Постанова № 56514331, 16.03.2016, Вищий господарський суд України

Дата ухвалення
16.03.2016
Номер справи
913/632/14
Номер документу
56514331
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2016 року Справа № 913/632/14 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Божок В.С.- головуючого, Гоголь Т.Г., Сибіги О.М.перевіривши матеріали касаційної скаргитовариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Нібулон"на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 07.12.2015 у справігосподарського суду Луганської областіза позовомПервомайської сільської ради Сватівського району Луганської областідотовариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Нібулон"третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачаСватівська районна державна адміністраціяпровнесення змін до договору оренди землів судовому засіданні взяли участь представники:від позивача:Башкатов М.І. - дов. №2 від 14.03.2016;від відповідача:Дмитрієва Т.В. - дов. №587 від 30.12.2015;від третьої особи:не з'явились;

ВСТАНОВИВ:

Справа розглядалась неодноразово.

При новому розгляді справи рішенням від 07.10.2015 господарського суду Луганської області (суддя: Рябцева О.В.) позов задоволено частково.

Вирішено вважати укладеним договір про внесення змін до договору оренди землі від 10.06.2005, державна реєстрація від 22.06.2005 за № 240850/040541700224 в наступній редакції: "Сватівська районна державна адміністрація Луганської області (код ЄДРПОУ 21758385, юридична адреса: м. Сватове, м-н Злагоди, буд. 25), далі по тексту "Сторона-1", Первомайська сільська рада Сватівського району Луганської області (код ЄДРПОУ 04337140, юридична адреса: 92643, Луганська обл., Сватівський р-н, с. Первомайськ, вул. Будьоного, буд. 86), далі по тексту "Сторона 2" з однієї сторони, та ТОВ сільськогосподарське підприємство "НІБУЛОН" (код ЄДРПОУ 14291113, юридична адреса: 54002, місто Миколаїв, Каботажний спуск, буд. 1, Статут зареєстрований Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради 23.04.2010 за реєстровим №15221050048001033, із змінами від 29.12.2011 за реєстровим № 15221050067001033), далі по тексту "Сторона-3", разом "Сторони".

Уклали цей договір про внесення змін про наступне:

У зв'язку зі зміною адміністративних меж с. Первомайськ Сватівського району Луганської області відповідно до рішення Луганської обласної ради № 12/15 від 22.05.2012 "Щодо зміни та встановлення меж села Первомайськ Сватівського району Луганської області" і включенням в межі населеного пункту села Первомайськ земельної ділянки площею 1,7069 га (кадастровий номер 4424085000:06:004:0011), керуючись ст.173 Земельного кодексу України, ст.ст. 651, 652, 653, 654 Цивільного кодексу України, Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" сторони за взаємною згодою домовилися внести зміни в договір оренди землі від 10.06.2005, зареєстрований у Сватівському районному комплексному відділі Луганської регіональної філії центру державного земельного кадастру при Держкомземі України за № 240850/040541700224, загальною площею 1,7069 га, яка розташована на території Первомайської сільської ради Сватівського району Луганської області, шляхом заміни орендодавця земельної ділянки за договором оренди землі - Сватівської районної державної адміністрації на Первомайську сільську раду Сватівського району Луганської області";

- пункт 2.1 договору: "В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,7069 га, в тому числі: 0,1183 га під будівлями та спорудами і 1,5886 га під дорогами, під'їздами, перехрестями, майданами, кадастровий номер 4424085500:06:004:0011, яка розташована в межах населеного пункту, на території Первомайської сільської ради Сватівського району Луганської області";

- пункт 2.4 договору: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.10.2015 становить 1065635,00 грн. (один мільйон шістдесят п'ять тисяч шістсот тридцять п'ять гривень)";

- пункт 4.2 договору: "Оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі 127876,20 грн. (сто двадцять сім тисяч вісімсот сімдесят шість гривень 20 копійок) у рік; 10656,35 грн. (десять тисяч шістсот п'ятдесят шість гривень 35 копійок) щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останніми календарним днем звітного (податкового) місяця згідно статей 287, 288, 289 Податкового Кодексу України". Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, згідно законодавства".

