Справа № 283/366/16-а
Провадження № 2-а/283/22/2016
П О С Т А Н ОВ А
І м е н е м У к р а ї н и
03 березня 2016 року м. Малин
Малинський районний суд Житомирської області у складі судді Тимошенка А.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та відновлення виплати пенсії,-
встановив:
ОСОБА_1 18.02.2016 року звернулася до суду з адміністративним позовом в якому просила:
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області щодо відмови у відновленні їй виплати раніше призначеної пенсії по інвалідності з 01 червня 2015 року.
Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області відновити їй виплату раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з 01 червня 2015 року.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Законів України «Прозагальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про пенсійне забезпечення» із 20.01.2012 року.
Відповідно до довідок № 853/05 від 10.02.2016 року та № 846/08 від 09.02.2016 року виданих ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області позивачпрацює в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малинському районі з 01 квітня 2008 року та має статус державного службовця. Судом встановлено, що призупинення виплати пенсії позивачу було здійснено на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 2 березня 2015 року.
Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно Законами України.
Так, з 01.04.2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-УІІІ.
До абзацу другого частини 1 статті 47 Закону України «Прозагальнообов'язкове державне пенсійне страхування» були внесені зміни, якими з 01.04.2015 року встановлено, що «Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється».
З 01.04.2015 року позивачу тимчасово припинено виплату пенсії по інвалідності у звязку із тим, що станом на 01.04.2015 року вона працювала на посаді державного службовця головного спеціаліста відділу обслуговування громадян ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Малинському районі.
Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII (далі - Закон № 213)у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру»; «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України»; «Про Кабінет Міністрів України»; «Про судову експертизу»; «Про Національний банк України»; «Про службу в органах місцевого самоврядування»; «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213 закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії/щомісячне довічне грошове утримання за цими Законами не призначаються.
В теперішній час особам, які підпадають під дію Закону України «Про державну службу», пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працювала позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» та щомісячного довічного грошового утримання на умовах, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів». У зв'язку з цим передбачені Законом України «Прозагальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, відпали, і з 1 червня 2015 року перешкоди для виплати позивачу вказаної пенсії відсутні.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» принципами загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, поряд з іншими, є рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат; державна гарантія реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом, відповідальність суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.
Відповідно до ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи інших людей.
Відповідно до розяснень, які містяться в Постанові Пленуму Верховного Суду Україна № 9 від 1 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в її ст. 8, має найвищу юридичну силу, а її норми єнормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акта прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватися на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Суд безпосередньо застосовує Конституцію у разі, коли зі змісту норм Конституції не випливає необхідність додаткової регламентації її положень законом.
Враховуючи викладене, судвважає, що діями відповідача безпосередньо порушено право позивача на соціальний захист, гарантоване ст. 46 Конституції України, обмеження якого неможливе, враховуючи положення норм вище проаналізованого чинного законодавства.
Крім того, у звязку з порушенням строків виплати позивачу пенсії, вона має право на компенсацію відповідно до Закону України Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у звязку з порушенням строків їх виплати".
Таким чином, суд доходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 29 лютого 2016 року частина позовних вимог позивача за період часу з 01.06.2015 року по 18.08.2015 року залишена без розгляду у звязку з пропуском строку звернення до адміністративного суду. У звязку з цим суд розглядає позовні вимоги за період з 18.08.2015 року по 18.02.2016 року. В решті позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 46 Конституції України, статтями 11, 17, 71, 94, 161, 162, 183-2, 254 КАС України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», -
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Малинському районі Житомирської області щодо відмови у відновленні ОСОБА_1 виплати раніше призначеної пенсії по інвалідності.
Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Малинському районі Житомирської області відновити нарахування і виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Прозагальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 18.08.2015 року.
Відшкодувати з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір в розмірі 551 гривня 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Малинський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_3