ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" лютого 2016 р. Справа № 922/4932/15
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Барбашова С.В., суддя Істоміна О.А. , суддя Пушай В.І.
при секретарі Кохан Ю.В.
за участю представників сторін:
позивача ОСОБА_1 (довіреність № 08-11/3160/2-15 від 17.08.2015р.)
відповідача ОСОБА_2 (довіреність № 65 від 28.01.2016р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Фізичної особи підприємця ОСОБА_3, м. Харків (вх. №5672 Х/3) на рішення господарського суду Харківської області від 16.11.2015р. у справі № 922/4932/15
за позовом Харківської міської ради
до Фізичної особи підприємця ОСОБА_3, м. Харків
про внесення змін до договору оренди землі, -
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням господарського суду Харківської області від 16.11.2015р. по справі № 922/4932/15 (суддя Денисюк Т.С.) позов задоволено частково. Внесено зміни до договору оренди землі від 23 березня 2006 року № 440667100015 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі в такій редакції:
ДОДАТКОВА УГОДА
до договору оренди землі від 23 березня 2006 року
№ 440667100015 у Харківській регіональній філії Державного
підприємства
Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті
України по земельних ресурсах
"____" ____20___
Харківська міська рада Харківської області (Орендодавець) в особі міського голови ОСОБА_4 з одного боку та ФО-П ОСОБА_3 (Орендар) в особі керівника з другого боку, домовились про нижченаведене:
І. Відповідно до Податкового кодексу України, Закону України Про оренду землі, рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013, рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 № 1269/13 Про затвердження Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013, рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 № 41/08 Про затвердження ОСОБА_5 про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові (з відповідними змінами та доповненнями), рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 № 960/12 Про Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові доповнити п. 2. та змінити пункти 5. та 9. Договору оренди землі, зареєстрованого 23 березня 2006 року № 440667100015, виклавши в наступній редакції:
2. (редакція по договору). Кадастровий номер земельної ділянки: №1 - 6310136900:06:003:0052; земельної ділянки №2 - 6310136900:06:003:0061.
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки № 1 відповідно до витягу з технічної документації № 692 від 30.10.2013 становить 1605022 гри. (один мільйон шістсот пять тисяч двадцять дві гривні). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки № 2 відповідно до витягу з технічної документації № 692/1 від 30.10.2013 становить 1603335 грн. (один мільйон шістсот три тисячі триста тридцять пять гривень ).
Абзац 2 пункту 9. викласти в наступній редакції: Розмір орендної плати за земельну ділянку №1 згідно з розрахунком 243/14 від 30.10.2013 на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 89881,23 гри. (вісімдесят девять тисяч вісімсот вісімдесят одна гривня двадцять три копійки), або в місяць - 7490,10 грн. (сім тисяч чотириста дев'яносто гривень десять копійок)
Розмір орендної плати за земельну ділянку №2 згідно з розрахунком 244/14 від 30.10.2013 на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 89786,76 грн. (вісімдесят девять тисяч сімсот вісімдесят шість гривень сімдесят шість копійок), або в місяць - 7482,23 грн. (сім тисяч чотириста вісімдесят дві гривні двадцять три копійки).
II. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого 23 березня 2006 року № 440667100015 у Харківській регіональній філії Державного підприємства Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах і складена та підписана в трьох примірниках, один з яких залишається у органі, що провів їх державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР
Харківська міська рада Фізична особа підприємець
Харківської області ОСОБА_3
адреса: 61153, м. Харків
АДРЕСА_1
м. Харків, м-н Конституції, 7
код 04059243 код НОМЕР_1
В особі міського голови В особі керівника
_______Г.А. ОСОБА_4 _______ /ПІБ/
Також, даним рішенням суду стягнуто з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1, адреса: 61153, м. Харків, вул. Гвардійців Широнінців, 11 Б, кв. 57) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, пл. Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243) судовий збір у розмірі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп.
Відповідач з даним рішення суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення господарського суду Харківської області від 16.11.2015 у справі № 922/4932/15 в частині задоволення позовних вимог щодо внесення змін до договору оренди землі від 23 березня 2006 року № 440667100015 скасувати та в цій частині прийняти нове рішення, яким у позові в цій частині відмовити. В іншій частині рішення залишити без змін.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач послався на те, що позивачем неправомірно збільшено розрахунок орендної плати та зроблено його без врахування розділу 4 пункту 4.1. ОСОБА_5 про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 27.02.2008 року № 41/08, яким визначено перелік земель, для яких встановлено особливий режим розрахунку орендної плати. Серед них земельні ділянки, на яких здійснюється діяльність у сфері спорту, фізичної культури та оздоровлення, готелі, і для яких ставка річної орендної плати складає 3%. Як зазначає відповідач, відповідно до витягу з ЄДРЮО та ФОП від 18.03.2015р. одним із видів діяльності ОСОБА_3 є 93.12 Діяльність спортивних клубів, 93.19 Інша діяльність у сфері спорту. Крім того, відповідач вважає, що позивачем не доведено обставин, з якими закон повязує можливість примусового внесення зміни у спірний договір, тобто не доведено ані існування обовязку відповідача щодо укладання спірної додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі, ані відповідності запропонованої додаткової угоди вимогам Закону.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 14.12.2015р. апеляційну скаргу відповідача прийнято до провадження та призначено до розгляду на 22.12.2015р.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 22.12.2015р. розгляд справи відкладено на 28.01.2016р.
У судовому засіданні 28.01.2016р. оголошено перерву до 02.02.2016р.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 02.02.2016р. розгляд справи відкладено на 15.02.2016р. Даною ухвалою позивачу запропоновано надати суду надати відзив на апеляційну скаргу з правовим та документальним обґрунтуванням щодо застосування ставки річної орендної плати, яка міститься в розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку, з урахуванням розділу 4 ОСОБА_5 про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 27.02.2008 року № 41/08, яким визначено перелік земель, для яких встановлено особливий режим розрахунку орендної плати, а також зважаючи на використання відповідачем в своїй діяльності частини земельної ділянки для спортивних та оздоровчих цілей. Також, запропоновано відповідачу надати до суду документальні докази цільового призначення та використання земельних ділянок, у тому числі для спортивних та оздоровчих цілей.
15.02.2016р. відповідачем надані додаткові пояснення по справі (вх. № 1741), відповідно до яких скаржник вважає, що запропоновані позивачем зміни до договору оренди землі в частині визначення розміру орендної плати за земельну ділянку № 2 не відповідають фактичним умовам використання даної земельної ділянки та суперечать нормативно-правовим актам, у тому числі й рішенню Харківської міської ради. Відповідач зазначає, що оскільки згідно технічного паспорту на нежитлову будівлю літ. «А-2» по проспекту Маршала Жукова, 20, виготовленого КП «Харківське міське БТІ», станом на 07.12.2007р. загальна площа зазначеної будівлі складає 1661,2 кв.м., з яких лише 549,7 кв.м. призначені для використання під автомийку, кафе, більярд. Натомість, площа приміщень, які використовуються відповідачем як спортивно-оздоровчий центр складає 1111,50 кв.м., що становить майже 2/3 від усієї площі будівлі. Вказане відповідає видам діяльності відповідача згідно Витягу з ЄДРЮО та ФОП. Таким чином, враховуючи те, що з самого початку земельну ділянку № 2 було відведено відповідачу для будівництва та подальшої експлуатації спортивно-оздоровчого центру, розмір орендної плати за цю земельну ділянку на період експлуатації згідно ОСОБА_5 про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 27.02.2008 року № 41/08 (зі змінами), повинен складати 3%, а не 5,6%, як то передбачено додатковою угодою в редакції позивача. З цих обставин, відповідач просить рішення господарського суду Харківської області від 16.11.2015 у справі № 922/4932/15 змінити, абзац 2 пункту 9 договору оренди землі від 23.03.2006р. № 440667100015 викласти в наступній редакції: «Розмір орендної плати за земельну ділянку № 2 розрахований згідно з пунктами 2.4. та 4.1. ОСОБА_5 про порядок визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 27.02.2008р. № 41/08, на рік становить 3% від її нормативної грошової оцінки і складає 48100,05 грн. (сорок вісім тисяч сто гривень пять копійок), або в місяць 4008,34 грн. (чотири тисячі вісім гривень тридцять чотири копійки)».
У судовому засіданні 15.02.2016р. оголошено перерву до 29.02.2016р.
Позивач надав клопотання (вх. № 1972 від 19.02.2016р.), в якому просить суд апеляційної інстанції залучити до матеріалів справи завірену копію інформації Департаменту земельних відносин Харківської міської ради від 15.02.2016р. № 949/0/225-16 щодо розрахунку розміру орендної плати за користування земельними ділянками ФОП ОСОБА_3, згідно з якою річна ставка орендної плати для наданої відповідачу згідно договору оренди землі від 23.03.2006р. № 440667100015 земельної ділянки загальною площею 0,2183 га становить 5,6 %.
Згідно з частинами 1, 2 статті 101 та пункту 7 частини 2 статті 105 Господарського процесуального кодексу України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. У постанові мають бути зазначені: обставини справи, встановлені апеляційною інстанцією, доводи, за якими апеляційна інстанція відхиляє ті чи інші докази, мотиви застосування законів та інших нормативно-правових актів.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, дослідивши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права при винесенні оскарженого рішення, заслухавши у судовому засіданні 29.02.2016р. уповноважених представників сторін, які підтримали свої правові позиції у справі, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає, з огляду на нижченаведене.
Як свідчать матеріали справи, на підставі рішення Харківської міської ради від 07.04.2005 року № 78/05 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації обєктів" та від 23.12.2005 року №255/05 "Про внесення змін до рішень сесій Харківської міської ради" між позивачем у даній справі - Харківською міською радою (орендодавець) та відповідачем Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 (орендар) укладено Договір оренди землі від 23 березня 2006 року, який зареєстрований у Харківській регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" за № 440667100015 (далі Договір, том 1 аркуш справи 15-23).
Відповідно до умов даного Договору позивач передає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться м. Харків, пр. Маршала Жукова.
Пунктом 2 Договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2183 га, у тому числі: земельна ділянка № 1 - площею 0,10483 га та земельна ділянка № 2 - площею 0,11344 га, у тому числі: інших угідь 0,2183 га.
