ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2016 р. справа № 804/1404/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів головуючого судді Павловського Д.П., суддів: Турлакової Н.В., Чорної В.В. розглянувши у місті Дніпропетровську в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_1 до Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - кандидати на посаду Криворізького міського голови: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про визнання протиправною та скасування постанови № 60 від 08.03.2016 р., та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ :
12 березня 2016 року кандидат на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області, в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 60 від 08.03.2016 р.;
- зобов'язати Криворізьку міську виборчу комісію Дніпропетровської області здійснити дії по скасуванню реєстрації кандидатів на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (а.с. 3-5).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 05 березня 2016 року від Криворізької міської виборчої комісії він отримав лист вих. № 167 від 05.03.2016 року, з проханням у строк до 12 години 07 березня 2016 року надати письмові пояснення щодо надання згоди на одночасне балотування, що суперечить приписам ч. ч. 4, 5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори» з копією листа ЦВК від 04.03.2016 року № 21/33/1-384 з витягом з додатка, в якому були зазначені прізвища кандидатів на посаду Криворізького міського голови, а саме: ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_2. На виконання зазначених вимог, позивач надав свої пояснення, в яких зазначив, що при поданні ним документів для реєстрації кандидатом на посаду Криворізького міського голови на позачергових виборах Криворізького міського голови 27 березня 2016 року він не порушував вимоги ч. ч. 4, 5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори», і будь-яких законних підстав для застосування щодо нього ст. 41 даного Закону немає. Також, позивач зазначає, що 09 березня 2016 року на сайті Криворізької міської ради, де розміщує свої постанови виборча комісія, він побачив, що 08 березня 2016 року комісія розглянула лист ЦВК від 04.03.2016 року № 21/33/1-384 та зазначила, що вона не встановила жодного факту порушення кандидатами на посаду Криворізького міського голови приписів ч. ч. 4, 5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори», за результатами чого прийняла оскаржувану постанову № 60 від 08.03.2016 р. В той же час, на тому ж сайті Криворізької міської ради позивач побачив, що у той же день, а саме, 08 березня 2016 року були прийняті постанови № № 57, 58, 59 про скасування реєстрації кандидатів у депутати Криворізької міської ради та виключення їх з відповідних виборчих списків політичних партій трьох раніше зареєстрованих, як само висуванців, кандидатів на посаду Криворізького міського голови, а саме: ОСОБА_5, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 Тобто, позивач зазначає, що спочатку виборча комісія скасувала реєстрацію зазначених осіб, як кандидатів у депутати Криворізької міської ради, прийнявши постанови № № 57, 58, 59, а потім розглянула лист ЦВК, та зазначила, що не виявила жодних порушень виборчого законодавства. Позивач стверджує, що на момент реєстрації вищезазначених осіб, як кандидатів на посаду Криворізького міського голови в порядку самовисування вони одночасно рахувались і кандидатами у депутати місцевих рад від певних політичних партій, тому, виборча комісія зобов'язана була застосувати до них вимоги ч. 8 ст. 41 та ч. З ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори», та скасувати їх реєстрацію як кандидатів на посаду Криворізького міського голови. Таким чином, кандидат на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_1 вважає постанову Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 60 від 08.03.2016 р. протиправною та такою, що підлягає скасуванню, та просить суд зобов'язати відповідача вчинити дії по скасуванню реєстрації кандидатів на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_4 та ОСОБА_3
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 березня 2016 року відкрито провадження у адміністративній справі, та призначено її до розгляду у відкритому судовому засіданні (а.с. 2).
Враховуючи, що судом при розгляді адміністративної справи було встановлено, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки третіх осіб, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.03.2016 р. в порядку ч. 2 ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України, залучено до участі у справі як третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - кандидатів на посаду Криворізького міського голови: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 88-89).
У судове засідання 14.03.2016 р. позивач, представник відповідача та треті особи не прибули, належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового розгляду.
Позивач до суду не прибув з невідомих причин.
