Постанова № 56279940, 22.02.2016, Тульчинський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
22.02.2016
Номер справи
148/2761/15-а
Номер документу
56279940
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 148/2761/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 лютого 2016 року м. Тульчин

Тульчинський районний суд

Вінницької області в складі: судді Саламахи О.В.

за участю: секретаря: Носулько К.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі про нарахування та виплату пенсії за віком на пільгових умовах, -

ВСТАНОВИВ:

До Тульчинського районного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі про нарахування та виплату пенсії за віком на пільгових умовах.

Адміністративний позов обґрунтовується тим, що позивач позивач є потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки проживав і працював на території зони посиленого радіоекологічного контролю в м. Ладижин, а згодом у с. Шпитьки Києво-Святошинського району. У 1996 році йому видали посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи четвертої категорії, однак у 2007 році він загубив зазначене посвідчення.

Поновити втрачене свідоцтво позивач не може, оскільки зону посиленого радіоелектронного контролю скасовано, а тому посвідчення не видаються і не поновлюються.

Досягнувши 55-річного віку ОСОБА_2 звернувся у Управління пенсійного фонду Тульчинського району для оформлення пенсії.

Однак отримав відмову з посиланням на те, що для призначення і нарахування пенсії на пільгових умовах, необхідно подати посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому в оформленні пенсії відмовлено.

Позивач вважає, відмову у призначенні йому пенсії на пільгових умовах протиправною, оскільки проживав на території посиленого радіоекологічного контролю, а саме з 30.08.1988 - 29.08.1989 і з 01.09.1989 - 01.10.1991 у м. Ладижині Тростянецького району, а з 1991 по 1995 рік у с. Шпитька Києво-Святошинського району.

Вказані обставини змусили ОСОБА_1 звернутися до суду з даним позовом, просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області щодо відмови призначити, нарахувати і виплачувати йому пенсію на пільгових умовах, із зниженням пенсійного віку відповідно. Визнати його право на пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку. Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області, призначити нарахувати і виплачувати йому пенсію за віком на пільгових умовах, із зниженням пенсійного віку.

Позивач і його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві і просили їх задовольнити. Також, представник позивача під час розгляду справи по суті подав клопотання про збільшення позовних вимог у задоволенні якого, суд ухвалив відмовити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечила проти позову і просила відмовити у його задоволенні, а також 24.12.2015 через канцелярію суду надала письмові заперечення проти позову у яких зазначено, що вимоги позивача є безпідставними і у призначенні йому пенсії на пільгових умовах відмовлено обґрунтовано, оскільки єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок аварії на ЧАЕС є посвідчення особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи. Крім того, у своїх запереченнях відповідач вказав, що відсутність зазначеного посвідчення у ОСОБА_1 є наслідком його бездіяльності на протязі восьми років. Також, заперечуючи проти позову відповідач посилається на ч. 5 ст. 99 КАС України і передбачений нею строк позовної давності в один місяць.

Представник третьої особи Вінницької обласної державної адміністрації у судове засідання не зявився, однак 18.02.2016 через канцелярію суду надійшов його лист у якому зазначено, що можливість видачі дублікатів посвідчень потерпілого від Чорнобильської катастрофи відсутня, оскільки на усій території скасована зона посилено радіоекологічного контролю, а тому на думку Вінницької ОДА, для призначення на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку достатньо первинних документів, якими є довідки, що підтверджують факт проживання на території посиленого радіоекологічного контролю на протязі не менше чотирьох років.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників процесу, суд встановив, що позивач звернувся до відповідача щодо призначення йому пенсії, однак у призначенні пенсії йому відмовили, оскільки у нього відсутнє посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, яке є правовстановлюючим документом для використання пільг, в тому числі призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, вказані обставини підтверджуються протоколом пенсійної справи № 1757 від 22.10.2015 (а.с. 10).