Згідно з пунктом 8 Договору земельна ділянка надається відповідачу в оренду строком до 01.03.2031 року для будівництва та подальшої експлуатації.
У пункті 9 Договору сторони обумовили, що орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківській області у розмірі (в місяць):
за земельну ділянку № 1 становить: - на період будівництва: 2006 рік -441,54 грн., з 2007 року - 833,10 грн.; - на період експлуатації: з 01.12.2008 року - 2522,76 грн.; за земельну ділянку № 2 становить: 2006 рік - 360,57 грн.; з 2007 року - 522,56 грн.
Згідно з пунктом 13 Договору розмір орендної плати переглядається у разі:
а) зміни умов господарювання, передбачених договором;
б) зміни розмірів земельного податку підвищення цін, тарифів;
в) внаслідок інфляції щорічно;
г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
д) в інших випадках, передбачених законом.
Згідно пункту 15 Договору земельна ділянка була надана відповідачеві для почергового будівництва:
І черга будівництво мийки на 2 пости, кафе з літнім майданчиком, більярдного клубу;
ІІ черга будівництво спортивно-оздоровчого центру (але не пізніше прийняття обєкту до експлуатації) та її подальшої експлуатації).
У пункті 16 Договору сторони обумовили цільове призначення земельної ділянки землі житлової та громадської забудови.
Актом приймання-передачі земельної ділянки від 23 березня 2006 року, підписаним уповноваженими представниками обох сторін і скріпленим їх печатками, який в силу пункту 43 Договору є його невідємною частиною, підтверджується факт передачі позивачем відповідачу в оренду вищезазначеної земельної ділянки за адресою: м. Харків, пр. Маршала Жукова, загальною площею 0,2183 га (том 1 аркуш справи 19).
Відповідно до Рішення Харківської міської ради від 03.07.2013 року № 1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р." затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року, пунктом 1.1. якого закріплено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 року та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Згідно пункту 2 вказане Рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року застосовується з 01.01.2014 року.
Крім того, Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 року № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013" передбачено, що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014 року. Також цим Порядком передбачено внесення змін до договорів оренди землі, у звязку зі збільшенням нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р., шляхом укладення додаткових угод згідно із Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, який є додатком до рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання "Про затвердження Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові" від 19.12.2012 року № 960/12.
Пунктом 5 Рішення Харківської міської ради від 25.09.2013 року № 1269/13 Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.
Рішенням №41/08 від 27.02.2008 Харківська міська рада затвердила ОСОБА_5 про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові. ОСОБА_5 розроблено з метою створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення та справляння орендної плати за земельні ділянки, орендодавцями яких згідно із земельним законодавством виступає Харківська міська рада.
Із матеріалів справи вбачається, що для приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства щодо нормативної грошової оцінки земель та укладення додаткової угоди до договору оренди землі, Департамент земельних відносин Харківської міської ради листом-пропозицією від 13.12.2013р. № 1246/0/30-13 (том 1 аркуш справи 30) направив відповідачу на розгляд та погодження три примірники додаткової угоди до договору оренди землі та розрахунок орендної плати в зв'язку із зміною її розміру, з пропозицією повернути у двадцятиденний строк після одержання листа-пропозиції до Департаменту земельних відносин підписані та скріплені печаткою три примірника додаткової угоди для проведення державної реєстрації в установленому законодавством порядку.
Також, Департаментом земельних відносин Харківської міської ради на адресу відповідача направлено лист-пропозицію від 13.12.2013 року № 1221/0/30-13 "Про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки та додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки" з вимогою сплатити державне мито за проведення державної реєстрації прав та їх обмежень в сумі 51, 00 грн., сплатити плату за надання витягу з Державного реєстру прав та внесення змін до Державного реєстру прав в сумі 120,00 грн., надати у 20-денний строк після одержання листа-пропозиції до Департаменту земельних відносин оригінали платіжних доручень щодо сплати зазначених платежів.
Проте, пропозиція позивача залишена Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 без задоволення. Запропоновані зміни до Договору оренди землі сторонами не внесені. Додаткова угода до договору оренди землі між Харківською міською радою та ФО-П ОСОБА_3 укладена не була.
Пунктом 36 Договору сторони передбачили, що зміна умов цього Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо зміни умов Договору, спір вирішується в судовому порядку.
Аналогічні правила щодо змін умов договору оренди землі за взаємною згодою сторін містить і стаття 30 Закону України "Про оренду землі", та нею встановлено, що у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Предметом спору у даній справі є вимога Харківської міської ради внести зміни до Договору оренди землі № 440667100015 від 23.03.2006р. шляхом підписання додаткової угоди до зазначеного Договору в редакції, наведеній у позовній заяві, на підставі вищезазначених рішень Харківської міської ради.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог господарський суд Харківської області зазначив, оскільки чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Враховуючи встановлені обставини даної справи, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а до Договору слід внести зміни, шляхом визнання укладеною додаткової угоди в редакції позивача, що стосується розміру нормативної грошової оцінки землі, розміру орендної плати та відомостей щодо кадастрових номерів земельних ділянок (пункт 2 додаткової угоди), навівши у резолютивній частині рішення дані умови додаткової угоди до Договору. В іншій частині позову судом було відмовлено, як необґрунтовано та безпідставно заявленому.
