Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Справа № 674/183/16-а
Провадження № 2-а/674/12/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2016 року
Дунаєвецький районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Артемчук В.М.
при секретарі Мудрицькій Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дунаївці,в порядку ст.41 КАС України, справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до
управління Пенсійного фонду України
в Дунаєвецькому районі Хмельницької області,
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
08 лютого 2016 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з уточненими під час судового розгляду позовними вимогами до управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії посилаючись на те, що з 02 вересня 2003 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі, як одержувач пенсії за вислугу років, а з 26.08.2010 року як одержувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
12 березня 2011 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі із заявою про призначення (перерахунок) пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу», при цьому було надано всі необхідні документи для призначення (перерахунку) пенсії.
У ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній до 01.10.2011 року) було передбачено, що пенсію державним службовцям призначають в розмірі від 80 до 90 відсотків (залежно від стажу роботи державної служби від 10-ти до зверх 20-ти років ), з 01.10.2011 року - в розмірі 80 відсотків, а з 01.05.2014 року - в розмірі 70 відсотків, а з 01.01.2015 року в розмірі 60 відсотків від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно заяви від 12 березня 2011 року перерахунок пенсії здійснювався в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, так як стаж на посадах державного службовця склав 10 років 1 місяць.
Згодом стало відомо про те, що до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії, не були включені 14734,24 грн. інших виплат, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення та сума індексації грошових доходів населення.
Зазначені «інші виплати» отримав за 60 календарних місяців роботи по яких нараховувалась пенсія за період 01.01.2006 року по 31.12.2010 року (2006 рік - 1063.75грн. 2007 рік - 1650,73грн, 2008 рік - 2824,46 грн., 2009 рік - 4554,64 грн, 2010 рік - 4640,66 грн.) і на які нараховані та утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.
27 листопада 2015 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області із заявою провести перерахунок пенсії (державного службовця) та включити до заробітної плати інші виплати в сумі 14734,24 грн. (матеріальна допомога на оздоровлення та сума індексації грошових доходів населення).
04 грудня 2015 року від управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі надійшов лист, у якому було зазначено, що проводити перерахунок пенсії, відповідно до ЗУ «Про державну службу» немає підстав.
З таким висновком не згідний тому, що він суперечить вимогам ч.2 статті 33 Закону України «Про державну службу», якою визначено з чого складається заробітна плата державного службовця, а також статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», якою визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення та сума індексації грошових доходів населення повинні бути включені до заробітної плати для визначення розміру пенсії, а тому звернувся до суду і просить визнати дії управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області щодо призначення пенсії протиправними і зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області здійснити розрахунок та виплату пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця з 08 серпня 2015року відповідно до довідок Дунаєвецької районної державної адміністрації про складові заробітної плати від 16.11.2015року № 3002-08/2015 (за останні 60 місяців роботи перед зверненням за пенсією), включивши до заробітної плати, з якої нараховується пенсія всі інші виплати, з яких утримані внески до Пенсійного фонду України (індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток).
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак надав суду заяву, в якій просить справу розглядати в його відсутності і позов задовольнити в повному об'ємі.
Представник відповідача Смолінська Л.В. в судове засідання не з'явилася, однак подала до суду заяву, в якій просить справу розглядати в її відсутності та заперечення в яких просила в задоволенні позову відмовити посилаючись на те, що матеріальна допомога, відпускні, лікарняні та індексація згідно постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" не належать до інших надбавок і підстав для їх врахування в заробітну плату для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про державну службу" немає. Тому пенсія призначена і виплачується згідно чинного законодавства.
Суд ухвалив проводити розгляд справи у відсутності сторін по наявних у справі матеріалах.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області з 02.09.2003 року як одержувач пенсії за вислугу років ,а з 26.08.2008 року як одержувач пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .
12 березня 2011 року звернувся з заявою про переведення на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу», що підтверджується листом відповідача від 04.12.2015 року.
27 листопада 2015 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області про перерахунок пенсії відповідно до поданих довідок про складові заробітної плати від 11.03.2011р. № № 395-08, 396-08, 398-08, 399-08 2011 р.згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" відповідно до суми заробітної плати, з якої утримані внески до Пенсійного фонду України, з урахуванням інших виплат ( премії, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток), що підтверджується доданими довідками.
04.12.2015 року у листі за № 26/П-10 управлінням ПФУ в Дунаєвецькому районі Хмельницької області позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що матеріальна допомога, відпускні, лікарняні та індексація згідно постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" не належать до інших надбавок ,а тому немає підстав для їх врахування в заробітну плату для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про державну службу".
За змістом статті 37 Закону України « Про державну службу» ( у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати , до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частиною другою статті 33 Закону України « Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788- XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-1У) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Як видно з довідок, виданих Дунаєвецькою районною державною адміністрацією від 16.11.2015 року №3002-08 /2015 (за останні 60 місяців роботи перед зверненням за пенсією), про складові заробітної плати до суми заробітної плати за яку нараховані та сплачені страхові внески не враховані інші виплати, що не відповідає вимогам закону.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток , на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак невключена відповідачем до складу заробітної плати позивача як державного службовця і не врахована при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення прав позивача і визнання дії управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області щодо відмови призначення пенсії ОСОБА_1 протиправними.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і не спростовані відповідачем, тому задовольняє їх у повному обсязі.
Керуючись ст.10, 11, 71, 86, 159 КАС України, ст.ст.1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст.ст.33, 37 Закону України "Про державну службу", ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області щодо призначення пенсії ОСОБА_1 протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця з 08 серпня 2015 року відповідно до довідок Дунаєвецької районної державної адміністрації про складові заробітної плати від 16.11.2015 року № 3002-08/2015 (за останні 60 місяців роботи перед зверненням за пенсією), включивши до заробітної плати, з якої нараховується пенсія всі інші виплати, з яких утримані внески до Пенсійного фонду України (індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Дунаєвецький районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуюча:/підпис/ Вірно: Суддя Дунаєвецького райсудуВ. М. Артемчук