ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2016 року м.Житомир справа № 806/5307/15
категорія 3.1.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черняхович І.Е.,
секретар судового засідання Господарчук І.В. ,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області в особі Коростенського районного сектору управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати дії Коростенського районного сектору управління Державної міграційної служби України в Житомирській області в частині відмови видати закордонні паспорти громадян Украйни, неправомірними;
- зобов'язати Коростенський районний сектор управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, прийняти необхідні документи, оформити та видати закордонні паспорти на громадян України ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6.
В обґрунтування позову зазначає, що в серпні 2015 року звернувся до відповідача із заявою про видачу закордонних паспортів громадян України для неповнолітніх дітей, однак йому було відмовлено у видачі вказаних документів, оскільки заявником надано не належним чином оформлене рішення виконкому м. Євпаторія. Позивач вважає, що відмова є незаконною.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача заперечувала проти позову з підстав, викладених в письмових заперечення.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та заперечення представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Встановлено, що Рішенням Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради Республіки Крим від 17.06.2014 № 382/6 ОСОБА_3 назначено опікуном малолітніх дітей: ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 11).
04.08.2015 ОСОБА_3 звернувся до Коростенського районного сектору управління Державної міграційної служби України в Житомирській області із заявою про видачу "загранпаспортів на дітей, які знаходяться під його опікою" (а.с. 12).
Коростенським районним сектором управління Державної міграційної служби України в Житомирській області за вих. № 21/1364 від 04.08.2015 повідомлено позивача про те, що "Рішення Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради Республіки Крим від 17.06.2014 № 382/6 оформлено неналежним чином згідно діючого законодавства України. Враховуючи викладене та керуючись законодавством України, оформлення закордонного паспорта дитині неможливо"(а.с. 13).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014, № 1207-VII (далі - Закон), визначено, що тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до ч. 1. ст. 3 Закону, тимчасово окупованою територією визначається, зокрема, сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Згідно статті 9 Закону, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Із системного аналізу зазначених правових норм випливає, що рішення Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради Республіки Крим щодо встановлення опіки, є нечинним та не створює правових наслідків, відповідно до чинного законодавства України.
Пунктом 22 Постанови КМ України від 07.05.2014, № 152 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення" встановлено, що для оформлення паспорта для виїзду за кордон особа подає:
1) заяву-анкету;
2) паспорт громадянина України (для осіб, що досягли шістнадцятирічного віку та постійно проживають в Україні);
3) свідоцтво про народження (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон особі, що не досягла шістнадцятирічного віку);
4) відповідні документи, що підтверджують здійснення встановлених законодавством платежів, або оригінал і копію документа про звільнення від таких платежів;
5) заяву про відмову від внесення інформації (у тому числі відцифрованих відбитків пальців рук) до безконтактного електронного носія, що імплантований до паспорта для виїзду за кордон (у разі потреби). У разі оформлення паспорта особі, яка не досягла шістнадцятирічного віку, таку заяву від її імені подають батьки (якщо батьки не перебувають у шлюбі, - той з батьків, з ким проживає особа), усиновлювачі, опікуни, піклувальники або інші представники чи представники закладів, які виконують функції опікунів чи піклувальників над цією особою. Заява від другого з батьків не вимагається, якщо він є іноземцем або особою без громадянства;
6) у разі оформлення паспорта особі, що не досягла дванадцятирічного віку, або особі, яка не може пересуватись самостійно у зв'язку із тривалим розладом здоров'я, що підтверджується відповідною довідкою лікувального закладу, може бути подано дві кольорові фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра та одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого зображення особи шляхом сканування.
Приписами п. 24. даної Постанови КМ України, визначено, що у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон дитині-сироті, дитині, позбавленій батьківського піклування, що не досягла шістнадцятирічного віку, заявник разом з документами, зазначеними у пункті 22 цього Порядку, також подає оригінал або засвідчену в установленому порядку копію одного з таких документів, зокрема, рішення органів опіки та піклування про встановлення опіки (піклування).
Під час розгляду справи в судовому засіданні встановлено та матеріалами справи підтверджується, що позивачем для оформлення паспорта для виїзду за кордон дитині, до Коростенського районного сектору управління Державної міграційної служби України в Житомирській області надано рішення про встановлення опіки, яке є нечинним на території України.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись статтями 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
У задоволенні позову ОСОБА_3 до управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя І.Е.Черняхович
Повний текст постанови виготовлено: 29 лютого 2016 р.