ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2016 рокуСправа № 803/3771/15
Волинський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
суддів Ковальчука В.Д., Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання Гуцалюк І.О.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, військової частини В0116, оперативного командування "Захід" Сухопутних військ Збройних сил України про визнання дій протиправними та визнання контракту недійсним,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Міністерства оборони України, оперативного командування "Захід" Сухопутних військ Збройних Сил України, військової частини В0116 про визнання дій щодо підписання контракту протиправними та визнання контракту про проходження військової служби ОСОБА_1 від 29.05.2014 року недійсним.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивача 29.05.2014 року було зараховано на військову службу в Збройні Сили України, яку він проходив у військовій частині польова пошта В0116. Отримавши 18.05.2015 року при обстрілі під час проведення антитерористичної операції вогнепальне поранення, позивач з 19.05.2015 року по 01.07.2015 року проходив курс лікування, а з 02.07.2015 року по 31.07.2015 року перебував у відпустці. Після закінчення відпустки позивачу зателефонували з військової частини та повідомили, що у нього підписаний контракт на 3 роки і він повинен з'явитись у військову частину для проходження військової служби. На адвокатський запит представника позивача про отримання відповідних документів, що підтверджують укладання між ОСОБА_1 та Міністерством оборони України контракту про проходження військової служби, позивачу було надіслано примірник контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. Позивач зазначає, що вказаний контракт підписаний не ним, а іншою особою. Крім того, в контракті у п.8 зазначено дату підписання 26 липня 2015 року - період, коли позивач перебував у відпустці і фізично не міг підписати даний контракт, а в п.11 контракту зазначено, що він набирає чинності з 29.05.2014 року, тобто раніше дати його підписання.
Позивач зазначає, що у п.8 та п.10 даного контракту навпроти прізвища "О.О. Ковальчук" стоїть підпис якого він не ставив і який йому не належить. Посилаючись на частини 1 та 2 статті 638 Цивільного кодексу України, де вказано що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору та укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір і прийняття пропозиції другою стороною, зазначає, що оскільки він не ставив свій підпис у контракті, то й відповідно і договір не був укладений.
Позивач вважає протиправними дії військової частини В0116 (в особі її командира ОСОБА_3.) та Міністерства оборони України (в особі командувача військ оперативного командування "Північ" Сухопутних військ Збройних сил України ОСОБА_4.) щодо підписання з ним контракту під час перебування ОСОБА_1 у відпустці для лікування у зв'язку з пораненням та змушування до незаконного проходження військової служби за контрактом, якого він не підписував.
З урахуванням викладеного, позивач просить суд визнати недійсним контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України", укладеного між ним та Міністерством оборони України, та визнати протиправними дії військової частини В0116, в особі її командира ОСОБА_3 та Міністерства оборони України, в особі командувача військ оперативного командування "Північ" Сухопутних військ Збройних сил України ОСОБА_4 щодо підписання з ним контракту та проходження громадянином ОСОБА_1 військової служби за даним контрактом.
Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві та просили їх задовольнити.
Представник Міністерства оборони України, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового засідання на розгляд справи не з'явився. У письмових запереченнях адміністративний позов не визнав та пояснив, що відповідно до ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", військовий обов'язок включає в себе прийняття в добровільному порядку (за контрактом) на військову службу.
Проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються Законом України "Про військовий обов'язок та військову службу", іншими законами, а також Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Положення) та Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.
У відповідності до п. 15 Положення з громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. Тобто, це письмова угода, що укладається між громадянином і державою, від імені якої виступає Міністерство оборони України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.
Командувачем оперативного командування "Північ" (зараз "Захід") за участю командира військової частини польової пошти В0116, укладено Контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України на три роки, який набрав чинності 29 травня 2014 року. Доказів щодо невідповідності підпису ОСОБА_1 на зазначеному контракті, позивачем не представлено. Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (а.с. 144-147).
Представник відповідача оперативного командування "Захід" Сухопутних військ Збройних сил України у письмових запереченнях адміністративний позов не визнав та просив у його задоволенні відмовити з наступних підстав.
Статтями 19, 20 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", визначено загальні умови укладення контракту та прийняття на військову службу.
Нормативним актом, який регулює порядок укладення контрактів у Збройних силах України є Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджене Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008.
Пунктом 26 Положення визначено, що контракт укладається у двох примірниках, підписується сторонами контракту. Підпис посадової особи скріплюється відповідною гербовою печаткою. Один примірник контракту зберігається в особовій справі військовослужбовця, другий - у військовослужбовця.
Контракт про проходження військової служби є підставою для видання відповідного наказу по особовому складу про зарахування особи до списків особового складу Збройних Сил України та призначення її на відповідну посаду чи продовження військової служби.
Документи на укладення контракту між ОСОБА_1 та Міністерством оборони України готувались Волинським обласним військовим комісаріатом та в подальшому направлялись до оперативного командування "Північ". На момент підписання командувачем військ оперативного командування "Північ" контракту, наданого на підпис Волинським ОВК, командувачу військ ОК "Північ" не було відомо про те, що громадянином ОСОБА_1 контракт особисто не підписувався. Вважає, що командувач військ оперативного командування "Північ", як суб'єкт владних повноважень, вирішуючи питання про підписання контракту з громадянином ОСОБА_1 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 151-152).
