КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/14255/15 Головуючий у 1-й інстанції: Гарник К.Ю. Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
У Х В А Л А
Іменем України
03 березня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.,
за участю секретаря: Козлової І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.10.2015 у справі за адміністративним позовом Комунального підприємства «Київський метрополітен» до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И Л А:
КП «Київський метрополітен» звернулося до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників з позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000863903 від 20.04.2015.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.10.2015 вищевказаний адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що оскільки судом встановлено відсутність порушення з боку позивача п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004, а саме не оприбуткування готівкових коштів на суму 333020,17 грн, то застосування відповідачем штрафних (фінансових) санкцій за не оприбуткування готівкових коштів у розмірі 166 510,85 грн є безпідставним.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Згідно матеріалів справи, з 25.03.2015 протягом 10 діб Міжрегіональним головним управлінням ДФС - центральний офіс з обслуговування великих платників на підставі наказу № 280 від 25.03.2015 та направлень №№ 230-232, проводилась фактична перевірка господарської одиниці за адресою: м. Київ, станція метро «Політехнічний інститут», яка належить КП «Київський метрополітен».
За результатами перевірки складено акт від 03.04.2015 (а.с. 12-13), яким встановлено, що у відділенні (структурному підрозділі) станції метро Політехнічний інститут, яке наділене частиною майна господарської організації КП «Київський метрополітен» та здійснює щодо цього майна право оперативного використання здійснюються готівкові розрахунки, а також отримання, видача, зберігання готівкових коштів (каса) та згідно наказу № 317-Н від 29.12.2014 встановлено ліміт залишку готівки в сумі 3 000,00 грн. Також, податковим органом встановлено, що 25.03.2015 у приміщенні станції метро Політехнічний інститут (сейфі) знаходились готівкові кошти працівників станції в сумі 2 596,53 грн. Записи про суми, які здані на зберігання до сейфу станції метро фіксуються в Книзі особистих грошей. Вибірковою перевіркою встановлено, що в даній Книзі в січні 2015 року зберігались готівкові кошти працівників на загальну суму 9667,57 грн, в лютому 2015 року - 10 874,46 грн, в березні 2015 року - 12 760,14 грн.
Отже, на думку податкового органу, в порушення п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004 підприємством неоприбутковано готівкові кошти на загальну суму 33302,17 грн.
На підставі акту фактичної перевірки податковим органом прийнято спірне податкове повідомлення-рішення № 0000863903 від 20.04.2015, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 166 510,85 грн (а.с. 14).
Згідно з пп. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Національного банку України № 637 від 15.12.2004 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Згідно п. 1.2 вищенаведеної Постанови НБУ, оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій;
Відповідно до ст. 1 Указу Президента України № 436/95 від 12.06.1995 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми;
З акту фактичної перевірки вбачається, що відповідачем лише на підставі записів із Книги особистих грошей зроблено висновок про порушення позивачем п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні -неоприбуткування готівкових коштів на загальну суму 33302,17 грн.
Готівки на загальну суму 33302,17 грн в касі виявлено не було, докази знаходження готівки в касі в матеріалах справи відсутні.
Відповідачем не заперечувався той факт, що уся готівка за надані послуги з перевезення пасажирів, яка надходила в касу КП «Київський метрополітен» була оприбуткована, про що зроблені відповідні записи в прибуткових касових ордерах. При здійсненні перевірки, перевіряючими не виявлено фактів розбіжностей між фактичною сумою виручки та оприбуткованою сумою згідно прибуткових касових ордерів.
Тобто, на робочому місці касира станції метро «Політехнічний інститут» не було виявлено готівки, яка не була оприбуткована належним чином в сумі 33302,17 грн, однак посадовими особами податкового органу зроблено висновки щодо саме неоприбуткування готівкових коштів на підставі Книги особистих грошей, яка не є реєстром бухгалтерського обліку, і в якій щоденно здійснювались записи про отримання та повернення особистих готівкових коштів працівників каси станції за період січень-березень 2015 року. Крім того, із записів Книги вбачається, що особисті гроші здавалися при виході працівників на роботу та поверталися по закінчені зміни, що засвідчено особистими підписами працівників та старшого касира.
Тобто фактично, відповідно записів у Книзі, на зберігання приймалися власні кошти працівників каси, які не є коштами КП «Київський метрополітен», а тому не могли бути оприбутковані у касі підприємства відповідними касовими ордерами.
За наведених обставин колегія суддів вважає, що твердження апелянта про неоприбуткування позивачем готівкових коштів у сумі 33302,17 грн є помилковим, та недоведеним відповідними та належними доказами.
З урахуванням вище викладеного та приписів ст. 159 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.10.2015 - без змін.
Стягнути з Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників до Державного бюджету України (р/р 31211206781007, отримувач УДКСУ у Печерському р-ні м. Києва, банк отримувача ГУДКСУ у м. Києві, код ЄДРПОУ 38004897, МФО 820019, код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір у розмірі 3663, 24 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено: 09.03.2016.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Н.В. Безименна
.
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Безименна Н.В.
Аліменко В.О.