Постанова № 56409016, 02.03.2016, Піщанський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
02.03.2016
Номер справи
142/1252/15-а
Номер документу
56409016
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2-а/142/1/16

142/1252/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.03.2016 Піщанський районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Фартух О.І.

при секретарі Яворській О.В.

з участю:

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача Мазур Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Піщанка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Піщанському районі про визнання дій протиправними, стягнення заборгованої пенсії, зобов»язання виплачувати пенсію у встановленому законом розмірі, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 03.09.2015 року звернувся до суду із даним позовом, обґрунтувавши його тим, що відповідач порушує його права пенсіонера, як інваліда 2 групи та особи яка втратила працездатність на 70%.

Свій статус підтвердив посвідченням громадянина, який постраждав в наслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії НОМЕР_2 від 16.07.1993 року та вкладишу № 071218 від 22.07.2004 року;

довідкою МСЕК № 059372 від 08.12.2004 року про встановлення 2 групи інвалідності з ушкодженням здоров»я, яке призвело до втрати 70% працездатності, що пов»язано із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

Просив визнати дії управління Пенсійного фонду України у Піщанському районі Вінницької області щодо нарахування та виплати пенсії протиправними.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України у Піщанському районі Вінницької області на свою користь 255744.92 гривнів боргу з виплати пенсії.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України у Піщанському районі Вінни цької області виплачувати йому пенсію в розмірі не меншому ніж 8 мінімальних пенсій за віком для пенсії по інвалідності та додаткової щомісячної пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю у розмірі 75% від мінімальної пенсії, обчисленої станом на грудень 2011 року.

Допустити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за

один місяць.

Відповідач позовних вимог не визнав, стверджуючи, що згідно зі ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства, ОСОБА_1 порушено строк звернення до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

ОСОБА_1 був обізнаний про порушення своїх прав, оскільки в своїй позовній заяві посилається на листи-повідомлення Управління Пенсійного фонду

України у Піщанському районі Вінницької області (листи-повідомлення від 13.07.2012 №С-16, від 22.08.2013 №С-15, від 01.10.2013 №С-17, від 12.02.2015 №146/06-36/02) та Головного управління ПФУ у Вінницькій області (лист-повідомлення від 05.03.2013 №140/С-01).

Зауважує, що вказані позивачем соціальні виплати носять щомісячний характер і ОСОБА_1 про порушене право мав дізнатися при кожній виплаті, однак у визначений процесуальним законом строк до суду не звернувся.

Посилання ОСОБА_1 на положення Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», УПФУ у Піщанському районі вважає безпідставним та помилковим. Вказаний закон не встановлює строку звернення до адміністративного суду громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки відповідно до ст.90 цього Закону всі вимоги згаданого Закону застосовуються щодо будь-якого ядерного інциденту, що може статися на території України, після набрання цим Законом чинності, тобто починаючи з 21 березня 1995 року.

Неправомірним є також посилання ОСОБА_1 на Віденську Конвенцію про цивільну відповідальність за ядерну шкоду від 21 травня 1963 року, оскільки встановлені нею правила позовної давності не можуть бути застосовані до виплат, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які є публічно-правовими, а не цивільно-правовими.

Що стосується перерахунку пенсії з 03.03.2015 року, то відповідач відмовив ОСОБА_1 згідно до ст. 9 Закону України від 28.12.2014 року №80- VIII «Про Державний бюджет України на 2015р.», яким встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов»язкового державного соціального страхування на 2015 рік в тому числі норми і положення статей 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пунктом 11 зазначеної постанови встановлено мінімальний розмір пенсій для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, зокрема по II групі інвалідності 160% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Пунктом 13 вищезазначеної постанови встановлено, що інвалідам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та відносяться до І категорії з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС виплачується у розмірах інвалідам II групи 40% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

Згідно рішення Конституційного Суду України №3-рп/2012 від 25.01.2012 року, в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов»язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах.

Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Вважає свої дії відповідними закону.