Повторно розглянувши справу в межах наданих суду апеляційної інстанції повноважень, здійснивши правовий аналіз всіх матеріалів справи в їх сукупності, колегія суддів вважає за необхідне підтримати дану правову позицію суду першої інстанції, оскільки при розгляді даної справи господарським судом правильно встановлені обставини, що мають значення для її правильного вирішення, надано вірну юридичну оцінку доводам сторін та правильно вирішено даний спір відповідно до закону.
Аналізуючи встановлені обставини справи, надаючи правову кваліфікацію спірних відносин та правову оцінку матеріалів справи, колегія суддів при вирішенні даного спору враховує наступне.
За приписами статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з частиною 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до статті 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства.
Частинами 1, 3 статті 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (частина 1 статті 628 Цивільного кодексу України).
Згідно з частиною 3 статті 6 Цивільного кодексу України, сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором (частина 1 статті 188 Господарського кодексу України).
Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (стаття 652 Цивільного кодексу України).
Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно статті 654 Цивільного кодексу України зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена, як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" унормовано, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Підставами проведення оцінки земель, виходячи з положень статті 15 Закону України "Про оцінку земель" є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Так, Рішенням Харківської міської ради 03.07.2013р. № 1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р., пунктом 1.1. якого затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова. Дана вартість підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Таким чином, даним рішенням позивача від 03.07.2013 року №1209/13 було змінено нормативно грошову оцінку земель міста Харкова.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 року № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" (пункти 2 та 3) встановлено, що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014 року. Зміни до договорів оренди землі, повязані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно із Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, який є додатком до рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання "Про затвердження Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові" від 19.12.2012 року № 960/12.
Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Всі вищезазначені Рішення Харківської міської ради є чинними, в установленому порядку не скасовані, а тому в силу законодавчих приписів є обовязковими до виконання на території міста Харкова.
Статтею 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно зі статтею 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 06.12.2010р. у справі №2-1/10068-2008, від 23.05.2011р. у справі №7/105-10 (30/234-09), від 04.07.2011р. у справі №41/81пд, а також узгоджується з позицією, викладеною у п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".
Згідно пункту 2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Крім того, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Така правова позиція викладена Верховним Судом України у постанові від 20.08.2013р. у справі №5009/3430/12.
Виходячи із системного аналізу положень Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі" вбачається, що зазначені законодавчі акти не встановлюють конкретний розмір орендної плати за земельну ділянку, який має бути зазначений у договорі оренди, Податковий кодекс України передбачає лише порядок визначення орендної плати за землю та граничні розміри орендної плати.
Пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України врегульовано, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, а річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12% нормативної грошової оцінки.
Оскільки нормативно грошова оцінка є основою для визначення розміру орендної плати, то зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Всі обставини справи свідчать про наявність у позивача права вимагати від відповідача приведення договору оренди землі у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.
Отже, враховуючи все вищезазначене, порядок внесення змін до договорів оренди землі, у звязку зі зміною нормативної грошової оцінки землі, є наступним.
Згідно положень пунктів 2.1. та 2.2. Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01 січня 2013 року, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25 вересня 2013 року №1269/13, Департамент земельних відносин на підставі пункту 4 статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є власником програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01 січня 2013 року", здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням Харківської міської ради від 03 липня 2007 року №1209/13 "Про затвердження "Технічної документації" з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01 січня 2013 року", здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.
Відповідно до пунктів 3.1 та 3.2. зазначеного Порядку зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою до внесення змін до договору оренди землі. Зміна до договору землі оформлюється додатковою угодою. Підготовка додаткової угоди здійснюється Департаментом земельних відносин відповідно до Порядку укладання договорів оренди землі у м. Харкові.
На підставі вищевказаних рішень Харківської міської ради Департаментом земельних відносин Харківської міської ради було одержано витяги з державного земельного кадастру про земельні ділянки, а саме: витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок № 692 від 30.10.2013 року та витяг № 692/1 від 30.10.2013 року, відповідно до яких нормативна грошова оцінка земельних ділянок, що надані в оренду відповідачеві за Договором, складає 1605022,00 грн. та 1603335,00 грн. (том 1 аркуші справи 26-27).
Правомірність даних, що містяться у даних витягах, підтверджується нижченаведеним.
Згідно зі статтею 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
За приписами статті 23 Закону України "Про оцінку земель" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до пункту 1 ОСОБА_5 про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011р. №445/2011, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
За частиною 6 пункту 4 зазначеного ОСОБА_5 Держземагентство відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та надає інші адміністративні послуги відповідно до законодавства.
Забезпечення науково-експертного, аналітичного, інформаційного та методичного проведення землевпорядних, землеоціночних робіт також входить до завдань Державного агентства земельних ресурсів.
При цьому, вищенаведені законодавчі приписи не надають витягам з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок статусу правових актів, що потребують скасування та визнання недійсними у судовому порядку, а тому враховуючи заперечення відповідача про необґрунтованість наведених у цих витягах з технічної документації даних про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, ці дані обґрунтовано та у повному обсязі були перевірені господарським судом першої інстанції при вирішенні даної справи по суті.