Представник відповідача - військової частини В 0116 у судовому засіданні 04 січня 2016 року позовних вимог не визнав та пояснив, що ОСОБА_1 21 травня 2014 року до військового комісара Рожищенського районного військового комісаріату Волинської області подав особисто заяву про прийняття його на військову службу за контрактом, строком на три роки в 1 батальйон територіальної оборони на посаду стрільця відділення охорони взводу охорони роти (військова частина польова пошта В0116).
На підставі заяви Рожищенським районним військовим комісаріатом та Волинським ОВК була оформлена особова справа та два примірники контракту на позивача та надіслані для затвердження Командувачу військ оперативного командування "Північ" ( на даний час оперативне командування "Захід"). Згідно наказу Командувача військ оперативного командування "Північ" (по особовому складу) від 29 травня 2014 року №17-ПМ, позивач був прийнятий в добровільному порядку на військову службу за контрактом строком на три роки, про що було зроблено відповідний запис у військовому квитку позивача. 20 липня 2015 року контракти були передані у пункт тимчасової дислокації військової частини польової пошти В0116 (зона проведення АТО, Донецька область). 26 липня 2015 року командиром військової частини польової пошти В0116 (1 окремий мотопіхотний батальйон) підполковником ОСОБА_3 (в графі 8, інші умови контракту) був зроблений відповідний запис про вручення контрактів військовослужбовцям. У зв'язку з тим, що на момент видачі контрактів на руки військовослужбовцям позивач знаходився у відпустці, контракт позивача знаходився у військовій частині (зона проведення АТО, Донецька область). Так як позивач після закінчення відпустки у військову частину не повернувся, другий примірник контракту був надісланий позивачу на вимогу адвокатського запиту, а перший примірник підшитий в особову справу позивача.
Військова частина польової пошти В0116 участі у підписанні контракту з позивачем не приймала, а лише виконала наказ Командувача військ оперативного командування "Північ" (по особовому складу) від 29 травня 2014 року №17-ПМ. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_5 пояснив, що він перебував на посаді командира військової частини В0116. В кінці травня 2014 року йому було повідомлено, що у розпорядження військової частини прибудуть військовослужбовці, які проходитимуть військову службу за контрактом, в тому числі і ОСОБА_1 На вказаних військовослужбовців прийшов витяг з наказу командувача військ оперативного командування "Північ" від 29 травня 2014 року №17-ПМ (по особовому складу) про зарахування військовослужбовців, в тому числі ОСОБА_1, на військову службу за контрактом, однак жодного контракту у військову частину не було передано. Так як контракти до військової частини не надійшли, ним було прийнято рішення про внесення запису до військового квитка позивача на підставі витягу з наказу командувача військ оперативного командування "Північ" від 29 травня 2014 року №17-ПМ про зарахування на військову службу за контрактом. На його запит про місцезнаходження контрактів, керівництвом Волинського ОВК було роз'яснено, що контракти з військовослужбовцями підписувались безпосередньо у військкоматах, а далі передавались на погодження до ОВК "Північ".
Суд заслухавши пояснення представників сторін, свідка, дослідивши письмові докази по справі, дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 слід задовольнити частково з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 21 травня 2014 року ОСОБА_1 до Рожищенського районного військового комісаріату подано заяву про прийняття його на військову службу за контрактом строком на 3 роки у 1 батальйон територіальної оборони на посаду стрільця відділення охорони взводу охорони роти (а.с.59).
На підставі заяви ОСОБА_1 військовим комісаром Рожищенського районного військового комісаріату та Волинським ОВК була підготовлена особова справа та документи щодо прийняття позивача на військову службу за контрактом.
Позивач проходив медичне обстеження та був визнаний придатним для проходження військової служби за контрактом.
Командувачем військ оперативного командування "Північ" 29 травня 2014 року прийнято наказ №17-ПМ (по особовому складу) про прийняття громадянина України ОСОБА_1 в добровільному порядку на військову службу за контрактом та укладання відповідного контракту для проходження військової служби строком на три роки. (а.с.60).
29.05.2014 року між Міністерством оборони та ОСОБА_1 укладено Контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України терміном на три роки (а.с.62-63).
У військовому квитку зроблено відповідний запис про укладення контракту із позивачем та про подальше проходження ним військової служи у військовій частині В0116 (а.с.61(зворот)).
Згідно Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" від 17.03.2014 року № 303/2014, затвердженого Законом України № 1126/VII від 17.03.2014 року в Україні введено особливий період.
Вказаний період згідно Указів Президента триває і на даний час.
Відповідно до абзацу 2 статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, та Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно- рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Абзацом 5 статті 1 вказаного Закону визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування. Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Частинами 1, 2 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Абзацом 4 частини 4 статті 4 вищевказаного Закону України визначено, що одним із видів військової служби є військова служба за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу.
Статтями 19, 20 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" визначено загальні умови укладання контракту, та прийняття на військову службу.
До таких нормативно-правових актів відносяться: Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджене Указом Президента України від 10 грудня 2008 року N 1 153/2008 (далі - Положення) та Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджена наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170 (далі - Інструкція).
Згідно абзацу 1 п.15 Положення встановлено, що з громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладаються: контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - контракт про проходження військової служби) - письмова угода, що укладається між громадянином і державою, від імені якої виступає Міністерство оборони України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.
Підпунктом 2 пункту 16 Положення право на укладення від імені Міністерства оборони України контракту про проходження військової служби надається: посадовій особі, яка має право видавати накази по особовому складу та до повноважень якої належить призначення на відповідні посади, - з особами, що призначені або призначаються на посади, за якими штатом (штатним розписом) передбачено військове звання від рядового складу до старшого офіцерського
Відповідно до абзацу 1 пункту 18 Положення контракт про проходження військової служби укладається: з військовослужбовцями, прийнятими на посади рядового складу, - строком на 3 роки.
Як встановлено пунктом 26 Положення контракт укладається у двох примірниках, підписується сторонами контракту. Підпис посадової особи скріплюється відповідною гербовою печаткою.
Один примірник контракту зберігається в особовій справі військовослужбовця, другий - у військовослужбовця.
Контракт про проходження військової служби є підставою для видання відповідного наказу по особовому складу про зарахування особи до списків особового складу Збройних Сил України та призначення її на відповідну посаду чи продовження військової служби.
Проаналізувавши вказані норми чинного законодавства, суд зазначає, що укладення контракту про проходження професійної військової служби проходить дві стадії: узгодження волі сторін, яка характеризується добровільністю вступу на професійну військову службу (суб'єктивна сторона) та волевиявлення, тобто підпис (укладення) контракту і тим самим надання узгодженій волі зовнішнього виразу (об'єктивна сторона). Волевиявленню передує перевірка відповідності громадянина (військовослужбовця) вимогам встановленим для вступу на професійну військову службу за контрактом.
Після укладення контракту про проходження військової служби виникають військово-службові відносини, які є різновидністю адміністративних, характеризуються нерівністю сторін, тобто подальше правове регулювання здійснюється на підставі методу влади і підпорядкування.
В судовому засіданні встановлено та не заперечується учасниками процесу, що позивач добровільно виявив бажання на укладення контракту, тобто виявив суб'єктивну сторону на укладення контракту, подавши заяву про прийняття його на військову службу.
Однак, взаємні права та обов'язки між учасниками вказаних правовідносин виникають лише після підписання сторонами відповідного контракту.
У судовому засіданні позивач категорично заперечив обставину підписання ним контракту (розділи 8, 10 ) і зазначив, що вперше він побачив та ознайомився з контрактом в кінці серпня 2015 року після отримання відповіді на адвокатський запит.
Для перевірки вказаної обставини судом у відповідачів витребувано та досліджено особову справу ОСОБА_1 та оригінал контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України, укладеного між ОСОБА_1 та Міністерством оборони україни.
За клопотанням позивача у даній адміністративній справі судом призначено судово-почеркознавчу експертизу на вирішення якої поставлено питання: чи виконані підписи особою в розділах 8, 10 контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України в графі «особистий підпис, прізвище та ініціали громадянина України - військовослужбовця» - ОСОБА_1 чи іншою особою з наслідуванням почерку ОСОБА_1.
Повідомленням №487 про неможливість надання висновку експертизи за матеріалами вказаної адміністративної справи від 04.02.2016 року, судовий експерт Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз повідомив суд, що досліджений підпис в розділах 8,10 контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України в графі "особистий підпис, прізвища та ініціали громадянина України -військовослужбовця" виконаний за допомогою технічних засобів, а тому не є об'єктом почеркознавчого дослідження.
Тобто, із вказаного повідомлення вбачається, що особистий підпис позивача на укладеному контракті відсутній, що дає суду підстави вважати, що він ним не підписувався.
Отже, фактично відсутня об'єктивна сторона щодо укладання даного контракту, та відповідно виникнення прав та обов'язків у сторін.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачами у судовому засіданні належними і допустимими доказами не доведено того факту, що саме ОСОБА_1 особисто підписав даний контракт
Суд вважає, що в даному випадку контракт укладено із порушенням вимог статей 2,4 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", пунктів 15,16,18,26 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, а тому він підлягає визнанню нечинним, а позов в цій частині до задоволення.
При вирішенні спірних правовідносин в даній справі суд дав правову оцінку законності укладення даного контракту між позивачем та Міністерством оборони України.
Разом з тим, з пояснень представників відповідачів вбачається, що на момент підписання примірнику контракту, їм не було відомо, що ОСОБА_1 вказаний контракт особисто не підписувався, а інші матеріали особової справи позивача (заява щодо прийняття позивача на військову службу за контрактом, проходження медичного огляду для військової служби за контрактом тощо) свідчили про бажання позивача проходити військову службу за контрактом, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідачів задоволенню не підлягають.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати нечинним Контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України укладеного між Міністерством оборони України та ОСОБА_1 29 травня 2014 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 02 березня 2016 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Т.М. Димарчук
Судді В.Д. Ковальчук
А.Я. Ксензюк