Представники відповідача через канцелярію суду подали письмові клопотання про розгляд справи без їх участі (а.с. 112-113), а також, надали письмові заперечення в яких зазначили, що 05.03.2016 р. до Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області надійшов лист заступника голови Центральної виборчої комісії ОСОБА_6 в якому наголошувалось про необхідність з'ясування у кандидатів на посаду Криворізького міського голови чи надавали вони згоду на одночасне балотування кандидатами у депутати до місцевих рад та кандидатами на посаду Криворізького міського голови від різних політичних партій або від політичної партії шляхом самовисування, оскільки Законом України "Про місцеві вибори" одночасне балотування заборонено, та має наслідки виключення особи з усіх виборчих списків до яких вона була включена, та скасування реєстрації як кандидата на посаду міського голови. З метою недопущення вимог виборчого законодавства, Криворізька міська виборча комісія Дніпропетровської області керуючись ст. 47 Закону України "Про місцеві вибори" скасувала рішення в частині реєстрації кандидатами в депутати на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_5, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на підставі їх особистих заяв. Довгинцівська районна у місті Кривому Розі територіальна виборча комісія постановою № 147 від 07.03.2016 р. також скасувала реєстрацію кандидата у депутати Довгинцівською районною у місті Кривому Розі ради з виключенням із виборчого списку Криворізької міської організації «Всеукраїнське об'єднання «Свобода». Також, Криворізькою міською виборчою комісією Дніпропетровської області було розглянуто лист від 04.03.2016 р. № 21-33/1-384, та встановлено відсутність фактів порушення перелічиними кандидатами вимог ч. ч. 4, 5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори». Враховуючи законність прийнятої постанови № 60 від 08.03.2016 р., Криворізька міська виборча комісія Дніпропетровської області просить суд у задоволенні позовних вимог позивачу відмовити у повному обсязі, за необґрунтованістю.
Третя особа - кандидат на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_5 через канцелярію суду подала письмову заяву про розгляд справи без її участі, в якій зазначила, що проти позову заперечує, та просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити (а.с. 114).
Третя особа - кандидат на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_3 через канцелярію суду подав письмову заяву про розгляд справи без його участі (а.с. 116), а також, надав письмові заперечення в яких зазначив, що проти позову заперечує, наголошував, що постанова Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 60 від 08.03.2016 р. є законною та прийнятою відповідно до вимог виборчого законодавства, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити (а.с. 117-121).
Третя особа - кандидат на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2 через канцелярію суду подав письмову заяву про розгляд справи без його участі, в якій зазначив, що проти позову заперечує, та просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю (а.с. 122-123).
Третя особа - кандидат на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_4 подав письмову заяву про розгляд справи без його участі, в якій зазначив, що проти позову заперечує, та просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити (а.с. 124).
Відповідно до ч. 12 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи приписи статей 122, 128, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративну справу розглянуто без участі сторін, в порядку письмового провадження, за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази відповідно до вимог ст. ст. 69 - 72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Щодо позовної вимоги позивача про визнання протиправною та скасування постанови Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 60 від 08.03.2016 р., судом встановлено наступне.
Так, відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року № № 899-VIII «Про позачергові вибори Криворізького міського голови», у зв'язку з неможливістю виконання Криворізьким міським головою своїх повноважень, з метою забезпечення реалізації громадянами України гарантованого їм Конституцією України виборчого права на виборах Криворізького міського голови, Верховна Рада України постановила призначити позачергові вибори Криворізького міського голови на 27 березня 2016 року та провести їх у порядку, визначеному Законом України "Про місцеві вибори".
Закон України "Про місцеві вибори" від 14 липня 2015 року № 595-VIII (із змінами та доповненнями, далі - Закон України "Про місцеві вибори") визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.
Частиною 13 ст. 94 Закону України "Про місцеві вибори" встановлено, що позовні заяви, що стосуються призначення, підготовки і проведення місцевих виборів, розглядаються судом у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
З матеріалів справи вбачається, що постановою № 17 від 26.02.2016 р. Криворізькою міською виборчою комісією Дніпропетровської області було вирішено зареєструвати кандидатом на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, освіта вища, позапартійний, інженер, Товариство з обмеженою відповідальністю «Готель «Лондон» - Кіровоград», проживає в місті Кривий Ріг, висунутий шляхом самовисування (а.с. 7).
Також, судом встановлено, що постановою Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 16 від 26.02.2016 р. «Про реєстрацію кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_5» було зареєстровано кандидата на посаду Криворізького міського голови - ОСОБА_5 (а.с. 10).
Постановою Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 18 від 26.02.2016 р. «Про реєстрацію кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_3» зареєстровано кандидата на посаду Криворізького міського голови - ОСОБА_3 (а.с. 11).