Так, механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів, передбачений Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. №18/15/21/11.
При цьому, вказана оцінка залежить, зокрема, і від коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо).
Відповідно до пункту 1.3. Порядку нормативної грошової оцінки, нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться суб'єктами оціночної діяльності, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою (пункт 1.7. Порядку нормативної грошової оцінки).
Як зазначено у пункті 3.2. Порядку нормативної грошової оцінки, нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою, наведеною в пункті 3.3. Порядку. Дана формула передбачає застосування коефіцієнта, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо) - Кф.
Пунктом 3.3 даного Порядку визначено формулу, за якою встановлюється нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів.
У пункті 3.5. Порядку нормативної грошової оцінки вказано, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (додаток 1, табл.1.1) враховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. В додатку 1, табл.1.1 для земель комерційного використання визначено Кф - 2,5.
Вирішуючи спір у даній справі, господарський суд першої інстанції належним чином перевірив дотримання формули, визначеної Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. №18/15/21/11, за якою встановлюється нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів та відповідність застосування коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки.
Згідно з Порядком нормативної грошової оцінки земель від 27.01.2006р. №18/15/21/11 віднесення земель до категорії за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 5 листопада 1998 року № 377 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1998 року за № 788/3228), відповідно до виду діяльності, що зазначена у довідці, яка надається органом державної статистики.
Як зазначає відповідач, основними видами його діяльності згідно витягу з ЄДРЮО та ФОП є 45.20. Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, 93.12. Діяльність спортивних клубів, 93.19. Інша діяльність у сфері спору, 49.41. Вантажний автомобільний транспорт, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, тощо, тобто відповідач здійснює діяльність, яка підпадає під опис економічної діяльності на землях, що використовуються в комерційних цілях, наведений у додатку 3 до Інструкції.
Отже, Управління Держземагенства у місті Харкові, визначаючи нормативну грошову оцінку орендованої відповідачем земельної ділянки, яка використовується в комерційних цілях, правильно застосувало значення функціонального коефіцієнта (Кф) - 2,5, що визначене Порядком нормативної грошової оцінки земель для земель комерційного використання.
Крім того, беручи до уваги витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок №692 від 30.10.2013 року та №692/1 від 30.10.2013 року, позивач правомірно врахував коефіцієнт функціональності земельної ділянки - 2,5, за адресою: м. Харків, пр. Маршала Жукова, а тому розмір нормативної грошової оцінки землі для земельних ділянок № 1 та № 2 складає 1605022 грн. та 1603335 грн. відповідно і є документально підтвердженим.
Відтак, з огляду на припис пункту 3.1. Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р., вимога про внесення змін до пункту 5 Договору в частині зміни розміру нормативної грошової оцінки землі є законною та обґрунтованою.
Що стосується правильності прийнятого позивачем для розрахунку розміру орендної плати відсотку від нормативної грошової оцінки у розмірі 5,6 %, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає наступне.
Прийнятий для розрахунку розміру орендної плати відсоток від нормативної грошової оцінки у розмірі 5,6 %, що запропонований позивачем і зазначений у розрахунках № 243/14 від 30.10.2013р. та № 244/14 від 30.10.2013р. не є завищеним, як помилково вважає відповідач, а навпаки розрахунок розміру орендної плати було проведено позивачем вірно та у відповідності до положень розділу 2 ОСОБА_5 про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради №41/08 від 27.02.2008р. зі змінами та доповненнями згідно рішення Харківської міської ради №242/08 від 10.09.2008р.
Відповідно до пункту 1.1. вказане ОСОБА_5 розроблено з метою створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення та справляння орендної плати за земельні ділянки, орендодавцями яких згідно із земельним законодавством виступає Харківська міська рада.
У пункті 2.4. ОСОБА_5 про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради 19 сесії 5 скликання № 41/08 від 27.02.2008 року визначено, що річна орендна плата (О) за земельну ділянку розраховується за формулою:
О=Ц*Б*К1*К2,
де Ц - нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн.;
Б - єдина для м. Харкова базова ставка орендної плати (частка одиниці);
К1 - коефіцієнт, який враховує наявність складних інженерно-геологічних умов земельної ділянки, визначається згідно з додатком до цього ОСОБА_5;
К2 - коефіцієнт, який враховує розмір земельної ділянки, визначається згідно з додатком до цього ОСОБА_5.
Застосування коефіцієнтів складних інженерно-геологічних умов (К1) та обмеженого використання (К2) здійснюється за ініціативою орендаря на підставі наданих ним документів, які свідчать про наявність обставин, що дають право на використання вказаних коефіцієнтів (експертні висновки територіальної організації і галузі інженерних вишукувань для будівництва, спеціалізованих установ та організацій, довідки державних та інших уповноважених органів, висновки (довідки) підприємств, установ та організацій, які експлуатують об`єкти, навколо (уздовж) яких встановлені охоронні зони, тощо).
У пункті 2.5. даного ОСОБА_5 визначено, що розмір поточної базової ставки орендної плати, визначений відповідно до наведених вихідних даних, становить 0,08.
