Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
=====
Іменем України
РІШЕННЯ
04.03.2016 р. Справа № 927/20/16.
Позивач: Публічне акціонерне товариство «Чернігівобленерго», вул. Горького, 40, м. Чернігів, 14000.
Відповідач: Чернігівське обласне територіальне відділення антимонопольного комітету України, пр. Миру, 49 а, м. Чернігів, 14000.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕК «Елком», вул. Р. Ролана, 12, м. Харків, 61058.
Предмет спору: про визнання недійсним та скасування рішення.
Суддя Федоренко Ю.В.
Представники сторін:
Від позивача: ОСОБА_1, дов. від 22.01.2016 р.
Від відповідача: ОСОБА_2, дов. від 11.01.2016 р., ОСОБА_3, дов. від 15.01.2016 р.
Від третьої особи: ОСОБА_4, дов. від 01.03.2016 р., ОСОБА_5, дов. від 02.02.2016 р.
Рішення прийняте після оголошеної у судовому засіданні перерви на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Позивачем Публічним акціонерним товариством «Чернігівобленерго» (далі за текстом Товариство) заявлено позов до відповідача Чернігівського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України (далі за текстом Відділення) про визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Відділення від 26.11.2015 р. №17-рк по справі №02-05/17-2015, як такого, що суперечить чинному законодавству.
Відділення позов не визнало. У відзиві на позов від 21.01.2016 р. посилається на те, що прийняте рішення відповідає закону.
Ухвалою суду від 23.02.2016 р. було задоволено клопотання ТОВ «ТЕК «Елком» та залучено його до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача. Третя особа надала письмові пояснення від 01.03.2016 р. у яких зазначає, що погоджується з прийнятим Відділенням рішенням.
Відповідність прийнятого Відділенням рішення вимогам закону стала причиною виникнення спору.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, третьої особи, суд встановив таке.
26.11.2015 р. рішенням Адміністративної колегії Відділення № 17-рк по справі № 02-05/17-2015 (далі за текстом Рішення) визнано, що Товариство за результатами діяльності у 2014 році та січні - жовтні 2015 року займало монопольне становище на ринку передачі (розподілу) електричної енергії власними місцевими локальними електромережами на території здійснення ліцензованої діяльності в територіальних межах Чернігівської області з часткою 100 %.
Визнано дії Товариства щодо зволікання з отриманням від ТОВ «ТЕК «ЕЛКОМ» повідомлень на заявлений обсяг купівлі електричної енергії на Оптовому ринку електричної енергії України на серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2015 року та додатків до них порушенням, передбаченим пунктом 2 статті 50, пунктом 7 частини другої статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку передачі (розподілу) електричної енергії власними місцевими локальними електромережами шляхом створення перешкод доступу на ринок постачання електричної енергії продавця (постачальника) електричної енергії (ТОВ «ТЕК «ЕЛКОМ»).
Зобов'язано Товариство вжити заходи щодо забезпечення доступу постачальників електричної енергії за нерегульованим тарифом для подачі та реєстрації вхідної кореспонденції до свого структурного підрозділу, який здійснює реєстрацію кореспонденції протягом десяти днів з дня отримання копії рішення, повідомити територіальне відділення в триденний термін.
За порушення, вказане в пункті 2 цього рішення, накладено на Товариство штраф у розмірі 68 000 грн. (шістдесят вісім тисяч грн).
Вказане Рішення направлено Товариству супровідним листом від 01.12.2015 р. і отримано останнім 04.12.2015 р. (а.с.20).
