Постанова № 56263930, 09.11.2015, Залізничний районний суд м. Львова

Дата ухвалення
09.11.2015
Номер справи
462/5506/15-а
Номер документу
56263930
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 462/5506/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2015 року Залізничний районний суд м.Львова у складі:

головуючого судді Колодяжного С.Ю.

при секретарі Обертас Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії по перерахунку пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася в суд із адміністративним позовом про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем та щомісячної індексації, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, та про зобовязання відповідача перерахувати їй пенсію державного службовця, згідно довідки №11-19/4583 від 24.07.2015 року, яку надала в управління України у Залізничному районі м.Львова, при цьому, просить перерахунок провести з 18.01.2011 року. Свої вимоги мотивує тим, що вона звернулася 28.07.2015 року із заявою до відповідача про перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням сум виплат на матеріальну допомогу на вирішення соціально побутових проблем, матеріальну допомогу на оздоровлення, а також виплату щомісячних індексацій, які не були враховані при нарахуванні їй пенсії, однак листом відповідача їй було відмовлено у перерахунку пенсії. ОСОБА_1 вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки матеріальна допомога і допомога на оздоровлення, щомісячна індексація нею отримані і з них сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а тому мають враховуватись при розрахунку пенсії.

Ухвалою суду від 11.08.2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії по перерахунку пенсії за період з 18.01.2011 року до 06.02.2015 року залишено без розгляду у звязку з пропуском строку звернення до суду.

В судовому засіданні 28.10.2015 року позивач позов підтримала, покликаючись на мотиви такого, який просила задовольнити, в подальшому в судове засідання не зявилася, натомість подала заяву, в якій просить продовжувати розгляд справи за її відсутності, що суд вважав за можливе, з огляду на положення ч.4 ст.122 КАС України.

Представник управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова в судовому засіданні 28.10.2015 року проти задоволення позову заперечив, посилаючись на безпідставність такого, в судове засідання 09.11.2015 року не зявився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності. При цьому відповідачем подано письмові заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначино, що ст.33 Закону України «Про державну службу» визначаються складові заробітної плати державного службовця для призначення (перерахунку) пенсій. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога та індексація не зазначені як інші надбавки. Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» від 30.05.2000 р. №865 не передбачено визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії з урахуванням сум індексації та матеріальної допомоги, а тому вимоги позивачки є безпідставними.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова і з 18.01.2011 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

28.07.2015 року позивачка звернулася із заявою до відповідача щодо проведення перерахунку призначеної їй пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням всіх складових заробітної плати, в тому числі сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, які були відображені у довідці Державної фінансової інспекції у Львівській області від 24.07.2015 року 11-19/4583 «Про складові заробітної плати».

Однак, листом управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м.Львова №128/Г-9 від 29.07.2015 року позивачці було відмовлено в задоволенні вимог, заявлених у її заяві від 28.07.2015 року, з мотивів того, що відсутні законні підстави для включення до заробітної плати при перерахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати.

Для призначення пенсії позивачка надала відповідачеві довідку про складові заробітної плати (а.с.21), з якої вбачається, що ОСОБА_1 з 01.01.2009 року до 31.12.2010 року отримувала, крім інших виплат, також матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, індексацію зарплати, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям встановленіЗаконом України «Про державну службу».

За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Згідно ч.2ст.33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 1ст.1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно дост.2 цього Законуструктура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

Згідно з ч.6ст.95 КЗпП Українизаробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Відповідно дост.33 Закону України «Про оплату праці»у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженоїнаказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713. Згідно з ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структуру заробітної плати складають: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13 та 28.05.2013р. у справі №21-97а13.

Відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових потреб та індексація входили до системи оплати праці державного службовця, а тому мають бути враховані при обчисленні пенсії.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачці як державному службовцю з урахуванням цієї матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, індексації є протиправними і, для захисту прав позивача, слід зобовязати управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова провести перерахунок призначеної пенсії з врахуванням цих виплат.

Оскільки в даному випадку позивачка мала право на врахування до заробітної плати, що враховується при призначенні пенсії, усіх виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з моменту призначення пенсії, незалежно від звернення позивачки за таким перерахунком, а тому вимоги позивачки про здійснення їй перерахунку пенсії підлягають задоволенню в межах строку визначеного ст.99 КАС України, тобто з 06.02.2015 року.

Судовий збір у сумі 73,08 грн., сплачений позивачкою (а.с.1), у відповідності до ч.1 ст.94 КАС України, належить повернути ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. ст.ст. 2, 6, 7-12, 17, 18, 69, 71, 86, 94, 158-163 КАС України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням при розрахунку розміру пенсії у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,згідно з довідкою від 24.07.2015 року № 11-19/4583.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова здійснити з 06.02.2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від суми заробітної плати, з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно з довідкою від 24.07.2015 року № 11-19/4583.

Повернути ОСОБА_1 73,08 грн. судового збору за рахунок коштів Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Залізничний районний суд м. Львова з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а в разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: (підпис)

З оригіналом згідно.

Суддя: Колодяжний С.Ю.