Постанова № 56311706, 09.03.2016, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2016
Номер справи
806/140/16
Номер документу
56311706
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2016 року м.Житомир справа № 806/140/16

категорія 8.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Нагірняк М.Ф.,

секретар судового засідання Маленька Ю.О. ,

за участю: представника позивача, представників відповідачів,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції, Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції, Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції, Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції, Чуднівської об'єднаної державної податкової інспекції, Попільняського відділення Андрушівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити дії,

встановив:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" звернулося з позовом про визнання протиправною бездіяльність податкових органів щодо ненадання до органу казначейства висновків про повернення надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток філіями ПАТ "Житомиргаз" та зобов'язання подати такі висновки.

Заявою від 04.03.2016року Позивач уточнив свої позовні вимоги в частині суми надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток Бердичівським управлінням експлуатації газового господарства ПАТ "Житомиргаз".

Представник Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз", Позивача по справі, уточнені позовні вимоги підтримав в повному обсязі і пояснив, що в установленому порядку були ліквідовані Бердичівське, Коростенське, Новоград-Волинське, Овруцьке, Чуднівське і Попільняське управління експлуатації газового господарства як філії ПАТ "Житомиргаз". Станом на 15.12.2015року за вказаними філіалами рахувалися певні суми коштів у вигляді надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток. На своє звернення щодо повернення вказаних коштів Позивач від Попільняського відділення Андрушівської ОДПІ отримав відмову, а від інших податкових органів взагалі відповіді не надійшло.

На думку представника Позивача, податковими органами не дотримано вимог податкового законодавства про п'ятиденний термін направлення відповідних висновків до казначейства щодо повернення вказаних надміру сплачених коштів.

Представники Відповідачів по даній справі проти позову заперечили і пояснили, що дійсно є надмірні сплати коштів вказаними філіями Позивача. Для повернення таких коштів, враховуючи що їх розмір перевищує 10000,00грн. податкові інспекції зверталися до Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області для отримання відповідних дозволів. Від Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області надійшов лише дозвіл Бердичівській ОДПІ для повернення частини коштів в розмірі 180000,00грн., які повернуті Позивачу.

Заслухавши пояснення представника Позивача та заперечення представників Відповідачів, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань регулюються правовими нормами Податкового кодексу України, що були чинні на день виникнення таких відносин.

В судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами, що рішенням Наглядової ради Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз", Позивача по справі, від 23.09.2014 року ліквідовано відокремлені підрозділи (філії), в тому числі Бердичівське, Коростенське, Новоград-Волинське, Овруцьке, Чуднівське і Попільнянське управління експлуатації газового господарства як філії ПАТ "Житомиргаз", що були самостійними платниками податку на прибуток підприємств (а.с.147-148).

Відповідно до Витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 31.12.2014року підтверджується відсутність у Позивача вказаних відокремлених підрозділів (а.с.137-146).

Сторони не заперечують, що станом на:

- 06.01.2016року за Бердичівським управлінням експлуатації газового господарства ПАТ "Житомиргаз" рахувалася переплата по авансовим платежам з податку на прибуток на 957228,00грн.;

- 15.12.2015року за Коростенським управлінням експлуатації газового господарства ПАТ "Житомиргаз" рахувалася переплата по авансовим платежам з податку на прибуток на 416716,00грн.;

- 15.12.2015року за Новоград-Волинським управлінням експлуатації газового господарства ПАТ "Житомиргаз" рахувалася переплата по авансовим платежам з податку на прибуток на 750172,19грн.;

- 15.12.2015року за Овруцьким управлінням експлуатації газового господарства ПАТ "Житомиргаз" рахувалася переплата по авансовим платежам з податку на прибуток на 216992,00грн.;

- 15.12.2015року за Чуднівським управлінням експлуатації газового господарства ПАТ "Житомиргаз" рахувалася переплата по авансовим платежам з податку на прибуток на 753410,56грн.;

- 15.12.2015року за Попільнянським управлінням експлуатації газового господарства ПАТ "Житомиргаз" рахувалася переплата по авансовим платежам з податку на прибуток на 787079,00грн.

Наявність вказаних надмірно сплачених ліквідованими структурними підрозділами Позивача коштів по авансовим платежам з податку на прибуток підтверджується дослідженими судом актами взаємозвірок (а.с.19-24).

Листами від 15 грудня 2015року та від 06 січня 2016року Позивач звернувся до Відповідачів щодо складання висновків про надмірну сплату вказаних коштів до бюджету та направлення їх до відповідних територіальних органів, що здійснюють казначейське обслуговування таких бюджетних коштів, для їх повернення Позивачу (а.с.12-18).

Як зазначили в судовому засіданні представники Відповідачів, відповідно до Розпорядження Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області за №1-р від 12.01.2015року повернення надмірно сплачених податкових зобов'язань в розмірі, що перевищує 10тис.грн., можливо лише за погодженням Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області. Відповідачі зверталися до Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області для отримання погоджень для повернення Позивачу вказаних коштів, але отримали дозвіл лише Бердичівській ОДПІ для повернення частини коштів в розмірі 180000,00грн., які повернуті Позивачу.