Рішенням встановлені такі факти:
-товаром, щодо якого визначається монопольне становище, є передача (розподіл) електричної енергії місцевими (локальними) електромережами ліцензіата. Основними споживачами послуг Товариства з передачі (розподілу) електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, щодо яких проводилось дослідження, є субєкти господарювання які здійснюють діяльність з постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом субєктам господарювання, розташованим в Чернігівській області у межах території, на якій розташовані власні місцеві (локальні) електричні мережі Товариства;
-Товариство здійснює діяльність з передачі (розподілу) електричної енергії на території Чернігівської області на підставі відповідної ліцензії, яка почала діяти з 19.06.1996 р. Постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом субєктам господарювання, розташованим у Чернігівській області у межах території, на якій розташовані власні місцеві (локальні) електричні мережі Товариства, не є можливим без укладення між постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом та Товариством договору про передачу електричної енергії;
-частка Товариства на регіональному ринку передачі (розподілу) електричної енергії власними місцевими (локальними) електромережами становить 100 відсотків у звязку з чим замовник позбавлений права вибору виконавця. Потенційні конкуренти Товариства на ринку передачі (розподілу) електричної енергії місцевими (локальними) електромережами ліцензіата в межах Чернігівської області відсутні, так як відсутні субєкти господарювання, які мають матеріально-технічну базу, кадри, технології та можливість здійснювати на зазначеному ринку діяльність, ідентичну тій, яку здійснює Товариство. Крім цього, для потенційних конкурентів мають місце адміністративні барєри для вступу на ринок, оскільки для здійснення господарської діяльності на вищевказаному ринку необхідно отримати ліцензію;
-20.10.2009 р. між Товариством та ТОВ «ТЕК «Елком» укладено договір №921 про передачу електричної енергії мережами Товариства. На виконання умов договору ТОВ «ТЕК «Елком» рекомендованими листами направлялись повідомлення Товариству на заявлений обсяг купівлі електричної енергії з додатками: на серпень грудень 2015 р. Вказані повідомлення Товариством не приймались, або приймались з запізненням. З серпня 2015р. споживачі ТОВ «ТЕК «Елком» почали отримувати електроенергію від Товариства.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про електроенергетику» передача електричної енергії - транспортування електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами на підставі договору; постачання електричної енергії - господарська діяльність, пов'язана з наданням електричної енергії споживачеві за допомогою технічних засобів передачі та розподілу електричної енергії на підставі договору.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» економічна конкуренція (конкуренція) - це змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку; монополізація - досягнення суб'єктом господарювання монопольного (домінуючого) становища на ринку товару, підтримання або посилення цього становища.
Згідно з частиною першою статті 12 Закону «Про захист економічної конкуренції» суб'єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо: на цьому ринку у нього немає жодного конкурента; не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів для доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин.
Відповідно до частини другої цієї ж статті Закону монопольним (домінуючим) вважається становище суб'єкта господарювання, частка якого на ринку товару перевищує 35 відсотків, якщо він не доведе, що зазнає значної конкуренції.
У свою чергу, ОСОБА_3 визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, яку затверджено розпорядженням антимонопольного комітету України 05.03.2002 р. N 49-р, зареєстровано у Міністерстві юстиції України 01.04.2002 р. за N 317/6605, встановлює порядок визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку і призначена для аналізу діяльності суб'єктів господарювання, груп суб'єктів господарювання та споживачів з виробництва, реалізації, придбання товарів, надання послуг, виконання робіт на загальнодержавних та регіональних ринках.
Згідно з преамбулою Закону України від 20.04.2000 N 1682-III "Про природні монополії" він визначає правові, економічні та організаційні засади державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в Україні. Метою цього Закону є забезпечення ефективності функціонування ринків, що перебувають у стані природної монополії, на основі збалансування інтересів суспільства, суб'єктів природних монополій та споживачів їх товарів.
Відповідно до статті 1 цього ж Закону природна монополія - стан товарного ринку, при якому задоволення попиту на цьому ринку є більш ефективним за умови відсутності конкуренції внаслідок технологічних особливостей виробництва (у зв'язку з істотним зменшенням витрат виробництва на одиницю товару в міру збільшення обсягів виробництва), а товари (послуги), що виробляються суб'єктами природних монополій, не можуть бути замінені у споживанні іншими товарами (послугами), у зв'язку з чим попит на цьому товарному ринку менше залежить від зміни цін на ці товари (послуги), ніж попит на інші товари (послуги) (далі - товари); суміжний ринок - товарний ринок, що не перебуває у стані природної монополії, для суб'єктів якого реалізація вироблених товарів або використання товарів інших суб'єктів господарювання неможливе без безпосереднього використання товарів, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій;
Частиною першою статті 5 Закону України "Про природні монополії" встановлено, що він регулює діяльність суб'єктів природних монополій у таких сферах як, зокрема, передача та розподіл електричної енергії.
Частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» встановлено, що зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Пунктом 7 частини другої статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено, що зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається: створення перешкод доступу на ринок (виходу з ринку) чи усунення з ринку продавців, покупців, інших суб'єктів господарювання.
Пунктом 2 ст.50 цього ж Закону передбачено, що порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, є зловживання монопольним (домінуючим) становищем. А згідно з ч. 1 ст.52 саме органи Антимонопольного комітету України накладають штрафи на обєднання, субєктів господарювання, в тому числі і за порушення, передбачені п.2 ст.50 цього Закону.
При цьому для кваліфікації дій суб'єкта господарювання як зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку не є обов'язковим настання наслідків у формі завдання збитків для його конкурентів та споживачів або інше реальне порушення їх прав чи інтересів. Достатнім є встановлення самого факту вчинення зловживання та можливості настання відповідних негативних наслідків. Таку правову позицію викладено й у пункті 14 рекомендацій президії Вищого господарського суду України від 29.10.2008 N 04-5/247 "Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства".
Водночас згідно з статтею 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" до повноважень саме Антимонопольного комітету України та його територіальних органів належать, зокрема:
- розгляд заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проведення розслідувань за цими заявами і справами;
- прийняття передбачених законодавством про захист економічної конкуренції розпоряджень та рішень за заявами і справами, надання висновків щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції;
- проведення дослідження ринку, визначення меж товарного ринку, а також становища, в тому числі монопольного (домінуючого), суб'єктів господарювання на цьому ринку та прийняття відповідного рішення (розпорядження).
Згідно з частиною першою статті 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції» підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Як вбачається із матеріалів справи, Товариство здійснює діяльність з передачі (розподілу) електричної енергії на території Чернігівської області на підставі ліцензії серії АГ №500367 з строком дії з 19.09.1996 р. Потенційні конкуренти Товариства на цьому ринку в межах Чернігівської області відсутні, оскільки відсутні субєкти господарювання які мають відповідну матеріальну базу, можливість здійснювати діяльність з передачі (розподілу) електричної енергії та отримали відповідну ліцензію.
Отже, Рішення в частині визнання діяльності Товариства у 2014 р. та січні-жовтні 2015 р. таким, що займало монопольне становище на ринку передачі (розподілу) електричної енергії в межах Чернігівської області відповідає обставинам справи та чинному законодавству.
Суміжним ринку передачі (розподілу) електроенергії є ринок надання послуг з постачання електричної енергії, оскільки постачання електроенергії неможливе без використання електроенергії, яка може бути передана в межах Чернігівської області лише Товариством.
Товариство та ТОВ «ТЕК «Елком» надають послуги з постачання електроенергії, що підтверджується відповідними ліцензіями (т.1 а.с.39-40), тобто фактично є конкурентами на ринку надання послуг з постачання електроенергії який є суміжним ринку передачі (розподілу) електроенергії.
ТОВ «ТЕК «Елком» укладено договори на постачання електроенергії з ТОВ «Аметист», ТОВ «Малтюроп Юкрейн», ТОВ Папернянський карєр скляних пісків, ТОВ «Пласт Бокс Україна».
20.10.2009 р. між Товариством та ТОВ «ТЕК «Елком» укладено договір №921 про передачу електричної енергії мережами Товариства (далі Договір). 18.11.2013 р. вказаний Договір укладено у новій редакції.