Позивач - ОСОБА_1 довів, що з 24.06.1993 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Піщанському районі як пенсіонер, інвалід

2 групи, ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії.

З 22.05.2008 року він отримав право на пенсію у розмірі не менш 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову щомісячну пенсію за шкоду заподіяну здоров»ю у розмірі 75% від мінімальної пенсії.

Відповідачем такий розмір пенсії йому нарахований відповідно до ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до постанов Піщанського районного суду Вінницької області від 11.04.2011 року; 2.11.2011 року та постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26.06.2013 року.

Судами було визначено різницю між фактично отримуваною пенсією та належною до виплати пенсією.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26.06.2013 року зобов»язано відповідача здійснити перерахунок пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та інваліду 2 групи з 12.03.2011 року по 12.09.2011 року в розмірі не менш 8 мінімальних пенсій за віком для пенсії по інвалідності та додаткової щомісячної пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю у розмірі 75% від мінімальної пенсії відповідно до ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідач виконав судове рішення, що підтверджується листами-повідомленнями на його звернення до Управління Пенсійного фонду України у Піщанському районі Вінницької області (листи-повідомлення від 25.08.2011 №5205/26-43/02, від 13.07.2012 №С-16, від 22.08.2013 №015, від 01.10.2013 №017, від 12.02.2015 №146/06- 36/02) та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (лист-повідомлення від 05.03.2013 №140/001), згідно яких йому УПФУ у Піщанському районі Вінницької області була встановлена та виплачена пенсія у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком для пенсії по інвалідності та додаткова щомісячна пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % від мінімальної пенсії.

Проте, з жовтня 2011 року УПФУ у Піщанському районі Вінницької області знову припинило виплату пенсії у визначеному розмірі.

На звернення щодо нарахування та виплати йому сум пенсій, за період з жовтня 2011 року по теперішній час, відповідач 21.08.2015 року надав відповідь за №С-4, згідно якої визнано, що позивачу виплачується пенсія у меншому ніж положено розмірі.

За вказаний період відповідач не донарахував та недовиплатив позивачу пенсію в розмірі 255744.92 гривнів, з яких:

за жовтень - листопад 2011 року за кожен місяць по 4504 грн. 57 коп. недовиплаченої пенсії, з розрахунку (784 х 8)+(784 х 75%) - 2355 грн. 43 коп. = 4504 грн. 57 коп., де 784.00 грн. - мінімальна пенсія за віком для пенсій по інвалідності у розмірі прожиткового мінімуму у жовтні-листопаді 2011 року для осіб, які втратили працездатність, 8 - кількість мінімальних пенсій по інвалідності, 75% - розмір додаткової щомісячної пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відсотоку від мінімальної пенсії, 2355 грн. 43 коп. - фактично виплачена позивачу пенсія, 4504 грн. 57 коп. - розмір недовиплаченої пенсії;

за грудень 2011 року у сумі - 4524 грн. 18 коп. недовиплаченої пенсії,

з розрахунку (800 х 8)+(800 х 75%), що становить загальну суму його пенсії 7000 грн. - 2355 грн. 82 коп. =4524 грн. 18 коп., де 800.00 грн. - мінімальна пенсія за віком для пенсій по інвалідності у розмірі прожиткового мінімуму у грудні 2011 року для осіб, які втратили працездатність, 8 - кількість мінімальних пенсій по інвалідності, 75% - розмір додаткової щомісячної

пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відсоток від мінімальної пенсії, 2355 грн. 82 коп. - фактично виплачена йому пенсія, 4524 грн. 18 коп. - розмір недовиплаченої пенсії;

за січень -березень 2012 року за кожен місяць по 4894 грн. ЗО коп. недовиплаченої пенсії, з розрахунку 7000 грн. - 2105 грн. 70 коп. =4894 грн. ЗО коп., де 7000 грн. - встановлений розмір моєї пенсії у грудні місяці 2011 року з розрахунку мінімальна пенсія за віком для пенсій по інвалідності у розмірі прожиткового мінімуму у грудні 2011 року для осіб, які втратили працездатність, 8 - кількість мінімальних пенсій по інвалідності, 75% - розмір додаткової щомісячної пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відсоток від мінімальної пенсії, 2105 грн. 70 коп. - фактично виплачена йому пенсія, 4894 грн. ЗО коп. - розмір недовиплаченої пенсії;