Постановою Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 25 від 29.02.2016 р. «Про реєстрацію кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2» зареєстровано кандидата на посаду Криворізького міського голови - ОСОБА_2 (а.с. 12).
Постановою Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 28 від 29.02.2016 р. «Про реєстрацію кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_4» зареєстровано кандидата на посаду Криворізького міського голови - ОСОБА_4 (а.с. 13).
З матеріалів справи вбачається, що 05.03.2016 р. до Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області надійшов лист від заступника Голови Центральної виборчої комісії ОСОБА_6 від 04.03.2016 р. № 21-33/1-384, в якому зазначено, що до Центральної виборчої комісії надійшла інформація про виборчі списки кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій та відомості про кандидатів на посаду міських голів, зареєстрованих на місцевих виборах 27 березня 2016 року, за результатами опрацювання яких, а також наявної в Центральній виборчій комісії інформації про зареєстрованих кандидатів, виявлено окремі факти можливого порушення кандидатами вимог ч. ч. 4, 5 ст. 35 Закону України "Про місцеві вибори". У листі зауважувалось про підстави для розгляду питання на засіданні комісії, та прийнятті відповідного рішення не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування (до 08 березня включно) (а.с. 54-55).
Також, до листа було додано відомості щодо зареєстрованих кандидатів на посаду міського голови, стосовно яких виявлено можливі порушення порядку висування, встановленого частинами четвертою та п'ятою статті 35 Закону України "Про місцеві вибори", стосовно кандидатів на посаду Криворізького міського голови на позачергових виборах Криворізького міського голови 27 березня 2016 року, а саме: ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_2 (а.с. 53).
Судом встановлено, що з метою недопущення порушень виборчого законодавства, Криворізькою міською виборчою комісією Дніпропетровської області, керуючись ст. 47 Закону України "Про місцеві вибори" було скасовано рішення в частині реєстрації кандидатами в депутати на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_5, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на підставі їх особистих заяв 07.03.2016 р.
Постановою № 147 від 07.03.2016 р. Криворізька міська виборча комісія Дніпропетровської області також скасувала реєстрацію кандидата у депутати Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради ОСОБА_4, з виключенням його із виборчого списку Криворізької міської організації «Всеукраїнське об'єднання «Свобода».
З матеріалів справи вбачається, що кандидатами на посаду Криворізького міського голови до Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області, з метою виключення порушень ст. 35 та ст. 47 Закону України "Про місцеві вибори", було подано письмові заяви в яких зазначено, що особи просять зареєструвати їх кандидатами на посаду Криворізького міського голови 27 березня 2016 р. шляхом самовисування (а.с. 62, 65, 67, 69).
Судом встановлено, що після прийняття вищезазначених рішень, на засіданні комісії Криворізькою міською виборчою комісією Дніпропетровської області було розглянуто лист, який надійшов 05.03.2016 р., що відображено у протоколі № 12 від 08.03.2016 р. (а.с. 57-59).
За змістом протоколу, Голова Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області зачитав лист заступника Голови Центральної виборчої комісії ОСОБА_6 від 04.03.2016 р. № 21-33/1-384, та проект постанови Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 60 від 08.03.2016 р. «Про розгляд листа заступника голови Центральної виборчої комісії ОСОБА_6 від 04.03.2016 р. № 21-33/1-384». За рішення проголосувало «За» - 14 осіб, «Проти» - 0 осіб, «Утрималось» - 2 особи. Рішення було прийнято.
За змістом постанови № 60 від 08.03.2016 р. Криворізькою міською виборчою комісією Дніпропетровської області було прийнято до уваги факсову копію листа заступника Голови Центральної виборчої комісії ОСОБА_6 від 04.03.2016 р. № 21-33/1-384, та зазначено, що комісія самостійно здійснює виявлення можливих випадків порушення кандидатами на посаду Криворізького міського голови на позачергових виборах Криворізького міського голови 27 березня 2016 р., та не встановила жодного факту порушення кандидатами вимог ч. ч. 4, 5 ст. 35 Закону України "Про місцеві вибори".