Згідно з п.1.1 вказаного Договору Товариство зобовязалося передавати електричну енергію, куповану ПНТ (ТОВ «ТЕК «Елком») на оптовому ринку електричної енергії України, місцевими (локальними) електромережами для потреб ПАТ «Млибор», ТОВ «Пласт Бокс Україна», ТОВ «Малтюроп Юкрейн», ПАТ «Чернігівський хлібокомбінат», ТОВ «Аметист», ТОВ Папернянський карєр скляних пісків, ТОВ «НовоФіл» (Споживачі) та надавати інформаційні послуги відповідно до умов цього договору, а ПНТ зобовязався здійснювати оплату за отримані послуги з передачі електроенергії та інформаційні послуги, відповідно до умов договору.
Як встановлено п.3.2.2 Договору ТОВ «ТЕК «Елком» зобовязане надавати Товариству щомісячно, за 6 робочих днів до 19 числа місяця, що передує розрахунковому (або в термін згідно вимог ДП «Енергоринок»): повідомлення про заявлений обсяг купівлі електроенергії на наступний місяць із зазначенням замовлених обсягів; додаток до цього повідомлення з розбивкою обсягу споживання споживачем за класами напруги і врахування обсягу нормативних технологічних витрат електричної енергії на відповідному класі напруги, що розраховуються на підставі економічних коефіцієнтів нормативних технологічних витрат, затверджених НКРЕ Товариства; погодинний обсяг купівлі електроенергії ТОВ «ТЕК «Елком» за середній робочий день на наступний місяць.
Відповідно до п.3.1.5 Договору Товариство зобовязалося погоджувати надане ТОВ «ТЕК «Елком» повідомлення на заявлений обсяг купівлі електроенергії в ОРЕ на наступний місяць, згідно п.3.2.2 цього договору. Повідомлення розглядається, підписується Товариством та передається ТОВ «ТЕК «Елком» (або повертається із зауваженнями) протягом трьох робочих днів з моменту отримання повідомлення Товариством.
Згідно з п.8.6, 8.7 Договору передача електроенергії для потреб споживача ПНТ здійснюється Товариством за умови повної оплати вартості наданих інформаційних послуг, послуг з передачі електричної енергії у терміни передбачені п.п.6.9-6.11 договору та отримання Товариством у терміни, встановлені п.3.2.2 договору (або згідно вимог ДП «Енергоринок»), повідомлення на поставку електроенергії на наступний місяць.
В разі недотримання ПНТ вимог п.8.6 договору, з 01 числа наступного календарного місяця, автоматично вступають в силу договори про постачання електроенергії, які укладені Товариством відповідно з ПАТ «Млибор», ТОВ «Пласт Бокс Україна», ТОВ «Млтюроп Юкрейн», ПАТ «Чернігівський хлібокомбінат», ТОВ «Аметист», ТОВ Папернянський карєр скляних пісків, ТОВ «НовоФіл».
Відповідно до п.12 Порядку доступу постачальників електричної енергії за нерегульованим тарифом до місцевих (локальних) електричних мереж, затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 29.10.2010 р. N 1421, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.11.2010 р. N 1146/18441 (далі за текстом Порядок), електропередавальна організація зобов'язана забезпечити доступ до свого структурного підрозділу, що здійснює реєстрацію вхідної кореспонденції, постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом для подачі та реєстрації повідомлень та довідок. Реєстрація вказаних повідомлень та довідок здійснюється в окремому журналі.
На виконання п. 3.2.2 Договору ТОВ «ТЕК «Елком» рекомендованим листом з описом 07.07.2015 р. направило Товариству повідомлення №080815 на заявлений обсяг купівлі електроенергії на оптовому ринку електроенергії України на серпень 2015 р. з додатками.
Чернігівська дирекція УДППЗ «Укрпошта» листом від 13.07.2015 р. №8/Т-520 повідомила ТОВ «ТЕК «Елком», що лист на адресу Товариства доставлявся 08.07.2015 р. та 10.07.2015 р. але не був вручений оскільки уповноважена особа на одержання пошти даної організації ОСОБА_6 в усній формі відмовилась від одержання даного листа. Повідомлення про надходження листа залишені адресату 08.07.2015 р. та повторне 10.07.2015 р. Повідомлення №080815 повернуто 09.08.2015 р. ТОВ «ТЕК «Елком» за закінченням терміну зберігання листа.
