донецький апеляційний господарський суд
Постанова
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.03.2016 справа №908/3386/15
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючогоОСОБА_1,суддів:ОСОБА_2, ОСОБА_3,за участю представників сторін: від позивача:не зявився,від відповідача:не зявився,розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуКомунального підприємства «Водоканал», м. Запоріжжя,на рішення господарського судуЗапорізької областівід13.01.2016у справі№ 908/3386/15 (суддя Серкіз В.Г.)за позовомКомунального підприємства «Водоканал», м. Запоріжжя,доТовариства з обмеженою відповідальністю «Таврійська інвестиційна група», м. Запоріжжя,простягнення 6 320, 69 грн.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 14.07.2015 по справі № 908/3386/15 позов Комунального підприємства «Водоканал» (далі по тексту КП «Водоканал») задоволено у повному обсязі та стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Таврійська інвестиційна група» (далі по тексту ТОВ «Таврійська інвестиційна група») на користь позивача плату за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію у розмірі - 6 320, 69 грн.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 27.08.2015 у справі № 908/3386/15 рішення господарського суду Запорізької області від 14.07.2015 залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 24.11.2015 у справі № 908/3386/15 рішення господарського суду Запорізької області від 14.07.2015 та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 27.08.2015 було скасовано, а справу направлено на новий розгляд до господарського суду Запорізької області.
При скасуванні судових рішень суд касаційної інстанції зазначив, що судами попередніх інстанцій не було встановлено всіх фактичних обставин справи, зокрема, щодо структури тарифу на послуги водовідведення та наявності у позивача повноважень встановлювати та затверджувати норматив плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації.
Крім того, Вищий господарський суд України зазначає, що висновки господарських судів при прийнятті рішень по суті спору не ґрунтуються на всебічному, повному і обєктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, що суперечить положенням ст.43 ГПК України, оскільки судами не було взято до уваги та не оцінено в повному обсязі докази, надані відповідачем, зокрема, про те, що на момент відбору проб 26.12.2014 чинним на той час рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради «Про встановлення тарифів на послуги комунального підприємства «Водоканал», м. Запоріжжя» від 19.04.2013 № 113 не було встановлено виробничу собівартість очищення 1куб.м. стічних вод (норматив плати), виходячи з якої надавачом послуг (позивачем) має обчислюватися та нараховуватися плата за скид наднормативно забруднених стічних вод.
Також, колегією суддів касаційної інстанції було зазначено, що висновки судів попередніх інстанцій про законність та обґрунтованість самостійного розрахунку позивачем розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень виключно на підставі наказу генерального директора КП «Водоканал» від 30.04.2013 є необґрунтованими, оскільки останні суперечать приписам ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Рішенням господарського суду Запорізької області від 13.01.2016 по справі № 908/3386/15 у задоволенні позову КП «Водоканал» відмовлено. Рішення суду мотивоване недоведеністю та необґрунтованістю позовних вимог.
Позивач не погодившись з прийнятим рішенням, звернувся з апеляційною скаргою до Донецького апеляційного господарського суду, в якій просить його скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги КП «Водоканал» про стягнення з Відповідача 6 320, 69 грн. задовольнити у повному обсязі.
Заявник апеляційної скарги вважає, що при ухваленні оскаржуваного рішення судом першої інстанції були неповно зясовані обставини, що мають значення для справи, порушені норми процесуального права та недоведені обставини, що мають значення для справи.
Зокрема апелянт зазначає, що місцевим судом були невірно розтлумачені відповідні умови спірного Договору.
Відповідач проти апеляційної скарги заперечує, вважає рішення господарського суду Запорізької області законним та обґрунтованим. У наданому відзиві на апеляційну скаргу вважає її безпідставною та необґрунтованою, а також наголошує на тому, що під час нового розгляду справи, суд першої інстанції правильно застосував усі норми чинного законодавства та врахував усі вказівки вищенаведеної постанови Вищого господарського суду України.
24.02.2016 у судовому засіданні представник Позивача висловився на підтримку своїх доводів та заперечень викладених в апеляційній скарзі.
Представник Відповідача у судовому засіданні не зявився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Судова колегія, керуючись статями 69 та 77 ГПК України, дійшла висновку про необхідність відкладення розгляду апеляційної скарги на 02.03.2016.