за квітень-червень 2012 року за кожен місяць по 4853 грн. 50 коп. недовиплаченої пенсії, з розрахунку 7000 грн. - 2146 грн. 50 коп. =4853 грн. 50 коп., де 7000 грн. - встановлений розмір моєї пенсії у грудні місяці 2011 року з розрахунку мінімальна пенсія за віком для пенсій по інвалідності у розмірі прожиткового мінімуму у грудні 2011 року для осіб, які втратили працездатність, 8 - кількість мінімальних пенсій по інвалідності, 75% - розмір додаткової щомісячної пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відсоток від мінімальної пенсії, 2146 грн. 50 коп. - фактично виплачена йому пенсія, 4853 грн. 50 коп. - розмір недовиплаченої пенсії;

за липень-вересень 2012 року за кожен місяць по 4838 грн. 20 коп. недовиплаченої пенсії, з розрахунку 7000 грн. - 2161 грн. 80 коп. =4838 грн. 20 коп., де 7000 грн. - встановлений розмір моєї пенсії у грудні місяці 2011 року з розрахунку мінімальна пенсія за віком для пенсій по інвалідності у розмірі прожиткового мінімуму у грудні 2011 року для осіб, які втратили працездатність, 8 - кількість мінімальних пенсій по інвалідності, 75% - розмір додаткової щомісячної пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відсоток від мінімальної пенсії, 2161 грн. 20 коп. - фактично виплачена йому пенсія, 4838 грн. 20 коп. - розмір недовиплаченої пенсії;

за жовтень - листопад 2012 року за кожен місяць по 4807 грн. 60 коп. недовиплаченої пенсії, з розрахунку 7000 грн. - 2192 грн. 40 коп. =4807 грн. 40 коп., де 7000 грн. - встановлений розмір моєї пенсії у грудні місяці 2011 року з розрахунку мінімальна пенсія за віком для пенсій по інвалідності у розмірі прожиткового мінімуму у грудні 2011 року для осіб, які втратили працездатність, 8 - кількість мінімальних пенсій по інвалідності, 75% - розмір додаткової щомісячної пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відсоток від мінімальної пенсії, 2192 грн. 40 коп. - фактично виплачена йому пенсія, 4807 грн. 60 коп. - розмір недовиплаченої пенсії;

за грудень 2012 року у сумі - 4736 грн. 20 коп. недовиплаченої пенсії, з розрахунку 7000 грн. - 2263 грн. 80 коп. =4736 грн. 20 коп., де 7000 грн. - встановлений розмір моєї пенсії у грудні місяці 2011 року зрозрахунку мінімальна пенсія за віком для пенсій по інвалідності у розмірі прожиткового мінімуму у грудні 2011 року для осіб, які втратили працездатність, 8 - кількість мінімальних пенсій по інвалідності, 75% - розмір додаткової щомісячної пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відсоток від мінімальної пенсії, 2263 грн. 80 коп. - фактично виплачена йому пенсія, 4736 грн. 20 коп. - розмір недовиплаченої пенсії;

за січень-серпень 2013 року за кожен місяць по 4710 грн. 70 коп. недовиплаченої пенсії, з розрахунку 7000 грн. - 2289 грн. ЗО коп. =4838 грн. 20 коп., де 7000 грн. - встановлений розмір моєї пенсії у грудні місяці 2011 року з розрахунку мінімальна пенсія за віком для пенсій по інвалідності у розмірі прожиткового мінімуму у грудні 2011 року для осіб, які втратили працездатність, 8 - кількість мінімальних пенсій по інвалідності, 75% - розмір додаткової щомісячної пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відсоток від мінімальної пенсії, 2289 грн. 30 коп. - фактично виплачена йому пенсія, 4710 грн. 70 коп. - розмір недовиплаченої пенсії;

