ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2016 року справа № 823/5430/15
м. Черкаси
10 год. 38 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мишенка В.В.,
секретаря - Гордієнка Ю.П.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Христинівської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 (далі-позивач) до Христинівської районної державної адміністрації Черкаської області (далі-відповідач), в якій, з урахуванням уточнень, позивач просить визнати протиправним та скасувати розпорядження Христинівської районної державної адміністрації Черкаської області від 06.08.2015 № 83 про рішення комісії райдержадміністрації щодо визначення заподіяних збитків за недоотриманий прибуток від земельної ділянки (паю).
Позовні вимоги мотивовані тим, що Христинівська районна державна адміністрація Черкаської області помилково встановила суму 1248,79 грн. відшкодування заподіяних збитків у вигляді недоотриманого прибутку - оформлене розпорядженням № 83 від 06.08.2015, у зв'язку з тим, що розрахунок збитків проводився без власника землі в наслідок чого і було порушено пп. 1-3 Порядку № 284.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав в повному обсязі, з підстав зазначених вище та додаткових поясненнях по справі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, хоча про дату час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 на підставі державного акта на право приватної власності на землю НОМЕР_2 володіє земельною ділянкою площею 3,06 га, яка розташована в межах Заячківської сільської ради Христинівського району Черкаської області.
Між позивачем та СТОВ Агрофірма "Заячківка" було укладено договір оренди земельної ділянки від 11.06.2007 № 348, який 07.12.2007 було зареєстровано у Христинівському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис №040779500201, в оренду була передана земельна ділянка загальною площею 3,06 га строком на 5 років.
У зв'язку із закінченням строку дії даного договору, 12.10.2012 року ОСОБА_2 звернулась із листом-повідомленням до СТОВ Агрофірма "Заячківка" про те, що вона не бажає продовжувати договір оренди землі після його закінчення, так як має намір самостійно обробляти належну їй земельну ділянку, однак 05.11.2012 року СТОВ Агрофірма "Заячківка" повідомило останню про неможливість дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки, оскільки у зв'язку з укладенням додаткової угоди строк оренди земельної ділянки становить 10 років (до 2017 року).
Рішенням Христинівського районного суду Черкаської області від 18.07.2013, залишеного без змін ухвалою апеляційного суду Черкаської області від 11.09.2013 та ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 21.11.2013 визнано додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 18.10.2010 укладену між ОСОБА_2 та СТОВ Агрофірма "Заячківка" - недійсною.
Позивачем 27.06.2014 до Христинівської РДА Черкаської області була подана заява про визначення розмірів завданих збитків (неодержаного доходу) в результаті тимчасового зайняття СТОВ Агрофірма "Заячківка" належної позивачу земельної ділянки.
Розпорядженням Христинівської РДА Черкаської області від 09.07.2014 №100 утворено комісію райдержадміністрації з опрацювання та комплексного вирішення питань з визначення заподіяних збитків землекористувачу ОСОБА_2.
Розглянувши протокол від 30.10.2014 №05-14 засідання комісії, останньою прийнято рішення про відмову у задоволенні заяви позивача у зв'язку з тим, що додаткова угода до договору оренди земельної ділянки визнана недійсною рішенням суду, яке набуло чинності після закінчення збору урожаю сільськогосподарських культур. Рішення оформлено у вигляді акту про відмову у визначенні розміру збитків.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 27.05.2015 у справі № 823/1024/15, яка набрала законної сили - 20.06.2015, зокрема: визнано протиправним та скасувано акт комісії Христинівської районної державної адміністрації з опрацювання та комплексного вирішення питань з визначення заподіяних збитків землекористувачу ОСОБА_2 "Про відмову у визначенні розміру збитків", прийнятий за результатами розгляду заяви від 24.06.2014 про визначення розміру збитків (неодержаного доходу), завданих самовільним тимчасовим зайняттям СТОВ Агрофірма "Заячківка" належної позивачу ділянки площею 3,06 га, розташованої в адміністративно-територіальних межах Заячківської сільської ради Христинівського району Черкаської області, затвердженого першим заступником голови Христинівської районної державної адміністрації Черкаської області ОСОБА_3; визнано протиправними дії першого заступника голови Христинівської районної державної адміністрації Черкаської області ОСОБА_3 щодо затвердження акту комісії Христинівської районної державної адміністрації з опрацювання та комплексного вирішення питань з визначення заподіяних збитків землекористувачу ОСОБА_2 "Про відмову у визначенні розміру збитків", прийнятого за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 від 24.06.2014 про визначення розміру збитків (неодержаного доходу), завданих самовільним тимчасовим зайняттям СТОВ Агрофірма "Заячківка" належної позивачу ділянки площею 3,06 га, розташованої в адміністративно-територіальних межах Заячківської сільської ради Христинівського району Черкаської області; зобов'язано Христинівську районну державну адміністрацію Черкаської області розглянути заяву від 24.06.2014 про визначення розміру збитків (неодержаного доходу), завданих самовільним тимчасовим зайняттям СТОВ Агрофірма "Заячківка" належної позивачу ділянки площею 3,06 га, розташованої в адміністративно-територіальних межах Заячківської сільської ради Христинівського району Черкаської області та визначити розмір завданих позивачу збитків відповідно до положень Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284.
06.08.2015 на виконання вищевказаної постанови Черкаського окружного адміністративного суду - розпорядженням Христинівської РДА Черкаської області від № 83 затверджено рішення комісії райдержадміністрації з опрацювання та комплексного вирішення питань з визначення заподіяних збитків ОСОБА_2 за недоотриманий прибуток від земельної ділянки в сумі 1248,79 грн.
Дане розпоряджнення грунтувалося на акті комісії райдержадміністрації з опрацювання та комплексного вирішення питань з визначення заподіяних збитків землекористувачу ОСОБА_2 за недоотриманий прибуток від 29.07.2015, яким встановлено суму відшкодування збитків шляхом взяття середнього розміру задекларованого доходу в 2013 році з 1га одноосібників с. Заячківка (408,1 грн.) та перемножити на розмір паю ОСОБА_2, який складає 3,06га.
Окрім того, згідно протоколу засідання комісії від 29.07.2015 № 03-15 та безпосередньо акту, судом встановлено, що ОСОБА_2 на засіднні комісії не була присутня, в членах комії у відповідності до даних документів остання не міститься.
Позивач не погоджуючись рішенням відповідача звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з даним позовом.
Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам суд виходив з наступного.
Загальні підстави та порядок відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановлений ст. 156, 157 Земельного кодексу України.
Так, відповідно до ст. 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок:
а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом;
б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання;
в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок;
г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників;
ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан;
д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Тобто нормами Земельного кодексу України в даному випадку визначено, зокрема, відшкодування збитків у разі тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь для інших видів використання.
Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 157 Земельного кодексу України).
На виконання ч. 2 ст. 157 Земельного кодексу України прийнята Постанова Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам".
Згідно п. 1, 2 Постанови № 284 власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.
Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Отже, як встановлено постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 27.05.2015 у справі № 823/1024/15 та яка набрала законної сили - 20.06.2015, Христинівську районну державну адміністрацію Черкаської області зобов'язано розглянути заяву ОСОБА_2 від 24.06.2014 про визначення розміру збитків (неодержаного доходу), завданих самовільним тимчасовим зайняттям СТОВ Агрофірма "Заячківка" належної позивачу ділянки площею 3,06 га, розташованої в адміністративно-територіальних межах Заячківської сільської ради Христинівського району Черкаської області та визначити розмір завданих позивачу збитків відповідно до положень Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284.
Суд зауважує, що відповідно до Постанови КМУ №284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад в склад яких входить безпосередньо власник земельної ділянки. Проте, відповідачем проігноровано даний пунк Порядку, внаслідок чого розпорядження Христинівської районної державної адміністрації Черкаської області від 06.08.2015 № 83, яким затверджено рішення (неповноважної) комісії райдержадміністрації щодо визначення заподіяних збитків за недоотриманий прибуток від земельної ділянки (паю) підлягає до скасування.
Відповідно до статті 19 Конституції України від 28 червня 1996 року № 254к/-96-ВР правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи сукупність встановлених вище обставин справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до повного задоволення.
Згідно із ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При цьому в силу ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Христинівської районної державної адміністрації Черкаської області від 06.08.2015 № 83 про рішення комісії райдержадміністрації щодо визначення заподіяних збитків ОСОБА_2 за недоотриманий прибуток від земельної ділянки (паю).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Христинівської районної державної адміністрації Черкаської області (код ЄДРПОУ - 04061300) на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) - 487 (чотириста вісімдесят сім) грн., 20 коп. сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку ст. 185-187 КАС України.
Суддя В.В. Мишенко
Постанова складена в повному обсязі 09.03.2016 року.