1-кс/130/87/2016
130/493/16-к
У Х В А Л А
04.03.2016 р. м. Жмеринка
Слідчий суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області Саландяк О.Я., з участю секретаря Райчук Б.А., слідчого Карпенка Є.О., прокурора Барановського С.Ф.
розглянувши клопотання слідчого Слідчого управління ГУ Національної поліції у Вінницькій області Карпенка Є.О. про призначення позапланової перевірки, -
в с т а н о в и в:
Слідчий слідчого управління ГУ Національної поліції у Вінницькій області Карпенко Є.О. звернувся до суду з клопотанням про призначення позапланової перевірки, мотивуючи його тим, що Барським ВП ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12016020080000008 від 04.01.2016 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України. На час внесення відомостей до ЄРДР встановлено, що 04.01.2016 р. в чергову частину Барського ВП по телефону 102 надійшло повідомлення від ст. о/у в ОВС МВ №3 УЗЕ у Вінницькій області Барціцького Б.О. про те, що 04.01.2016 р. співробітниками міжрайонного відділу №3 УЗЕ у Вінницькій області, виявлено факт порубки захисної смуги у грудні 2015 р. на території Барського району Вінницької області, а саме кварталу №3 ділянки 31 автомобільного шляху с. Шпинки Барського району - залізнична станція Копай. Також було встановлено, що порубка захисної смуги була здійснена на підставі лісорубного квитка НОМЕР_1 від 12.06.2015 р., виданого посадовими особами Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарства «Віноблагроліс» та ПАТ «Вінничина». Даний дозвільний документ містить ознаки підробки в графі «Власник лісів або лісокористувача» та в графі «рубати в рахунок». Відповідно до довідки про проведення спільної перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства під час використання лісових ресурсів вздовж автомобільної дороги С-02-01-37 Шипинки-ст. Копай-Марянівка 2+700-2+800 (права сторона), на території Барського району Вінницької області у відповідності до ст. 78 ЛК України виникла необхідність у можливості щодо анулюванні лісорубного квитка серія НОМЕР_2 від 12.06.2015 р. за порядковим номером 192, який виписаний Вінницьким обласним комунальним спеціалізованим лісогосподарством «Віноблагроліс». Згідно листа Державного агентства автомобільних доріг України (Укравтодор) служби автомобільних доріг у Вінницькій області, в результаті проведеної спільної перевірки з представниками філії «Жмеринський райавтодор» та Барського ДРП від 12.01.2016 р. засвідчено про проведення незаконної суцільної рубки дерев породи осика в кількості 200 шт. в смузі відводу дороги на 1+580 - км 2+360 праворуч. Лісокористувачем вказаної смуги є Служба автомобільних доріг області.
З метою повного та неупередженого розслідування кримінального провадження під час досудового слідства виникла необхідність у проведенні позапланової виїзної перевірки щодо дотримання службовими особами ВОКСЛГ «Віноблагроліс» вимог законодавства у сфері лісової галузі проведення перевірки доручити державній екологічній інспекції у Вінницькій області, до перевірки залучити працівників Служби автомобільних доріг у Вінницькій області. Враховуючи викладене, а також той факт, що Верховною Радою України було ухвалено зміни до п. 3 розділу ІІ Закону України від 28.12.2014 р. №71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», якими встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, ФОПів контролюючими органами здійснюється виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду, або згідно з вимогами КПК України просить позапланову перевірку щодо дотримання службовими особами вимог законодавства у сфері лісової галузі під час порубки лісу вздовж автомобільної дороги С-02-01-37 Шипинки-ст. Копай-Марянівка 2+700-2+800 (права сторона), на території Барського району Вінницької області. Проведення перевірки просить доручити державній екологічній інспекції у Вінницькій області з виїздом на ділянку, де проводилась рубка: дороги С-02-01-37 Шипинки-ст. Копай-Марянівка 2+700-2+800 (права сторона), на території Барського району Вінницької області із залученням працівників Служби автомобільних доріг у Вінницькій області.
В судовому засіданні слідчий Карпенко Є.О. клопотання підтримав, уточнивши його, а саме: як на підстави проведення перевірки послався на норми Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а також пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», якими встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребуються у разі, якщо такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України. Також зазначив, що установа, якій він просить доручити проведення експертизи - державна екологічна експертиза у Вінницькій області знаходиться в м. Вінниці по вул. 600 річчя, 19, а перевірку призначити щодо дотримання службовими особами ВОКСЛГ «Віноблагроліс» та ПАТ «Вінничина», оскільки перша юридична особа видала лісорубний квиток, а друга здійснила таку вирубку.
Прокурор Барановський С.Ф. клопотання із доповненнями підтримав, просив його задовольнити, оскільки проведення такої перевірки дасть можливість повно та об»єктивно здійснювати досудове розслідування у кримінальному провадженні. Вказав, що правова кваліфікація злочину на даний час - видача службовими особами ВОКСЛГ «Віноблагроліс» завідомо неправдивих офіційних документів, а саме лісорубного квитка серія НОМЕР_2 від 12.06.2015 р. за порядковим номером 192, оскільки винесений за межами будь-яких повноважень даної юридичної особи, що доводиться довідкою від 03.02.2016 року спільної перевірки. Надалі, взалежності від результатів перевірки, кваліфікація злочину може бути змінена.
Суд, вислухавши пояснення слідчого, дослідивши клопотання, матеріали кримінального провадження №12016020080000008 від 04.01.2016 р., дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів частини 1 ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді за умови доведення прокурором обставин, що викладені в ч.3 ст. 132 КПК України.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребуються у разі, якщо такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державний нагляд (контроль) у галузі охорони лісів здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Згідно п. 1 Положення Про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 р., Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.
Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно пп.пп. «д», п.п. 2 п. 4 Положення Держекоінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів щодо: законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісові відновлення; раціонального та невиснажливого використання лісових ресурсів; добування, здійснення побічного та супутнього спеціального лісокористування; використання полезахисних лісосмуг, водоохоронних і захисних лісових насаджень; заготовки деревини відповідно до затвердженого лісосічного фонду, в тому числі розрахункової лісосіки.
Відповідно до п.п. 5 п. 6 Положення Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується. Повноваження Держекоінспекції поширюються на територію Автономної Республіки Крим, відповідної області, міст Києва та Севастополя, за винятком території та об'єктів, віднесених до зони діяльності морських екологічних інспекцій (Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря, Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція та Державна Азовська морська екологічна інспекція).
Територіальним органом Держекоінспекції України у Вінницькій області є Державна екологічна інспекція у Вінницькій області.
З урахуванням вище викладеного, враховуючи, що для обєктивного встановлення обставин вказаного кримінального провадження необхідні спеціальні знання в сфері діяльності, пов'язаної з використанням лісу, а також, що на даний час КПК України не передбачено призначення перевірок в межах кримінального провадження прокурором або слідчим (виключено п. 6 ч. 2 ст. 36т а п. 4 ч. 2 ст.40 КПК України, якими прокурору, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, та слідчому, надавались повноваження призначати ревізії та перевірки в порядку, визначеному законом), необхідно надати дозвіл на проведення позапланової перевірки. Суд вважає, що слідчим та прокурором доведено, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 366 КК УКраїни, ступінь тяжкості якого може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження про які вказано у клопотанні; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про які йдеться в клопотанні слідчого, прокурора; та в результаті проведення позапланової перевірки може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
На підставі викладеного, керуючись ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 93, 131, 132, 309 КПК України, слідчий суддя, -
у х в а л и в:
Клопотання слідчого Слідчого управління ГУ Національної поліції у Вінницькій області Карпенка Є.О. про призначення позапланової перевірки - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки щодо додержання службовими особами Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарства «Віноблагроліс», що в м. Вінниці по вул. С.Зуланського (Тарногродського), 9 та ПАТ «Вінничина», що в с. Шипинки Барського району Вінницької області по вул. Пролетарська, 57 вимог законодавства у сфері лісової галузі під час порубки лісу вздовж автомобільної дороги С-02-01-37 Шипинки-ст. Копай-Марянівка 2+700-2+800 (права сторона), на території Барського району Вінницької області.
Проведення перевірки доручити Державній екологічній інспекції у Вінницькій області з виїздом на ділянку, де проводилась рубка: дороги С-02-01-37 Шипинки-ст. Копай-Марянівка 2+700-2+800 (права сторона), на території Барського району Вінницької області із залученням працівників Служби автомобільних доріг у Вінницькій області, яке знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Єрмакова, 2-а.
Строк дії ухвали - один місяць з дня її постановлення.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає та заперечення на неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: