Справа № 577/1193/16-ц
Провадження № 2/577/436/16
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" березня 2016 р.
Суддя Конотопського міськрайонного суду Сумської області Ярмак О.М., розглянувши матеріали до позовної заяви ОСОБА_1 до директора Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_2, Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, третя особа: ОСОБА_3 про визнання протиправними дій щодо заміни представника, зобов»язання належним чином оформити надання безоплатної вторинної правової допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду в порядку цивільного судочинства з позовом до директора Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_2, Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та прохає визнати проведену директором Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_2 заміну його представника у цивільній справі ОСОБА_3 іншим представником нікчемною; зобов»язати директора Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_2 оформити належним чином надання йому безоплатної вторинної правової допомоги у цивільній справі № 581/853/14-ц, яка розглядається Липоводолинським районним судом Сумської області, шляхом належного оформлення документів на представництво його інтересів у суді адвокатом ОСОБА_3; встановити факт перевищення директором Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_2 своїх повноважень при вирішенні питання щодо надання йому безоплатної вторинної правової допомоги.
Статтею 59 Конституції України визначено, що кожен має право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно.
Згідно ст. ст. 1, 3 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» безоплатна правова допомога - правова допомога, що гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел. Право на безоплатну правову допомогу - гарантована Конституцією України можливість громадянина України, іноземця, особи без громадянства, у тому числі біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до підп. 3 п. 3 Положення про Міністерство юстиції України, затв. постановою КМУ від 02.07.2014 № 228 загальне управління у сфері надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги здійснюється Міністерством юстиції України. При цьому з метою надання всіх видів безоплатної правової допомоги Міністерство юстиції України утворює регіональні та місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, визначає їх повноваження та контролює їх діяльність (ст. 16 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», під. 36 п. 4 Положення про Міністерство юстиції України, затв. постановою КМУ від 02.07.2014 № 228).
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб»єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб»єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Під владними управлінськими функціями, що здійснюються на основі законодавства, зокрема, на виконання делегованих повноважень, слід розуміти будь-які владні повноваження у рамках діяльності держави чи місцевого самоврядування, що не належать до законодавчих повноважень чи повноважень здійснювати правосуддя. Можна виділити, зокрема, такі групи владних управлінських функцій: 1) вироблення (формування) політики; 2) правове регулювання; 3) надання адміністративних послуг; 4)нагляд і контроль.
Пунктом 7 Положення про центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, затв. наказом Міністерства юстиції України від 02.07.2012 № 967/5 визначено, що основними завданням центрів є створення рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя шляхом організації надання безоплатної вторинної правової допомоги.
За приписами ст. 17 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги:
1) приймає рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги або про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги;
2) забезпечує складення процесуальних документів за зверненням суб»єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу;
3) забезпечує участь захисника при здійсненні досудового розслідування та судового провадження у випадках, коли захисник відповідно до положень КПК України залучається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії;
4) забезпечує участь захисника у розгляді справи про адміністративне правопорушення;
5) забезпечує здійснення представництва інтересів суб»єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу в судах, інших органах державної влади, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
6) укладає контракти з адвокатами, включеними до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, для надання такої допомоги на постійній основі;
7) укладає договори з адвокатами, включеними до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, для надання такої допомоги на тимчасовій основі (на підставі окремих договорів про надання послуг);
8) видає доручення для підтвердження повноважень захисника або повноважень адвоката для здійснення представництва інтересів особи в судах, органах державної влади, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
9) приймає рішення про заміну адвоката відповідно до ст. 24 цього Закону;
10) подає клопотання до Координаційного центру з надання правової допомоги про виключення адвоката з Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, у випадках, передбачених пунктами 2 і 3 ч. ч. 1 ст. 24 цього Закону;
11) приймає рішення про припинення надання безоплатної вторинної правової допомоги;
12) подає Координаційному центру з надання правової допомоги звіти про свою діяльність;
13) виконує інші функції, передбачені Положенням про центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Тобто, в даному випадку, відповідачі є носіями публічного інтересу, наділені владними повноваженнями з прийняттям рішень на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 5 ст. 12 Положення про центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, затв. наказом Міністерства юстиції України від 02.07.2012 № 967/5, визначено, що місцеві центри, відповідно до довіреності, виданої відповідним регіональним центром, видають доручення для надання безоплатної вторинної правової допомоги суб»єктам відповідного права, визначеним пунктами 1, 2, 8-12 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу.
Пунктом 7 Положення про Конотопський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, затв. наказом Координаційного центру з надання правової допомоги від 30.03.2015 № 94 передбачено, що основним завданням місцевого центру є створення рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя шляхом організації безоплатної вторинної правової допомоги.
Згідно підп.1, 2, 5, 6, 7 п. 8 вищевказаного Положення, Конотопський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правої допомоги розглядає звернення суб»єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу та приймає рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги або відмову у її наданні; перевіряє належність особи до категорії осіб, які мають право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги, у встановленому порядку; відповідно до довіреності, виданої Регіональним центром, видає доручення на надання безоплатної вторинної правової допомоги, у разі необхідності скасовує такі доручення у встановленому порядку; забезпечує посвідчення довіреностей, приймає рішення про заміну адвоката, припинення надання безоплатної правової допомоги у випадках, передбачених законом.
Враховуючи особливості створення та характер делегованих місцевим центрам повноважень з надання безоплатної вторинної правової допомоги, місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги відповідно до Закону «Про безоплатну правову допомогу» та Положення про центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, затв. наказом Міністерства юстиції України від 02.07.2012 № 967/5 при прийнятті рішень про надання вторинної правової допомоги або відмови у її наданні, в тому числі щодо призначення адвоката, видачі доручення, заміни адвоката, діють як суб»єкти владних повноважень, а тому спори щодо оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності під час реалізації функцій із забезпечення доступу осіб до правосуддя мають публічно-правовий характер.
Статтею 15 ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: 1) захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; 2) інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв»язку з здійсненням суб»єктом владних повноважень владних управлінських функцій, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб»єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Враховуючи вищевикладене, спір, який виник між ОСОБА_1 та відповідачами - директором Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_2, Конотопським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги є публічно-правовим, а тому не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
В той же час ОСОБА_1 зазначив, що він звертається до суду з цивільним позовом (тобто в порядку цивільного судочинства).
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин, у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 слід відмовити.
Керуючись п. 1 ч. 2 ст. 122, п. 4 ч. 1 ст. 293 ЦПК України,-
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до директора Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_2, Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, третя особа: ОСОБА_3 про визнання протиправними дій щодо заміни представника, зобов»язання належним чином оформити надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Роз»яснити ОСОБА_1 його право на звернення до суду в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Сумської області через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п»яти днів з дня отримання копії ухвали.
СуддяОСОБА_4