Позивач та відповідач у судове засідання 02.03.2016 своїх представників не направили, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, тому апеляційна скарга була розглянута за їх відсутності.
Колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду відповідно до ст.101 ГПК України та на підставі встановлених фактичних обставин, переглядає матеріали господарської справи та викладені в скарзі доводи щодо застосування судом при розгляді норм як матеріального, так і процесуального права, що мають значення для справи. Апеляційний господарський суд не звязаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу та додані до неї матеріали, а також, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд,
В С Т А Н О В И В :
Як вбачається з матеріалів справи, між КП «Водоканал» (далі Водоканал) та ТОВ «Таврійська інвестиційна група» (далі Абонент) 01.09.2008 був укладений договір № 998 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації (далі Договір, а.с.9-11), відповідно до умов якого, позивач забезпечує відповідачу подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчику: вул. Чекістів, буд. 23, готель (п.1.1 Договору).
Розділом 2 Договору встановлено, що він укладається з 01.09.2008 по 31.12.2015 Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії, про його припинення не було письмово заявлено однією зі сторін. Відносини сторін до укладання нового договору регулюються даним договором.
Згідно з п.1.2 Договору, сторонами було погоджено тарифи на послуги, а саме: для здійснення розрахунків між позивачем та відповідачем встановлені тарифи по групам споживачів у розмірі: питна вода 2, 952 грн./м куб. (з ПДВ) та 2, 46 грн./м куб. (без ПДВ); стічні води 1, 992 грн./м куб. (з ПДВ) та 1, 66 (без ПДВ). Тарифи на питну воду та стічні води встановлюються відповідними компетентними органами. У разі зміни тарифів, діючих на момент укладання цього договору, відповідач зобовязаний здійснювати оплату, наданих позивачем послуг за новими тарифами з моменту вступу в силу нормативного документу, яким затверджено тарифи.
Відповідно до п.3.1.1 Договору, на позивача покладено обовязок забезпечити відповідачу подачу питної води з напором в точці підключення вводу відповідача до мережі позивача 15 метрів, і якістю у відповідності з ДСТУ на воду питну 2874-82 в точці підключення вводу відповідача до мережі позивача згідно розподілу зон обслуговування та балансової належності, а також приймання стоків в кількості, вказаній в цьому договору, з забрудненнями, не перевищуючими допустимі концентрації.
Також, у відповідності до п.п.3.2.1 Договору, відповідач зобовязаний своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення, експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, прилади і пристрої на них у встановленому порядку та у відповідності з цим договором та нормативними документами, вказаними в п.1.1 цього договору.
Умовами п.3.2.8 Договору встановлено, що відповідач зобовязаний виконувати скид стоків, якість та температура яких в контрольних точках, погоджених сторонами у цьому ж пункті, повинна відповідати вимогам «Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37, «Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя», затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003 і допустимим концентраціям (Додаток № 1 до Договору).
У випадку зміни допустимих концентрацій позивач повідомляє відповідача письмово. При перевищенні складу забруднюючих речовин в стічних водах відповідача, які скидаються в систему каналізації, в порівнянні з допустимими концентраціями, відповідач вносить плату за скид понаднормативних забруднень позивачу, у відповідності з «Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу України від 27.06.2008, «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя», затвердженими рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003, «Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів», зареєстрованою Міністерством Юстиції України 26.04.2002 № 402/6690.
Як передбачено п.2.2 «Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37», водоканали зобовязані: забезпечити приймання, відведення і очистку стічних вод у межах розрахункових проектних показників очисних споруд даного населеного пункту згідно з вимогами Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами у разі відповідності якості і режиму скиду стічних вод підприємства умовам укладеного договору та місцевим Правилам приймання та за умови відсутності заборгованості за послуги водовідведення; установлювати кожному підприємству кількісні та якісні показники приймання стічних вод до міської каналізації, а також вимоги щодо додержання певного режиму скиду стічних вод з урахуванням діючих вимог водокористування при укладанні договорів з підприємствами на послуги водовідведення; доводити підприємствам протягом місячного терміну після внесення змін до місцевих Правил приймання зміни у вимогах до якісних показників стічних вод підприємств, повязані із змінами лімітів на скид забруднюючих речовин у водні обєкти; здійснювати нагляд за технічним станом систем каналізації населеного пункту, умовами скиду стічних вод підприємств та за виконанням підприємствами місцевих Правил приймання і вимог договору.
