Постанова № 56224446, 02.03.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2016
Номер справи
759/18858/15-а
Номер документу
56224446
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 759/18858/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Мазур І.В.

Суддя-доповідач: Карпушова О.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 березня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів: головуючого Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Безименної Н.В., секретаря судового засідання Самсонової М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва на постанову Святошинського районного суду м. Києва від 29 грудня 2015 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

08.12.2015 року позивач звернулася до суду із вказаним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (далі - Управління), в якому просила суд визнати протиправними дії Управління щодо не включення в розрахунок пенсії середньомісячних сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 30.12.2014р., з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, суми грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсі страхування з коригуванням інших виплат, враховуючи при цьому, що пенсія призначена в розмірі 70 відсотків суми заробітної плати.

Вважає, що відмова відповідача включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в перерахунок пенсії, як державному службовцю є наслідком порушення вимог норм чинного законодавства.

Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 29 грудня 2015 р. позовні вимоги задоволено: визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва щодо не включення в розрахунок пенсії середньомісячних сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (м. Київ, вул. А. Корольова, 5-а) здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, інд.н. НОМЕР_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 30.12.2014р., з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, суми грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з коригуванням інших виплат, враховуючи при цьому, що пенсія призначена в розмірі 70 відсотків суми заробітної плати.

Не погодившись з таким рішенням, Управління подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.

На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідно до вимог ст. 33 Закону України від 19.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) «Інші виплати» не є складовими заробітної плати державного службовця, тому враховувати їх при розрахунку пенсії державного службовця немає законних підстав.

Частиною 8 ст. 183-2 КАС України передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.02.2016 року розгляд справи призначено у відкритому судовому засіданні.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином. На судове засідання відповідачем надано матеріали пенсійної справи позивача.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2016 р. позовні вимоги до 07.06.2015 р. відповідно до ст.ст.99,100 КАС України залишено без розгляду.

Отже, перегляду підлягають позовні вимоги з 08.06.2015 року.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В період з 30.12.2014 року по 04.01.2015 року отримувала пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про державну службу».

05.01.2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про переведення її на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з чим її було переведено на таку пенсію.

17.11.2015 р. позивач звернулася до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням інших виплат згідно з довідкою № 122 від 29.12.2014 р. у сумі 56997,13 грн. з 30.12.2014 року. (а.с. 9)

У вказаній довідці, зокрема зазначено суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премії. На всі виплати, перелічені в цій довідці нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Управління листом за вих. № 877/08/П-692 від 23.11.2015 року повідомив позивача, що згідно ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок та відмовило позивачу у задоволенні заяви, зробивши висновок, що законодавством не передбачено урахування до заробітної плати «Інших виплат» крім тих, які визначені як складові заробітної плати, то і підстав для врахування їх до заробітної плати при обчислені пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» немає.

Одночасно листом повідомлено позивача, що при переведенні її на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» розмір пенсії становитиме 3358,44 грн. (коли в даний час 3707,47 грн.), отже перерахунок є недоцільним, оскільки призведе до зменшення розміру пенсії.

Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені, знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судова колегія встановила, що задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на переведення на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу», суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та премії, зазначені в довідці від 29.12.2014 р. №122, яка міститься в матеріалах справи, підлягають врахуванню відповідачем при обчисленні її пенсії, оскільки на них нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також, що у даному випадку при обчисленні її пенсії підлягає застосуванню 70 % коефіцієнт від суми заробітної плати.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України «Про державну службу» у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин ( далі - Закон № 3723-XII ), «Про оплату праці» ( далі - Закон № 108/95-ВР ), «Про пенсійне забезпечення» ( далі - Закон № 1788-XII ), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( далі - Закон № 1058-IV ), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 ( далі - Порядок № 22-1 ).

Частиною 1 статті 1 Закону № 108/95-ВР передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону № 3723-XII, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно з ч. 1 ст. 66 Закону № 1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У ст. 41 Закону № 1058-IV визначено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII у редакції, яка була чинною станом на 29.12.2014 р., тобто на момент призначення позивачу пенсії за віком на підставі цього Закону, було визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, з викладених правових норм також вбачається, що отримувані державним службовцем суми виплат, на які фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток ( дохід ) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічні висновки були викладені Верховним Судом України в рішенні від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314а14, яке у відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, що застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, який містить зазначені норми права.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що суми «Інших виплат» повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Проте. колегія суддів не погоджується з висновками суду щодо дати, з якої підлягає перерахунок пенсії державного службовця з наступних підстав.

У ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 звернулася з заявою про перехід на пенсію за віком згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» 17.11.2015 р.

Відтак, відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з 17.11.2015 року, тому в цій частині судове рішення підлягає зміні.

Повний текст постанови виготовлено 03.03.2016 р.

Керуючись ст.ст. 195-196, п.2 ч.1 ст. 198, п.1 ч.1 ст. 201, ст. 205, ст. 207 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва на постанову Святошинського районного суду м.Києва від 29 грудня 2015 р. - задовольнити частково.

Постанову Святошинського районного суду м.Києва від 29 грудня 2015 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - змінити.

В абзаці третьому резолютивної частини постанови Святошинського районного суду м.Києва від 29 грудня 2015 р. слова «починаючи з 30.12.2014 року» замінити на «починаючи з 17.11.2015 року».

Стягнути судові витрати з Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва у розмірі 535,92 грн. (п'ятсот тридцять п'ять грн., 92 коп.) на розрахунковий рахунок - 31211206781007, код ЄДРПОУ - 38004897, МФО банку - 820019, отримувач - УДКСУ у Печерському районі, банк - ГУДКСУ у м. Києві, призначення платежу - судовий збір, Код 22030001.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

О.В. Епель

Н.В. Безименна

Головуючий суддя Карпушова О.В.

Судді: Епель О.В.

Безименна Н.В.