Номер справи: 164/531/16-а
Провадження по справі: 2-а/164/12/2016
Категорія: 10.3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2016 року Маневицький районний суд Волинської області в складі: головуючого - судді Покидюка М.В.
при секретарі Наумчук С.І.
з участю: позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представників відповідача Потоцької Н.М., Ковальової Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маневичі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії із зниженням пенсійного віку,-
ВСТАНОВИВ:
04 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії із зниженням пенсійного віку.
Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що з 1980 року по даний час працює в філії ,,Маневицька дорожньо експлуатаційна дільниця" ДП ,,Волинський облавтодор". В період з 01 серпня 1987 року по 01 вересня 1987 року він був направлений та працював безпосередньо в закритій зоні Чорнобильської АЕС по ліквідації наслідків аварії на ній, а саме машиністом мотокатка по асфальтуванню території 4 - го блоку ЧАЕС, в зв'язку з чим набув статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 - ї категорії. Загальний трудовий стаж на час звернення до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про нарахування пенсії понад 35 років.
30 липня 2015 року він звернувся до даного Управління із заявою та відповідними документами про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі Закон), однак листом від 22 жовтня 2015 року № 4548/02-38 та розпорядженням управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області № 11 від 20 жовтня 2015 року йому було відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, в зв'язку з відсутністю первинних документів, підтверджуючих період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
09 грудня 2015 року він повторно звернувся до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області із заявою та відповідними документами про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак повторно листом від 13 січня 2016 року № 164/02-39 та розпорядженням управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області № 2 від 12 січня 2016 року йому було відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, уже в зв'язку з відсутністю первинних документів, підтверджуючих період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зокрема, не вказано населений пункт в якому проводились дані роботи.
Просив суд визнати відмову в призначенні пенсії неправомірною та зобов'язати Управління призначити йому пенсію на підставі ст. 55 Закону та стягнути судові витрати по справі.
Ухвалою Маневицького районного суду від 05 лютого 2016 року відкрите скорочене провадження в справі.
17 лютого 2016 року представник відповідача Сокол Н.І. подала до суду заперечення на позовні вимоги ОСОБА_1, в якому зазначила, що відносно задоволення позову заперечує.
Ухвалою Маневицького районного суду від 17 лютого 2016 року справа була призначена до розгляду за загальними правилами, встановленими КАС України.
Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2, кожен зокрема, позовні вимоги, із підстав викладених в адміністративному позові, підтримали повністю, просять позов задовольнити та стягнути судовий збір.
Представники відповідача Потоцька Н.М., Ковальова Л.В., кожна зокрема, відносно задоволення позову заперечують та просять відмовити в його задоволенні, оскільки сторона позивача не представила первинних документів, які підтверджують пільговий вік на призначення пенсії.
Заслухавши пояснення позивача, його представника, представників відповідача, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення.
Відповідно вимог ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Стаття 46 Конституції України гарантує громадянам право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Судом встановлено, що позивачу два рази управлінням Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області безпідставно відмовлялося у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку. Зокрема, листом від 22 жовтня 2015 року № 4548/02-38 та розпорядженням № 11 від 20 жовтня 2015 року та листом від 13 січня 2016 року № 164/02-39 і розпорядженням № 2 від 12 січня 2016 року у зв'язку з тим, що ним не надано первинних документів, підтверджуючих період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та не вказано населений пункт в якому проводились дані роботи.
На думку суду така відмова Управління про нарахування і виплату позивачу пільгової пенсії із зниженням пенсійного віку є неправомірною
Пунктом 1 ст. 55 Закону передбачено зменшення пенсійного віку учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів.
Відповідно до ст. 15 Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Підпунктом ,,г" пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Пенсійного фонду України № 22 - 1 від 25 листопада 2005 року, передбачено, що для призначення пенсії подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону.
Судом встановлено, що згідно посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС'' у 1987 році серії НОМЕР_1, виданого та перереєстрованого у відповідності до вимог чинного законодавства України 12 червня 2014 року Волинською обласною державною адміністрацією, пропуском № НОМЕР_2 ф - 2 на право в'їзду в закриту зону м. Чорнобиль ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) у 1987 році.
Довідками: № 113 Маневицького ШБУ - 51 ТРЕСТу ,,Рівношляхбуд" від 29 червня 1992 року, № 58 ВАТ ,,Рівнешляхбуд" від 25 травня 2015 року, № 48 від 25 травня 2015 року, яка відповідає довідці форми № 122, затвердженої постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях № 122 від 09 березня 1988 року, табелем обліку використання робочого часу за серпень - вересень 1987 року, встановлено, що ОСОБА_1 дійсно працював на об'єктах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 01 серпня 1987 року по 01 вересня 1987 року, зокрема, машиністом мотокатка по асфальтуванню території 4 - го блоку ЧАЕС. Даний факт підтверджується також копією трудової книжки серії НОМЕР_3 від 14 серпня 1980 року.
Дані документи є належно оформленими, засвідчують реальні обставини, є допустимими та первинними, які дають підстави для призначення позивачу ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку та відповідають переліку документів необхідних для призначення пенсії визначених п.п. ,,г" п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Пенсійного фонду України № 22 - 1 від 25 листопада 2005 року.
Наведеними доказами спростовуються надумані вимоги представників відповідача, про відсутність достатніх даних про призначення пільгової пенсії позивачу. Зокрема, відсутність даних що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, первинних документів, які підтверджують цю обставину, населеного пункту, в якому проводились ліквідаційні роботи (територія 4 - го блоку ЧАЕС), що свідчить про формальний безвідповідальний підхід працівників Управління до вирішення питання про призначення пенсі позивачу.
Аналізуючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити, визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону та зобов'язати Управління призначити йому таку пенсію.
Відповідно ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 551 гривень 20 копійок судового збору, сплаченого позивачем при поданні адміністративного позову до суду.
Керуючись ст. ст. 9 - 11, 99, 159 - 161, 163, 167 КАС України, ст. 55 Закону України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 26 Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 23 серпня 2015 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду в Маневицькому районі Волинської області на рахунок УДКСУ у Манев. р - ні (Манев. р - н) 22030001 (рахунок отримувача 31211206700287, код отримувача 37950857, код банку отримувача 803014, банк отримувача - ГУДКСУ у Волинській області, найменування суду - Маневицький районний суд Волинської області, платник Управління Пенсійного фонду в Маневицькому районі Волинської області) 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 (двадцять) копійой судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Маневицький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі якщо постанову було проголошено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: М.В. Покидюк