Постанова № 56524918, 17.12.2015, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
17.12.2015
Номер справи
381/4892/15-а
Номер документу
56524918
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Радянська, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua

______________

2-а/381/113/15

381/4892/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2015 року Провадження № 2-а/381/113/15

Справа № 381/4892/15-а

Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді Чернишової Є.Ю.

за участі: секретаря Соловей Ж.В.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

20 листопада 2015 року позивачка звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, посилаючись на те, що вона з 01.02.2006 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітної плати. На підставі заяви про призначення пенсії їй було проведено розрахунок розміру пенсії, відповідно до ст.. 37 Закону України «Про державну службу», але без урахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги за сумлінну працю, індексації заробітної плати.

07.10.2015 позивач звернулась до УПФУ з заявою з проханням зробити перерахунок на підставі оновленої довідки, однак листом 230/М-01 від 21.10.15 УПФУ відмовило у здійсненні перерахунку розміру пенсії через відсутність підстав його проведення. Позивач вважає, оскільки матеріальна допомога, грошова допомога за сумлінну працю та індексація є складовими заробітної плати з яких утримуються та нараховуються страхові внески до пенсійного фонду, такі виплати підлягають включенню до складу заробітної плати державного службовця та підлягають врахуванню при обчислені розміру пенсії.

На підставі зазначеного просила визнати протиправними дії щодо неврахування їй при призначенні пенсії державного службовця до розрахунку розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги за сумлінну працю, індексації заробітної плати, на які було нарахований та фактично сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування; зобовязати здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 90% від заробітної плати, за період, який був врахований при призначенні пенсії за 24 календарних місяці роботи, згідно з наданою довідкою від 06 жовтня 2015 року №7/16 про складові заробітної плати з урахуванням зазначених в ній сум матеріальних допомог на оздоровлення, грошових допомог за сумлінну працю та сум індексації заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих виплат), починаючи з 01.02.2006 року; стягнути з відповідача в примусовому порядку недораховану їй пенсію за період з 01.02.2006 року по даний час.

Позивач в судове засідання не зявилась, через канцелярію суду подала заяву, в якій позовні вимоги підтримує, просить слухати справу у її відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не зявилась, через канцелярію суду подала заяву в якій заперечує проти позовних вимог, просить слухати справу без її участі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, всебічно й повно зясувавши обставини, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області (далі за текстом УПФУ) з 01.02.2006 року та отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу».

Розрахунок пенсії було проведено на підставі довідки про заробітну плату №25 від 08.02.2008 року.

07.10.2015 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про включення в розрахунок її пенсії інших виплат згідно наданої нею довідки Управління агропромислового комплексу від 06.10.2015 року №7/16 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України "Про державну службу", у якій в графу "Інші виплати" включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування заробітну плату.

Відповідач своїм листом № 230/М-01 від 21.10.2015 року відмовив у зарахуванні зазначених виплат до заробітної плати при обчисленні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» через безпідставність.

Суд вважає таке рішення відповідача необґрунтованим з огляду на наступне.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Позивач вважає, що в розрахунок її пенсії має бути включено матеріальну допомогу на оздоровлення, грошової допомоги за сумлінну працю та індексація заробітної плати оскільки нею, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були сплачені страхові внески.

Суд погоджується з доводами позивача про те, що відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з середньої заробітної плати позивача, до якої увійшла і матеріальна допомога на оздоровлення, грошової допомоги за сумлінну працю та індексація були сплачені страхові внески.

Наведене підтверджується також довідкою Управління агропромислового розвитку Фастівської районної державної адміністрації від 06.10.2015 року №7/16 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України "Про державну службу", у якій в графу "Інші виплати" включені матеріальна допомога, надбавка за високі досягнення у праці та індексація заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування заробітну плату.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата-це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальну допомогу на оздоровлення, надбавка за високі досягнення у праці, суми індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, необхідно враховувати при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно постанови Верховного Суду України від 06.11.2013 року №21-350а13, яка є обовязковою до застосування згідно ст. 244-2 КАС України, Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосування ст. 33.37 Закону №3723-ХІІ в постановах від 20.02.2012 р., 28.05.2013 р. (справа №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід), застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, аналіз наведених положень правових норм та обставин справи дає підстави для висновку, виплати, на які були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, входять до системи оплати праці позивача.

Визначаючи період, з якого необхідно здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, суд виходить з того, що позивач звернулася до УПФУ з заявою про перерахунок пенсії 07.10.2015 року.

Відповідно до абз.1 ч. 1 ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Таким чином, враховуючи зазначенні правові положення та обставини справи, пенсія ОСОБА_1 підлягає перерахунку з 01.10.2015 року.

Крім того, суд відмовляє у задоволені вимог про стягнення недорахованої пенсії з 01.02.2006 року по теперішній час, оскільки встановлено, що позивач має право на перерахунок пенсії саме з 01.10.2015 року.

Відповідно п. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд вважає, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу, відповідач порушив право позивача на пенсію, яке передбачене Конституцією України та принципи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування щодо диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, вказана норма встановлює презумпцію протиправності рішення суб'єкта владних повноважень, та покладає на нього обов'язок довести суду правомірність свого рішення.

З огляду на це, суд вважає, що відповідач не виконав вимог, встановлених ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в частині доказування та обґрунтування правомірності прийнятих рішень та вчинених дій, а тому вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Позивач є інвалідом ІІ групи, що підтверджується розпорядженням №128137 від 27.10.2015 року, тому вона відповідно до п.9 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнена від його сплати.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 8-11, 17-18, 69-71, 79, 86, 94, 98, 99, 112, 128, 136, 141, 158-163, 167, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням виплат, на які були фактично нараховані та сплачені страхові внески, на підставі довідки Управління агропромислового розвитку Фастівської районної державної адміністрації від 06.10.2015 року №7/16.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" у розмірі 90% від заробітної плати, за період, який був врахований при призначенні пенсії за 24 календарних місяців роботи, з включенням всіх сум виплат, на які були фактично нараховані та сплачені страхові внески, на підставі довідки Управління агропромислового розвитку Фастівської районної державної адміністрації від 06.10.2015 року №7/16, починаючи з 01.10.2015 року.

У задоволені іншої частини позову відмовити.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Фастівський міськрайонний суд Київської області з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Є.Ю.Чернишова