Рішення № 56249795, 29.02.2016, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
29.02.2016
Номер справи
905/3605/15
Номер документу
56249795
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Науки, 5

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

29.02.2016 Справа № 905/3605/15

Господарський суд в особі головуючого судді Гринько С.Ю. при секретарі судового засідання Татарина Б.Т., розглянувши матеріали

за позовом Державного підприємства «Одеська залізниця», м. Одеса

до відповідача Публічного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод», м. Авдіївка

про стягнення 52235,00 грн.

за участю представників сторін:

від позивача ОСОБА_1 довіреність від 16.11.2015 р.

від відповідача ОСОБА_2 довіреність від 01.01.2016 р. №11/18/03.

СУТЬ СПОРУ:

21.12.2015 року позивач звернувся до господарського суду з вимогою про стягнення з відповідача 52235,00 грн. штрафу за невірно зазначену масу вантажу у залізничній накладній.

Обґрунтовуючи заявлений позов, позивач посилається на те, що при проведенні позивачем перевірки маси вантажу при проходженні вагону через станцію Знамянка Одеської залізниці було виявлено невідповідність маси вантажу у вагоні № 67892356 маси, що була зазначена відправником (відповідачем) у залізничній накладній № 52899085, за що відповідно до статей 118, 122 Статуту залізниць України нарахований штраф в розмірі 5-ти кратному провізній платі за вагон від станції Авдіївка Донецької залізниці до станції Хмельник Південно-Західної залізниці.

09.02.2016 р. Державне підприємство «Одеська залізниця» надіслало до господарського суду клопотання про продовження строку розгляду справи на 15 днів. Клопотання сторони задоволено, ухвалою від 09.02.2016 р. строк розгляду справи продовжено на 15 днів, до 09.03.2016р.

29.02.2016 р. відповідач направив на адресу суду клопотання про зменшення розміру штрафу до розміру однієї провізної плати, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідач находиться у скрутному фінансовому стані у звязку з перебуванням на території проведення АТО, частковим припиненням господарської діяльності, зниженням кількості замовлень.

Перевіряючи надані позивачем документи, якими він обґрунтовує позовні вимоги, клопотання сторін, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши фактичні обставини та їх повноту, надавши юридичну оцінку цим обставинам, господарський суд -

ВСТАНОВИВ:

Предметом даного позову є стягнення штрафу за невірно зазначену масу вантажу у залізничній накладній № 528999085 при відправленні вагону № 67892356.

Статтею 908 ЦК України передбачено, що перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Вимогами частин 2, 3, 4 ст. 909 ЦК України визначено, що договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами). Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору перевезення вантажу.

Частинами 1, 2, 3 ст.306 Господарського кодексу України визначено, що перевезенням вантажів визнається господарська діяльність, пов'язана з переміщенням продукції виробничо-технічного призначення та виробів народного споживання залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами. Суб'єктами відносин перевезення вантажів є перевізники, вантажовідправники та вантажоодержувачі.

Частиною 2 ст. 307 ГК України передбачено, що договір перевезення вантажу укладається в письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням перевізного документа (транспортної накладної, коносамента тощо) відповідно до вимог законодавства. Перевізники зобов'язані забезпечувати вантажовідправників бланками перевізних документів згідно з правилами здійснення відповідних перевезень.

Статтею 3 Закону України Про залізничний транспорт визначено, що законодавство про залізничний транспорт загального користування складається із законів України "Про транспорт", "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", цього Закону, Статуту залізниць України, який затверджується Кабінетом Міністрів України, та інших актів законодавства України. Нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту загального користування, безпеки руху, охорони праці, забезпечення громадського порядку, перетину залізничних колій іншими видами транспорту і комунікаціями, пожежної безпеки, санітарні норми та правила на залізничному транспорті України, є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.

Статтею 2 Статуту залізниць України передбачено, що Статут залізниць України визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом.

Статтею 6 Статуту залізниць України передбачено, що накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем.

Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.

Вимогами ст.23 Статуту залізниць України визначено, що відправники повинні надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів).

Пунктами 2.1, 6.6, 6.7 Правил оформлення перевізних документів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000р. № 644, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24 червня 2011р.за №765/19503 визначено, що відправник заповнює відповідні графи накладної згідно з додатком 3 до цих Правил.

Заповнення накладної на маршрут або групу вагонів здійснюється згідно з додатком 3 до цих Правил з урахуванням таких особливостей: у графі 19 "Номер вагона" зазначаються загальна кількість вагонів у відправці та напис "Дивись відомість"; у графах 24 "Маса вантажу, визначена відправником" та 25 "Маса вантажу, визначена залізницею" зазначається загальна маса вантажу, у графі 30 "Тарифні відмітки" - загальна сума платежів. У кінці відомості зазначаються загальна маса вантажу і загальна сума платежів. Про відомість вагонів зазначається у графі 9 "Документи, що додані відправником".

Вимогами ст. 37 Статуту залізниць України визначено, що під час здавання вантажів для перевезення відправником має бути зазначена у накладній їх маса. Маса вантажів визначається відправником.