Повернення вказаних коштів в сумі 180000,00грн. визнається представником Позивача, підтверджується дослідженими судом листом від 24.02.2016року та платіжним дорученням (а.с.169). На вказану суму представник Позивача уточнив свої позовні вимоги.

Доводи представників Відповідачів про те, що несвоєчасне складання висновків про повернення Позивачу відповідних сум коштів з відповідного бюджету та не подання їх для виконання відповідним органам, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, зумовлене виключно відсутністю відповідних погоджень Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, не відповідає вимогам податкового законодавства України.

Так, за приписами п.43.1 ст.43 Податкового кодексу України надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Відповідно до положень п.43.4 ст.43 Податкового кодексу України платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

В розумінні вимог п.43.5 цієї ж статті контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Алгоритм дій державних органів та їх взаємовідносини в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань регламентовано також Порядком взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затверджений, зокрема, відповідно до статті 43 ПК, Наказом Міністерства фінансів України 15 грудня 2015 року N 1146, ( далі - Порядок взаємодії).

Як зазначено в п.7 Порядку взаємодії, після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.

Ні правовими нормами Податкового кодексу України ні вказаного Порядку взаємодії відповідні територіальні підрозділи ДФС, в тому числі Головні Управління ДФС в областях, не наділяються правами на надання певних погоджень на повернення таких надмірно сплачених сум в залежності від їх розмірів.

За правилами пункту 43.5 статті 43 ПК та пункту 8 Порядку взаємодії, положення яких перекликаються між собою, орган ДФС у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.

Судом встановлено, що між сторонами відсутній спір про право на повернення надмірно сплачених сум грошових зобов'язань з авансових внесків з податку на прибуток філіями ПАТ "Житомиргаз". Це право виникло у Позивача на підставі сплачених сум таких податкових зобов'язань та заяв про їх повернення, поданих відповідно 15 грудня 2015року та 06 січня 2016 року у зв'язку із ліквідацією таких філій як структурних підрозділів Позивача.

Таке право Позивача як платника підлягає судовому захисту і правильним способом його захисту є вимога про зобов'язання Відповідачів до виконання покладених на них Законом і підзаконними актами обов'язків щодо надання органу казначейства висновку про повернення відповідних сум коштів із відповідного бюджету.

На підставі викладеного суд вважає позовні вимоги Позивача обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати ПАТ "Житомиргаз" у вигляді 4945,08грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок Державного бюджету.

Керуючись статтями 2,86,94,159-63,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити, визнати протиправну бездіяльність Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції, Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції, Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції, Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції, Чуднівської об'єднаної державної податкової інспекції, Попільняського відділення Андрушівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області щодо ненадання до органу казначейства висновків про повернення надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток філіями ПАТ "Житомиргаз".

Зобов'язати Бердичівську об'єднану державну податкову інспекцію підготувати та подати до територіального органу Держаної казначейської служби висновок про повернення ПАТ "Житомиргаз" надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток в сумі 777228,00грн. ліквідованим Бердичівським управлінням експлуатації газового господарства ПАТ "Житомиргаз".

Зобов'язати Коростенську об'єднану державну податкову інспекцію підготувати та подати до територіального органу Держаної казначейської служби висновок про повернення ПАТ "Житомиргаз" надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток в сумі 416716,00грн. ліквідованим Коростенським управлінням експлуатації газового господарства ПАТ "Житомиргаз".

Зобов'язати Новоград-Волинську об'єднану державну податкову інспекцію підготувати та подати до територіального органу Держаної казначейської служби висновок про повернення ПАТ "Житомиргаз" надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток в сумі 750172,19грн. ліквідованим Новоград-Волинським управлінням експлуатації газового господарства ПАТ "Житомиргаз".

Зобов'язати Овруцьку об'єднану державну податкову інспекцію підготувати та подати до територіального органу Держаної казначейської служби висновок про повернення ПАТ "Житомиргаз" надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток в сумі 216992,00грн. ліквідованим Овруцьким управлінням експлуатації газового господарства ПАТ "Житомиргаз".

Зобов'язати Чуднівську об'єднану державну податкову інспекцію підготувати та подати до територіального органу Держаної казначейської служби висновок про повернення ПАТ "Житомиргаз" надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток в сумі 753410,56грн. ліквідованим Чуднівським управлінням експлуатації газового господарства ПАТ "Житомиргаз".

Зобов'язати Попільнянське відділення Андрушівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області підготувати та подати до територіального органу Держаної казначейської служби висновок про повернення ПАТ "Житомиргаз" надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток в сумі 787079,00грн. ліквідованим Попільнянським управлінням експлуатації газового господарства ПАТ "Житомиргаз".

Судові витрати ПАТ "Житомиргаз" у вигляді 4945,08грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок Державного бюджету.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк

Повний текст постанови виготовлено: 10 березня 2016 р.