Згідно довідки № 6663 від 16.06.2015, виданої КП «Ладжитлосервіс» Ладижинської міської ради, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 30.08.1988 29.08.1989, 01.09.1989 01.10.1991, проживав у м. Ладижин (а.с. 11). Відповідно до довідки № 939 від 11.08.2015, виданої виконавчим комітетом Шпитьківської сільської ради Києво-Святошинського району, ОСОБА_2 проживав у с. Шпитьки з 1991 1995 роки без реєстрації (а.с. 12). Вказані обставини, також підтверджуються протоколом вручення посвідчень у с. Заозерне, с. Василівка, Тульчинського району Вінницької області (а.с. 15), довідками № 797 від 26.06.2007, № 2669 від 26.06.2007 (а.с. 20).

Також, з 27.07.2006 позивач проживає у с. Заозерне, яке відносилося до населених пунктів категорії 4, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою № 293 від 16.06.2015, виданою Заозерненською сільською радою Тульчинського району (а.с. 6).

Посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи серії В № 041732 , яке належало позивачу, втрачено, що підтверджується копією оголошення у пресі, однак з зазначеного оголошення не можливо встановити у якій газеті воно розміщено, номер газети і дата його виходу (а.с. 13).

На звернення ОСОБА_1 від 06.07.2015 щодо поновлення втраченого свідоцтва Департамент соціальної політики Вінницької ОДА надав відповідь від 31.07.2015 за № 22-А-930-7, у якій вказав, що у звязку зі змінами у законодавстві з 01.01.2015 зону посиленого радіоекологічного контролю скасовано, а тому з зазначеної дати ОСОБА_2 не проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю і через це відсутні підстави для видачі йому свідоцтва постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 14).

З аналогічною заявою 27.07.2007 позивач звертався у Тульчинську РДА, що підтверджується копією цієї заяви (а.с. 16).

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 15 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

На підставі ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пп. 5 п. 2.1 Постанови правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005, якою затверджено порядок подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до ЗУ « Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

За таких обставин, суд надаючи оцінку доказам наданим сторонами, дійшов до висновку, що позивач належним чином не довів протиправність дій відповідача, оскільки у нього відсутнє свідоцтво постраждалого від Чорнобильської катастрофи.

Постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005, встановлений перелік документів для призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку, відмова у призначенні позивачу пенсії є обґрунтованою, а відтак під час розгляду справи по суті не підтверджена протиправність дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку.

Разом з тим, суд звертає увагу на п. 6 Постанови КМУ № 51 від 20.01.1997 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначено, що особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01.01.1993 проживали або працювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серії В.

Крім того, п. 10, 11 зазначеної постанови визначено, що у разі втрати або псування посвідчення замість нього видається дублікат на підставі раніше поданих документів, на підставі довідки встановленого зразка, а також особистої заяви (з поясненням обставин втрати або псування посвідчення і зазначенням його номера і дати видачі) та публікації в пресі повідомлення про визнання втраченого посвідчення недійсним. Дублікат видається органом, який видав посвідчення, або органом, який видає такі посвідчення за новим місцем проживання громадянина, на підставі завірених в установленому порядку копій документів, на підставі довідки встановленого зразка.

Також, суд не погоджується з запереченнями відповідача щодо застосування передбаченого ч. 5 ст. 99 КАС України, строку позовної давності, оскільки, як зазначено у частині 5 даної статті, для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк, однак у даному випадку позивач не заявляє вимог щодо скасування рішень відповідача на підставі, яких може бути заявлена вимога щодо стягнення коштів, а лише вимагає визнати протиправними дії відповідача і зобовязати вчинити дії з метою захисту і реалізації свого права на пенсійне забезпечення, а тому у даному випадку застосовується п.1 ч. 2 ст. 99 КАС України, якою встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

На підставі викладеного і керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, п. 6 Постанови КМУ № 51 від 20.01.1997 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пп. 5 п. 2.1 Постанови правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005, ст. 2, 6 - 11, 14, 72, 99, 158 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі про нарахування та виплату пенсії за віком на пільгових умовах -відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені статтями 185-187 цього Кодексу шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі відкладення складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: