Постанова № 56282176, 29.02.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.02.2016
Номер справи
812/1690/15
Номер документу
56282176
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

12.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 лютого 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1690/15

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Шембелян В.С.,

при секретарі судового засідання - Олійник О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, Ліквідаційної комісії Сєвєродонецького МВ ГУМВС України, треті особи - Головне управління Національної поліції в Луганській області, управління Державної казначейської служби України у м.Сєвєродонецьку Луганської області про стягнення стягнення винагороди за участь в антитерористичних операціях,-

ВСТАНОВИВ:

18 грудня 2015 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області (далі - відповідач 1), ліквідаційної комісії Сєвєродонецького міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області (далі - відповідач 2), третя особа Головне управління Національної поліції в Луганській області.

16 лютого 2016 року ухвалою суду залучено по вищевказаній справі, в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - управління Державної казначейської служби України в м. Сєвєродонецьку Луганської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він проходив службу в органах внутрішніх справ. Згідно довідок про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 12.08.2015 року №ВДЗ/8695/А та від 19.01.2015 року №ВДЗ/1248/А позивач в період з 22.07.2014 року по 30.09.2014 року та в період з 01.10.2014 року по 12.08.2015 брав участь в антитерористичній операції. 08.12.2015 позивач отримав від Сєвєродонецького міського відділу ГУМВС України у Луганській області довідку №54/16801 від 08.12.2015 (далі - довідка) про нарахування та виплату грошового забезпечення та винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях за період з 01 липня 2014 року по 30 листопада 2015 року. Згідно довідки позивач встановив, що за період з жовтня 2014 року по грудень 2014 року йому не перераховувалась винагорода за участь в АТО. На підставі викладеного, позивач просив суд стягнути з відповідача за період жовтень-грудень 2014 року винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, у розрахунку на місяць, а саме: за жовтень 2014 року - 4743,86 грн.; за листопад 2014 року - 5952,38 грн.; за грудень 2014 року - 6457,43 грн.; загальна сума стягнення складає: 17153,67 грн.

05.02.2016 року через канцелярію суду надійшов уточнений адміністративний позов, в якому позивач просив суд стягнути з ліквідаційної комісії Сєвєродонецького МВ ГУМВС України у Луганській області (відповідач - 2) за період жовтень - грудень 2014 року винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, у розрахунку на місяць, а саме: за жовтень 2014 року - 4743,86 грн.; за листопад 2014 року - 5952,38 грн.; за грудень 2014 року - 6457,43 грн.; загальна сума стягнення складає: 17153,67 грн.

Представник позивача до відділу діловодства та обліку звернень громадян надав заяву про розгляд справи без його участі на підставі наявних матеріалів у справі.

Представник відповідача Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в судове засідання не прибув, просив розглянути справу без його участі, щодо заявлених позовних вимог заперечував (а.с.31-32; а.с.73-74), посилаючись на те, що відповідно до наказу АТЦ при СБУ від 13.12.2014 №98 позивач був включений до складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Луганської області, забезпечення її проведення у період часу з 22.07.2014-30.09.2014. Виплата винагороди за вказаний період позивачу була здійснена у березні 2015 року. Наказом АТЦ при СБУ від 07.06.2015 №158 позивач був включений до складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення з 01.10.2014. Виплата винагороди здійснена за період з 01.01.2015-06.11.2015 протягом 2015 року. Наказом АТЦ при СБУ від 17.11.2015 №321 позивач був виключений зі складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення з 07.11.2015. Відповідач зазначає, що наказ АТЦ при СБУ від 07.06.2015 №158 був виданий по закінченню бюджетного періоду, а тому відповідачі позбавлені були можливості зареєструвати кредиторську заборгованість щодо виплати коштів за участь в АТО за спірний період. На підставі викладеного, відповідач просив суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Представник відповідача ліквідаційної комісії Сєвєродонецького міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області до початку судового засідання надав заяву про розгляд справи за відсутності повноважного представника на підставі документів наявних в адміністративній справі.

Представник третьої особи Головне управління Національної поліції в Луганській області в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Представник третьої особи що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - управління Державної казначейської служби України в м.Сєвєродонецьку Луганської області в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного.

Відповідно до довідки від 12.08.2015 року №ВДЗ/8695/А та від 19.01.2015 року №ВДЗ/1248/А позивач в період з 22.07.2014 року по 30.09.2014 року та в період з 01.10.2014 року по 12.08.2015 позивач брав участь в антитерористичній операції на території Луганської області (а.с.5-6).

08.12.2015 позивачу видано довідку №54/16801 від 08.12.2015 від Сєвєродонецького міського відділу ГУМВС України у Луганській області про нарахування та виплату грошового забезпечення та винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях за період з 01 липня 2014 року по 30 листопада 2015 року (а.с.7)

З зазначеної довідки вбачається, що позивачу за період з жовтня 2014 року по грудень 2014 року не нараховувалась та не перераховувалась винагорода за участь в АТО, при цьому вищевказаними довідками підтверджено безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області (а.с.5, 7).

Згідно ч.1 ст. 19 Закону України "Про міліцію" форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.

У відповідності до пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 року № 1294 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Відповідно до ст.1 Закону України від 20.03.2003 № 638-IV "Про боротьбу з тероризмом" антитерористична операція (далі - АТО) - комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників,

забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів,

мінімізацію наслідків терористичної діяльності.

Так, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 №158 "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" військовослужбовцям у 2014 році виплачувалась винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях.

