Ухвала суду № 56516823, 16.03.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2016
Номер справи
219/10673/15-а
Номер документу
56516823
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Дубовик Р.Є.

Суддя-доповідач - Арабей Т. Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2016 року справа №219/10673/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., Чебанова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 04 грудня 2015 року у справі № 219/10673/15-а за позовом ОСОБА_3 до Артемівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій незаконними при нарахуванні пенсії за віком зобов'язання провести перерахунок пенсії та повернути не донараховані виплати з урахуванням індексації, -

ВСТАНОВИВ:

17 листопада 2015 року ОСОБА_3 звернулась до Артемівського міськрайонного суду Донецької області із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області про визнання дій управління щодо нарахування пенсії позивачу незаконними; зобов'язання відповідача провести та надати розрахунок пенсії позивача у повному обсязі та у відповідності до Законів України та інших нормативних актів, підтвердивши достовірність документально; зобов'язати управління виплатити належну позивачу суму недоотриманої пенсії з 01 січня 2002 року по день розгляду справи у суді з урахуванням індексу росту прожиткового рівня, інфляції та інших нормативно-правових акті; стягнути з відповідача на користь позивача суму судового збору у розмірі 551,12 грн. та понесені витрати за проїзд з м. Часів Яр до м. Артемівська (а.с. 3-8).

Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 18 листопада 2015 року позовні вимоги за період з 01 січня 2002 року по 18 травня 2015 року залишені без розгляду та відкрито скорочене провадження по справі (а.с. 25).

Постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 04 грудня 2015 року у задоволені адміністративного позову ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області про визнання дій незаконними при нарахуванні пенсії за віком зобов'язання провести перерахунок пенсії та повернути не донараховані виплати з урахуванням індексації відмовлено у повному обсязі (а.с. 33-34).

Не погодившись з судовим рішенням, ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 04 грудня 2015 року у справі № 219/10673/15-ата задовольнити її позов (а.с. 40-41, 53-56).

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2016 року, зокрема, замінено відповідача по справі Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області на його правонаступника - Артемівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Частиною 8 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_3 з 01 січня 2002 року отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» при загальному стажі роботи 35 років 04 місяці 12 днів та середньому заробітку за 60 місяців за період з 01 січня 1987 року по 31 грудня 1991 року (а.с. 83-85,86).

Відповідно ч. 1 до ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу), пенсії за віком призначалися в розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2001 року № 1706 збільшено в 1,10256 рази мінімальний розмір пенсії, передбачений для обчислення трудових пенсій за віком, тому з 01 січня 2002 року розмір пенсії позивача складав 129,00 грн., що було максимальним розміром пенсії за віком, призначеної на загальних підставах (а.с. 99).

Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 1783 від 20 листопада 2003 року, збільшено на 12 відсотків розмір трудових пенсій (з урахуванням цільової грошової допомоги), призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», (крім пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника з цих же причин), особам, які не одержали право на підвищення розміру пенсій після їх перерахунку відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З 01 січня 2004 року пенсію позивача перераховано відповідно до ст. 25, 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року № 1783, в залежності від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, що враховувалось і в наступному. Коефіцієнт страхового стажу - 0,35333; заробіток для розрахунку пенсії з 01 січня 2004 року при коефіцієнті заробітку 1,18015 - 361,66 грн. (а.с. 102).

У подальшому пенсія позивачу перераховувалась згідно законодавства та у зв'язку із змінами прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян (а.с. 105-111). Зазначені розміри призначених пенсій позивачем не оскаржувались.

За особистою заявою ОСОБА_3 від 17 січня 2008 року та додатково наданими документами (довідок про заробітну плату № 425, 426 від 06 липня 2004 року за період роботи у Часів-Ярський спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті для розумово відсталих дітей сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування з вересня 1985 року по грудень 1992 року) позивачу проведено перерахунок пенсії по заробітній платі, після якого коефіцієнт заробітку склав 1,26899, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 1 178,65 грн. , а пенсія - 570.25 грн.(а.с. 112-117).

За особистою заявою від 18 лютого 2008 року та додатково наданими документам (копія трудової книжки від 02 грудня 1963 року) позивачу проведено перерахунок пенсії по стажу . Після проведення перерахунку загальний страховий стаж склав 35 років 11 місяців 4 дні, коефіцієнт стажу - 0,43100 (стаж зараховано по 03 вересня 2002 року) (а.с. 118-130).

Оскільки позовні вимоги щодо правильності виплати пенсії в даній справі розглядаються тільки за період після 18 травня 2015 року, судом апеляційної інстанції проводиться перевірка доводів апелянта тільки за даний період. В решті вимоги позивача залишені без розгляду ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 18 листопада 2015 року, яка набрала чинності.

Розмір пенсії станом на 18 травня 2015 року склав 1 134,73 грн. та був обчислений із загального страхового стажу 35 років 11 місяців 4 дні (коефіцієнт стажу - 0,48488, розрахований з урахуванням кратності 1,35). Заробіток для обчислення пенсії склав 1 520,14 грн. (коефіцієнт заробітку 1,26899), який був обчислений з урахуванням показників заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески при призначені пенсії за 2007 рік - 1 197,91 грн., зокрема:

- 737,09 грн. - розмір пенсії за віком (1 520,14 * 0,48488) (ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»);

- 211,91 грн. - доплата до прожиткового мінімуму 949,00 грн.;

- 110,56 грн. - доплата за понаднормативний стаж -15 років (737,09*15%) (ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»);

- 75,17 грн. - доплата за постановою Кабінету Міністрів України № 327 з 01 травня 2012 року (а.с. 152, 153).

Не погоджуюсь з зазначеним розрахунком, апелянт вважає, що загальний трудовий стаж складає 36 років 0 міс. 15 днів, оскільки пенсія, на думку апелянта, призначалась за стажем на 01.01.2002року.Однак доводи позивача є помилковими.

Як вбачається з протоколу № 258 від 15.02.2002 року про первинне призначення пенсії, загальний стаж роботи розрахований станом на 11.02.2002 року та склав 35 років 4 місяця 12 днів(424 місяця) - коефіцієнт стажу - 0, 35333 ( а.с. 83), а тому на 03.09.2002 року зазначений загальний стаж склав 35 років 11 місяців 4 дні ( 431 місяць,коефіцієнт стажу -0,43100 з кратністю 1,20 та 0,48488, розрахований з урахуванням кратності 1,35), у зв'язку з чим розрахунки стажу проведені правильно. Отже доводи апелянта щодо неправильної доплати за понаднормативний стаж, який на її погляд складає 16 років , також на увагу суду апеляційної інстанції не заслуговують та спростовуються наведеними обставинами.

Відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Згідно з положеннями ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; а поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до яких, крім іншого, відноситься пенсія.

За змістом ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 %. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у ч. 1 цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Як вбачається з ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», в разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. При цьому порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Визначення правил обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення закріплено у «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затверджених по постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 з подальшими змінами та доповненнями (далі за текстом - Порядок).

Згідно з п. 2 Порядку, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у п. 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Відповідно до п. 3 Порядку, до об'єктів індексації, визначених у п. 2, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).

Абзац 1 частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV передбачає, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Верховний Суд України у своїй постанові від 08 вересня 2015 року № 21-606а15, постановленій у порядку перегляду з підстав неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, зазначив, що до об'єктів індексації, визначених у пункті 2 Порядку, не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України № 1058-IV); додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.

У зв'язку з тим, що до основного розміру пенсії позивачу встановлено доплату до прожиткового мінімуму та враховуючи норми п. 3 Порядку, розмір пенсії позивача не підлягає індексації.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач діяв в межах наданих йому повноважень, здійснив нарахування, перерахунки та провів розрахунок пенсії позивачу станом на 18 травня 2015 року відповідно діючого законодавства, які регулюють спірні правовідносини на час їх виникнення.

Таким чином, суд вважає, що висновки відповідача, викладені у апеляційній скарзі є недопустимими та суперечать нормам Кодексу адміністративного судочинства України і які суд не приймає з огляду на положення ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до цієї норми кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Інші доводи апелянта стосуються неправильного розрахунку пенсії за період з 01.01.2002 року, який судом апеляційної інстанції не розглядається.

Доводи позивача не спростовують рішення суду першої інстанції, оскільки апелянтом наведені як припущення та не містять доказів правильності складених нею розрахунків.

Приймаючи викладене до уваги суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 183-2, п.1 ч. 1ст. 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 Донецької області - залишити без задоволення.

Постанову Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 04 грудня 2015 року у справі № 219/10673/15-а за позовом ОСОБА_3 до Артемівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій незаконними при нарахуванні пенсії за віком зобов'язання провести перерахунок пенсії та повернути не донараховані виплати з урахуванням індексації - залишити без змін.

Ухвала апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді Т.Г.Арабей

І.В. Геращенко

О.О. Чебанов