Відповідно до пункту 2.6. «Порядок визначення розміру орендної плати» орендна плата за земельну ділянку розраховується в залежності від терміну оренди із застосуванням наступних відсотків від розрахункового розміру орендної плати:
Строк оренди, роки Відсоток від орендної плати
1-10 років 100%
11-15 років 90%
16-20 років 80%
21-25 років 70%
26-50 років 60%
Відповідно до вказаного Рішення Харківської міської ради № 41/08 від 27.02.2008 р. Управлінням Держземагенства у м. Харкові Харківської області було проведено розрахунки розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена станом на 01.01.2013 року, № 243/14 та №244/14 і встановлено, що коефіцієнт (К1) складних інженерно-геологічних умов є на рівні 1 та приймаючи до уваги те, що термін дії договору оренди встановлено строком до 01.03.2031 року, тобто є значним, знижено базову ставку, яка становить 70% від базової ставки (8%х70%=5,6%), тобто 5,6% від нормативної грошової оцінки орендованих відповідачем земельних ділянок.
Відповідно до пункту 6.1. ОСОБА_5 про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові, рішенням сесії Харківської міської від 27.02.2008р. р. № 41/08, із наступними змінами розмір орендної плати, встановлений договорами оренди, у тому числі договорами тимчасового користування на умовах оренди, укладеними до набрання чинності цього ОСОБА_5, підлягає перерахунку.
Відповідно до пункту 6.4. це ОСОБА_5 застосовується при розрахунку розміру орендної плати при укладенні договорів оренди земельних ділянок на підставі рішень міської ради про надання земельних ділянок відповідним юридичним та фізичним особам в оренду:
а) прийнятих після набрання чинності цим ОСОБА_5;
б) прийнятих до набрання чинності цим ОСОБА_5.
Таким чином, оскільки рішення Харківської міської ради від 27.02.2008р. № 41/08, яким затверджено ОСОБА_5 про порядок визначення розміру орендної плати є чинним, докази його скасування та/або визнання недійсним у встановленому законом порядку відсутні, а розрахунок розміру орендної плати здійснюється як до набрання чинності вказаним ОСОБА_5 так і після, тому воно підлягає застосуванню для визначення ставки орендної плати у спірних правовідносинах.
Як було зазначено вище, відповідно до статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Нормативно грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання уповноваженими органами плати за користування землею.
При цьому, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати та податку за земельні ділянки, в зв'язку з чим, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а Рішенням органу місцевого самоврядування було змінено розміри нормативної грошової оцінки земель м. Харкова, у звязку з чим виникли обставини, передбачені пунктом 13 спірного Договору, як підстава для обов'язкового перегляду (зміни) розміру орендної плати, що потребує, в свою чергу, внесення відповідних змін в спірний Договір оренди земельної ділянки.
Виходячи з наведеного є вірним висновок господарського суду про часткове задоволення позовних вимог щодо внесення змін до Договору шляхом визнання укладеною запропонованої позивачем додаткової угоди до Договору оренди землі відносно розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 1 відповідно до витягу з технічної документації № 692 від 30.10.2013р., яка становить 1605022 грн.; відносно розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 2 відповідно до витягу з технічної документації № 692/1 від 30.10.2013р., яка становить 1603335 грн., а також стосовно розміру орендної плати за земельну ділянку №1 згідно з розрахунком 243/14 від 30.10.2013р, яка на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 89881,23 грн. або в місяць - 7490,10 грн.; розміру орендної плати за земельну ділянку № 2 згідно з розрахунком 244/14 від 30.10.2013, яка на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 89786,76 грн. або в місяць - 7482,23 грн.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 34 Господарського процесуального кодексу України визначено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідні із статтею 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
У додаткових письмових поясненнях до апеляційної скарги відповідач посилається на те, що оскільки земельна ділянка № 2 використовується ним у діяльності у сфері спорту, фізичної культури та оздоровлення, тому ставка річної орендної плати (відсоток від нормативно грошової оцінки) для неї повинна складати 3% з урахуванням умов розділу 4 ОСОБА_5 про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові", затвердженого рішенням 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 №41/08 (зі змінами).
Однак вказані твердження не можуть бути прийнятими до уваги колегією суддів в якості підстав для визначення розміру орендної плати для земельної ділянки № 2, виходячи із вказаної ставки.
Так, дійсно Рішенням 25 сесії 5 скликання від 10.09.2008р. у вказане ОСОБА_5 внесені зміни та доповнення, зокрема, у пункт 4.1., яким визначено порядок розрахунку орендної плати для земель, для яких встановлений особливий режим розрахунку орендної плати.
Пунктом 8 таблиці, яка є додатком до пункту 4.1. ОСОБА_5, передбачено, що для земельних ділянок, на яких здійснюється діяльність у сфері спорту, фізичної культури та оздоровлення, встановлюється ставка річної орендної плати (відсоток від нормативно грошової оцінки) у розмірі 3%.
Згідно наданого відповідачем до матеріалів справи витягу з ЄДРЮО та ФОП його підприємницька діяльність повязана, але не виключно, із діяльністю спортивних клубів та іншою діяльністю у сфері спорту.