Приписами п.2.3. Правил оформлення перевізних документів визначено, що у графі 55 "Правильність внесених відомостей підтверджую" представник відправника вказує свою посаду, розписується, засвідчуючи правильність відомостей, указаних ним у перевізному документі. Представник відправника повинен мати довіреність на оформлення перевезення.

Приписами п. 28. Правил оформлення перевізних документів (далі за текстом Правила) визначено, що вантажі, завантажені відправниками у вагони відкритого типу (платформи, напіввагони тощо), приймаються залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування (у т.ч. захисного) та кріплення у вагоні без перевірки маси та кількості вантажу.

З матеріалів справи вбачається, що при проведенні перевірки маси вантажу при проходженні вагону № 67892356 через станцію Знамянка Одеської залізниці, залізницею виявлено, що маса вантажу у зазначеному вагоні не відповідає масі вказаній відповідачем у накладній, а саме: в накладній № 528999085 у вагоні № 67892356 вказана маса вантажу складає 68900 кг, фактично ж встановлено, що маса вантажу складає 62700 кг., що на 6200 кг. менше, ніж вказано у накладній. Неправильне зазначення в накладній маси вантажу засвідчено актом загальної форми від 19.07.2015 № 81829 та комерційним актом АА №032305/201 від 20.07.2015.

Статтею 24 Статуту залізниць України передбачено, що вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній. Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.

Згідно ст. 129 Статуту залізниць України обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.

Комерційний акт складається для засвідчення таких обставин:

oневідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах;

oу разі виявлення вантажу, багажу чи вантажобагажу без документів або документів без вантажу, багажу чи вантажобагажу;

oпсування, пошкодження вантажу, багажу і вантажобагажу;

oповернення залізниці вкраденого вантажу, багажу або вантажобагажу.

Залізниця зобов'язана скласти комерційний акт, якщо вона сама виявила зазначені вище обставини або якщо про існування хоча б однієї з них заявив одержувач або відправник вантажу, багажу чи вантажобагажу.

В усіх інших випадках обставини, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу і вантажобагажу і які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, оформляються актами загальної форми.

Порядок складання комерційних актів та актів загальної форми встановлюється Правилами.

Статтею 920 ЦК України визначено, що у разі порушення зобов'язань, що випливають із договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами).

Статтею 26 Закону України Про залізничний транспорт визначено, що обставини, які можуть служити підставою для майнової відповідальності перевізників, відправників і одержувачів вантажу, багажу, вантажобагажу, пасажирів, засвідчуються актами.

Вимогами ст.122 Статуту залізниць України передбачено, що за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порта, стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.

Статтею 118 Статуту залізниць України передбачено, що за пред'явлення вантажу, який заборонено до перевезень або який потребує під час перевезення особливих заходів безпеки,та з неправильним зазначенням його найменування або властивостей з відправника, крім заподіяних залізниці збитків і витрат, стягується штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.

Щодо заявленої відповідачем заяви про зменшення розміру штрафу до однієї провізної плати суд зазначає наступне.

Згідно із п. 3 ст. 83 Господарського процесуального кодексу, приймаючи рішення, суд має право, зокрема, зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобовязання.

При вирішення цієї заяви господарський суд враховує викладене в підпункті 3.17.4 підпункту 3.17 пункту 3 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" (з подальшими змінами), а також в абзацах першому-четвертому пункту 9 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" (з подальшими змінами).

Господарський суд об'єктивно оцінює, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов'язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов'язання, наслідків порушення зобов'язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідків) тощо.

При вирішення питання про зменшення розміру неустойки (штрафу), господарський суд виходить з того факту, що відповідач находиться у скрутному фінансовому стані у звязку з перебуванням на території проведення АТО, частковим припиненням господарської діяльності, зниженням кількості замовлень.

Відповідно до позовної заяви, позивачем згідно з вищевикладеним законодавством законно нарахований штраф за факт допущення порушень вантажовідправником у розмірі 52235,00 грн., але приймаючи до уваги виняткові випадки, вважає можливим застосувати п. 3ст. 83 Господарського процесуального кодексу України і зменшити розмір штрафу до однієї провізної плати, яка становить 10447,00 грн.

Враховуючи, що спір виник з вини відповідача, позов задоволений, судові витрати покладаються на відповідача. Судовий збір у разі зменшення судом розміру неустойки покладається на відповідача повністю, без урахування зменшення неустойки.

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Державного підприємства «Одеська залізниця», м. Одеса до Публічного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод», м. Авдіївка про стягнення штрафу у розмірі 54655 грн., задовольнити частково.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» (ЄДРПОУ: 00191075, адреса: 86065, Донецька обл., м. Авдіївка, пр. Індустріальний, 1) на користь Державного підприємства «Одеська залізниця» (ЄДРПОУ: 01071315, адреса: 65023, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19) штраф в розмірі 10447,00 грн., судові витрати в сумі 1218,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя С.Ю. Гринько