за вересень 2013 року - серпень 2015 року за кожен місяць по 4720 грн. ЗО коп. недовиплаченої пенсії, з розрахунку 7000 грн. - 2279 грн. 70 коп. = 4720 грн. 30 коп., де 7000 грн. - встановлений розмір моєї пенсії у грудні місяці 2011 року зрозрахунку мінімальна пенсія за віком для пенсій по інвалідності у розмірі прожиткового мінімуму у грудні 2011 року для осіб, які втратили працездатність, 8 - кількість мінімальних пенсій по інвалідності, 75% - розмір додаткової щомісячної пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відсоток від мінімальної пенсії, 2279 грн. 70 коп. - фактично виплачена йому пенсія, 4720 грн. ЗО коп. - розмір недовиплаченої пенсії.

З 1 січня 2012 року законодавчими актами передбачений інший порядок та розміри пенсій для осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ніж станом на грудень 2011 року.

Так, згідно із Законом України від 22.12.2011 р. N 4282-УІ установлено, що у 2012 році норми і положенняст ст. 50, 54 Закону У країни «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Згідно із Законом України від 06.12.2012 р. N 5515-VI установлено, що у 2013 році норми і положення ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Згідно із Законом України від 16.01.2014 р. N 719-VII, враховуючи зміни, внесені Законом України від 31.07.2014 р. N 1622-УІІ установлено, що норми і положення ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, згідно із Законом України від 08.07.2010 р. N 2456-VI, враховуючи зміни, внесені Законом України від 28.12.2014 р. N 79-УІІІ, згідно із Законом України від 28.12.2014 р. N 80-УІІІ.

Законом України №76-УІІІ від 28 грудня 2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015 року внесено зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якими вже передбачено інший порядок визначення розміру пенсії.

Статтею 54 Закону вже передбачається, що «пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Статтею 50 цього закону встановлено, що «особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 1 постанови Кабінету міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про порядок призначення пенсій особам, які постарждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що «цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про

статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків».

Пунктом 11 цієї постанови також встановлено, що мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС II групи інвалідності становить 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Пунктом 13 цієї постанови встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у розмірах: особам, що належать категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС інвалідам II групи - 379,6 гривнів (що складає 40% від [прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).

Згідно вказаних нормативних актів при їх застосуванні щодо розрахунку пенсії її розмір міг зменшитися.

Разом з тим, п.7 Прикінцевих положень Закону України №76-УІІІ від /дня 2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», встановлено, що «у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, відповідно до цього Закону, її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі». Ці саме умови підтверджені Законами України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Такий припис узгоджується зі ст. 22 Конституції України, згідно якої права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, відповідач за період жовтень 2011 року - серпня 2015 року чинить протиправні дії з недовиплати позивачу, всупереч вимогам ст. 50, ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також постановам Піщанського районного суду від 11.04.2011 року, 02.11.2011 року, постанови Апеляційного адміністративного суду Вінницької області від 26.06.2013 року.

Відповідачем фактично ігноруються судові рішення та закони України.

Право позивача на отримання такого розміру пенсії, передбачене всіма національними та міжнародними правовими актами за заподіяння ядерної шкоди, а обов'язок органу Пенсійного фонду на виплату такого розміру пенсії з регулярними та постійними її перерахуваннями у залежності від підвищення прожиткового мінімуму відповідно до ст. 50, ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Забезпеченння його права не залежить від наявності чи відсутності грошових коштів та належного фінансування. Таке право задекларовано та гарантовано державою, та підлягає виконанню усіма державними органами та посадовими особами.

Так, відповідно до частини першої ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і

здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», чинність положень якого для позивача щодо встановленого розміру пенсії не менше 8 мінімальних пенсій за віком для пенсії по інвалідності та додаткову щомісячну пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % від мінімальної пенсії підлягає застосовуванню у встановлених законодавством розмірах не менших ніж станом на жовтень- листопад, грудень 2011 року.

