УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/2792/14
Категорія: 3.5 Головуючий в 1 інстанції: Білостоцький О. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: судді Домусчі С.Д.
суддів: Коваля М.П., Кравця О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 червня 2014 року по справі за адміністративним позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України в Одеській області до комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення виконання робіт по експлуатації восьми ліфтів, зобов'язання повністю зупинити виконання робіт по експлуатації ліфтів, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький» подало апеляційну скаргу на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 червня 2014 року, в якій просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України в Одеській області.
Постановою від 12 червня 2014 року, ухваленою у відкритому судовому засіданні, Одеський окружний адміністративний суд частково задовольнив адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України в Одеській області до комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення виконання робіт по експлуатації восьми ліфтів, зобов'язання повністю зупинити виконання робіт по експлуатації ліфтів. Суд першої інстанції застосував до комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький» заходи реагування у вигляді повного зупинення виконання робіт по експлуатації: ліфтів реєстр. №№1223, 1224, 1225, 1226, встановлених у житловому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 199; ліфтів реєстр. №№1998, 1999, 2000, 2001, встановлених у житловому будинку за адресою: м. Одеса, пров. Банний, 3. В задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.
Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що при вирішенні спору суд першої інстанції не врахував, що розпорядником коштів по виконанню робіт щодо проведення капітальних ремонтів ліфтів у житлових будинках по вул. Балківська, 199 та по пров. Банний, 3 в м. Одесі є Департамент міського господарства Одеської міської ради, до якого комунальне підприємство «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький» неодноразово зверталось з питання щодо проведення капітальних ремонтів ліфтів. Комунальне підприємство «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький» створено для забезпечення поточного утримання, ремонту та благоустрою житлового фонду Малиновського району м. Одеси.
Також, апелянт посилається на те, що позивач, крім акту перевірки, не надав жодного доказу на підтвердження наявності порушень, які унеможливлюють експлуатацію ліфтів, в той час як порушень у роботі механізмів не встановлено.
Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України в Одеській області письмових заперечень на апеляційну скаргу не надало.
Ухвалюючи постанову про часткове задоволення адміністративного позову, суд першої інстанції встановив, що КП «ЖКС «Хмельницький» згідно Статуту, затвердженого рішенням Одеської міської ради №4173-V від 09.04.2009р., є комерційним комунальним підприємством, яке створено Одеською міською радою для організаційного забезпечення поточного утримання, ремонту та благоустрою житлового фонду, нежитлових споруд, їх інженерного обладнання та прилеглих територій; підприємство здійснює функції замовника на виконання робіт з утримання та ремонту житлового фонду, нежитлових приміщень та прилеглих територій, приймає на баланс жилі будинки, їх інженерне обладнання, об'єкти благоустрою за територіальною належністю.
Суд першої інстанції встановив, що в період з 17.04.2014р. по 24.04.2014р., відповідно до графіку перевірок суб'єктів господарювання, об'єктів Державної інспекції нагляду в будівництві, у гірничовидобувній промисловості, за об'єктами котлонагляду та підйомними спорудами на квітень 2014 року, затвердженого наказом територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області №110 від 18.03.2014р., головним державним інспектором позивача здійснена планова перевірка дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки КП «ЖКС «Хмельницький» при експлуатації об'єктів з високим ступенем ризику - ліфтів реєстр. №№1223, 1224, 1225, 1226, встановлених у житловому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 199 та ліфтів реєстр. №№1998, 1999, 2000, 2001, встановлених у житловому будинку за адресою: м. Одеса, пров. Банний, 3.
За результатами перевірки складені акти №15/08-159/22 від 18.04.2014р. та №15/08-160/23 від 24.04.2014р., в яких зафіксовані порушення КП «ЖКС «Хмельницький» вимог п.9.7.15 НПАОП-0.00-1.02-08 у вигляді надання відповідальними особами підприємства дозволу на роботу ліфтів реєстр. №№ 1223, 1224, 1225, 1226, встановлених у житловому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 199 та ліфтів реєстр. №№ 1998, 1999, 2000, 2001, встановлених у житловому будинку за адресою: м. Одеса, пров. Банний, 3, після закінчення граничного строку експлуатації (25 років) без проведення технічного огляду та експертного обстеження на предмет подальшої безпечної експлуатації.
Суд першої інстанції встановив, що на підставі вказаних актів перевірки територіальним управлінням Держгірпромнагляду в Одеській області внесено КП «ЖКС «Хмельницький» приписи №15/08-159/22 від 18.04.2014р. та №15/08-160/23 від 24.04.2014р. про усунення в двомісячний термін порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, виявлених під час перевірки, які отримано директором КП «ЖКС «Хмельницький» Уривко В.В. 18.04.2014р. та 24.04.2014р. відповідно.