При цьому, колегія суддів вважає необхідним зазначити, що згідно статті 1 Закону України «Про фізичну культуру і спорт» від 24.12.1993 № 3808-XII (зі змінами) заклад фізичної культури і спорту це юридична особа, що забезпечує розвиток фізичної культури і спорту шляхом, зокрема, надання фізкультурно-спортивних послуг. Закладами фізичної культури і спорту, зокрема, є: спортивні клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, спеціалізовані навчальні заклади спортивного профілю, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту вищих навчальних закладів, фізкультурно-оздоровчі заклади, центри фізичного здоров'я населення, центри фізичної культури і спорту інвалідів.
Згідно зі статтею 9 цього Закону спортивні клуби є закладами фізичної культури і спорту, які забезпечують розвиток визначених напрямів фізичної культури і спорту, видів спорту, здійснюють фізкультурно-оздоровчу та/або спортивну діяльність, надають фізкультурно-спортивні послуги. Спортивні клуби діють на підставі статуту (положення) та реєструються у встановленому порядку. Засновниками спортивних клубів можуть бути фізичні та юридичні особи.
Однак відповідач не є засновником спортивного клубу у розумінні вказаної норми.
Докази того, що відповідач здійснює свою діяльність лише у сфері спорту у справі не містяться.
Натомість, із матеріалів справи вбачається, що орендовані відповідачем земельні ділянки № 1 та № 2 є суміжними, не відокремленими одна від одної, а побудований та розташований на цих земельних ділянках будинок у місті Харкові, по вул. Маршала Жукова, № 20 літера А-2 є одним обєктом інфраструктури, в якому ФОП ОСОБА_3 здійснює свою підприємницьку (комерційну) діяльність, у тому числі діяльність, повязану зі сферою спорту. На цьому обєкті розташовані також автомийка, кафе з літнім майданчиком, більярдний клуб, а у двох підвальних приміщеннях розміщені тренажерних зали. Доказів чіткого розмежування цих земельних ділянок по призначенню їх фактичного використання відповідачем не надано. Докази на підтвердження тієї обставини, що саме земельна ділянка № 2 використовується відповідачем лише для спортивних та оздоровчих цілей, у справі відсутні.
Таким чином, колегія суддів вважає, що особливий порядок розрахунку орендної плати, встановлений розділом 4 ОСОБА_5 про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові", затвердженого рішенням 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 №41/08 (зі змінами), не розповсюджується на орендовану відповідачем земельну ділянку № 2.
За таких обставин, доводи відповідача про необхідність застосування по двом орендованим ним земельним ділянкам різних ставок річної орендної плати є необґрунтованими.
Враховуючи особливості визначення орендної плати для окремих категорій орендарів, що передбачені розділом 4 вказаного ОСОБА_5, колегія суддів вважає, що відповідачем не доведено застосування ставки річної орендної плати (відсотку від нормативно грошової оцінки землі) у розмірі 3 % для визначення розміру орендної плати для земельної ділянки № 2.
Крім того, звертаючись до господарського суду із даним позовом, позивач також просив внести зміни до пункту 2 до Договору оренди землі №440667100015, доповнивши його наступним реченням: "Кадастровий номер земельної ділянки №1 - 6310136900:06:003:0052; земельної ділянки №2 - 6310136900:06:003:0061".
Зі змісту умов Договору оренди землі №440667100015 вбачається, що невід'ємною його частиною є план земельної ділянки.
Позивачем надано до матеріалів справи план земельної ділянки (том 1 аркуш справи 18), в якому зазначено кадастрові номери земельних ділянок №1 та №2 відповідно: 6310136900:06:003:0052 та 6310136900:06:003:0061.
Згідно з вимогами статті 15 Закону України "Про оренду землі" така істотна умова договору оренди землі, як об'єкт оренди, повинна містити відомості щодо кадастрового номеру, місця розташування та розміру земельної ділянки.
Позивачем до матеріалів справи надані витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок №692 від 30.10.2013 року та №692/1 від 30.10.2013 року, в яких зазначено кадастрові номери земельних ділянок №1 та №2: 6310136900:06:003:0052 та 6310136900:06:003:0061.
Внесення доповнення в пункт 2 Договору оренди землі щодо кадастрового номеру земельної ділянки узгоджується із вимогами частини 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі", якою унормовано, що зазначення кадастрового номеру земельної ділянки в договорі оренди є обов`язковим. Крім того, така істотна умова договору оренди землі та внесення такого пункту в договір не змінює прав та обов`язків сторін договору, оскільки не покладає на них будь-яких додаткових обов`язків та не надає додаткових прав, а є лише необхідним для відповідності додаткової угоди вимогам законодавства на час її укладення.
Отже, висновок суду першої інстанції про задоволення вимог позивача щодо внесення змін до договору оренди в частині зазначення в додатковій угоді кадастрового номеру земельних ділянок № 1 та № 2 також є обґрунтованим.
Колегія суддів повністю погоджується із висновками господарського суду першої інстанції про те, що позовні вимоги в частині доповнення розділу І спірного Договору оренди землі переліком законодавчих актів, нормативно-правових актів Харківської міської ради, які регулюють відповідні орендні правовідносини, не підлягають задоволенню, оскільки включення таких законів та підзаконних актів в односторонньому порядку до тексту договору не відповідає загальним принципам укладення договорів. При цьому, суд першої інстанції правомірно зазначив, що ані Законом України Про оренду землі, ані іншими правовими нормами не передбачено вимог щодо таких умов договору, як перелік законодавчих та підзаконних актів, і не визначають їх як обов'язкові. Сторони договору, не зважаючи на зазначення або не зазначення в ньому певних правових актів, повинні їх і без того беззастережно дотримуватися.