Даний договір про внесення змін є невід'ємною частиною договору оренди землі. Інші умови договору оренди землі, до яких не внесені зміни, зберігають чинність.

Реквізити сторін викласти: сторона 1 Сватівська районна державна адміністрація код ЄДРПОУ 21758385, юридична адреса: м. Сватове, м-н Злагоди, б.25, сторона - 2 Первомайська сільська рада Сватівського району Луганської області код ЄДРПОУ 04337140, юридична адреса: 92643, с. Первомайськ, Сватівського району, Луганської області, сторона - 3 ТОВ сільськогосподарське підприємство "НІБУЛОН" код ЄДРПОУ 14291113, р/р 260070162188 в МФ ВАТ Державного експортно-імпортного банку України м. Миколаїв, МФО 326739, юридична адреса: 54002, м. Миколаїв. вул. Каботажний спуск, 1 поштова адреса: 54030, м. Миколаїв, вул. Фалеєвська, 9-б."

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою від 07.12.2015 Донецького апеляційного господарського суду (судді: Будко Н.В. - головуючий, Геза Т.Д., М`ясищев А.М.) рішення від 07.10.2015 господарського суду Луганської області залишено без змін.

Судові рішення мотивовані тим, що відповідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 632, 651 Цивільного кодексу України, ст.288 Податкового кодексу України, ст.188 Господарського кодексу України позивач правомірно вимагає від орендаря приведення договору оренди землі у відповідність до вимог законодавства, оскільки законодавча зміна граничного розміру орендної плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленого договором.

Не погоджуючись з судовими рішеннями господарських судів ТОВ сільськогосподарське підприємство "Нібулон" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить рішення від 07.10.2015 господарського суду Луганської області скасувати в частині задоволення позовних вимог про внесення змін у пункт 4.2 договору оренди землі від 10.06.2005 щодо визначення орендної плати у розмірі 127876,20 грн. та в цій частині прийняти нове рішення про відмову у задоволені позовних вимог. В іншій частині рішення залишити без змін.

Скаржник в касаційній скарзі вказує на те, що розмір орендної плати встановлюється за взаємною згодою сторін, тому господарськими судами порушенні норми матеріального права, зокрема, ст.ст. 651, 652, 653, 654 Цивільного кодексу України, ст. 173 Земельного кодексу України. Також скаржник вказує, що відповідно ст.ст. 2, 21, 22 Господарського процесуального кодексу України одночасна зміна предмета і підстав позову не допускається.

Інші учасники судового процесу не скористались правом, наданим ст. 1112 Господарського процесуального кодексу України, відзиви на касаційну скаргу до Вищого господарського суду України на момент прийняття постанови у справі не надали.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесенні оспорюваного судового акта, знаходить необхідним відмовити у задоволені касаційної скарги.

Господарськими судами встановлено, що 10.06.2005 Сватівська районна державна адміністрація (орендодавець) та ТОВ сільськогосподарське підприємство "Нібулон" (орендар) уклали договір оренди землі (земельної ділянки сільськогосподарського призначення, для розміщення та обслуговування токового господарства, що знаходиться на землях запасу Первомайської сільської ради. Договір зареєстрований у Сватівському районному комплексному відділі Луганської регіональної філії центру Державного земельного кадастру при Держкомземі України, запис 22.06.2005 за № 240850/040541700224.

Пунктами 2.4. та 4.2 договору сторони встановили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 13249,02 грн. Розмір орендної плати становить 927,43 грн. за рік. Орендна плата вноситься до бюджету територіальної громади с. Первомайське Сватівського району Луганської області на спеціальний бюджетний рахунок, вказаний в договорі.

За п.п. 4.4 - 4.6 договору періодичність перегляду розміру орендної плати встановлюється згідно чинного законодавства. Умови цього договору про розмір орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін, шляхом внесення змін у вигляді додаткової угоди, що буде невід'ємною частиною цього договору. Перегляд розміру орендної плати здійснюється у випадках: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавством України.

Пунктами 12.1 та 12.2 сторони погодили, що всі зміни та/або доповнення до цього договору здійснюються у письмовій формі з нотаріальним посвідченням за взаємною згодою сторін, шляхом внесення змін у вигляді додаткової угоди, що буде невід'ємною частиною цього договору. Згодою або запереченням орендодавця на зміни та/або доповнення до цього договору є його відповідний акт, прийнятий в установленому законом порядку. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв'язується в судовому порядку.

22.05.2012 рішенням Луганської обласної ради № 12/15 встановлені межі села Первомайськ Сватівського району Луганської області, у зв'язку з чим, надана в оренду відповідачу вищевказана земельна ділянка, увійшла у межі села Первомайськ.

Рішенням Первомайської сільської ради Сватівського району Луганської області №37/1 від 12.12.2012 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель Первомайської сільської ради" затверджена нормативна грошова оцінка земель Первомайської сільської ради Сватівського району Луганської області.

Листом №224 від 20.11.2013 позивач звернувся до відповідача з пропозицією внести відповідні зміни до договору оренди землі від 10.06.2005, однак, відповідач листом №12577/3-13/56 від 02.12.2013 погодився на часткове внесення змін у договір оренди землі.

Як встановлено господарськими судами предметом спору в даній справі є вимога Первомайської сільської ради внести зміни до пунктів 2.4 та 4.2 договору оренди землі від 10.06.2005, у зв'язку зі зміною орендодавцем, розміру нормативної грошової оцінки землі та розміру орендної плати за землю.

Відповідно п.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Пунктом 1 ст. 770 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця.

Відповідно ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 627 Цивільного кодексу України визначено, що згідно статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

За ч. 1 ст. 15 та ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата, є однією з істотних умов договору із зазначенням її розміру. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно ч.5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Відповідно ст.ст.13 та 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

За ч.2 ст. 20 та ч. З ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Господарськими судами встановлено, що Первомайська сільська рада рішенням №64/4 від 14.07.2014 "Про орендну плату за землю на території Первомайської сільської ради" вирішила: встановити розмір орендної плати для земель сільськогосподарського призначення, не сільськогосподарського призначення та комерційного використання - 12 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Дане рішення опубліковано 18.07.2014 в газеті "Новини Сватівщини" за №57-58. Дане рішення сільської ради є чинним і у встановленому законодавством порядку не скасоване.

Відповідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Первомайськ Первомайської сільської ради Сватівського району Луганської області №3321 від 16.09.2015, розроблений Відділом Держгеокадастру у Сватівському районі Луганської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, кадастровий № 4424085000:06:004:0011 складає 1065635,00 грн.

Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно п.п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Відповідно п.1 ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

За ст. 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

У зв'язку з введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011 Закон України "Про плату за землю" втратив чинність згідно частини 2 Прикінцевих положень Кодексу.

Відповідно ст.288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Статтею 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Принагідно зазначити, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу.

У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися зі зміною розміру орендної плати, а є лише її передумовою. Не внесення сторонами договору оренди землі змін до його умов в частині, що встановлюються у законодавчому порядку, не звільняє сторін від обов'язку їх виконання, оскільки відповідно до положень статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Відповідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Статтею 632 Цивільного кодексу України встановлено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Частинами 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Господарські суди дійшли висновку, що позивачем доведено наявність у нього права вимагати від орендаря приведення договору оренди землі у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача та відповідача.

За ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово.

Відповідно ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція на підставі вже встановлених фактичних обставин справи перевіряє рішення місцевого господарського суду чи постанови апеляційного суду виключно на предмет правильності застосування згаданими судами норм матеріального чи процесуального права, тобто в межах юридичної оцінки фактичних обставин справи; касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що господарськими судами дана правильна юридична оцінка обставинам справи, тому судові рішення відповідають чинному законодавству України та обставинам справи і підстав для їх скасування немає.

Керуючись ст. 1115, п.1 ст. 1119, ст.11111, ст. 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ :

В задоволені касаційної скарги відмовити.

Постанову від 07.12.2015 Донецького апеляційного господарського суду зі справи №913/632/14 залишити без змін.

Головуючий В.С. Божок

Судді Т.Г. Гоголь

О.М. Сибіга