З посиланням на ст.ст. 1, 4, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007р. №877-V, Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 408/2011, ст.ст. 4, 27 Закону України «Про охорону праці», суд першої інстанції дійшов висновку, що для звернення територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області до суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері з охорони праці та промислової безпеки виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг та відповідно застосування судом таких заходів реагування, обов'язковою умовою є те, що такі порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, та належними доказами існування такої загрози є результати перевірки.
Досліджуючи питання чи створюють виявлені перевіркою порушення загрозу життю та/або здоров'ю людей, суд першої інстанції виходив з того, що пунктом 9.7.15 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 р. № 190, зареєстрованих Міністерством юстиції України 07.10.2008р. за №937/15628, передбачено, що робота ліфта не дозволяється, якщо: відсутній паспорт чи відомості про реєстрацію; не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта; закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта; не призначено наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів, за організацію експлуатації та за справний стан ліфтів; відсутній атестований обслуговуючий персонал (електромеханіки, ліфтери); не виконані приписи посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці; знос канатів перевищує встановлені норми; є тріщини, деформації в металоконструкціях ліфта; несправні прилади і пристрої безпеки, а також мають місце інші несправності, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта.
За висновками суду першої інстанції, встановлені позивачем при перевірці виробничих об'єктів КП «ЖКС «Хмельницький» порушення вимог п.9.7.15 НПАОП-0.00-1.02-08 у вигляді виконання робіт по експлуатації ліфтів реєстр. №№1223, 1224, 1225, 1226, встановлених у житловому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 199 та ліфтів реєстр. №№ 1998, 1999, 2000, 2001, встановлених у житловому будинку за адресою: м. Одеса, пров. Банний, 3, після закінчення граничного строку експлуатації (25 років) без проведення технічного огляду та експертного обстеження на предмет подальшої безпечної експлуатації, створюють загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки зазначені ліфти використовуються мешканцями житлових будинків та працівниками КП «ЖКС «Хмельницький» для власного переміщення та переміщення вантажів по поверхам відповідних будинків. Подальша експлуатація зазначених ліфтів до проведення їх технічного огляду та експертного обстеження на предмет подальшої безпечної експлуатації, тобто до повного усунення порушень п.9.7.15 НПАОП-0.00-1.02-08, створює об'єктивну загрозу здоров'ю і життю людей, які відповідно до положень ст. 3 Конституції України є найвищою соціальною цінністю в Україні, і може призвести до тяжких наслідків, що, в свою чергу, є підставою для застосування до КП «ЖКС «Хмельницький» заходів реагування у вигляді повного зупинення виконання робіт по експлуатації вищезазначених ліфтів до усунення відповідних порушень.
Суд першої інстанції відхилив доводи відповідача стосовно того, що територіальне управління Держгірпромнагляду в Одеській області під час здійснення перевірки виробничих об'єктів КП «ЖКС «Хмельницький» не встановило порушень, які унеможливлюють експлуатацію спірних ліфтів, оскільки ці доводи спростовані наданими відповідачем до суду листами на адресу Департаменту міського господарства Одеської міської ради, в яких він самостійно зазначав, що ліфти, встановлені у житлових будинках, зокрема, за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 199 та м. Одеса, пров. Банний, 3 потребують термінового експертного обстеження їх технічного стану, оскільки відпрацювали нормативний строк в 25 років, фізично зношені та морально застарілі, а тому експлуатація таких ліфтів становить загрозу життю та здоров'ю людей.
Також, суд першої інстанції визнав безпідставними посилання відповідача на передчасність звернення територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області до суду з даним позовом, з огляду на те, що на час такого звернення ще не сплинув строк усунення недоліків, визначений підприємству у приписах № 15/08-159/22 від 18.04.2014р. та № 15/08-160/23 від 24.04.2014р. Суд першої інстанції зазначив, що внесення підприємству припису про усунення порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки не позбавляє контролюючий орган права, при наявності порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертатися до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги про застосування до КП «ЖКС «Хмельницький» заходів реагування у вигляді повного зупинення виконання робіт по експлуатації: ліфтів реєстр. №№1223, 1224, 1225, 1226, встановлених у житловому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 199; ліфтів реєстр. №№1998, 1999, 2000, 2001, встановлених у житловому будинку за адресою: м. Одеса, пров. Банний, 3, обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
Поряд з цим, суд першої інстанції не знайшов підстав для задоволення вимог про зобов'язання комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький» повністю зупинити виконання робіт по експлуатації ліфтів за вказаними адресами, зазначивши, що такі вимоги є зайвими, оскільки обов'язок відповідача по зупиненню виконання вищевказаних робіт є похідним з виконання ним заходів реагування, застосованих судом, як і обов'язок виконання ним рішення суду, що встановлено ст.124 Конституції України та ст.14 КАС України.
