ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2016 року справа № 823/5397/15
15 год. 50 хв.м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
секретар судового засідання - Будченко А.Ю.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідачів - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання протиправним та скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 подав позов, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області № 312 о/с від 06 листопада 2015 року про звільнення з органів внутрішніх справ в запас Збройних Сил України за п. 64 "г" (через скорочення штатів) Положення про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 № 114, капітана міліції ОСОБА_1 (НОМЕР_1) - оперуповноваженого кримінальної міліції у справах дітей Кам'янського районного відділу;
- зобов'язати управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області поновити ОСОБА_1 на посаді оперуповноваженого кримінальної міліції у справах дітей Кам'янського районного відділу;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Черкаській області прийняти ОСОБА_1 на посаду інспектора Кам'янського відділення Національної поліції Смілянського відділу Національної поліції.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наказ № 312 о/с від 06.11.2015 винесений незаконно, оскільки підставою для його звільнення послугував Закон України "Про Національну поліцію", а право вступити на службу в поліцію могло бути реалізоване включно до 06.11.2015, звільнення ж з органів міліції за скороченням штатів відповідно до розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного закону могло бути проведено лише з 07.11.2015.
Також позивач зазначає, що його не попереджали про скорочення штатів, він пройшов перевірку для подальшої служби в поліції та виявив бажання проходити службу в поліції, не відмовлявся від подальшого проходження служби в поліції, написав заяву про призначення на посаду старшого інспектора поліції, а також до 12.11.2015 працював та виконував всі функціональні обов'язки згідно посади.
Крім того, позивач вказує на те, що в даному випадку відсутність його волевиявлення щодо подальшого проходження служби в поліції, факт відмови від запропонованих посад, відсутність вакантних посад, ігнорування позивачем пропозицій УМВС України в Черкаській області місця не мали, а тому позивач може бути використаним у подальшому на службі в Національній поліції.
На думку позивача, в даному випадку дії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області суперечать п. п. 9, 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію".
Позивач та його представник в судовому засіданні адміністративний позов підтримали в повному обсязі та просили його задовольнити.
В письмових запереченнях на адміністративний позов управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області просило в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що звільнення позивача відбулося через скорочення штатів у зв'язку з ліквідацією органу державної влади - УМВС України в Черкаській області, оспорюваний наказ виданий належною посадовою особою в межах наданих повноважень та на підставі Закону України "Про Національну поліцію".
В письмових запереченнях на адміністративний позов Головне управління національної поліції в Черкаській області просило в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року № 730 "Про утворення територіальних органів національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" утворено територіальний орган Національної поліції - Головне управління Національної поліції в Черкаській області.
07.11.2015 набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII. Головне управління Національної поліції в Черкаській області не являється правонаступником Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, а є новоствореним державним органом, де визначений відповідний порядок прийняття на службу в поліцію, також одночасно із прийняттям на службу в поліцію вирішується питання присвоєння спеціального звання поліцейського.
Твердження позивача про те, що він ніби то проходив службу в Кам?янському відділенні поліції не може бути предметом розгляду, оскільки наказ про призначення позивача на посаду поліцейського не видавався відповідно до вимог Закону України "Про Національну поліцію".
В судовому засіданні представник відповідачів проти позову заперечила з підстав, викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов та просила в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
ОСОБА_1 прийнятий на службу в органи внутрішніх справ згідно наказу управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області № 88 о/с від 06.06.2005. Наказом управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області № 193 о/с від 30.07.2013 позивач призначений на посаду оперуповноваженого КМСД Кам'янського РВ УМВС України в Черкаській області.
Наказом управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області № 312 о/с від 06.11.2015 позивача звільнено з органів внутрішніх справ в запас Збройних Сил України за п. 64 "Г" (через скорочення штатів) Положення. Підставою для прийняття такого наказу зазначено Закон України "Про Національну поліцію".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII) Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Закон № 580-VIII був опублікований 06.08.2015 року в газеті "Голос України" та відповідно до Прикінцевих та перехідних положень, набрав чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, тобто 07.11.2015, крім, зокрема, пунктів 8 - 11 Прикінцевих та перехідних положень, які набрали чинності з дня, наступного за днем опублікування Закону, тобто 07.08.2015.
Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII передбачено, що з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.
Суд зауважує, що в даному випадку будь-якого обов'язку в УМВС України в Черкаській області щодо додаткового попередження позивача про наступне звільнення чинним законодавством не передбачено, оскільки останній попереджений про звільнення через скорочення штатів в силу закону.
Пункти 9, 10, 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII передбачають, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів. Указані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Перебування працівників міліції на лікарняному чи у відпустці не є перешкодою для їх звільнення зі служби в органах внутрішніх справ відповідно до Прикінцевих та перехідних положень цього Закону.
Отже, Законом № 580-VIII передбачена альтернатива вибору працівників міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, а саме: прийняття на службу за їх згодою або проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
У цьому контексті слід також зазначити, що пункти 9 та 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII передбачають вирішення питання подальшого проходження служби діючими співробітниками міліції до 06.11.2015 включно. Вказані норми є імперативними, тобто неприйняття працівника на службу до поліції до вказаного терміну є безальтернативною підставою для його звільнення зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.
Як стверджує позивач, рапорт на звільнення він написав 06.11.2015, а заяву про прийняття його на службу в поліцію написав та подав 07.11.2015, тобто поза встановленим пунктом 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII строком.
Однак в матеріалах справи відсутні як вказаний вище рапорт, так заява.
За таких обставин суд зазначає, що позивач у встановлений пунктом 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII строк, не виявив бажання проходити службу в поліції.
Отже, управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, приймаючи наказ № 312 о/с від 06.11.2015, діяло в межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, а відтак в задоволенні вимоги позивача щодо скасування цього наказу слід відмовити.
Щодо інших позовних вимог, заявлених позивачем до управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, суд зазначає, що вони є похідними від вимоги, яка описана вище, а тому підстави для їх задоволення відсутні.
Позовну вимогу про зобов'язання Головного управління Національної поліції в Черкаській області прийняти ОСОБА_1 на посаду інспектора Кам'янського відділення Національної поліції Смілянського відділу Національної поліції, суд вирішує з урахуванням вимог пункту 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII та зазначає про неможливість її задоволення з огляду на те, що позивач у встановлений цим пунктом строк не виявив бажання проходити службу в поліції, працевлаштування позивача в органи Національної поліції в Черкаській області у встановленому Закону № 580-VIII порядку не відбулося, а тому позивач не вправі вимагати прийняття його на службу до поліції.
При цьому суд вважає помилковим посилання позивача, як на підставу для задоволення позовних вимог, на ту обставину, що він фактично виконував всі функціональні обов'язки згідно посади до 12.11.2015, оскільки відповідно до частини 2 статті 56 Закону № 580-VIII службові відносини особи, яка вступає на службу в поліції, розпочинаються з дня видання наказу про призначення на посаду поліцейського. Наказ про призначення позивача на посаду поліцейського в матеріалах справи відсутній.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.О. Гаврилюк
Постанова складена у повному обсязі 04.03.2016.