Постанова № 56481451, 29.02.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.02.2016
Номер справи
820/11789/15
Номер документу
56481451
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

29 лютого 2016 р. Справа № 820/11789/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання - Цибульник Г.В.,

представника позивача - Оробінської С.П.,

представника Харківської митниці ДФС - Сукач Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеропт-Люкс" до Харківської митниці ДФС, Управління Державної казначейської служби України у м. Харкові про стягнення суми, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтеропт-Люкс" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд з урахуванням уточнень: зобов'язати Харківську митницю ДФС України підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України Товариству з обмеженою відповідальністю "Інтеропт-Плюс" суму надміру сплачених митних платежів за скасованими в судовому порядку рішеннями митного органу № 807000003/2014/002034/2 від 19.12.2014 року, № 807000003/2014/002035/2 від 19.12.2014 року, № 807000003/2014/001952/2 від 09.12.2014 року в розмірі 98752,09 грн. у тому числі: мито - мито - 30860,03 грн., ПДВ - 67892,06 грн. та подати його для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області; стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Інтеропт-Люкс" надмірно нараховані Харківською митницею ДФС та сплачені ТОВ "Інтеропт-Люкс" суми митних платежів у розмірі 98752,09 грн., у тому числі: мито - 30860,03 грн., ПДВ - 67892,06 грн. на р/р 26004011468407 в АКБ соціального розвитку "Укрсоцбанк" МФО 300023.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою Харківського окружного адміністративного суду, позивачу були скасовані нараховані рішенням Харківської митниці Державної фіскальної служби України суми митних платежів, у зв'язку з чим у позивача виникла сума надмірно сплачених митних платежів на загальну суму 98752,09 грн., з яких мито-30860,03 грн. та ПДВ - 67892,06 грн.. З метою повернення вказаної суми надміру сплачених платежів, ТОВ "Інтеропт-Люкс" звернулось до Харківської митниці ДФС України із заявою в передбаченого законом порядку. Однак, за наслідками розгляду поданої позивачем заяви, відповідач відмовив у поверненні коштів. Позивач вважає, що дії Харківської митниці ДФС України є протиправними та такими, що порушують права позивача, у зв'язку з чим просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача, Харківської митниці ДФС, проти позовних вимог заперечував та просив у їх задоволенні відмовити.

Представник відповідача, УДКС України у м. Харкові Харківської області, до судового засідання не з'явився, до канцелярії суду 29.02.2016 року надав пояснення по справі, в яких просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2015 року по справі №820/3718/15 було задоволено адміністративним позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеропт-Люкс" до Харківської митниці ДФС України. Визнано неправомірними та скасовано рішення Харківської митниці Міндоходів про коригування митної вартості №807000003/2014/002034/2 від 19.12.2014 року, №807000003/2014/002035/2 від 19.12.2014 року, №807000003/2014/001952/2 від 09.12.2014 року.

Відповідно до ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2015 року, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2015 року по справі №820/3718/15 залишено без змін.

В судовому засіданні представник позивача зазначив, що оскільки постановою Харківського окружного адміністративного суду, позивачу були скасовані нараховані рішенням Харківської митниці Державної фіскальної служби України суми митних платежів, то у позивача виникла сума надмірно сплачених митних платежів на загальну суму 98752,09 грн., з яких мито-30860,03 грн. та ПДВ - 67892,06 грн..

В подальшому, з метою повернення суми надміру сплачених платежів, ТОВ "Інтеропт-Люкс" звернулось до Харківської митниці ДФС із заявою № 1-11-15 від 17.11.2015 року, в якій просив, зокрема, надати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачені платежі.

Відповідно до листа Харківської митниці ДФС № 20-70-25-01/00-2/8850 від 26.11.2015 року, позивачу було відмовлено у поверненні грошових коштів.

Суд зазначає, що відносини щодо повернення надміру сплачених платежів урегульовані положеннями Податкового кодексу України, Митного кодексу України, Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу, як передоплата і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом ДМС України від 20.07.2007 року № 618 та Порядку повернення коштів, помилково або надміру нарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерством фінансів України № 787 від 03.09.2013 року.

Відповідно до ст. 301 Митного кодексу України передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб орану доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Положеннями ст. 43 ПК України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку у банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Відповідно до положень п. 1 розділу ІІІ Порядку 618, для повернення з Державного бюджету України митних платежів та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Відповідно до положень п. 3, 4, 5 розділу ІІІ Порядку 618 відділ перевіряє факт перерахуванням митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати. Для висновку про повернення з державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно нарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом ДМС України та Державного казначейства України від 20.07.2007 № 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу.

З матеріалів справи вбачається, що факт здійснення передоплати ТОВ "Інтеропт-Люкс" підтверджується платіжним дорученням в іноземній валюті від 29.09.2014 року № 155 на суму 51090,00 дол. США. В даному платіжному дорученні сума складається з сум митних декларацій, які відображені в графі 42 митних декларацій - "ціна товару". Крім того, у даному платіжному дорученні зазначено, за яким саме контрактом сплачувалась передоплата, а саме: BL-L-2014 dd 01.08.2014 року.

При цьому, розмір суми митного платежу 98752,09 грн., який нарахований митним органом на підставі зміни коду товару, вказаний у графі 47 митних декларацій №807000003/2014/002034/2 від 19.12.2014 року, №807000003/2014/002035/2 від 19.12.2014 року, №807000003/2014/001952/2 від 09.12.2014 року.

Відповідно до п. 1.2 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України, Державної митної служби України № 25/44 від 24.01.2006 року, надмірно сплачені митні та інші платежі-сума коштів, що з різних причин унесена понад розмір, установлений законодавством.

Відповідно до п. 43.5 ст. 43 ПК України та розділу ІІІ Порядку повернення, положення яких перекликаються між собою, контролюючий орган готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Тому, у цьому випадку вимога позивача зобов'язати митний орган прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, може бути вказівкою на спосіб відновлення порушеного права.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Зазначена позиція узгоджується з позицією Верховного суду України, викладеної у постанові від 16.09.2015 року.

Відповідно до ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки у позивача наявна переплата, а Харківською митницею ДФС не вчинено жодних визначених законом дій щодо повернення заявлених коштів позивача, то позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню шляхом зобов'язання Харківської митниці ДФС підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України товариству з обмеженою відповідальністю "Інтеропт-Люкс" суму надміру сплачених митних платежів за скасованими в судовому порядку рішеннями митного органу № 807000003/2014/002034/2 від 19.12.2014, № 807000003/2014/002035/2 від 19.12.2014 та № 807000003/2014/001952/2 від 09.12.2014 в розмірі 98752 грн. 09 коп., та подати його для виконання до Управління Державної казначейської служби України у м. Харкові.

Що стосується вимог позивача про стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ "Інтеропт-Люкс" надмірно нараховані Харківською митницею ДФС та сплачені ТОВ "Інтеропт-Люкс" суми митних платежів у розмірі 98752,09 грн., у тому числі: мито - 30860,03 грн., ПДВ - 67892,06 грн. на р/р 26004011468407 в АКБ соціального розвитку "Укрсоцбанк" МФО 300023, суд зазначає наступне.

Митне законодавство передбачає можливість виникнення правової ситуації, пов'язаної з поверненням помилково та/або надміру сплачених митних платежів.

Ці платежі повертаються декларанту в порядку і на умовах, що встановлені у ст. 301 МК України, ст. 43 ПК України та ст. 45 БК України, з дотриманням процедури, врегульованої Порядком повернення, на підставі його заяви та й визначений термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.

Відповідно до п. 11 Порядку повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.

При цьому, повернення помилково та/або надмірно сплачених митних платежів з Державного бюджету України є виключним повноваженням митних органів та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення таких платежів.

Таким чином, без наявності висновку митного органу про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Інтеропт-Люкс" суму надміру сплачених митних платежів до органів Державного казначейства передчасно приймати рішення про стягнення вказаних сум з Державного бюджету України.

З урахуванням викладеного, суд зазначає, оскільки обов'язок Харківської митниці ДФС щодо подання органу що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку із зазначенням суми, що підлягає поверненню з бюджету на момент розгляду даної справи ще не виник, то позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ "Інтеропт-Люкс" надмірно нараховані Харківською митницею ДФС та сплачені ТОВ "Інтеропт-Люкс" суми митних платежів у розмірі 98752,09 грн., у тому числі: мито - 30860,03 грн., ПДВ - 67892,06 грн. на р/р 26004011468407 в АКБ соціального розвитку "Укрсоцбанк" МФО 300023, задоволенню не підлягають, оскільки заявлені позивачем передчасно.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу, відповідно до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеропт-Люкс" до Харківської митниці ДФС, Управління Державної казначейської служби України у м. Харкові про стягнення суми - задовольнити частково.

Зобов'язати Харківську митницю ДФС (61003, м. Харків, вул. Короленка, 16-Б, ідентифікаційний код 39534151) підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України товариству з обмеженою відповідальністю "Інтеропт-Люкс" (61001, м. Харків, вул. Плеханівська, 18, к. 610, ідентифікаційний код 38633803) суму надміру сплачених митних платежів за скасованими в судовому порядку рішеннями митного органу № 807000003/2014/002034/2 від 19.12.2014, № 807000003/2014/002035/2 від 19.12.2014 та № 807000003/2014/001952/2 від 09.12.2014 в розмірі 98752 (дев'яносто вісім тисяч сімсот п'ятдесят дві) грн 09 коп., та подати його для виконання до Управління Державної казначейської служби України у м. Харкові.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеропт-Люкс" (61001, м. Харків, вул. Плеханівська, 18, к. 610, ідентифікаційний код 38633803) сплачену суму судового збору в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Харківської митниці ДФС (61003, м. Харків, вул. Короленка, 16-Б, ідентифікаційний код 39534151).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 04 березня 2016 року.

Суддя Р.В. Мельников