Справа розглянута апеляційним судом в порядку письмового провадження відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України.
На підставі ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає постанову суду першої інстанції в межах вимог апеляційної скарги комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький», тобто в частині вимог територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області, які задоволено оскарженим судовим рішенням.
Заслухавши суддю доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Апеляційний суд встановив, що суд першої інстанції повно та всебічно дослідив та оцінив обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначив правову природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Предметом спору є вимога Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України в Одеській області про застосування до комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький» заходів реагування у вигляді повного зупинення виконання робіт по експлуатації: ліфтів реєстр. №№1223, 1224, 1225, 1226, встановлених у житловому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 199; ліфтів реєстр. №№1998, 1999, 2000, 2001, встановлених у житловому будинку за адресою: м. Одеса, пров. Банний, 3.
Підставою для звернення з таким позовом до суду є встановлений перевірками та зафіксований актами №15/08-159/22 від 18.04.2014р. та №15/08-160/23 від 24.04.2014р., факт порушення КП «ЖКС «Хмельницький» вимог п.9.7.15 НПАОП-0.00-1.02-08 у вигляді надання відповідальними особами підприємства дозволу на роботу ліфтів реєстр. №№ 1223, 1224, 1225, 1226, встановлених у житловому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 199 та ліфтів реєстр. №№ 1998, 1999, 2000, 2001, встановлених у житловому будинку за адресою: м. Одеса, пров. Банний, 3, після закінчення граничного строку експлуатації (25 років) без проведення технічного огляду та експертного обстеження на предмет подальшої безпечної експлуатації.
Кодексом адміністративного судочинства України передбачено право застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням (ст. 183-2).
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
З урахуванням приписів ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 4 Закону України «Про охорону праці», п. 9.7.15 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 р. № 190, Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 р. № 826, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції, що встановлені позивачем при перевірці виробничих об'єктів КП «ЖКС «Хмельницький» порушення вимог експлуатації ліфтів після закінчення граничного строку експлуатації (25 років) без проведення технічного огляду та експертного обстеження на предмет подальшої безпечної експлуатації створюють загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки зазначені ліфти використовуються мешканцями житлових будинків для власного переміщення та переміщення вантажів.
Апеляційний суд відхиляє доводи апелянта про те, що комунальне підприємство створено для забезпечення тільки поточного утримання, ремонту та благоустрою житлового фонду Малиновського району міста Одеси, та враховує, що КП «ЖКС «Хмельницький» утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну і іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного ремонтів і утримання, а також забезпечує управління майном і несе відповідальність за його експлуатацію відповідно до закону.
Посилання апелянта на відсутність належного фінансування, яке призвело до виявлених перевіркою порушень, а також доводи щодо відповідного звернення до розпорядника бюджетних коштів - Департаменту міського господарства Одеської міської ради не впливають на обґрунтованість оскарженого судового рішення, метою якого є превентивна міра, усунення умов, які несуть ризик спричинення шкоди людям.
Апеляційний суд, також, не бере до уваги посилання апелянта на відсутність доказів наявності порушень у роботі механізмів ліфтів за адресами вул. Балківська, 199 та пров. Банний, 3 в м. Одесі, оскільки пункт 9.7.15 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, пов'язує заборону роботи ліфтів із закінченням зазначеного у паспорті терміну роботи ліфта (25 років) і не проведення його технічного огляду чи експертного дослідження, незалежно від технічного стану роботи таких механізмів.
Відповідно до матеріалів справи (а.с. 51-59) у зверненнях апелянта, адресованих до Департаменту міського господарства Одеської міської ради, КП «ЖКС «Хмельницький» самостійно зазначало, що ліфти, встановлені у житлових будинках, зокрема, за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 199 та м. Одеса, пров. Банний, 3 потребують термінового експертного обстеження їх технічного стану, оскільки вказані ліфти фізично зношені та морально застарілі, а тому експлуатація таких ліфтів становить загрозу життю та здоров'ю людей.
За таких обставин, оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність правових підстав для застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення виконання робіт по експлуатації: ліфтів реєстр. №№1223, 1224, 1225, 1226, встановлених у житловому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 199; ліфтів реєстр. №№1998, 1999, 2000, 2001, встановлених у житловому будинку за адресою: м. Одеса, пров. Банний, 3.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, підстави для скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги відсутні.
Апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржене судове рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 69-71, 195, п. 1 ч. 1 ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 206, 211, 212, ч. 5 ст.254 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Хмельницький» залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 червня 2014 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: суддя С.Д.Домусчі
суддя М.П. Коваль
суддя О.О.Кравець