Згідно п.п. «к» п. 1 ст. І Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду від 21 травня 1963 року, до якої Україна приєдналася 12 липня 1996 року (Закон України «Про приєднання України до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду» №334/96-ВР від 12 липня 1996 року), аварія на ЧАЕС є ядерним інцидентом.

У відповідності до ст. 5 та ст. 9 КАС України, Віденська конвенція про цивільну відповідальність за ядерну шкоду є правовим актом, який має вищу юридичну силу і підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Згідно п. 1 статті IV Конвенції відповідальність за ядерну шкоду є абсолютною. Стаття V (В) Конвенції зобов'язує кожну країну, яка підписала конвенцію,

забезпечити можливість особам, яким завдана ядерна шкода, реалізувати свої права на відшкодування ядерної шкоди.

Стаття УІ Конвенції передбачає строк позовної давності за вимогами про відшкодування ядерної шкоди завданої здоров'ю в тридцять років. Пункт d) ч. І ст. VI Конвенції надає право країнам, які підписали Конвенцію, збільшувати строк позовної давності в цьому випадку.

Всі питання пов'язані з застосуванням Конвенції передбачено вирішувати на підставі Закону країни, яка цю Конвенцію ратифікувала. Таким законом є прийнятий 3 грудня 1997 року Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з приєднанням України до Віденської конвенції» № 684/97- ВР, який вніс зміни до Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» №39 /95-ВР від 08.02.1995 року.

Згідно зі ст. 72 цього Закону відповідальність за ядерну шкоду є абсолютною - настає незалежно від встановлення вини оператора (установи, що експлуатує ядерну установку).

Стаття 76 встановлює, що право на подання позову про відшкодування ядерної шкоди, заподіяної життю і здоров'ю особи, не обмежується строком давності.

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», містить повне визнання державою відповідальності за шкоду здоров'ю, втрату працездатності, завдану особам постраждалим від Чорнобильської катастрофи та зобов'язання держави відшкодувати цю шкоду в повному обсязі (стаття 13 закону).

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках, незалежно від кількості робочих днів.

Позивач будучи інвалідом II групи безстроково з втратою 70% працездатності, віднесений до І категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та з 24.06.1993 року відповідно ст.ст. 54, 50 Закону №796-ХІІ (у редакції грудень 201І року) повинен одержувати державну основну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком для пенсії по інвалідності та 75 % від мінімальної пенсії для додаткової щомісячної пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у загальному розмірі щомісячно не менше 7000 грн.

Його законні права має забезпечити відповідач.

Керуючись ст. 8, 19, 22, 46 Конституції України; ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; ст. 72, 76 ЗУ України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку»; ЗУ «Про пенсійне забезпечення»; ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»; ст. 183-2, 163-167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Піщанському районі Вінницької області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 протиправними.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України у Піщанському районі Вінницької області 24700, смт. Піщанка вул.. Леніна 91 на користь ОСОБА_1, ідн. № НОМЕР_1, мешканця АДРЕСА_1 - 255744.92 гривнів боргу з виплати пенсії.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України у Піщанському районі Вінницької області виплачувати пенсію ОСОБА_1 в розмірі не меншому ніж 8 мінімальних пенсій за віком для пенсії по інвалідності та додаткової щомісячної пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю у розмірі 75% від мінімальної пенсії, обчисленої станом на грудень 2011 року.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України у Піщанському районі Вінницької області на користь держави судовий збір 2557.44 гривнів.

Допустити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць.

З мотивувальною частиною постанови надати можливість ознайомитись сторонам 12 березня 2016 року.

Постанова може бути оскаржена Вінницькому апеляційному адміністративному суду, через Піщанський районний суд, шляхом подачі апеляційної скарги в 10 денний термін від дня проголошення постанови, а відсутні при її проголошенні особи, які брали участь у справі, в той же термін з дня отримання її копії.

СУДДЯ: