Справа № 296/530/16-а
2-а/296/66/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2016 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду міста Житомира Колупаєв В.В., розглянувши одноособово у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання протиправними дій та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із зазначеним вище позовом у порядку адміністративного судочинства в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови мені у перерахунку та виплати пенсії, з 30.12.2015 року, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги при звільненні з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідок військової частини А 1435 від 15.12.2015 року №249/677, Апеляційного суду житомирської області від 08.12.2015 року № 3-389 та постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 25.07.2011 року по справі № 0670/6660/11 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату йому призначену пенсію з 30.12.2015 року, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги при звільненні з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідок військової частини А 1435 від 15.12.2015 року №249/677, Апеляційного суду Житомирської області від 08.12.2015 року № 3-389 та постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 25.07.2011 року по справі № 0670/6660/11.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач подав заперечення проти позову, у яких просив відмовити в задоволенні позову.
Суддя за результатами розгляду справи у порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені сторонами обставини справи, приходить до висновку, що позов підлягає повному задоволенню з огляду на наступне.
Встановлено, що позивач є пенсіонером Збройних Сил України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Позивач 21.12.2015 року звернувся до відповідача та Житомирського обласного військового комісаріату (Далі військкомат) з заявами про перерахунок пенсії з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги при звільненні з яких сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Із листа відповідача від 30.12.2015 року вбачається, що позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії .
Водночас у листі від 25.12.2015 року № 8479 Військкомат для перерахунку пенсії рекомендував звернутися позивачу до ПФУ якому і надати документи.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом № 2011-ХІІ.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Також, наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
До того, ж, відповідно до частини першої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Судом встановлено, що відповідно довідок військової частини А 1435 від 15.12.2015 року №249/67 та Апеляційного суду Житомирської області від 08.12.2015 року № 3-389, виданих ОСОБА_1 з його грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації здійснено утримання єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Зазначені додаткові види грошового забезпечення позивачу виплачені за період з якого нараховувалась пенсія.
Разом з тим, одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ, яку отримав позивач, що підтверджується постановою про закінчення виконавчого провадження від 01.04.2013 року. Відповідно постанови КМ України від 18.05.1998 року № 697, яка діяла до 01.01.2011 року «Про затвердження Переліку видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій» одноразова грошова допомога при звільненні не входить в цей перелік, а отже, сплачується. Оскільки одноразову грошову допомогу при звільненні ще 26.12.2010 року відповідно наказу Військового місцевого суду Житомирського гарнізону позивачу своєчасно не виплатили, з якої обовязково сплачується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, та в подальшому за рішенням суду стягнуто, що підтверджується постановою про закінчення виконавчого провадження від 01.04.2013 р., то це є безпосереднім порушенням права позивача, а отже вказана допомога повинна бути включена в його пенсію. Позивач не винний у тому, що наприкінці грудня 2010 року по указаному вище наказу Військового місцевого суду Житомирського гарнізону йому не виплатили нараховану одноразову грошову допомогу при звільненні, з якої на той час обовязково сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування. І в ч. 7 ст. 43 Конституції України зазначається, що право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом. До того, ж відповідач підтвердив у своєму запереченні на позов той факт, що із грошового забезпечення військовослужбовців до 01.01.2011 року сплачувалися внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Отже, аналізуючи вище викладене, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Крім того, в ухвалі від 30.10.2015 року по справі №2а-/3335/90/2015 Верховний суд України дійшов висновку, що рішення касаційного суду від 19.112014 року, на яке ГУ ПФУ посилається на обґрунтування заяви про перегляд ухвали касаційного суду від 14 липня 2015 року, скасовано постановою Верховного Суду України від 10.03.2015 року (справа № 21-70а15), у якій міститься висновок, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
З огляду на вище викладене та на правові позиції Верховного Суду України, викладені, зокрема, у постановах від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15 в реєстрі за номером 43310877, від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11, від 14.05.2013 року у справі № 21-125а13, від 06.11.2013 року у справі № 21-350а13, від 03.06.2014 року № 21-134а14, від 16.09.2014 року у справі №21-314а14, суддя приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України названі рішення Верховного Суду є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правові акти, що містить зазначені норми права (склад грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія військовослужбовців) та для всіх судів України.
В свою чергу, посилання відповідача на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року по справі № 4-рп/2015 щодо тлумачення ст. 63 Закону є безпідставним, тому, що Верховний Суд України в своєму рішенні від 10.03.2015 року справа № 21-70а15 (в реєстрі за номером 43310877) конкретизував норми права що містяться в законодавстві України, які визначають, що фактично відноситься до надбавок, доплат, підвищень і премій які входять до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Також і посилання на ст. 19 Закону №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відносно встановленої межи максимальної величини грошового забезпечення з якої сплачуються внески що не перевищують 13830 грн. суд не може взяти за основу, так як ще законом № 2464-VI від 08.07.2010 ( ще до даних спірних правовідносин) дану ст.19 виключено. Інші доводи відповідача також не спростовують позовних вимог і не дають підстав для відмови в задоволенні позову.
Згідно зі ст. 38 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» Верховний Суд України забезпечує єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.
Пенсійний фонд України, функціонуючий на підставі Указу Президента від 6 квітня 2011 року № 384/2011 «Положення про Пенсійний фонд України», є центральним органом виконавчої влади і як і всі його підрозділи, повинні виконувати вимоги чинного законодавства.
Враховуючи вище викладене, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
До того ж, суд з метою гарантування дотримання і захисту прав та інтересів позивача встановлює, що в подальшому при поновленні виплати його пенсії, яка згідно відповіді відповідача від 30.12.2015 року № 1747/Б-11 не виплачується з 01.04.2015 року, підлягає поновлена виплата вже з урахуванням у складі грошового забезпечення позивача, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги при звільненні, відповідно до довідок військової частини А1435 від 15.12.2015 року №249/677, Апеляційного суду Житомирської області від 08.12.2015 року № 3-389 та постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 25.07.2011 року по справі № 0670/6660/11.
Крім того з урахуванням положень ч.1, ст. 94 КАС України сплачений позивачем судовий збір у сумі 551,20 грн. слід стягнути з Державного бюджету України.
Керуючись ч. 2 ст. 19, ч. 2 ст. 46 Конституції України, ст.ст.43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 pоку № 2262-XII, України, рішеннями Верховного Суду України: від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15, № 21-430а11, від 14.05.2013 року у справі № 21-125а13, від 06.11.2013 року у справі № 21-350а13, ст.ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 8, 9, 11, 17, 18, 71, 94, 161, 162, 183-2, 244-2 КАС України, суддя, -
П О С Т А НО В И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 (ІН-2668313010) у перерахунку та нарахуванні пенсії, з 30.12.2015 року, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідок військової частини А 1435 від 15.12.2015 року №249/677 та Апеляційного суду Житомирської області від 08.12.2015 року № 3-389, а також грошової допомоги при звільненні згідно постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 25.07.2011 року по справі №0670/6660/11 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та нарахувати ОСОБА_1 (ІН-2668313010) призначену пенсію з 30.12.2015 року, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги при звільненні, відповідно до довідок військової частини А1435 від 15.12.2015 року №249/677, Апеляційного суду Житомирської області від 08.12.2015 року № 3-389 та постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 25.07.2011 року по справі № 0670/6660/11.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 ( ІН-2668313010) сплачений останнім судовий збір у сумі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Cуддя В. В. Колупаєв