Також 10.07.2015 р. представник ТОВ «ТЕК «Елком», в присутності свідків, намагався особисто вручити повідомлення №080815 з додатками але не був допущений до приміщення канцелярії Товариства, що підтверджується актами про не допуск та про відмову у прийнятті документів від 10.07.2015 р.
За умовами п.3.2.2 Договору повідомлення з додатками на заявлений обсяг купівлі електроенергії на серпень 2015 р. ТОВ «ТЕК «Елком» зобовязаний був надати не пізніше 10.07.2015 р., оскільки 19.07.2015 р. є вихідним днем неділею і днем закінчення строку відповідно до ч.5 ст.254 Цивільного кодексу України є перший за ним робочий день.
Відповідно до ч.2 ст.255 Цивільного кодексу України письмові заяви та повідомлення, здані в установи звязку до закінчення останнього дня строку, вважаються такими, що здані своєчасно.
Отже, ТОВ «ТЕК «Елком» своєчасно, у відповідності до умов Договору, направлено повідомлення №080815 на заявлений обсяг купівлі електроенергії на серпень 2015 р.
Листом від 21.07.2015 р. Товариство повідомило Відділення, що повідомлення з додатком на заявлений обсяг купівлі електроенергії №080815 надійшло на його адресу 13.07.2015 р. з порушенням терміну, встановленого Договором. У звязку з цим Товариство не погодило ТОВ «ТЕК «Елком» повідомлення №080815. Про це ж зазначено і у листах Товариства №26/5232, №26/5284 у яких також зазначено, що в серпні та вересні кореспонденція від ТОВ «ТЕК «Елком» на адресу Товариства не надходила.
07.08.2015 р. ТОВ «ТЕК «Елком» рекомендованим листом з описом направило поштою Товариству повідомлення №080915 на заявлений обсяг купівлі електроенергії на оптовому ринку електроенергії України на вересень 2015 р. з додатками у яких, зокрема, містилися листи ТОВ «Пласт Бокс України від 31.07.2015 р. №1308 та ТОВ Малтюроп Юкрейн» про те, що вони з вересня 2015 р. будуть купувати електроенергію у постачальника ТОВ «ТЕК «Елком».
Чернігівська дирекція УДППЗ «Укрпошта» листом від 11.08.2015 р. №8/Е-577 повідомила ТОВ «ТЕК «Елком», що вказаний лист на адресу Товариства доставлявся листоношею 07.08.2015 р. не вручений в звязку з відсутністю уповноваженої особи на одержання пошти. Під час повторної доставки 10.08.2015 р. вручити лист також на вдалося можливим в звязку з відсутністю уповноваженої особи на одержання пошти. Повідомлення про надходження листа адресату залишені 07.08.2015 р. та 10.08.2015 р.
За умовами п.3.2.2 Договору повідомлення з додатками на заявлений обсяг купівлі електроенергії на вересень 2015 р. ТОВ «ТЕК «Елком» зобовязаний був надати не пізніше 10.08.2015 р., що й було виконано останнім.
07.09.2015 р. ТОВ «ТЕК «Елком» рекомендованим листом з описом направило поштою Товариству повідомлення №081015 на заявлений обсяг купівлі електроенергії на оптовому ринку електроенергії України на жовтень 2015 р. з додатками.
Чернігівська дирекція УДППЗ «Укрпошта» листом від 10.09.2015 р. №8/Е-620 повідомила ТОВ «ТЕК «Елком», що вказаний лист на адресу Товариства доставлявся листоношею 07.09.2015 р. - не вручений в звязку з відсутністю уповноваженої особи на одержання пошти. Повідомлення про надходження листа адресату залишені 07.09.2015 р. та повторне 10.09.2015 р.
За умовами п.3.2.2 Договору повідомлення з додатками на заявлений обсяг купівлі електроенергії на жовтень 2015 р. ТОВ «ТЕК «Елком» зобовязаний був надати не пізніше 10.09.2015 р., що й було виконано останнім.
Листом від 18.09.2015 р. Товариство повідомило Відділення, що у серпні та вересні 2015 р. кореспонденція від ТОВ «ТЕК «Елком» до нього не надходила, що спростовується наведеними вище доказами.
Листом від 05.10.2015 р. №319 ТОВ «ТЕК «Елком» прохав узгодити та підписати повідомлення №081115 на заявлений обсяг купівлі електроенергії на оптовому ринку електроенергії України на листопад 2015 р. з додатками.
Вказаний лист з додатками представник ТОВ «ТЕК «Елком» 07.10.2015 р. намагався вручити у відділ канцелярії Товариства, але йому було відмовлено у їх прийнятті про що в присутності свідків складено акт про відмову у прийнятті документів, акт про не допуск та акт прийому-передачі документів без реєстрації у журналі вхідної кореспонденції.
09.10.2015 ТОВ „ТЕК „Елком направило лист від 05.10.2015 р. №319 Товариству за допомогою відділу Держфельдслужби України у місті Чернігові, що підтверджується реєстром №1 від 09.10.2015 р. Товариство відмовилось в одержанні пакета про що свідчить позначка на зворотній частині конверту відправлення.
Листом від 16.11.2015 р. №07-20-1161 Чернігівська дирекція УДППЗ «Укрпошта» повідомила Відділення, що лист оголошеною цінністю від 06.10.2015 р. з рекомендованим повідомленням про вручення з додатковим сервісом курєрська доставка на адресу Товариства не був вручений під час доставки 07.10.2015 р. у звязку з відсутністю уповноваженої особи, повторне повідомлення доставлено 10.10.2015 р. 30.10.2015 р. лист вручено уповноваженій особі Товариства ОСОБА_7
За умовами п.3.2.2 Договору повідомлення з додатками на заявлений обсяг купівлі електроенергії на листопад 2015 р. ТОВ «ТЕК «Елком» зобовязаний був надати не пізніше 08.10.2015 р., що й було виконано останнім.
Листом від 04.11.2015 р. №361 ТОВ «ТЕК «Елком» прохав узгодити та підписати повідомлення №081215 на заявлений обсяг купівлі електроенергії на оптовому ринку електроенергії України на грудень 2015 р. з додатками. Вказаний лист направлений на адресу Товариства рекомендованим листом з описом та курєрською доставкою.
Листами від 26.11.2015 р. №8/Е-717 та від 02.12.2015 р. № 8/Е-744 Чернігівська дирекція УДППЗ «Укрпошта» повідомила ТОВ „ТЕК „Елком, що вказаний лист доставлявся згідно вказаної адреси 06.11.2015 р. не вручений в звязку з відсутністю уповноваженої особи на одержання пошти. Повідомлення про надходження листа адресату залишені 06.11.2015 р. та повторне 09.11.2015 р. Вказаний лист було вручено 30.11.2015 р.
За умовами п.3.2.2 Договору повідомлення з додатками на заявлений обсяг купівлі електроенергії на грудень 2015 р. ТОВ «ТЕК «Елком» зобовязаний був надати не пізніше 10.11.2015 р., що й було виконано останнім.
Відповідно до ст. ст.4-3, 33, 34 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Вказаними вище належними доказами підтверджується, що повідомлення на заявлений обсяг купівлі електроенергії за період з серпня по грудень 2015 р. ТОВ «ТЕК «Елком» направило вчасно. Повідомлення отримані Товариством після закінчення встановленого сторонами у Договорі строку з вини самого Товариства, яке відповідно до ч.1 та 2 ст.193 Господарського кодексу України повинно було виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться; та вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Згідно з п.12 Порядку Товариство зобов'язана було забезпечити доступ до свого структурного підрозділу, що здійснює реєстрацію вхідної кореспонденції, постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом для подачі та реєстрації повідомлень та довідок.
Складення представником ТОВ «ТЕК «Елком» актів про не допуск, відмову у прийнятті кореспонденції з залученням свідків узгоджується з положеннями ч.2 ст.15 Цивільного кодексу України якою передбачено, що кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Враховуючи викладене дії Товариства щодо зволікання з отриманням від ТОВ «ТЕК «Елком» повідомлень на заявлений обсяг купівлі електроенергії на серпень-листопад 2015 р. правильно визнані порушенням у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку передачі (розподілу) електроенергії власними місцевими локальними електромережами шляхом створення перешкод доступу на ринок постачання електроенергії продавця (постачальника) електроенергії ТОВ «ТЕК «Елком».
Однак, прийняте Рішення в частині зловживанням Товариством монопольним (домінуючим) становищем на ринку передачі (розподілу) електроенергії щодо зволікання отримання повідомлення на грудень 2015 р. не відповідає обставинам справи, оскільки повідомлення на грудень 2015 р. направлялось у листопаді 2015 р., а Рішенням не встановлено, що у листопаді 2015 р. Товариство займало монопольне (домінуюче) становище на ринку передачі (розподілу) електроенергії в межах Чернігівської області.
В порушення вимог ОСОБА_3 визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку Відділенням не встановлено, чи займало монопольне (домінуюче) становище Товариство на ринку передачі (розподілу) електроенергії в межах Чернігівської області в листопаді 2015 р., однак рішення про те, що Товариство здійснило зловживання монопольним (домінуючим) становищем за вказаний період прийняло. Тобто, Рішення в цій частині прийняте при неповному зясуванні обставин, які мають значення для справи.
Господарські суди не повинні перебирати на себе не притаманні суду функції, які здійснюються виключно органами Антимонопольного комітету України, та знову встановлювати товарні, територіальні (географічні), часові межі певних товарних ринків після того, як це зроблено зазначеними органами, й на підставі цього робити висновки про наявність чи відсутність монопольного (домінуючого) становища суб'єкта господарювання на ринку. Вказана правова позиція підтверджується п.15.5 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. №15 «Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства».
Таким чином, суд приходить до висновку, що позов про визнання недійсним Рішення в частині визнання дій Товариства щодо зволікання з отриманням від ТОВ «ТЕК «Елком» повідомлення на заявлений обсяг купівлі електричної енергії на оптовому ринку електричної енергії на грудень 2015 р. порушенням, передбаченим п.2 ст. 50, п.7 ч.2 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку передачі (розподілу) електричної енергії власними місцевими локальними електромережами шляхом створення перешкод доступу на ринок постачання електричної енергії продавця (постачальника) електричної енергії (ТОВ «ТЕК «Елком»), підлягає задоволенню.
Підлягає визнанню недійсним також і п. 4 Рішення яким на Товариство накладено штраф у розмірі 68 000 грн., оскільки накладення штрафу за порушення антимонопольного законодавства є виключним повноваженням органів антимонопольного комітету України, а розмір штрафу Відділенням визначено у тому числі і за порушення антимонопольного законодавства які вчинені у листопаді 2015 р., які визнані судом недійсними. Закон України «Про захист економічної конкуренції» не містить норм, які б надавали право господарському суду право зменшувати розмір (а відтак і суму) стягуваного штрафу.
Як зазначено у п.6 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. №15 «Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства» визнання господарським судом повністю або частково недійсним рішення Антимонопольного комітету України чи його органів з підстав, зазначених у частині першій статті 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції", не є перешкодою для проведення відповідним органом нової перевірки дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції, дослідження ринку тощо з метою усунення порушень чи недоліків, які потягли за собою визнання рішення недійсним. За результатами такої перевірки можливе прийняття іншого рішення, яке, в свою чергу, в разі незгоди з ним заінтересованих осіб може бути оскаржено ними в установленому порядку.
В іншій частині оспорювань Рішення відповідає матеріалам справи та чинному законодавству і у цій частині позову судом відмовлено.
