Справа № 591/8214/15-а
Провадження № 2-а/591/37/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 лютого 2016 року
Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді Прокудіної Н.Г.
при секретарі Різниченко Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах про визнання протиправними дій, зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась з позовом до суду та ставить питання про визнання дій управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо відмови у перерахунку розміру пенсії неправомірними та просить зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м.Сумах здійснити перерахунок пенсії та виплату належної суми на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18-42зп-15 від 21.09.2015 року відповідно до вимог закону України «Про прокуратуру» виходячи з 80 відсотків розміру місячного заробітку, з урахуванням недоплаченої пенсії.
В обґрунтування своїх вимог позивач послався на те, що з серпня 2013 року їй призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи із розміру 80 відсотків без обмеження максимального розміру. Вона продовжувала працювати на вказаній посаді в прокуратурі Сумської області, отримуючи пенсію частково у відповідності до вимог чинного законодавства. 07.09.2015 року вона звільнилась з органів прокуратури у звязку з виходом на пенсію за вислугою років. 06.11.2015 року з метою перерахування пенсії, звернулась до органів Пенсійного фонду України в м. Суми. 13.11.2015 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Суми була надана відповідь про відсутність підстав для задоволення заяви. Відмова відповідача в проведенні перерахування пенсії, на ії думку є незаконною, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Позивачка зазначені вимоги підтримала повністю.
Представник відповідача позов не визнав, вважає, що дії Управління Пенсійного фонду України в м. Суми по нарахуванню пенсії позивачу відповідають вимогам діючого законодавства.
В своїх запереченнях посилається на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень закону України від 02.03.2015 року № 213-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних , на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Суд, заслухав учасників процесу, дослідивши матеріали справи,встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами адміністративного судочинства, Законом України "Про прокуратуру" та Конституцією України.
В судовому засіданні встановлено, що позивачу зсерпня 2013 року призначено пенсію за вислугу років виходячи із 80 відсотків від місячного заробітку.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, встановлено приписами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно з ч.ч. 1,2,3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.
У відповідності до ч.12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни. Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ від 08.07.2011 до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-УІ змін не зазнали.
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»
обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Позивачу пенсія була призначена в серпні 2013 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.
З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Таким чином, при перерахунку позивачу пенсії підлягає застосуванню положення ст. 50-1 в редакції Закону України «Про прокуратуру», чинній на час призначення пенсії. Тому відмова відповідача є протиправною.
За таких обставин, суд вважає, щопозовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити .
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м.Сумах щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи із розмірів заробітної плати та інших виплат, зазначених у довідці прокуратури Сумської області від 21.09.2015 року № 18-42зп-15 .
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м.Сумах провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Сумської області від 21.09.2015 року № 18-42зп-15 та виплатити перераховану пенсію з 06.11.2015 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 487,20 грн., повернення судового збору.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня ії проголошення.
Повний текст виготовлено та підписано 04 березня 2016 року.
Суддя Н.Г.Прокудіна