Постанова № 56283416, 09.03.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2016
Номер справи
813/784/16
Номер документу
56283416
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 березня 2016 року № 813/784/16

13 год. 21 хв. м.Львів, вул.Чоловського, 2

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Тертичного В.Г.

судді Гулкевич І.З.

судді Клименко О.М.

секретар судового засідання Олійника Ю.В.

за участю представників:

позивача - ОСОБА_1

представники позивача - Вінярський Ю.О., ОСОБА_3

представники відповідача - ОСОБА_4, ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Ходорівської міської організації Української партії в особі її представника: Вінярського Юрія Омеляновича, позивачів - ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_1, ОСОБА_8 до Ходорівської міської виборчої комісії Жидачівського району Львівської області про визнання протиправними і скасування постанов та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В :

Ходорівська міська організація Української партії в особі її представника: Вінярського Юрія Омеляновича, позивачів - ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_1, ОСОБА_8 звернулися до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Ходорівської міської виборчої комісії Жидачівського району Львівської області, в якій просять:

- визнати протиправними постанови Ходорівської міської виборчої комісії № 13 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Ходорівської міської ради Згідно виборчого списку Ходорівської міської організації Української партії» та № 24 «Про відмову в реєстрації кандидата на посаду голови Ходорівської міської об'єднаної територіальної громади висунутого Ходорівською міською організацією Української партії» від 03 березня 2016 року.

- скасувати постанови Ходорівської міської виборчої комісії № 13 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Ходорівської міської ради згідно виборчого списку Ходорівської міської організації Української партії» та № 24 «Про відмову в реєстрації кандидата на посаду голови Ходорівської міської об'єднаної територіальної громади висунутого Ходорівською міською організацією Української партії».

- визнати протиправною бездіяльність Ходорівської міської виборчої комісії, що виявилася у неприйнятті рішення про реєстрацію кандидатів, висунутих Ходорівською міською організацією Української партії.

- зобов'язати Ходорівську міську виборчу комісію взяти до розгляду додаткові екземпляри рішень конференції Ходорівської міської організації Української партії від 28.02.16 р. про висування кандидатів у депутати та на посаду міського голови.

- зобов'язати Ходорівську міську виборчу комісію повторно розглянути подані на реєстрацію кандидатів від Ходорівської міської організації Української партії документи, з урахуванням висновків, наведених в постанові суду, та прийняти рішення, передбачені частиною 9 статті 41 і частиною 4 статті 43 Закону України «Про місцеві вибори» про реєстрацію кандидатом на посаду міського голови ОСОБА_6, та кандидатів у депутати Ходорівської міської ради осіб, висунутих згідно виборчого списку Ходорівської міської організації Української партії, а саме: ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_7, ОСОБА_19, ОСОБА_1, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_8, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36.

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що постановами Ходорівської міської виборчої комісії від 03 березня 2016 року за № 13 та № 24 Ходорівській міській організації Української партії відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Ходорівської міської ради та реєстрації кандидата на посаду голови Ходорівської міської об'єднаної територіальної громади. Вважають, що такі рішення є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки позивачами були виконані всі вимоги зазначені у ст. ст. 38, 41 Закону України «Про місцеві вибори» та подано усі необхідні документи для реєстрації з дотриманням усіх процесуальних дій та строків.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, пояснення надав аналогічні до викладеного у позовній заяві. Просить задоволити адміністративний позов повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, просила відмовити в його задоволенні та подала письмове заперечення на позовну заяву. В обґрунтування своє позиції зазначила, що подані представником Ходорівської міської організації Української партії заяви про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Ходорівської міської ради та кандидата на посаду голови Ходорівської міської ради були зареєстровані, про що видані відповідні довідки 02 березня 2016 року. На засіданні комісії, що відбулося 03 березня 2016 року при перегляді даних документів було виявлено, що печатка закриває написаний текст та піддається під сумнів його автентичність, на підставі чого були винесені відповідні постанови № 13 та № 24 про відмову в реєстрації кандидатів у депутати та кандидата на посаду голови. 04 березня 2016 року на адресу комісії була подана заява від голови Ходорівської міської організації Української партії, де зазначено, що при поданні документів на реєстрацію кандидатів до Ходорівської міської ради об'єднаної територіальної громади та кандидата на посаду Ходорівського міського голови була допущена неточність, а саме були подані кольорові копії рішення конференції замість оригіналів та просить долучити оригінали відповідних рішень. Проте, згідно ч.3 п.1 ст.38 Закону України «Про місцеві вибори» документи, передбачені частиною першою цієї статті, подані до відповідної виборчої комісії, повторно не подаються. Окрім того, зазначала, що перший пакет документів був поданий в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.

Ходорівська міська організація Української партії зареєстрована Жидачівським районним управлінням юстиції у Львівській області, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 02 вересня 2010 року № 401.

На засіданні конференції Ходорівської міської організації Української партії, що відбулось 28 лютого 2016 року, було прийнято рішення про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Ходорівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 27 березня 2016 року (перелік осіб додається) та рішення про висування кандидата на посаду Ходорівського міського голови.

29 лютого 2016 року головою Політради Української партії Олегом Олійником прийняті рішення № 1 та № 2, якими погоджено рішення конференції Ходорівської міської організації від 28.02.2016 року.

02 березня 2016 року до Ходорівської міської виборчої комісії Жидачівського району були подані відповідні заяви про реєстрацію кандидатів у депутати Ходорівської об'єднаної територіальної громади та про реєстрацію кандидата на посаду міського голови.

Згідно довідок Ходорівської міської виборчої комісії Жидачівського району Львівської області, виданих відповідальною особою ОСОБА_38 (вх.№ 25 та № 26), від представника Ходорівської міської організації Української партії ОСОБА_39 отримано документи при реєстрації кандидатів у депутати Ходорівської об'єднаної територіальної громади відповідно до ст.38 Закону України «Про місцеві вибори» та документи при реєстрації кандидатів на посаду міського голови відповідно до ст.40 Закону України «Про місцеві вибори».

03 березня 2016 року на засіданні Ходорівської міської виборчої комісії Жидачівського району Львівської області розглянуто подані документи та керуючись п.2 ч.1 ст.46 Закону України «Про місцеві вибори» відмовлено в реєстрації кандидатів у депутати Ходорівсьської міської ради та на посаду міського голови висунутих Ходорівською міською організацією Української партії, про що були винесені відповідні постанови № 13 та № 24 від 03 березня 2016 року. Підставою такою відмови відповідачем вказано: «що серед документів, які подала Ходорівська міська організація Української партії є рішення конференції … яке піддається сумніву в його автентичності: в шапці погодження (печатка та підпис вчинені із застосуванням копіювальної техніки, а не вказаною особою), а це в свою чергу не відповідає вимогам п.4 ч.1 ст.38 Закону України «Про місцеві вибори», а саме «…погоджена центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії».

Не погоджуючись з такими постановами, позивачі звернулися з даним позовом до суду.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

До повноважень територіальної міської, районної в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) виборчої комісії, відповідно до ч.5 ст.25 Закону України «Про місцеві вибори», належить, зокрема, реєстрація кандидатів у депутати відповідно міської, районної у місті ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу, видача їм посвідчення.

Відповідно до ст. 36 Закону України «Про місцеві вибори», висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища місцевою організацією партії відбувається на підставі Закону, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових та/або позачергових, перших виборах, прийнятого після початку виборчого процесу відповідних чергових та/або позачергових, перших виборів.

Частиною 2 цієї статті передбачено, що місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї партії, або безпартійного громадянина.

Відповідно до ч.1 ст.41 Закону України «Про місцеві вибори», кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.

Положеннями ч.1 ст.38 цього ж Закону передбачено, що умовою реєстрації відповідних кандидатів, включених до списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, є отримання передбачених цієї нормою документів.

Відповідно до ч.9 ст.41 Закону України «Про місцеві вибори», територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати.

Суд зазначає, що ч.1 ст.46 Закону України «Про місцеві вибори» визначено вичерпний перелік підстав, з яких територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости. Такими підставами є: - порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; - відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; - припинення громадянства України особи; - визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальний вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; - виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону; - висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийняті у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

В той же час, ч.6 ст. 43 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

Отже, правовою підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду міського голови, передбаченою п.2 ч.1 ст.40 Закону України «Про місцеві вибори», може бути лише відсутність (неподання) документу, передбаченого Законом України «Про місцеві вибори», для реєстрації особи кандидатом, а не оформлення такого документу із порушеннями, які підлягають виправленню відповідно до частини 6 статті 43 зазначеного Закону.

Матеріали справи свідчать про те, що 02 березня 2016 року Ходорівська міська організація Української партії подала до Ходорівської міської виборчої комісії Жидачівського району Львівської області усі документи для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Ходорівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 27 березня 2016 року та документи для реєстрації кандидата на посаду міського голови у відповідності до вимог ст.ст.38, 40 Закону України «Про місцеві вибори», про що видані відповідні довідки.

З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що в даному випадку посилання відповідача на те, що при візуальному огляді підпису та печатки на копії рішення Конференції Ходорівської міської організації Української партії, піддається під сумнів його автентичність, є суб'єктивними та необґрунтованими, а також такими, що не ґрунтуються на наведених вище нормах закону.

