Справа № 182/3688/15-ц
Провадження № 2/0182/1349/2016
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
02.03.2016 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Шестакової З.С.
при секретарі - Пометій Є.Т.
за участю: представників позивачів - ОСОБА_1, ОСОБА_2
представників відповідачів - ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Нікополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 до ОСОБА_17 районної державної адміністрації та ОСОБА_18 Держгеокадастру у ОСОБА_17 районі Дніпропетровської області про визнання права власності на земельні ділянки, суд
встановив:
Позивачі звернулися до суду з даним позовом, який представники позивачів підтримали у судовому засіданні і просять визнати за ними право власності на виділені їм земельні ділянки, а саме: ОСОБА_16 2,0 га, ОСОБА_5 2, 0 га, ОСОБА_13 1,7142 га, ОСОБА_11 1,7142 га, ОСОБА_12 1,7142 га, ОСОБА_14 2,0 га, ОСОБА_15 1,7142 га, ОСОБА_19 1,7142 га, ОСОБА_6 2,0 га, ОСОБА_7 2,0 га, ОСОБА_20 1,7142 га, ОСОБА_10 1,7737 га, ОСОБА_9 1, 7142 га, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності на території Криничуватської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області.
Свої вимоги мотивують тим, що 26 грудня 2008 року вони, у відповідності зі ст. 121 Земельного кодексу України написали заяви про виділення кожному земельної ділянки, площею по 2,0 га ріллі із земель державної власності на території Криничуватської сільської ради Нікопольського району для ведення особистого сільськогосподарського виробництва.
29 квітня 2009 року районна комісія з організації вирішення земельних питань при ОСОБА_17 райдержадміністрації у відповідності зі ст. ст. 118, 121 Земельного кодексу України надала дозвіл на виділення земельних ділянок та розробку проектної документації.
Розроблений і погоджений уповноваженими органами проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки 13 вересня 2012 року був розглянутий державним кадастровим реєстратором та зареєстрований в Державному земельному кадастрі і кожній земельній ділянці був присвоєний кадастровий номер.
Розпорядженням Голови районної державної адміністрації «Про надання земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Криничуватської сільської ради» надано у власність земельні ділянки загальною площею 23,7731 га сільськогосподарських угідь, з них: 23,7731 га ріллі наступним особам:
ОСОБА_16 2,0 га, ОСОБА_5 2, 0 га, ОСОБА_13 1,7142 га, ОСОБА_11 1,7142 га, ОСОБА_12 1,7142 га, ОСОБА_14 2,0 га, ОСОБА_15 1, 7142 га, ОСОБА_19 1,7142 га, ОСОБА_6В.(дошлюбне прізвище Липовецька) 2,0 га, ОСОБА_7 (дошлюбне прізвище Липовецька) 2,0 га, ОСОБА_20 1,7142 га, ОСОБА_10 1,7737 га, ОСОБА_9 1,7142 га, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності на території Криничуватської сільської ради.
На протязі усього часу позивачі зверталися до Відділу Держкомзему в м. Нікополі Дніпропетровської області, РеєстраційноїслужбиОСОБА_17 міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області для реєстрації права власності на земельні ділянки, розташовані на території Криничуватської сільської ради Нікопольського району, але документи на реєстрацію навіть не взяли, так як у розпорядженні від 18 листопада 2010 року, яке підписано Головою ОСОБА_17 райдержадміністрації ОСОБА_21, була допущена помилка посадовими особами - дане розпорядження не було зареєстровано в загальному відділі райдержадміністрації.
У судовому засіданні представники позивачів підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_17 районної державної адміністрації позовні вимоги позивачів не визнав, посилаючись на те, що вони не набули права власності на земельні ділянки відповідно до вимог статей 81, 116 Земельного кодексу України. На теперішній час спірні земельні ділянки відносяться до земель державної власності сільськогосподарського призначення.