Крім того, рішенням Запорізької міської ради № 476 від 19.11.2009 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 № 167 Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя» було затверджено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування.
Безпосередньо порядок розрахунків за порушення умов цього договору по водовідведенню передбачено п.п.5.2.2 Договору, зокрема, за скид стоків з перевищенням ДК, відповідач зобовязаний сплатити позивачу на підставі претензій, за скид наднормативних забруднень в систему каналізації м. Запоріжжя, складених у відповідності з «Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затвердженими наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37, «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя», затвердженими рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003 та «Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів», зареєстрованою Міністерством Юстиції України 26.04.2002 № 402/6690.
Також, вказаним пунктом договору сторони погодили, що сплата за скид стоків, перевищуючих нормативні забруднення, вказані в цьому договорі, здійснюється на підставі претензій та актів відбору проб стічних вод, протоколів якості скиду стічних вод, згідно рахунків, виставлених позивачем.
В подальшому сторонами укладалась низка додаткових угод до нього, а саме від: 03.10.2008, 01.02.2011, 01.04.2011, 01.12.2011, 03.09.2012, 01.07.2013 та 15.09.2014.
Представниками КП «Водоканал» 26.12.2014 було проведено відбір проб стічних вод, за результатами якого було складено акт відбору проб стічних вод від 26.12.2014. Про результати дослідження та виявлення перевищення допустимих концентрацій позивач повідомив відповідача телефонограмою від 29.12.2014. Зокрема, позивач повідомляв відповідача про те, що у відібраній 26.12.2014 пробі стічних вод виявлено перевищення допустимих концентрацій по СПАР 2, 42 мг/дм3 при допустимій концентрації 0, 7 мг/дм3.
Крім того, позивач просив відповідача встановити причину перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин на скиді в міську каналізацію та ліквідувати джерело, про що письмово проінформувати позивача.
На підставі проб стічних вод, відібраних на точці відбору проб відповідача та оформлених актом від 26.12.2014, відповідачем був складений протокол аналізу стічних вод від 30.12.2014. Вказаним протоколом 30.12.2014 зафіксовано, що у пробах стічних вод підприємства відповідача, відібраних 26.12.2014, було виявлено СПАР з похибкою ± 0, 48 у кількості 2, 42 мг/дм3 при допустимій концентрації 0, 7 мг/дм3.
На підставі вищенаведеного судова колегія зазначає, що факт перевищення відповідачем допустимих концентрацій по СПАР, що виявлено позивачем при здійсненні відбору стічних вод 26.12.2014, є цілком доведений матеріалами справи.
За результатами проведеного аналізу позивач здійснив відповідачу розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя за період з жовтня по грудень 2014 року в сумі 6 320, 69 грн.
Також, пізніше позивачем було направлено відповідачу поштою претензію № 532 від 17.01.2015 на суму 6 320, 69 грн., акт відбору проб стічних вод, протокол аналізу стічних вод, розрахунок додаткової плати та рахунок № 998 від 17.01.2015 на вказану суму, що підтверджується копіями фіскального чеку поштового відділення від 02.02.2015, опису вкладення у цінний лист від 02.02.2015 та повідомлення про вручення поштового відправлення від 02.02.2015.
Згідно зі статтями 525, 526 ЦК України та ст.193 ГК України, зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст.629 ЦК України, договір є обовязковим для виконання сторонами. Статтями 11 та 509 ЦК України визначено, що однією із підстав виникнення цивільних прав і обовязків (зобовязань), які мають виконуватись належним чином і в установлений строк, є договір. Також, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Колегія суддів наголошує, що з матеріалів справи вбачається факт погодження сторонами того, що за скид стоків з перевищенням допустимої концентрації, встановлених разовим аналізом, Абонент зобовязаний надати Водоканалу претензію за скид в систему каналізації понаднормативних забруднень, складену у відповідності з «Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37 (далі - «Правилами приймання»), «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя», затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003 (далі - «Правилами приймання м. Запоріжжя»), Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу України від 27.06.2008 (далі - «Правила користування») та «Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів», зареєстрованою Міністерством Юстиції України 26.04.2002 № 402/6690 (далі - «Інструкцією»). Крім того це також регулюється наведеним вище п.3.2.8 умов Договору.
