ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
03 березня 2016 рокусправа № 804/5229/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Поплавського В.Ю.
суддів: Чепурнова Д.В. Сафронової С.В.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року по справі № 804/5229/15 за позовом приватного підприємства «Андрій» до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Новомосковська міська рада про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Приватне підприємство «Андрій» звернулося до суду з адміністративним позовом до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Новомосковська міська рада, в якому просило визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 12.12.2014р. № 0004581502.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що нарахування позивачу контролюючим органом грошових зобов'язань з орендної плати за землю, виходячи з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, встановленої рішенням Новомосковської міської ради від 09.07.2013р. №855, є протиправним з огляду на те, що Новомосковською міською радою рішення від 09.07.2013р. №855, було оприлюднене після 15 липня 2013 року що є порушенням п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України та свідчить про необхідність застосування нової нормативної грошової оцінки не раніше початку бюджетного періоду що настає за 2014 роком. Таким чином, податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 12.12.2014р. № 0004581502 підлягає скасуванню.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкове повідомлення-рішення Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області форми «Р» від 12.12.2014р. № 0004581502.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду, оскільки вважає, що при її прийнятті судом невірно застосовано та порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, між приватним підприємством «Андрій» та Новомосковською міською радою укладено наступні договори оренди земельних ділянок:
- від 29.03.2007 року №04:07:126:00043 (дата державної реєстрації 29.03.2007 року за №04:07:126:00043) земельної ділянки площею 0,9787 га., за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, пл. Перемоги, 32, по фактичному розміщенню адміністративного корпусу і цеху. Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення виконкому міської ради від 30.01.2006 року №719. Цільове призначення земельної ділянки за цим договором: промисловість - підприємства іншої промисловості. Термін дії договору оренди: 20 років. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2007 рік складає 1930290,01грн.;
- від 21.10.2008 року №04:08:126:00080 (дата державної реєстрації 21.10.2008 року за №04:08:126:00080) земельної ділянки площею 0,4280 га., за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Сучкова вул. Транспортна, по фактичному розміщенню багатофункціонального комплексу. Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення виконкому міської ради від 17.09.2008 року №609. Цільове призначення земельної ділянки за цим договором: комерційне використання. Термін дії договору оренди 2 роки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2008 рік складає 323268,40грн.
Як визначено в п. 13 вказаних договорів оренди розмір орендної плати переглядається, зокрема, у випадках і з моменту: зміни розмірів земельного податку; підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
У відповідності до вимог Податкового кодексу України приватним підприємством «Андрій» 28.02.2014р. було подано до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), згідно якої самостійно визначено та задекларовано податкове зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку площею 0,9787 га., розташовану за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, пл. Перемоги, 32, у розмірі 72624,43грн., та за земельну ділянку площею 0,4280 га., розташовану за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Сучкова вул. Транспортна, у розмірі 11830,78грн.
На підставі наказу Новомосковської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області №705 від 14.11.2014р. та відповідно до п.п.78.1.4 п.78.1 ст.78, ст.79 Податкового кодексу України фахівцями контролюючого органу було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПП «Андрій» з питань своєчасності та повноти нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з 01.01.2014 року по 30.09.2014 року.
За результатами перевірки складено акт від 20.11.2014р. №650/222/30691501, в якому зафіксовано встановлене під час перевірки порушення позивачем вимог пункту 274.1 статті 274, пункту 286.2 статті 286, пункту 287.1 статті 287, підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, у зв'язку із тим, що позивачем при розрахунку суми орендної плати на 2014 рік за земельні ділянки, які перебувають у його користуванні на підставі договорів з Новомосковською міською радою від 29.03.2007р. №04:07:126:00043 та від 21.10.2008р. №04:08:126:00080, використовувалась нормативна грошова оцінка цих земельних ділянок на рівні 2013 року, в той час, як рішенням Новомосковської міської ради від 09.07.2013р. №855 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська» запроваджено нову нормативну грошову оцінку земель міста Новомосковська, що вводиться в дію з 01.01.2014р. Внаслідок цього порушення позивачем занижено розмір податкового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за період з 01.01.2014р. по 30.09.2014р. на 39356,14грн.
На підставі вказаного акту перевірки Новомосковською ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 12.12.2014р. №0004581502, яким ПП «Андрій» збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб у загальному розмірі 49195,18грн., в тому числі: за основним платежем 39356,14грн. та за штрафними санкціями 9839,04грн.
Предметом спору у даній справі являється правомірність прийняття зазначеного повідомлення-рішення.
Відповідно до норм Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі» вбачається, що користування землею в Україні є платним.
Як визначено п.п. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, - це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Справляння плати за землю, в тому числі і орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХIII ПК.
При цьому п.288.1-п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Таким чином, позивач є платником орендної плати за землю, відповідно до вимог п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, як платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Приписами п.288.7 ст.288 Податкового кодексу України передбачено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Пунктом 285.1 статті 285 цього Кодексу встановлено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно п.286.2, п.286.3 ст.286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
Відповідно до п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Матеріалами справи підтверджено, що Новомосковською міською радою було прийнято рішення від 09.07.2013р. №855 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська», яким запроваджено нову нормативну грошову оцінку земель міста Новомосковська, що вводиться в дію з 01.01.2014р.
Згідно ч.ч.1,3 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.271.2 ст.271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Отже, можливість застосування нової нормативної грошової оцінки земельних ділянок в поточному бюджетному періоді пов'язана з дотриманням вимог щодо офіційного оприлюднення рішення ради, яким ця нормативна грошова оцінка затверджена, в попередньому бюджетному періоді.
При цьому ч.12 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Згідно ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Рішення Новомосковської міської ради від 09.07.2013р. №855 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська» було офіційно оприлюднене 17.07.2013р. шляхом розміщення в газеті «Новомосковська правда» (№55 (13731) від 17.07.2013р.) (а. с. 135, 136).
Вказані обставини свідчать про те, що офіційне оприлюднення означеного рішення відбулося після 15.07.2013р., тобто згідно з приписами п.271.2 ст.271 Податкового кодексу України затверджена ним нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок може застосовуватися не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто не раніше 2015 року.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що нарахування грошових зобов'язань з орендної плати за землю, виходячи з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, встановленої рішенням Новомосковської міської ради від 09.07.2013р. №855 є протиправним, тому податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 12.12.2014р. № 0004581502 підлягає скасуванню.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Передбачені статтею 202 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення відсутні, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.. 94, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.
Повний текст виготовлено 17 березня 2016 року.
Головуючий: В.Ю. Поплавський
Суддя: Д.В. Чепурнов
Суддя: С.В. Сафронова