УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2016 року Справа № 876/1787/16
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Мікули О.І.,
суддів - Курильця А.Р., Кушнерика М.П.,
з участю секретаря судового засідання - Кіри Н.В.,
представників позивача- ОСОБА_40., ОСОБА_1,
представників відповідача- Михайлюк І.Б., Танасійчука Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в залі суду апеляційну скаргу Ходорівської міської виборчої комісії Жидачівського району Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09 березня 2016 року у справі за позовом Ходорівської міської організації Української партії, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Ходорівської міської виборчої комісії Жидачівського району Львівської області про визнання протиправними і скасування постанов та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивачі- Ходорівська міська організація Української партії, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 звернулися в суд з позовом до відповідача - Ходорівської міської виборчої комісії Жидачівського району Львівської області, в якій просили визнати протиправними постанови Ходорівської міської виборчої комісії № 13 "Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Ходорівської міської ради згідно з виборчим списком Ходорівської міської організації Української партії" та № 24 "Про відмову в реєстрації кандидата на посаду голови Ходорівської міської об'єднаної територіальної громади висунутого Ходорівською міською організацією Української партії" від 03 березня 2016 року; скасувати постанови Ходорівської міської виборчої комісії № 13 "Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Ходорівської міської ради згідно виборчого списку Ходорівської міської організації Української партії" та № 24 "Про відмову в реєстрації кандидата на посаду голови Ходорівської міської об'єднаної територіальної громади висунутого Ходорівською міською організацією Української партії"; визнати протиправною бездіяльність Ходорівської міської виборчої комісії, що виявилася у неприйнятті рішення про реєстрацію кандидатів, висунутих Ходорівською міською організацією Української партії; зобов'язати Ходорівську міську виборчу комісію взяти до розгляду додаткові екземпляри рішень конференції Ходорівської міської організації Української партії від 28.02.16 р. про висування кандидатів у депутати та на посаду міського голови; зобов'язати Ходорівську міську виборчу комісію повторно розглянути подані на реєстрацію кандидатів від Ходорівської міської організації Української партії документи, з урахуванням висновків, наведених в постанові суду, та прийняти рішення, передбачені частиною 9 статті 41 і частиною 4 статті 43 Закону України "Про місцеві вибори" про реєстрацію кандидатом на посаду міського голови ОСОБА_3, та кандидатів у депутати Ходорівської міської ради осіб, висунутих згідно з виборчим списком Ходорівської міської організації Української партії, а саме: ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_4, ОСОБА_17, ОСОБА_5, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_6, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_42, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 09 березня 2016 року позов задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано постанову Ходорівської міської виборчої комісії № 13 "Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Ходорівської міської ради Згідно з виборчим списком Ходорівської міської організації Української партії" від 03 березня 2016 року. Визнано протиправною та скасовано постанову Ходорівської міської виборчої комісії № 24 "Про відмову в реєстрації кандидата на посаду голови Ходорівської міської об'єднаної територіальної громади висунутого Ходорівською міською організацією Української партії" від 03 березня 2016 року. Зобов'язано Ходорівську міську виборчу комісію врахувати додаткові екземпляри рішень конференції Ходорівської міської організації Української партії від 28.02.16 року про висування кандидатів у депутати та на посаду міського голови. Зобов'язано Ходорівську міську виборчу комісію Жидачівського району Львівської області повторно розглянути подані заяви Ходорівської міської організації Української партії щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів народних депутатів Ходорівської міської ради, що відбудуться 27 березня 2016 року та щодо реєстрації кандидата на посаду Ходорівського міського голови. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що Ходорівська міська організація Української партії подала на розгляд для реєстрації кандидатів у депутати до Ходорівської міської ради об'єднаної територіальної громади та кандидата на посаду міського голови до Ходорівської міської виборчої комісії Жидачівського району Львівської області пакет документів, серед яких замість оригіналів рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів були представлені їх кольорові копії, що й стало причиною для ухвалення рішення про відмову у реєстрації кандидатів у депутати до Ходорівської міської ради об'єднаної територіальної громади та кандидата на посаду міського голови, відповідно до п.2 частини першої статті 46 Закону України «Про місцеві вибори», адже поданий пакет документів для реєстрації був не повний. Окрім того, суд зробив висновок, що наявність кольорових копій, замість необхідних оригіналів рішень зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів серед поданих до виборчої комісії документів є технічною помилкою. Разом з тим, вказаний висновок не є обгрунтований, адже, враховуючи подібність кольорових копій до оригіналів документів, даний факт можна також розглядати як підробку документів. Також суд зобов'язав виборчу комісію взяти до розгляду документи, що були подані поза межами строків, передбаченими ч.2 ст.43 Закону України «Про місцеві вибори», що прямо суперечить вимогам вказаного Закону, відповідно до яких документи, передбачені ч.1 ст.38, ч.ч.1,2 ст.40 Закону України «Про місцеві вибори», подані до відповідної виборчої комісії з порушенням строку встановленого ч.2 ст. 43 вказаного Закону, не розглядаються, рішення виборчої комісії у такому випадку не приймається. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Представники відповідача - Михайлюк І.Б., Танасійчук Ю.І. у судовому засіданні підтримали доводи, викладені в апеляційній скарзі, вважають висновки суду першої інстанції неправильними та необґрунтованими. Просять скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
Представники позивача- ОСОБА_41, ОСОБА_1 у судовому засіданні не погодилися з доводами апеляційної скарги і вважають, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення, просять залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Решта позивачів у судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, а тому суд вважає можливим проведення розгляду справи в їх відсутності за наявними в справі матеріалами, та на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача та пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Ходорівська міська організація Української партії зареєстрована Жидачівським районним управлінням юстиції у Львівській області, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 02 вересня 2010 року № 401.
28 лютого 2016 року на засіданні конференції Ходорівської міської організації Української партії прийнято рішення про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Ходорівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 27 березня 2016 року (перелік осіб додається) та рішення про висування кандидата на посаду Ходорівського міського голови.
29 лютого 2016 року головою Політради Української партії Олегом Олійником прийняті рішення № 1 та № 2, якими погоджено рішення конференції Ходорівської міської організації від 28 лютого 2016 року.
02 березня 2016 року до Ходорівської міської виборчої комісії Жидачівського району подані відповідні заяви про реєстрацію кандидатів у депутати Ходорівської об'єднаної територіальної громади та про реєстрацію кандидата на посаду міського голови.
Відповідно до довідок Ходорівської міської виборчої комісії Жидачівського району Львівської області, виданих відповідальною особою ОСОБА_37 (вх.№ 25 та № 26), від представника Ходорівської міської організації Української партії Давидчак О.Б. отримано документи при реєстрації кандидатів у депутати Ходорівської об'єднаної територіальної громади відповідно до ст.38 Закону України "Про місцеві вибори" та документи при реєстрації кандидатів на посаду міського голови відповідно до ст.40 Закону України "Про місцеві вибори".
Постановами Ходорівської міської виборчої комісії Жидачівського району Львівської області № 13 та № 24 від 03 березня 2016 року розглянуто подані документи та відмовлено в реєстрації кандидатів у депутати Ходорівсьської міської ради та на посаду міського голови висунутих Ходорівською міською організацією Української партії, мотивуючи це тим, що серед документів, які подала Ходорівська міська організація Української партії є рішення конференції, яке піддається сумніву в його автентичності: в шапці погодження (печатка та підпис вчинені із застосуванням копіювальної техніки, а не вказаною особою), а це в свою чергу не відповідає вимогам п.4 ч.1 ст.38 Закону України "Про місцеві вибори", а саме: «…погоджена центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії».
