Постанова № 56499871, 10.12.2013, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.12.2013
Номер справи
755/27598/13-а
Номер документу
56499871
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 755/27598/13-а

Провадження № 2а/755/13/13

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" грудня 2013 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:

головуючої судді Яровенко Н. О.

при секретарі Зіньковській Ю. М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва про зобовязання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва про зобовязання вчинити дії посилаючись на те, що з 17.12.1999 року вона перебуває на пенсії та отримує пенсію за віком. Згідно із Законом України від 16.01.2003 року №432-ІV Закон України «Про державну службу» було доповнено ст. 37-1, відповідно до положень якої вона має право на перерахунок раніше призначеної пенсії. Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.09.2009 року було зобовязано відповідача здійснити перерахунок її пенсії відповідно до ст. 37-1. Але відповідачем пенсія нарахована не в повному обсязі, а саме, без врахування надбавок і премій, розмір яких враховується на 08.07.2011 року. Тому просила суд зобовязати відповідача зробити перерахунок її пенсії з врахуванням довідок ДПІ у Дарницькому районі міста Києва від 01.02.2012 року №05-05 та від 15.01.2013 року №139-05 за формою Постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 №5-1, з 08.07.2011 року; зобовязати відповідача при перерахунку її пенсії врахувати нормативи по коригуванню пенсії на індекс інфляції (за період з 08.07.2011 по жовтень 2013 р.р.) та надбавку дітям війни; зобовязати відповідача сплатити в повному обсязі недораховані суми пенсії з 08.07.2011 року по жовтень 2013 року.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив суд позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала просила у задоволенні позову відмовити з підстав викладених у письмових запереченнях.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи приходить до наступного висновку.

Як вбачається з пояснень та матеріалів справи, з 1999 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» при стажі державної служби 4 роки 11 місяців 7 днів, наукового працівника 18 років 6 місяців 8 днів.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.04.2009 року було зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва прийняти рішення про перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у звязку з набуттям нею права на пенсійне забезпечення державного службовця за статтею 37 Закону України «Про державну службу» (а.с.8-11, 12-13). Ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 07 липня 2011 року постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.09.2009 року залишена без змін (а.с.35-37).

На виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.04.2009 року Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва здійснено перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1, що підтверджується розпорядженням від 23.01.2012 року (а.с.15 зворот).

В судовому засіданні встановлено, що в розрахунок для призначення пенсії позивачу, до її складу не були включені надбавка за високі досягнення у праці, премії та матеріальна допомога.

Позивачем при зверненні 09.10.2013 року до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районні міста Києва з заявою про перерахунок раніше призначення пенсії (а.с.17-19) надано довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією (а.с.21), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Оскільки, відповідачем не було повідомлено ОСОБА_1 про необхідність подання такої довідки (а.с.46).

Листом від 24.10.2013 року Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районні міста Києва повідомило ОСОБА_1 про недоцільність проведення перерахунку пенсії, оскільки розрахунок її пенсії зроблено вірно (а.с.38-39).

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства.

Згідно зі ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що надбавка за високі досягнення у праці, премії та матеріальна допомога входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» встановлено, що пенсія державного службовця вираховується у відсотковому відношенні до його заробітку, в який включаються усі види оплати праці, на які сплачуються страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування), що складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій і Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зі змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

У відповідності до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру, не обумовлених системою оплати праці.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Переліку видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій» від 18.05.1998 р. №697 надано вичерпний перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. Однак, надбавка за високі досягнення у праці, премії та матеріальна допомога не входять до зазначеного переліку.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Відповідна позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в «Узагальненні судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам».

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 серпня 2010 року визначено, що неврахування складових заробітної плати, на підставі якої встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили Закону України «Про державну службу», Постанові Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865.

Вказаною постановою суду постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством та зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність Постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

Отже, суд вважає, що відповідачем було неправомірно відмовлено позивачу у перерахуванні пенсії з урахуванням довідки ДПІ у Дарницькому районі міста Києва від 01.02.2012 року №05-05 та довідки ДПІ у Дарницькому районі міста Києва від 15.01.2013 року №139-05 за формою Постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 №5-1.

Згідно із ч. 1, ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України, наявні у матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що дії, вчинені відповідачем щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок ДПІ у Дарницькому районі міста Києва від 01.02.2012 року №05-05 від 15.01.2013 року №139-05 за формою Постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 №5-1, з 08.07.2011 року є неправомірними, суперечать вищезазначеним принципам, що свідчить про наявність порушень прав, свобод та інтересів позивача з боку відповідача, а тому позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 40, 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865, постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Переліку видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій» від 18.05.1998р. №697, ст.ст. 2, 9, 11, 69-71, 86, 94, 158-163, 186 КАС України, суд,

п о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва про зобовязання вчинити дії задовольнити.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі міста Києва зробити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 з врахуванням довідки ДПІ у Дарницькому районі міста Києва від 01.02.2012 року №05-05 та довідки ДПІ у Дарницькому районі міста Києва від 15.01.2013 року №139-05 за формою Постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 №5-1, з 08.07.2011 року.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі міста Києва при перерахунку пенсії ОСОБА_1 врахувати нормативи по коригуванню пенсії на індекс інфляції (за період з 08.07.2011 по жовтень 2013 р.р.) та надбавку дітям війни.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі міста Києва сплатити в повному обсязі недораховані суми пенсії з 08.07.2011 року по жовтень 2013 року.

До суду може бути подана апеляційна скарга на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СуддяН. О. Яровенко