Обгрунтовуючи позов Товариство посилається на те, що Товариство не займає монопольне становище на ринку постачання електроенергії і тому визнання його дій зловживанням монопольним становищем на цьому ринку є безпідставним. У письмовому клопотанні від 16.02.2016 р. зазначає, що Відділення перед винесенням рішення проводило дослідження ринку передачі та розподілу електроенергії, а ринок постачання, на якому Товариство визнано таким, що займає монопольне становище, не досліджував взагалі. Просить звернути увагу на рішення суду по аналогічній справі, яке набрало законної сили (постанова Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.10.2012 р. у справі №2а/2570/3041/20132).
Вказане обґрунтування судом відхиляється, оскільки прийняте Рішення свідчить про зловживання Товариством монопольним (домінуючим) становищем на ринку передачі (розподілу) електроенергії шляхом створення перешкод доступу на ринок постачання електроенергії, який є суміжним, ТОВ «ТЕК «Елком». Рішення адміністративного суду стосується порушення антимонопольного законодавства у 2012 р. відносно іншої особи ТОВ «Глобал Енерджі».
Також Товариство зазначає, що надані суду докази не підтверджують відмови Товариства в одержанні поштових відправлень оскільки на вказаних відправленнях відсутня відповідна позначка, яка засвідчується його підписом та скріплюється печаткою цієї юридичної особи відповідно до п.114 Правил надання послуг поштового звязку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009 р.
Судом враховується, що відповідно до п.114 вказаних вище Правил одержувач може відмовитися від одержання поштового відправлення, коштів за поштовим переказом, про що на поштовому відправленні, бланку поштового переказу або повідомленні про надходження поштового відправлення, поштового переказу робиться відповідна позначка, яка засвідчується його підписом.
Тобто вказана відмова є правом одержувача і у листоноші відсутні як повноваження так і можливості для зобовязання представника одержувача проставити таку відмітку на поштовому відправленні, засвідчити її підписом одержувача та скріпити печаткою юридичної особи. З урахуванням вказаного дане обґрунтування позову судом відхиляється.
Разом із тим, суд погоджується з поясненнями Товариства про те, що витяги з протоколу засідання комісії з вирішення питань роботи постачальників електроенергії за нерегульованим тарифом у серпні 2015 р. та у вересні 2015 р., якими встановлено термін оформлення та надання документів для постачання електроенергії відповідно у серпні 2015 р. до 27.07.2015 р., а у вересні 2015 р. 27.08.2015 р., стосуються продовження строку подання цих документів до ДП «Енергоринок», а не до Товариства.
Однак, вказане ніяким чином не впливає на висновки, зроблені Відділенням у оскаржуваному Рішенні щодо порушення Товариством антимонопольного законодавства у серпні-жовтні 2015 р.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст.49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати частково недійсним п.2 рішення адміністративної колегії Чернігівського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України від 26.11.2015 р. №17-рк по справі №02-05/17-2015 в частині визнання дій Публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго» щодо зволікання з отриманням від ТОВ «ТЕК «ЕЛКОМ» повідомлення на заявлений обсяг купівлі електричної енергії на Оптовому ринку електричної енергії України на грудень 2015 року та додатків до них порушенням, передбаченим пунктом 2 статті 50, пунктом 7 частини другої статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку передачі (розподілу) електричної енергії власними місцевими локальними електромережами шляхом створення перешкод доступу на ринок постачання електричної енергії продавця (постачальника) електричної енергії (ТОВ «ТЕК «ЕЛКОМ»).
Визнати недійсним повністю п.4 рішення адміністративної колегії Чернігівського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України від 26.11.2015 р. №17-рк по справі №02-05/17-2015 про накладення на Публічне акціонерне товариство «Чернігівобленерго» штрафу у розмірі 68 000 грн.
Стягнути з Чернігівського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України, м. Чернігів, пр-кт Миру,49 а, код 21404813, на користь Публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго», вул. Горького, 40, м. Чернігів, код 22815333, 609 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
В іншій частині позову відмовити.
Повне рішення складено 03.03.2016 р.
Суддя Ю.В. Федоренко