Дійсно, проект землеустрою щодо відведення позивачам земельних ділянок був переданий для погодження районній державній адміністрації. Відбулося засідання комісії з організації вирішення земельних питань ОСОБА_17 райдержадміністрації, яка прийняла рішення щодо рекомендації голові ОСОБА_17 райдержадміністрації затвердити проект землеустрою щодо відведення позивачам земельних ділянок. 18 листопада 2010 року голова райдержадміністрації ОСОБА_21 підписав розпорядження «Про надання земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Криничуватської сільської ради». Однак, всупереч нормам Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та розпорядження голови ОСОБА_17 райдержадміністрації від 25 лютого 2010 року № 300-р-10 «Про затвердження Положення про розпорядження голови ОСОБА_17 районної державної адміністрації» інформація щодо погодження проекту розпорядження «Про надання земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Криничуватської сільської ради» із заінтересованими структурними підрозділами райдержадміністрації та її апарату відсутня. Просив суд в позові відмовити.
Представник відповідача ОСОБА_18 Держгеокадастру у ОСОБА_17 районі Дніпропетровської області позовні вимоги позивачів не визнала та суду показала, що розпорядженням голови ОСОБА_17 районної державної адміністрації від 10 липня 2009 року № 548-р-09 «Про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Криничуватської сільської ради» позивачам надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства. Відділом Держкомзему у ОСОБА_17 районі надано висновок щодо можливості відведення земельних ділянок відповідно до статті 151 Земельного кодексу України, дійсної на момент надання дозволу. Згідно Тимчасовому порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2010 року № 749, було сформовано пакет документів та Дніпропетровською регіональною філією «Центр ДЗК» земельним ділянкам, які підлягають відведенню у власність позивачів, був присвоєний кадастровий номер. Тобто земельні ділянки були сформовані. Однак, сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. В свою чергу, державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі та на підставі рішення органа державної влади про надання земельної ділянки у приватну власність.
Враховуючи те, що проект землеустрою щодо відведення зазначених земельних ділянок у приватну власність на погодження до ОСОБА_18, згідно ст. 186-1 Земельного Кодексу України, не надходили та відсутня інформація щодо затвердження зазначеного проекту, представник ОСОБА_18 Держгеокадастру у ОСОБА_17 районі Дніпропетровської області просив суд в позові позивачам відмовити.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Стаття 118 Земельного кодексу України регламентує порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами і передбачає що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян субєктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленомустаттею 186-1Земельного кодексу України.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обовязкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивноговисновкутакої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Стаття 186-1 Земельного кодексу України передбачає, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обовязковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи позивачі звернулися до голови ОСОБА_17 райдержадміністрації з заявами про надання земельної ділянки площею 2,0 га ріллі із земель державної власності на території Нікопольського району для ведення особистого селянського господарства в грудні місяці 2008 року (а.с.21,25,29,33,37,41,45,50,54,58,62,66,70,75).
Відповідно до статті 122 Земельного кодексу України, в редакції яка діяла до 14 травня 2013 року, районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.
Розпорядженням голови ОСОБА_17 районної державної адміністрації від 10 липня 2009 року за № 548-р-09, враховуючи позитивні висновки районної комісії з організації вирішення земельних питань при ОСОБА_17 райдержадміністрації (протокол № 6 від 29 квітня 2009 року) надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності на території Криничуватської сільської ради (а.с.22, 26, 30, 34, 38, 42, 46, 51, 55, 59, 63, 67, 71, 76).
Відділ Держкомзему у ОСОБА_17 районі вважав за можливе погодити відведення земельної ділянки позивачам на території Криничуватської сільської ради з визначеним цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства про що надав Висновок 21 грудня 2009 року за № 3962.
Приватне підприємство « Кадастр» на замовлення позивачів розробило для кожного з них Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Криничуватської сільської ради у 2010 році.
Проект відведення земельної ділянки погоджено компетентними органами: Дніпропетровський обласний центр з охорони історико-культурних цінностей; відділ регіонального розвитку, містобудування та архітектури ОСОБА_17 районної державної адміністрації; ОСОБА_17 районна санітарно-епідеміологічна станція; ОСОБА_17 відділ охорони навколишнього природного серидовища.
Розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність позивачам площею 23,7731 га ріллі на території Криничуватської сільської ради Нікопольського району, відділ Держкомзему у ОСОБА_17 районі погодив проект землеустрою про що надав Висновок 13 вересня 2010 року за № 2873/4 (а.с.107,108).
Комісія з організації вирішення земельних питань ОСОБА_17 райдержадміністрації 13 жовтня 2010 року (Протокол № 16) рекомендувала голові ОСОБА_17 райдержадміністрації затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та надати у власність позивачам земельну ділянку загальною площею 23,7731 га ріллі із земель державної власності на території Криничуватської сільської ради (а.с.109,110).
Розпорядженням голови ОСОБА_17 районної державної адміністрації затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Криничуватської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області. Надано у власність земельні ділянки загальною площею 23,7731 га. сільськогосподарських угідь. З них 23,7731 га. ріллі, а саме : ОСОБА_16 2,0 га., ОСОБА_5 2, 0 га., ОСОБА_13 1,7142 га., ОСОБА_11 1,7142 га., ОСОБА_12 1,7142 га., ОСОБА_14 2,0 га., ОСОБА_15 1, 7142 га., ОСОБА_19 1,7142 га, ОСОБА_6В.( Липовецькій) 2,0 га, ОСОБА_7В.( Липовецькій) 2,0 га, ОСОБА_20 1,7142 га., ОСОБА_10 1,7737 га., ОСОБА_9 1, 7142га. для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності на території Криничуватської сільської ради.
Розпорядження погоджено начальником відділу Держкомзему у ОСОБА_17 районі ОСОБА_22 18 листопада 2010 року, його підпис завірено печаткою відділу та підписано головою ОСОБА_17 райдержадміністрації ОСОБА_21 (а.с.23, 27, 31, 35, 39, 43, 47, 52, 56, 60, 64, 68, 72, 77, 78).
Таким чином, при виділенні позивачам земельних ділянок було повністю виконано всі умови передбачені статтею 118 Земельного кодексу України.
Зважаючи на наведене, у суду немає підстав ставити під сумнів дійсність Розпорядження голови ОСОБА_17 районної державної адміністрації.
Земельні ділянки позивачів пройшли реєстрацію в Державному земельному кадастрі у 2012 році і кожній ділянці був присвоєний окремий кадастровий номер (а.с.80-92). Тому, суд знаходить позовні вимоги позивачів обґрунтованими та підлягаючими задоволенню.
Керуючись статтями 10,11,14,15,57,60,61,88,147,209,212,214,215,218 ЦПК України, статтями 118, 122 (в редакції яка діяла до 14 травня 2013 року), 186-1 Земельного Кодексу України, суд
вирішив:
Визнати право власності на земельні ділянки, загальнею площею 23,7731 га. за рахунок земель державної власності для ведення особистого селянського господарства розташованих на території Криничуватської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області за:
-ОСОБА_16 - 2,0 га, кадастровий номер 1222982800:01:003:0736;
-ОСОБА_5 - 2, 0 га, кадастровий номер 1222982800:01:003:0734;
-ОСОБА_13 - 1,7142 га, кадастровий номер 1222982800:01:003:0738;
-ОСОБА_11 - 1,7142 га, кадастровий номер 1222982800:01:003:0732;
-ОСОБА_12 - 1,7142 га, кадастровий номер 1222982800:01:003:0731;
-ОСОБА_14 - 2,0 га, кадастровий номер 1222982800:01:003:0730;
-ОСОБА_15 - 1, 7142 га, кадастровий номер 1222982800:01:003:0737;
-ОСОБА_19 - 1,7142 га, кадастровий номер 1222982800:01:003:0739;
-ОСОБА_6 - 2,0 га, кадастровий номер 1222982800:01:003:0740;
-ОСОБА_7 - 2,0 га, кадастровий номер 1222982800:01:003:0741;
-ОСОБА_8 - 1,7142 га, кадастровий номер 1222982800:01:003:0742;
-ОСОБА_10 - 1,7737 га,кадастровий номер 1222982800:01:003:0733;
-ОСОБА_9 - 1, 7142 га, кадастровий номер 1222982800:01:003:0735.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: ОСОБА_23