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги в частині визнання протиправними та скасування постанов Ходорівської міської виборчої комісії № 13 "Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Ходорівської міської ради згідно з виборчим списком Ходорівської міської організації Української партії" та № 24 "Про відмову в реєстрації кандидата на посаду голови Ходорівської міської об'єднаної територіальної громади висунутого Ходорівською міською організацією Української партії" від 03 березня 2016 року підлягають задоволенню, оскільки покликання відповідача на те, що при візуальному огляді підпису та печатки на копії рішення Конференції Ходорівської міської організації Української партії, піддається під сумнів його автентичність, є суб'єктивними та необґрунтованими, а також такими, що не ґрунтуються нормах Закону України "Про місцеві вибори". Позовні вимоги щодо зобов'язання Ходорівську міську виборчу комісію врахувати додаткові екземпляри рішень конференції Ходорівської міської організації Української партії від 28.02.16 року про висування кандидатів у депутати та на посаду міського голови та зобов'язання відповідача повторно розглянути подані заяви Ходорівської міської організації Української партії щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів народних депутатів Ходорівської міської ради, що відбудуться 27 березня 2016 року та щодо реєстрації кандидата на посаду Ходорівського міського голови також підлягають до задоволення, оскільки в силу вимог ч.6 ст.43 Закону України "Про місцеві вибори" помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости. Разом з тим, позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності Ходорівської міської виборчої комісії, що виявилася у неприйнятті рішення про реєстрацію кандидатів, висунутих Ходорівською міською організацією Української партії є безпідставною та не підлягає до задоволення, оскільки відповідачем вчинялись дії за наслідками розгляду заяв позивача про реєстрацію кандидатів у депутати та кандидата на посаду міського голови та були прийняті спірні рішення.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильними, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.5 ст.25 Закону України "Про місцеві вибори" до повноважень територіальної міської, районної в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) виборчої комісії, належить, зокрема, реєстрація кандидатів у депутати відповідно міської, районної у місті ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу, видача їм посвідчення.
Згідно зі ст. 36 вказаного Закону висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища місцевою організацією партії відбувається на підставі Закону, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових та/або позачергових, перших виборах, прийнятого після початку виборчого процесу відповідних чергових та/або позачергових, перших виборів. Місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї партії, або безпартійного громадянина.
В силу вимог ч.1 ст.41 Закону України "Про місцеві вибори", кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.
Ч.1 ст.38 вказаного Закону передбачає, що умовою реєстрації відповідних кандидатів, включених до списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, є отримання передбачених цієї нормою документів.
Ч.1 ст.40 Закону України "Про місцеві вибори" передбачає також, що умовою реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, є отримання передбачених цієї нормою документів.
Відповідно до ч.9 ст.41 Закону України "Про місцеві вибори" територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати.
Ч.1 ст.46 Закону України "Про місцеві вибори" визначено вичерпний перелік підстав, з яких територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, а саме: порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої ч.ч.3-7 ст.36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; припинення громадянства України особи; визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальний вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до ст. 9 цього Закону; - висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийняті у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
Разом з тим, ч.6 ст. 43 Закону України "Про місцеві вибори" передбачає, що помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.
Таким чином, правовою підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду міського голови може бути лише відсутність (неподання) документу, передбаченого Законом України "Про місцеві вибори", для реєстрації особи кандидатом, а не оформлення такого документу із порушеннями, які підлягають виправленню відповідно до ч.6 ст.43 вказаного Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, 02 березня 2016 року Ходорівська міська організація Української партії подала до Ходорівської міської виборчої комісії Жидачівського району Львівської області усі документи для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Ходорівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 27 березня 2016 року та документи для реєстрації кандидата на посаду міського голови у відповідності до вимог ст.ст.38, 40 Закону України "Про місцеві вибори", про що видані відповідні довідки.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність покликань Ходорівської міської виборчої комісії на те, що при візуальному огляді підпису та печатки на копії рішення Конференції Ходорівської міської організації Української партії, піддається під сумнів його автентичність, оскільки такі не грунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому висновок суду першої інстанції в частині визнання протиправними та скасування постанов Ходорівської міської виборчої комісії № 13 "Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Ходорівської міської ради згідно з виборчим списком Ходорівської міської організації Української партії" та № 24 "Про відмову в реєстрації кандидата на посаду голови Ходорівської міської об'єднаної територіальної громади висунутого Ходорівською міською організацією Української партії" від 03 березня 2016 року є правильним.
Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, 04 березня 2016 року від голови Ходорівської міської організації Української партії ОСОБА_5 на ім'я голови Ходорівської міської виборчої комісії подано заяву (вх.№ 43), в якій зазначено, що при поданні документів на реєстрацію кандидатів до Ходорівської міської ради об'єднаної територіальної громади та кандидата на посаду Ходорівського міського голови була допущена неточність (подані кольорові копії рішення конференції замість оригіналів) та просить долучити оригінали відповідних рішень, а тому відповідно до вимог ч.6 ст.43 Закону України "Про місцеві вибори" помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.
Колегія суддів не приймає до уваги покликання апелянта на те, що документи подані поза межами строків виборчою комісією не розглядаються, оскільки такі є безпідставними, і, крім того, такі документи у цьому випадку були подані на усунення помилки, виявленої в поданих на реєстрацію кандидатів документах.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновоком суду першої інстанції про те, що позовна вимога щодо зобов'язання Ходорівську міську виборчу комісію врахувати додаткові екземпляри рішень конференції Ходорівської міської організації Української партії від 28 лютого 2016 року про висування кандидатів у депутати та на посаду міського голови підлягає до задоволення.
При цьому належним способом захисту прав позивачів є зобов'язання Ходорівську міську виборчу комісію Жидачівського району Львівської області повторно розглянути подані 02 березня 2016 року заяви Ходорівської міської організації Української партії щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів народних депутатів Ходорівської міської ради, що відбудуться 27 березня 2016 року та щодо реєстрації кандидата на посаду Ходорівського міського голови.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги в частині визнання протиправними та скасування постанов Ходорівської міської виборчої комісії № 13 та № 24 від 03 березня 2016 року, зобов'язання відповідача врахувати додаткові екземпляри рішень конференції Ходорівської міської організації Української партії від 28.02.16 року про висування кандидатів у депутати та на посаду міського голови та повторно розглянути подані заяви Ходорівської міської організації Української партії щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів народних депутатів Ходорівської міської ради, що відбудуться 27 березня 2016 року та щодо реєстрації кандидата на посаду Ходорівського міського голови є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.
Оскільки постанова Львівського окружного адміністративного суду від 09 березня 2016 року у справі № 813/784/16 в частині відмови у визнанні протиправною бездіяльності Ходорівської міської виборчої комісії, що виявилася у неприйнятті рішення про реєстрацію кандидатів, висунутих Ходорівською міською організацією Української партії, не оскаржується в апеляційному порядку, та в процесі апеляційного провадження не було виявлено порушень, допущених судом першої інстанції, які б призвели до неправильного вирішення справи в цій частині, тому колегія суддів вважає недоцільним виходити за межі апеляційної скарги та переглядати оскаржувану постанову в цій частині.
З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про підставність позових вимог у частині визнання протиправними та скасування постанов Ходорівської міської виборчої комісії від 03 березня 2016 року та зобов'язання вчинити дії, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ч.1 ст.200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Згідно з ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом. Аналогічні вимоги встановлені при подані апеляційної скарги.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач (апелянт) до апеляційної скарги не додав документу про сплату судового збору та не сплатив судовий збір на момент вирішення справи.
Враховуючи викладене, у зв'язку з несплатою судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду, такий підлягає стягненню з апелянта (відповідача) в дохід Державного бюджету України у розмірі встановленому ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 94, 160, 172, 174, 177, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Ходорівської міської виборчої комісії Жидачівського району Львівської області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09 березня 2016 року у справі № 813/784/16 - без змін.
Стягнути з Ходорівської міської виборчої комісії Жидачівського району Львівської області судовий збір у розмірі 7427 (сім тисяч чотириста двадцять сім) грн. 42коп. за подання апеляційної скарги на рахунок: отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м. Львова, код отримувача за ЄДРПОУ) - 38007573, банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області, код банку отримувача (МФО) - 825014, рахунок отримувача - 31219206781004, код класифікації доходів бюджету - 22030001, призначення платежу - судовий збір за подання апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий О.І. Мікула
Судді: А.Р. Курилець
М.П. Кушнерик