Постанова № 56550781, 14.03.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2016
Номер справи
823/24/16
Номер документу
56550781
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2016 року справа № 823/24/16

12 год. 15 хв.м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання - Будченко А.Ю.,

за участю представників:

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача та третьої особи - Руденко Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_3 подала позов, в якому просить:

- визнати незаконною бездіяльність тимчасово виконуючого обов'язки начальника управління Національної поліції в Черкаській області Пустовара Владислава Володимировича по прийняттю позивача на службу до управління Національної поліції в Черкаській області;

- зобов'язати тимчасово виконуючого обов'язки начальника управління Національної поліції в Черкаській області Пустовара Владислава Володимировича видати наказ про призначення ОСОБА_3 на службу в управлінні Національної поліції в Черкаській області у званні підполковника поліції.

В судовому засіданні 29.02.2016 суд за згодою представника позивача здійснив заміну відповідача у справі - тимчасово виконуючого обов'язки начальника управління Національної поліції в Черкаській області Пустовара Владислава Володимировича на належного - Головне управління Національної поліції в Черкаській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що її було звільнено з органів внутрішніх справ за пунктом 64 "з" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ по причині переведення в інший орган, що підтверджується відповідним наказом та записом до трудової книжки, але до моменту подання позову не прийнято на службу до поліції.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.

В письмових запереченнях на адміністративний позов Головне управління національної поліції в Черкаській області просило в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року № 730 "Про утворення територіальних органів національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" утворено територіальний орган Національної поліції - Головне управління Національної поліції в Черкаській області, яке не є правонаступником управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області.

Також відповідач зазначає, що для переведення працівника на інше підприємство необхідним є наявність певних фактів: згода працівника (рапорт ОСОБА_3), лист-запит підприємства куди переводиться працівник, однак останній позивачем не наданий та у відповідача відсутній.

Крім того, відповідач зазначив, що Законом України "Про Національну поліцію" визначений відповідний порядок прийняття на службу в поліцію, а тому адміністративний суд, виконуючи завдання адміністративного судочинства, не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила з підстав, викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов та просила в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Представник третьої особи проти позову заперечила з підстав, викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов відповідача та просила в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, свідка, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

ОСОБА_3 прийнята на службу в органи внутрішніх справ згідно наказу ДДУПВП № 48 о/с від 31.07.1997.

Наказом управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області № 196 о/с від 20.07.2015 відповідно статті 17 Закону України "Про відпустки" позивачу надано оплачувану відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами з 15 липня 2015 року до 17 листопада 2015 року.

Наказом управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області № 284 о/с від 15.10.2015 відповідно статті 17 Закону України "Про відпустки" та у зв'язку з ускладненням пологів підполковнику міліції ОСОБА_3 старшому оперуповноваженому управління УМВС України в Черкаській області продовжено оплачувану відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами з 18 листопада 2015 року до 01 грудня 2015 року.

03 листопада 2015 року позивач подала до УМВС України в Черкаській області рапорт про звільнення з органів внутрішніх справ у зв'язку з переходом у встановленому порядку на службу до Національної поліції України.

Наказом управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області № 313 о/с від 06.11.2015 згідно з пунктом 9 розділу ХІ Закону України "Про національну поліцію" та відповідно до пункту 64 "з" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ на підставі рапорту від 03.11.2015 підполковника міліції ОСОБА_3, старшого оперуповноваженого управління УМВС України в Черкаській області, звільнено у запас Збройних Сил у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інших міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації).

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що спеціальним законом, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України є Закон України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року № 580-VIII (далі - Закон України № 580-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону України № 580-VIII Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

Закон України № 580-VIII був опублікований 06.08.2015 року в газеті "Голос України" та відповідно до Прикінцевих та перехідних положень, набрав чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, тобто 07.11.2015, крім, зокрема, пунктів 8 - 11 Прикінцевих та перехідних положень, які набрали чинності з дня, наступного за днем опублікування Закону, тобто 07.08.2015.

Пунктом 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 580-VIII передбачають, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.

Отже, Законом № 580-VIII передбачена альтернатива вибору працівників міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, а саме: прийняття на службу за їх згодою або проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.

У цьому контексті слід також зазначити, що пункти 9 та 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII передбачають вирішення питання подальшого проходження служби діючими співробітниками міліції до 06.11.2015 включно. Вказані норми є імперативними, тобто неприйняття працівника міліції на службу до поліції до вказаного терміну є безальтернативною підставою для його звільнення зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.

Порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов'язки визначає Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджене постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114 (далі - Положення).

Відповідно до пункту 1 Положення до рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ належать особи, які перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ і яким присвоєно спеціальні звання, встановлені законодавством.

Згідно з пунктом 64 "з" Положення особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади, установи, організації.

Як свідчить рапорт позивача від 03.11.2015, ОСОБА_3 просила звільнити її з органів внутрішніх справ у зв'язку з переходом у встановленому порядку на службу до Національної поліції України.

Отже, в даному випадку суд вважає, що позивач мала намір продовжувати службу саме в Національній поліції України, однак прийняття її на службу не відбулося в порушення вимог чинного законодавства, яке передбачає гарантії працевлаштування для певних категорій осіб.

Так, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 580-VIII не врегульовано порядку звільнення вагітних жінок, а тому на підставі статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне застосувати до спірних правовідносин положення Кодексу законів про працю України, а саме статті 184.

Відповідно до частини 3 статті 184 Кодексу законів про працю України звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням. Обов'язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.

Судом встановлено, що підполковник міліції ОСОБА_3, звільнена з посади старшого оперуповноваженого управління УМВС України в Черкаській області, перебуваючи у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, при цьому позивач працевлаштована не була.

Окрім того, позивача звільнено за пунктом 64 "з" (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інших міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) на підставі рапорту ОСОБА_3 від 03.11.2015 згідно з пунктом 9 розділу ХІ Закону України "Про національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Однак питання щодо прийняття ОСОБА_3 на службу в органи Національної поліції в Черкаській області вирішено не було.

Отже, в даному випадку суд вважає, що рапорт позивача від 03.11.2015 та наказ № 313 о/с від 06.11.2015, враховуючи положення статті 184 Кодексу законів про працю України, є достатніми підставами для розгляду Головним управлінням Національної поліції в Черкаській області питання щодо прийняття ОСОБА_3 на службу в органи Національної поліції в Черкаській області.

За таких обставин, враховуючи вимоги статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що для захисту порушених прав позивача слід зобов'язати Головне управління Національної поліції в Черкаській області вирішити питання щодо прийняття ОСОБА_3 на службу в органи Національної поліції в Черкаській області, у зв'язку з чим позов належить задовольнити частково.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Черкаській області вирішити питання щодо прийняття ОСОБА_3 на службу в органи Національної поліції в Черкаській області.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Черкаській області (18036, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, ідентифікаційний код 40108667) на користь ОСОБА_3 (19604, АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_1, виданий Черкаським РВ УМВС України в Черкаській області 05 липня 2011 року) судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Гаврилюк

Постанова складена в повному обсязі 18.03.2016.