Вказана постанова регулює розмір та порядок перерозподілу видатків державного бюджету для виплати винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях.

Відповідно до п. 2 вказаної постанови (діючої на момент виникнення спірних правовідносин) за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 р. виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.

Відповідно до п. 3 наказу МВС України від 31.12.2007 № 499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п. 1.3 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС України від 31.12.2007 р. № 499, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ визначається залежно від посади, спеціального звання, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов служби.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу за період жовтень 2014 року по грудень 2014 року не нараховувалась та не перераховувалась винагорода за участь в антитерористичних операціях.

З викладеної норми п.2. постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 №158 та довідки Сєвєродонецького міського відділу ГУМВС України у Луганській області №54/16801 від 08.12.20159 (а.с.7) відповідач не нарахував та не виплатив винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, у розрахунку на місяць, а саме: за жовтень 2014 року - 4743,86 грн.; за листопад 2014 року - 5952,38 грн.; за грудень 2014 року - 6457,43 грн. Всього на 17153,67 грн.

В свої заперечення відповідач зазначає, що наказ АТЦ при СБУ від 07.06.2015 №158 був виданий по закінченню бюджетного періоду, а тому відповідач по справі був позбавлений можливості зареєструвати кредиторську заборгованість щодо виплати коштів за участь в АТО за спірний період. Відповідно до відповіді на лист Міністерства внутрішніх справі від 02.07.2015 №15/2-3750 здійснювати виплати в поточному році за зобовязаннями минулих років, особам які не перебувають в трудових відносинах з ГУМВС України в Луганській області можливо лише за відповідним рішенням суду (а.с.44). Відповідно до відповіді на лист Міністерства внутрішніх справі від 03.12.2015 №15/2-7026 - розпорядники коштів повинні брати бюджетні зобов'язання в межах бюджетних асигнувань, підстав для здійснення у 2015 році виплати винагороди за безпосередню участь в АТО за період 2014 року немає (а.с.45).

Суд не погоджується з даними висновками з наступних підстав.

Відповідно до п.2 наказу від 23.07.2014 №719 "Про виплату винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям), льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації та водіям автотранспортних засобів Національної гвардії України".

Винагороду виплачувати за час, обрахований із дня фактичного початку участі в операціях і заходах, зазначених у пункті 1 цього наказу, до дня завершення такої участі, в поточному місяці за минулий на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій) (командирам (начальникам) - наказів вищих командирів (начальників), начальників органів внутрішніх справ.

Відповідно до вимог ст.2 Закону України "Про оплату праці" в структуру заробітної плати входять: Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

На підставі викладеного, сума винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях встановлених п.2. постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 №158 "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" входить до структури заробітної плати.

Таким чином, вимоги позивача щодо стягнення винагороди за безпосередню участі в антитерористичних операціях за жовтень-грудень 2014 року є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Згідно з п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 №158 "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених операціях і заходах.

Відповідно до довідки від 30.12.2015 № 54/16852 Сєвєродонецького міського відділу ГУМВС України у Луганській області позивач з 29.12.2014 по 31.12.2014 (три дні) перебував у відпустці, на лікарняному не перебував (а.с.33).

Оскільки відповідно до вимог наказу від 23.07.2014 № 719 передбачено, що виплата винагороди здійснюється за фактичну участь в операціях і заходах до дня завершення такої участі, тому підстав для нарахування та виплати винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях за час перебування позивача у відпустці суд не знаходить, отже за грудень 2014 року стягненню на користь позивача підлягає сума у розмірі 5832,52 грн, тобто за 28 робочих днів (6457,43 / 31 х 28 = 5832,52).

Згідно з п.2 ч.1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць.

Враховуючи те, що однією із заявлених позивачем позовних вимог є саме стягнення з ліквідаційної комісії Сєвєродонецького МВ ГУМВС України в Луганській області (відповідач - 2) за період жовтень - грудень 2014 року винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, то суд вважає за необхідне допустити негайне виконання постанови суду в частині стягнення з відповідача на користь позивача суми грошового забезпечення за один місяць, а саме за жовтень 2014 року у розмірі 4743,86 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до п.1 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18, 19, 69-72, 86, 87, 94, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, Ліквідаційної комісії Сєвєродонецького МВ ГУМВС України, треті особи - Головне управління Національної поліції в Луганській області, управління Державної казначейської служби України у м.Сєвєродонецьку Луганської області про стягнення стягнення винагороди за участь в антитерористичних операціях - задовольнити частково.

Стягнути з ліквідаційної комісії Сєвєродонецького міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області на користь ОСОБА_1 за період з жовтня по грудень 2014 року винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, у розрахунку на місяць, а саме: за жовтень 2014 року 4743,86 грн.(чотири тисячі сімсот сорок три гривні 86 коп.); за листопад 2014 року 5952,38 грн.(п'ять тисяч дев'ятсот п'ятдесят дві гривні 38 коп.); за грудень 2014 року 5832,52 грн.(п'ять тисяч вісімсот тридцять дві гривні 52 коп.).

Допустити до негайного виконання дану постанову суду в частині стягнення з ліквідаційної комісії Сєвєродонецького міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області на користь ОСОБА_1 винагороди в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення за жовтень 2014 року у розмірі 4743,86 грн. (чотири тисячі сімсот сорок три гривні 86 коп.).

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову в повному обсязі складено та підписано 04 березня 2016 року.

Суддя В.С. Шембелян