У відповідності до п.1.2 «Інструкції», вона встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.
Також, п.3.2 «Інструкції» передбачено, що плата за скид понаднормативних забруднень, нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Положення п.1.6 «Правил приймання» передбачено, що місцеві Правила приймання згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоровя України.
Водночас, п.11.1 «Порядку формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення», затвердженим наказом Держбуду України від 27.06.2001 № 139 встановлено, що тарифи, розраховані підприємством відповідно до цього Порядку, встановлюються і регулюються Уповноваженими на це органами відповідно до їх компетенції в порядку, установленому Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про місцеві державні адміністрації», «Про природні монополії» та постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» від 25.12.1996 № 1548.
Згідно з п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Згідно з п.8.3 «Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя», нормативи плати за скид понаднормативних забруднень до системи каналізування м. Запоріжжя (Нn) встановлюється у Правилах на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб.м. стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій забруднюючих речовин, встановлених Правилами. Виробнича собівартість очищення 1 куб.м. стічних вод визначається відповідно до інструкцій, рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради «Про затвердження тарифів на послуги комунального підприємства «Водоканал».
Крім того, п.9.2 «Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя встановлено, що при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з допустимими концентраціями, встановленими Правилами, підприємства зобовязані провести оплату за скид нормативних забруднень Водоканалу, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб.м. стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нn), обємом скинутих наднормативно забруднених стічних вод та коефіцієнтом кратності (Кк).
Згідно п.6.3 Правил, розмір та порядок плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями визначається за Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скиди промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів.
За приписами п.1.2. «Правил приймання м. Запоріжжя», ці Правила розповсюджуються на КП «Водоканал» та всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності та відомчої приналежності, приватних підприємств та фізичних осіб, що є власниками нежилих обєктів, на території яких здійснюється виробнича діяльність, які скидають води у систему каналізації. Правила є обовязковими до виконання всіма підприємствами, яким Водоканал надає послуги з водопостачання й водовідведення, розташованими на території Запорізької міської ради.
Відтак, на підставі наведеного вище, колегія суддів приходить до висновку, що на момент відбору проб, так і станом на сьогоднішній день, діючим рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 113 від 19.04.2013 «Про встановлення тарифів на послуги комунального підприємства «Водоканал» м. Запоріжжя, та жодним іншим рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради, не встановлена виробнича собівартість очищення 1 куб.м стічних вод, а таким чином не встановлені і нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів.
Отже, судова колегія апеляційної інстанції погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає обґрунтованими заперечення відповідача на відсутність однієї зі складових частин формули розрахунку додаткової плати за скид понаднормативних забруднень нормативу плати за скид понаднормативних забруднень, який повинен дорівнювати виробничій собівартості очищення 1 куб. м стічних вод.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком господарського суду Запорізької області про відмову в задоволенні позову КП «Водоканал» про стягнення з ТОВ «Таврійська інвестиційна група» 6 320, 69 грн., оскільки воно винесено у відповідності з діючим законодавством, а тому апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає, оскільки не спростовує висновків суду першої інстанції.
Що стосується заперечень позивача, викладених в апеляційній скарзі, які на його думку є підставою для скасування оскаржуваного рішення, то вони судовою колегією до уваги не приймаються, оскільки спростовуються як вищевикладеним, так і матеріалами справи, а також цим доводам скаржника була дана належна правова оцінка судом першої інстанції з чим погоджується судова колегія апеляційної інстанції.
Відповідно до ст.49 ГПК України, витрати за подання апеляційної скарги покладаються на Відповідача.
Керуючись статтями 49, 99, 101-105 ГПК України, апеляційний суд,
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Водоканал», м. Запоріжжя, на рішення господарського суду Запорізької області від 13.01.2016 у справі № 908/3386/15 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Запорізької області від 13.01.2016 у справі № 908/3386/15 без змін.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
ГоловуючийО.А. Скакун
Судді:О.О. Радіонова
ОСОБА_3