Частиною першою ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В ході розгляду адміністративної справи судом було досліджено письмові докази надані сторонами, а саме: посвідчення ОСОБА_1 (а.с. 6), постанова Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 17 від 26.02.2016 р. «Про реєстрацію на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_1» (а.с. 7), лист від 05.03.2016 р. № 167 (а.с. 8), лист від 04.03.2016 р. № 21-33/1-384 (а.с. 8-9), постанова Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 16 від 26.02.2016 р. «Про реєстрацію кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_5» (а.с. 10), постанова Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 18 від 26.02.2016 р. «Про реєстрацію кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_3» (а.с. 11), постанова Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 25 від 29.02.2016 р. «Про реєстрацію кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2» (а.с. 12), постанова Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 28 від 29.02.2016 р. «Про реєстрацію кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_4» (а.с. 13), постанова Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 60 від 08.03.2016 р. «Про розгляд листа заступника голови Центральної виборчої комісії ОСОБА_6 від 04.03.2016 р. № 21-33/1-384» (а.с. 14), довіреності видані ОСОБА_8 та ОСОБА_9 на право представляти інтереси Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області (а.с. 20-21), посвідчення голови Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області ОСОБА_10 (а.с. 19), відомості щодо зареєстрованих кандидатів на посаду міського голови, стосовно яких виявлено можливі порушення порядку висування, встановленого частинами четвертою та п'ятою статті 35 Закону України "Про місцеві вибори" стосовно кандидатів на посаду Криворізького міського голови на позачергових виборах Криворізького міського голови 27 березня 2016 року ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_2 (а.с. 53), протокол Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 12 від 08.03.2016 р. (а.с. 57-59), заява ОСОБА_5 від 25.02.2016 р. (а.с. 62), заява Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області до Криворізької міської у Дніпропетровській області партії «Громадський рух «Народний контроль» від 23.02.2016 р. (а.с. 64), заява ОСОБА_3 від 23.02.2016 р. (а.с. 65), заява ОСОБА_2 від 27.02.2016 р. (а.с. 67), заява ОСОБА_4 від 29.02.2016 р. (а.с. 69), лист Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 05.03.2016 р. № 173 (а.с. 70), лист Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 05.03.2016 р. № 173 (а.с. 70), лист Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 05.03.2016 р. № 171 (а.с. 72), лист Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 05.03.2016 р. № 172 (а.с. 73), звернення ОСОБА_3 від 05.03.2016 р. (74-75), письмові пояснення ОСОБА_3 від 07.03.2016 р. (а.с. 76), повідомлення ОСОБА_5 від 07.03.2016 р. (а.с. 77), письмові пояснення ОСОБА_4 від 07.03.2016 р. (а.с. 78-81), постанова № 147 від 07.03.2016 р. «Про скасування рішення в частині реєстрації кандидата у депутати Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради ОСОБА_4» (а.с. 82), порядок денний протоколу № 62 Дніпропетровської обласної організації ВО «Батьківщина».
Відповідно до ч. 8 ст. 41 Закону України "Про місцеві вибори", у разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації іншої політичної партії та (або) висунута за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації іншої політичної партії або шляхом самовисування, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, скасовують її реєстрацію як кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, про що повідомляють відповідні місцеві організації партій та цю особу.
Згідно із п. 5 ч. 1 ст. 47 Закону України "Про місцеві вибори", територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі порушення вимог частин третьої - п'ятої статті 35 цього Закону.
Частиною третьою ст. 47 Закону України "Про місцеві вибори" передбачено, що у разі надходження від Центральної виборчої комісії повідомлення про порушення кандидатами вимог частин четвертої - п'ятої статті 35 цього Закону відповідна територіальна виборча комісія зобов'язана розглянути зазначене питання на своєму засіданні та прийняти відповідне рішення в межах строку, визначеного абзацом першим цієї частини.
Відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону України "Про місцеві вибори", особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).
Особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних, єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.
Згідно із ч. 5 ст. 35 Закону України "Про місцеві вибори", особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.
Відповідно до ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Статтею 38 Конституції України встановлено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Згідно ст. 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Отже, враховуючи, що на момент прийняття оскаржуваної постанови Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 60 від 08.03.2016 р. «Про розгляд листа заступника голови Центральної виборчої комісії ОСОБА_6 від 04.03.2016 р. № 21-33/1-384», постановою № 147 від 07.03.2016 р. «Про скасування рішення в частині реєстрації кандидата у депутати Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради ОСОБА_4» (а.с. 82) було скасовано рішення "Про встановлення черговості кандидатів в депутати у виборчих списках місцевих організацій партій, які отримали право на участь у розподілі депутатських мандатів", в частині реєстрації кандидата у депутати Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради ОСОБА_4, та виключено його з виборчого списку кандидатів у депутати від Криворізької міської організації "Всеукраїнське об'єднання "Свобода", а також те, що Криворізька міська виборча комісія Дніпропетровської області керуючись ст. 47 Закону України "Про місцеві вибори" постановами № 57, 58, 59 скасувала рішення в частині реєстрації кандидатами в депутати на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_5, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, на підставі їх особистих заяв, суд робить висновок, що постанова № 60 від 08.03.2016 р. є такою, що прийнята у відповідності до норм чинного виборчого законодавства, та не підлягає скасуванню.
На підставі вищезазначених норм чинного законодавства, встановлених судом обставин справи та наданих сторонами доказів на підтвердження своєї позиції, суд вважає, що вимога позивача про визнання протиправною та скасування постанови Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 60 від 08.03.2016 р. є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_1 про зобов'язання Криворізьку міську виборчу комісію Дніпропетровської області здійснити дії по скасуванню реєстрації кандидатів на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_4 та ОСОБА_3, суд зазначає наступне.
При розгляді адміністративної справи судом було встановлено законність прийнятої постанови Криворізькою міською виборчою комісією Дніпропетровської області № 60 від 08.03.2016 р. «Про розгляд листа заступника голови Центральної виборчої комісії ОСОБА_6 від 04.03.2016 р. № 21-33/1-384», яка стосується виключно кандидатів на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_5, ОСОБА_2 та ОСОБА_4, і ніяким чином не порушує законних прав, свобод та інтересів кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_1, про захист яких він звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Також, судом було встановлено, що постановою Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 16 від 26.02.2016 р. «Про реєстрацію кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_5» було зареєстровано кандидата на посаду Криворізького міського голови - ОСОБА_5, постановою № 18 від 26.02.2016 р. «Про реєстрацію кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_3» зареєстровано кандидата на посаду Криворізького міського голови - ОСОБА_3, постановою № 25 від 29.02.2016 р. «Про реєстрацію кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_2» зареєстровано кандидата на посаду Криворізького міського голови - ОСОБА_2, постановою № 28 від 29.02.2016 р. «Про реєстрацію кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_4» зареєстровано кандидата на посаду Криворізького міського голови - ОСОБА_4.
Враховуючи, що всі вищезазначені постанови Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області про реєстрацію кандидатів на посаду Криворізького міського голови: ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_2 та ОСОБА_4 не є предметом оскарження у данній адміністративній справі, суд вважає відсутність підстав для зобов'язання здійснити дії по скасуванню реєстрації зазначених кандидатів, тому, позовна вимога є такою, що не підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання щодо судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 9 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до Дніпропетровського окружного адміністративного суду не було сплачено судовий збір, а також, судом встановлено, що предметом позову є дві вимои немайнового характеру.
Згідно із ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" встановлено розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2016 року - 1378 гривень.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, що відповідає 551,20 грн.
Частиною 1 ст. 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Сплата судового збору за подання позовних заяв є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого ст. 55 Конституції України.
Отже, враховуючи, що при зверненні до суду позивачем не було сплачено судовий збір, тому, суд вважає за необхідне стягнути з кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_1 судовий збір із заявлених ним двох позовних вимог немайнового характеру у розмірі 1102,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 10, 11, 17, 69 - 72, 86, 94, 122, 158 - 163, 167, 172, 174, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
У задоволенні адміністративного позову кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_1 до Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - кандидати на посаду Криворізького міського голови: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про визнання протиправною та скасування постанови № 60 від 08.03.2016 р., та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Стягнути з кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_1 (індекс 50086, АДРЕСА_1) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір із заявлених позивачем двох позовних вимог немайнового характеру у розмірі 1102,40 грн. (одна тисяча сто дві гривні 40 копійок) на платіжні реквізити: отримувач коштів - УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 37989253, розрахунковий рахунок 31210206784008, банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації доходів 22030001, призначення платежу: судовий збір за адміністративним позовом кандидата на посаду Криворізького міського голови ОСОБА_1, Дніпропетровський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 34824364.
Копію постанови невідкладно надіслати всім сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, в порядку та у строки, передбачені ч. 5 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України, та набирає законної сили відповідно до ч. 3 ст. 177 цього Кодексу.
Головуючий суддя Суддя Суддя Д.П. Павловський Н.В. Турлакова В.В. Чорна