Відтак, позовні вимоги в частині визнання протиправними та скасування постанов Ходорівської міської виборчої комісії № 13 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Ходорівської міської ради Згідно виборчого списку Ходорівської міської організації Української партії» та № 24 «Про відмову в реєстрації кандидата на посаду голови Ходорівської міської об'єднаної територіальної громади висунутого Ходорівською міською організацією Української партії» від 03 березня 2016 року підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Ходорівської міської виборчої комісії, що виявилася у неприйнятті рішення про реєстрацію кандидатів, висунутих Ходорівською міською організацією Української партії, суд зазначає про її є безпідставність, оскільки відповідачем вчинялись дії за наслідками розгляду заяв позивача про реєстрацію кандидатів у депутати та кандидата на посаду міського голови та були прийняті спірні рішення, тому, така не підлягає задоволенню.

Також судом встановлено, що 04 березня 2016 року від голови Ходорівської міської організації Української партії ОСОБА_1 на ім'я голови Ходорівської міської виборчої комісії подано заяву (вх.№ 43), в якій зазначено, що при поданні документів на реєстрацію кандидатів до Ходорівської міської ради об'єднаної територіальної громади та кандидата на посаду Ходорівського міського голови була допущена неточність, а саме були подані кольорові копії рішення конференції замість оригіналів та просить долучити оригінали відповідних рішень.

Суд не враховує покликань відповідача на положення п.1 ч.3 ст.38 Закону України «Про місцеві вибори», якою передбачено, що документи, передбачені частиною першою цієї статті, подані до відповідної виборчої комісії, повторно не подаються, крім випадків, передбачених цим Законом. Проте, саме ч.6 ст.43 Закону України «Про місцеві вибори» передбачений такий випадок, а саме: «помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости».

З урахуванням наведеного, позовна вимога щодо зобов'язання Ходорівську міську виборчу комісію врахувати додаткові екземпляри рішень конференції Ходорівської міської організації Української партії від 28.02.16 року про висування кандидатів у депутати та на посаду міського голови підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 8 ст. 99 Закону України «Про місцеві вибори», у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому, виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення. У разі виявлення порушень, що можуть бути підставою для притягнення до відповідальності не за правилами цього Кодексу, суд постановляє окрему ухвалу з повідомленням про наявність таких порушень і надсилає її до органів чи осіб, уповноважених вжити у зв'язку з цим заходів, встановлених законом.

Отже, з метою захисту порушених прав позивачів, суд вважає за необхідне зобов'язати Ходорівську міську виборчу комісію Жидачівського району Львівської області повторно розглянути подані 02 березня 2016 року заяви Ходорівської міської організації Української партії щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів народних депутатів Ходорівської міської ради, що відбудуться 27 березня 2016 року та щодо реєстрації кандидата на посаду Ходорівського міського голови.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до вимог ч.1 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи по суті, може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Зважаючи на те, що при поданні до суду даного позову позивачами судовий збір не сплачено, а тому, враховуючи, результат розгляду адміністративної справи, у відповідності до вимог ч.2 ст.4 та абз.2 ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір», ст. 8 Закону України «Про Державний Бюджет України на 2016 рік» та ч.9 ст.172 та ст.94 КАС України такий слід стягнути з позивачів у розмірі 6752,20 грн. на користь Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 17-19, 69-72, 94, 143, 158-163, 167, 172-177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Ходорівської міської виборчої комісії № 13 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Ходорівської міської ради Згідно виборчого списку Ходорівської міської організації Української партії» від 03 березня 2016 року;

3. Визнати протиправною та скасувати постанову Ходорівської міської виборчої комісії № 24 «Про відмову в реєстрації кандидата на посаду голови Ходорівської міської об'єднаної територіальної громади висунутого Ходорівською міською організацією Української партії» від 03 березня 2016 року;

4. Зобов'язати Ходорівську міську виборчу комісію врахувати додаткові екземпляри рішень конференції Ходорівської міської організації Української партії від 28.02.16 року про висування кандидатів у депутати та на посаду міського голови;

5. Зобов'язати Ходорівську міську виборчу комісію Жидачівського району Львівської області повторно розглянути подані заяви Ходорівської міської організації Української партії щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів народних депутатів Ходорівської міської ради, що відбудуться 27 березня 2016 року та щодо реєстрації кандидата на посаду Ходорівського міського голови.

6. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

7. Стягнути з позивачів судовий збір на користь Державного бюджету України в загальній сумі - 6752,20 грн., а саме: з Ходорівської міської організації Української партії - 4823,00 грн., з ОСОБА_6 - 482,30 грн., з ОСОБА_7 - 482,30 грн., з ОСОБА_1 - 482,30 грн., з ОСОБА_8 - 482,30 грн.

Постанова може бути оскаржена у дводенний строк з дня її проголошення, в порядку визначеному стаття 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Тертичний В.Г.

суддя Гулкевич І.З.

суддя Клименко О.М.