В той же час, господарський суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про виключення з тексту запропонованої позивачем спірної додаткової угоди абзацу другого пункту 5, в якому зазначено: "При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки", а також абзацу першого пункту 9, що викладений в додатковій угоді до договору оренди землі, в якому зазначено: "Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки".
Даний висновок суду першої інстанції у повній мірі підтверджується тим, що вказані умови не передбачені чинним законодавством на час укладення Договору оренди земельної ділянки та не відповідають умовам Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №220 від 03.03.2004 року із змінами та доповненнями. Крім того, вимоги позивача в цій частині жодним чином не стосуються змін нормативної грошової оцінки землі та зводяться до покладення на відповідача додаткових обов`язків, які не передбачені умовами договору оренди земельної ділянки.
Правомірно були залишені без задоволення позовні вимоги і в частині вимог про внесення змін у Договір відносно включення до додаткової угоди пунктів 13, 14, 28 у редакції позивача.
Так, додаткова угода у редакції позивача містить положення щодо зміни до наступних пунктів договору оренди землі: пункт 13 позивач пропонує доповнити такою підставою перегляду орендної плати, як зміна коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та зміна нормативної грошової оцінки; пункт 14 змінити щодо сплати пені за невнесення орендної плати у встановлені строки; пункт 28 змінити щодо права орендодавця в разі ухилення орендаря від перерахунку орендної плати з наведених у пункті 13 підстав звернутися до суду для визнання додаткової угоди до договору землі укладеної в зміненій редакції.
Наразі, обставини справи свідчать про те, що запропоновані зміни до Договору оренди землі відносно включення до додаткової угоди пунктів 13, 14, 28 у редакції позивача, заявлені останнім за відсутністю відповідного нормативно-правового обґрунтування в позовній заяві.
В Договорі оренди землі сторони не погодили право на внесення змін до його положень щодо підстав перегляду орендної плати, сплати пені за невнесення орендної плати у встановлені строки та права орендодавця в разі ухилення орендаря від перерахунку орендної плати з наведених у пункті 13 підстав звернутися до суду для визнання додаткової угоди до договору землі, укладеної в зміненій редакції.
Чинне законодавство також не містить прямих вказівок щодо необхідності внесення саме таких змін до договору оренди землі, натомість підставою для внесення змін до договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін є наявність відповідного застереження в договорі щодо відповідних підстав для його зміни чи прямої вказівки в законі про необхідність внесення змін.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком господарського суду про часткове задоволення позовних вимог шляхом визнання укладеною додаткової угоди до Договору оренди землі відносно зазначення кадастрового номеру земельних ділянок, визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати, а також з тим, що в іншій частині заявлених позовних вимог повинно бути відмовлено.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що оскільки сторонами в Договорі оренди передбачена можливість перегляду орендної плати, а орендна плата є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами Договору. При цьому, оскільки згода сторін щодо внесення змін до договору оренди землі не була досягнута і на дату прийняття рішення судом першої інстанції зміни до договору оренди землі сторонами не внесено, тому позов в частині вимог про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки щодо кадастрових номерів земельних ділянок, щодо нормативної грошової їх оцінки та щодо розміру орендної плати цілком законно та обґрунтовано задоволено господарським судом, адже недоотримання коштів орендної плати за користування відповідачем спірною земельною ділянкою є порушенням прав та законних інтересів територіальної громади м. Харкова.
Таким чином, господарський суд Харківської області під час прийняття рішення від 16.11.2015р. по справі № 922/4932/15 правильно застосував норми матеріального і процесуального права, належним чином з'ясував всі обставини, що мають значення для справи.
Разом з цим, з урахуванням викладених обставин в їх сукупності, колегія суддів зазначає, що відповідач ні під час вирішення спору у господарському суді Харківської області, ні під час розгляду його апеляційної скарги не надав належного доказу обґрунтованості та правомірності його заперечень проти позовних вимог. Наведені ним в апеляційній скарзі доводи про порушення судом норм матеріального та процесуального права нічим не обґрунтовані та не узгоджуються з наявними у справі матеріалами, його позиція не підтверджена належними та допустимими доказами. За таких обставин, вимоги відповідача, що зазначені в апеляційній скарзі, не підлягають задоволенню, а наведені на їх підтвердження доводи не можуть бути прийнятими до уваги колегією суддів в якості підстав для зміни або скасування прийнятого у даній справі цілком законного та обґрунтованого рішення.
На підставі викладеного та керуючись статтями 32, 33, 34, 43, 99, 101, пунктом 1 статті 103, статтями 105, 110 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Фізичної особи підприємця ОСОБА_3, м. Харків залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 16.11.2015р. по справі № 922/4932/15 залишити без змін.
Постанова набирає чинності з дня її проголошення і може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом 20-ти днів.
Головуючий суддя Барбашова С.В.
Суддя Істоміна О.А.
Суддя Пушай В.І.