інший строк не встановлено відповідним законом України про вибори або референдуми. Днем подачі такої заяви чи скарги вважається день фактичного отримання скарги Комісією.

Згідно з ч. 5 цієї ж статті Закону заява, подана до Комісії, за дорученням Голови Комісії або одного із його заступників попередньо розглядається членом Комісії.

Якщо заява не вимагає прийняття рішення Комісії, член Комісії за дорученням Голови Комісії або одного з його заступників може надати відповідь заявнику від свого імені (частина сьома статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію").

У наданій позивачу відповіді зазначалося про відсутність правових підстав для внесення змін до вищевказаного рішення Комісії, з огляду на те, що Центральною виборчою комісією кількість територіальних виборчих округів визначено у відповідності з вимогами ст. 93 Закону України «Про місцеві вибори» та відповідно затверджений розподіл субвенцій з державного бюджету.

Відповідно до частини другої статті 3 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісії та її члени зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та іншими законами України.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 29 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" член Комісії розглядає заяви суб'єктів виборчого процесу та процесу референдуму.

Таким чином, за результатами розгляду звернення позивачці було надано відповідь членом комісії в порядку, встановленому Законом України "Про Центральну виборчу комісію", що свідчить про відсутність протиправної бездіяльності з боку Центральної виборчої комісії.

Отже, колегія суддів вважає помилковими доводи позивача щодо обов'язковості розгляду його заяви на засіданні комісії Центральної виборчої комісії і не вбачає в її діях порушення вимог ч. 7 ст. 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію".

Також, слід зазначити, що до Центральної виборчої комісії 29 січня 2016 року електронною поштою та 8 лютого 2016 року поштовим зв'язком вже надходили звернення за підписом Грусятицького сільського голови, в яких містилося аналогічне прохання щодо внесення змін до постанови Комісії від 25 грудня 2015 року №619. За результатами розгляду зазначених звернень також надавалася відповідь листом за підписом члена Центральної виборчої комісії Діденка О.М. (лист від 12 березня 2016 року № 21-40-225), в якій було поінформовано заявника про відсутність правових підстав для внесення змін до вказаного рішення Комісії.

З огляду на вищевикладене, дії члена Центральної виборчої комісії щодо розгляду заяви сільського голови Грусятицької сільської ради Жидачівського району Львівської області ОСОБА_2 від 09.03.2016 р. про зміну Постанови Центральної виборчої комісії від 25.12.15 № 619 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 27 березня 2016 року» шляхом виключення із тексту додатку положення про те, що до складу Ходорівської міської об'єднаної територіальної громади входить Грусятицька сільська рада (села Грусятичі, Ліщини) (п. 6 Додатку до постанови Центральної виборчої комісії від 25.12.15 № 619) є законними, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

У п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у редакції, чинною на момент звернення позивачки з позовом до суду закріплено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру (який подано фізичною особою) справляється судовий збір у розмірі: 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у редакції, чинною на момент звернення позивачки до суду з адміністративним позовом у цій справі, закріплено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Мінімальну заробітну плату встановлено Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік", яка на перше січня 2016 року становить 1378,00 грн.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що за подачу даного адміністративного позову Позивачка має сплатити судовий збір у сумі 1212,64 грн. ((551,2 х2)х110%).

Так як, при пред'явленні адміністративного позову до суду судовий збір не сплачено, його має бути стягнуто з позивачки в дохід спеціального фонду Державного бюджету України у відповідному розмірі.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_2 є необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, 172, 177 КАС України, суд, -

П О С ТА Н О В И В:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 в дохід спеціального фонду Державного бюджету України (р/р 31211206781007, отримувач - УДКСУ у Печерському р-ні, банк отримувача - ГУДКСУ у м. Києві, код ЄДРПОУ 38004897, МФО 820019, код бюджетної класифікації 22030101) судовий збір за подання до суду адміністративного позову в розмірі 1212,64 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий суддя Т.М.Грищенко

Судді І.О.Лічевецький

В.Е.Мацедонська

Головуючий суддя Грищенко Т.М.

Судді: Лічевецький І.О.

Мацедонська В.Е.