Справа № 194/194/16-а
Провадження №2-а/194/9/16
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 березня 2016 року м. Тернівка
Суддя Тернівського міського суду Дніпропетровської області Пономаренко І.П. розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач 09 лютого 2016 року звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії. Позовні вимоги мотивує тим, що з 01 січня 2000 року по теперішній час вона працює в Управлінні соціального захисту населення Тернівської міської ради. З 24 лютого 2013 року їй була призначена пенсія відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 01 квітня 2015 року їй припинили виплачувати призначену пенсію, посилаючись на те, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02 березня 2015 року, ст. 47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (зі змінами), а також ч. 7 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» тимчасово, у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2016 року, у період роботи особи, на посадах, які дають право на призначення пенсії, зокрема, передбаченої Законом України «Про державну службу», Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», пенсії, призначені відповідно до цих Законів не виплачуються. 01 лютого 2016 року вона звернулася до відповідача з завою про відновлення виплати пенсії, та отримала відмову відповідача де в листі від 03 лютого 2016 року відповідач зазначив, що вона на даний час є посадовою особою органів місцевого самоуправління, а тому на неї поширюються норми Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». З цим вона не згодна, оскільки їй не призначалася пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а вона отримувала і повинна надалі отримувати пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Просить визнати дії відповідача щодо призупинення їй з 01 червня 2015 року пенсії за віком, призначеної відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зобовязати відповідача поновити з 09 серпня 2015 року їй виплату пенсії, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», стягнути з державного бюджету на її користь понесені нею витрати зі сплати судового збору.
Відповідно до ч.1,2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Згідно ст. 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обовязки громадян доводяться до відома населення у порядку, встановленому законом. Тобто всі нормативні акти оприлюднюються та є загальнодоступними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі їх положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення Конституційного Суду також оприлюднюється у встановленому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Всупереч вказаним нормам позивачем не надано жодних доказів на підтвердження поважності ним пропуску строку звернення до суду для захисту своїх порушених прав. Будь-які обєктивні чи субєктивні обставини не позбавляли позивача можливості звернутися до суду, у визначені законом строки, з відповідним позовом до відповідача, якщо позивач вважав, що діями чи бездіяльністю порушуються його права та законні інтереси.
Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст.17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав ( наприклад, справа Стаббігс та інш. Проти Великобританії рішення від 22.10.1996 р., Девеер проти Бельгії рішення від 27.02.1980 р.).
Таким чином, позивач мав можливість ознайомитись з нормативно-правовими актами, знати про порушення своїх прав та своєчасно звернутися до суду за їх захистом.
З урахуванням того, що позивач звернулася до суду з адміністративним позовом 09 лютого 2016 року, до відповідача УПФУ в м. Тернівка звернулася із заявою про надання інформації 01 лютого 2016 року, та отримала відповідь від 03 лютого 2016 року, з заявою про поновлення строку для звернення до адміністративного суду не зверталася, та враховуючи викладене суд вважає, що підстав для задоволення позовних вимог, які стосуються визнання дії відповідача щодо призупинення їй з 01 червня 2015 року по 08 серпня 2015 року включно виплату пенсії за віком, призначену відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», не має, у звязку з чим адміністративний позов в цій частині підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст. ст. 99, 100, п.5 ч.1 ст.107, ч.ч. 2, 3 ст. 155, 183-2 КАС України,
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії в частині щодо визнання дії управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської областіщодо призупинення ОСОБА_1 з 01 червня 2015 року по 08 серпня 2015 року включно виплату пенсії за віком, призначену відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», - залишити без розгляду.
В іншій частині відкрити скорочене провадження по справі.
Роз`яснити позивачеві, що особа, позовна заява якої була залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Адміністративна справа розглядатиметься суддею одноособово.
Направити копії ухвали особам, які беруть участь у справі, та запропонувати відповідачу у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали та копій документів подати безпосередньо до канцелярії Тернівського міського суду Дніпропетровської області заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
Роз`яснити відповідачу, що у разі ненадходження від нього у десятиденний строк заперечення на позовну заяву справа буде розглянута за наявними матеріалами.
Роз`яснити особам, які беруть участь у справі, що вони мають права та обов'язки, визначені ст. ст. 49, 51 КАС України.
Ухвала в частині залишення без розгляду та недотримання правил підсудності може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Тернівський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.П. Пономаренко