Ухвала суду № 56223923, 02.03.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2016
Номер справи
826/21724/15
Номер документу
56223923
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б. Суддя-доповідач: Епель О.В.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2016 року Справа № 826/21724/15

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Епель О.В.,

суддів: Аліменка В.О., Карпушової О.В.,

за участю секретаря Нагорної Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» до Кабінету Міністрів України, Фонду державного майна України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Миколаївобленерго» (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України (далі - відповідач-1), Фонду державного майна України (далі - відповідач-2), Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (далі - відповідач-3) про:

- визнання протиправними дій відповідачів щодо використання недостовірних даних з Єдиного реєстру об'єктів державної власності та приватизації єдиних майнових комплексів Костянтинівської, Первомайської та Магіївської гідроелектростанцій;

- визнання протиправною та скасування постанови «Про проведення прозорої та конкурентної приватизації у 2015 році» від 12.05.2015 р. № 271 з додатком № 1 - у частині переліку об'єктів державної власності, що підлягають приватизації у 2015 році щодо Енергетичної галузі, за організаційно-правовою формою суб'єкта державної влади - Міненерговугілля, у додатку «А» у частині приватизації єдиного майнового комплексу Костянтинівської гідроелектростанції, єдиного майнового комплексу Первомайської гідроелектростанції, єдиного майнового комплексу Мигіївської гідроелектростанції.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 грудня 2015 року в задоволенні адміністративного позову було відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати зазначену постанову суду і ухвалити нову про задоволення позовних вимог, так як, на його думку, оскаржуване рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 21.04.1995 р. на підставі Указів Президента України від 21.05.1994 р. № 244/94 «Про заходи щодо ринкових перетворень в галузі електроенергетики» та від 04.04.1995 р. № 282/95 «Про структурну перебудову в електроенергетичному комплексі України», розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.11.1994 р. № 816-р Міністерством енергетики та електрифікації України було прийнято наказ № 80, яким зокрема вирішено створити ДП «Миколаївобленерго» на базі ВЕО «Одесаенерго».

31.08.1995 р. Міністерством енергетики та електрифікації України було прийнято наказ № 170 «Про створення Державної акціонерної енергопостачальної компанії «Миколаївобленерго», яким зокрема було вирішено створити на базі державного енергопостачального підприємства «Миколаївобленерго» Державну акціонерну енергопостачальну компанію «Миколаївобленерго», що в подальшому була корпоратизована та перетворена у відкрите акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго», правонаступником якого є позивач.

31.08.1995 р. Міністерством енергетики та електрифікації України було затверджено Статут ДАЕК «Миколаївобленерго», у п. 4.1 якого зазначено, що засновником компанії є держава в особі Міністерства енергетики та електрифікації України, яка володіє 100 % акцій.

У п. 6.3 Статуту ДАЕК «Миколаївобленерго» було закріплено, що після прийняття рішення про приватизацію та передачу акцій компанії, що належать державі, Фонд державного майна України стає єдиним акціонером компанії і передає Міністерству енергетики та електрифікації України управління державним пакетом акцій компанії.

09.07.1996 р. та 17.03.1997 р. Фондом державного майна України було прийнято накази № 14-ДПК і № 11-ДПК «Про прийняття рішення щодо приватизації корпоратизованих об'єктів», якими вирішено здійснити приватизацію майна ДАЕК «Миколаївобленерго» шляхом продажу акцій компанії та її перетворення у відкрите акціонерне товариство.

07.08.1997 р. ДАЕК «Миколаївобленерго» Вознесенські електричні мережі було прийнято наказ № 116, яким вирішено вважати прийнятими на баланс Вознесенських електричних мереж об'єкти Костянтинівської ГЕС.

30.04.1999 р. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було зареєстровано ВАТ ЕК «Миколаївобленерго», яке є правонаступником ДАЕК «Миколаївобленерго».

В акті перевірки використання державного майна, яке не увійшло до статутного фонду держмайна ВАТ ЕК «Миколаївобленерго», від 27.09.2003 р. зафіксовано, що на дату перевірки державна частка у статутному фонді останнього становить 70%; на балансі ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» залишено державне майно, яке не увійшло до його статутного фонду.

У довідці ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» від 31.10.2008 р. № 003/250 зазначено, що майно Костянтинівській ГЕС станом на 01.07.2008 р. знаходилось на балансі ВАТ ЕК «Миколаївобленерго».

31.10.2004 р. рішенням загальних зборів акціонерів ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» було затверджено Статут товариства.

У п. 4.1, пп. 4.2.1 п. 4.2 Статуту ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» закріплено, що засновником товариства є держава в особі Міністерства палива та енергетики України. Державна частка акцій товариства входить до статутного фонду НАК «Енергетична компанія України». Акціонерами товариства може бути, зокрема держава.

12.01.2009 р. виконавчим комітетом Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області було прийнято рішення № 1 «Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна», яким вирішено оформити право власності ВАТ «Енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго» на нежитлову будівлю, будівлю гідроелектростанції Мигіївської ГЕС по вул. Колгоспній, 42 в с. Мигія Первомайського району Миколаївської області та видати товариству відповідне свідоцтво про право власності.

На підставі зазначеного рішення виконкому Мигіївської сільської ради ВАТ «Енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго» видано свідоцтво про право власності на вказане нерухоме майно від 24.03.2009 р. серія САС № 317735.

07.07.2009 р. виконавчим комітетом Богданівської сільської ради було прийнято рішення № 14 «Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна», яким вирішено оформити право власності ВАТ «Енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго» на об'єкт нерухомого майна - будівлю ГЕС по вул. Набережна, 11 в селі Богданівка (Костянтинівська ГЕС).

На підставі зазначеного рішення виконкому Богданівської сільської ради ВАТ «Енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго» видано свідоцтво про право власності на вказане нерухоме майно від 27.07.2009 р. серія САВ № 994952.

14.04.2011 р. ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» було реорганізовано у ПАТ «Миколаївобленерго», яке у відповідності до п.1.1 Статуту товариства є його правонаступником.

Рішенням виконкому Богданівської сільради від 21.07.2011 р. № 22 у зв'язку зі зміною найменування юридичної особи - ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» на ПАТ «Миколаївобленерго», останньому було надано дозвіл на виготовлення свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна, а саме: будівлі та споруди Костянтинівської ГЕС.

14.10.2011 р. виконавчим комітетом Первомайської міської ради Миколаївської області було прийнято рішення № 796, яким вирішено оформити право власності ВАТ «Енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго» на об'єкт нерухомого майна - будівлю ГЕС по вул. Пушкінська, 5 у м. Первомайську Миколаївської області (Первомайська ГЕС).

Рішеннями судів у справах №№ 915/1437/14, 915/1295/14, 915/1042/14, 915/970/15 встановлено, що спірне державне майно (Мигіївська, Костянтинівська, Первомайська ГЕС) вибуло з володіння власника поза його волею, у процесі корпоратизації ПАТ «Миколаївобленерго» не увійшло до статутного фонду товариства та є власність держави в особі Фонду державного майна України.

В Єдиному реєстрі об'єктів державної власності зареєстровано право власності держави на єдині майнові комплекси Мигіївської, Костянтинівської, Первомайської ГЕС.

12.05.2015 р. Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 271 «Про проведення прозорої та конкурентної приватизації у 2015 році», якою затверджено перелік об'єктів державної власності, що підлягають приватизації у 2015 році, до якого, згідно з Додатком № 1 до вказаної Постанови КМУ, включено єдині майнові комплекси Мигіївської, Костянтинівської, Первомайської ГЕС.

Вважаючи, що дані стосовно спірних ГЕС в Єдиному реєстрі об'єктів державної власності є недостовірними, а дії відповідачів щодо їх використання протиправними, а також не погоджуючись з постановою КМУ від 12.05.2015 р. № 271 в оскаржуваній частині, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Судова колегія встановила, що відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що єдині майнові комплекси спірних ГЕС є власністю держави, а оскаржувана постанова прийнята КМУ на підставі, у спосіб та в межах повноважень, передбачених законодавством.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законами України «Про Фонд державного майна України» (далі - Закон № 4107-VI), «Про управління об'єктами державної власності» (далі - Закон № 185-V), «Про приватизацію державного майна» (далі - закон № 2163-XII), «Про Кабінет Міністрів України» (далі - Закон № 794-VII), «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (далі - Закон № 80-VIII), «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень) (далі - Закон № 1952-IV), Положенням про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 382/2011 (далі - Положення № 382/2011), Положенням про Єдиний реєстр об'єктів державної власності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.2004 р. № 467 (далі - Положення № 467), постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Методики проведення інвентаризації об'єктів державної власності» від 30.11.2005 р. № 1121 (далі - Постанова № 1121).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 2 Закону № 1952-IV визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав.

Згідно з п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 3 Закону № 1952-IV загальними засадами державної реєстрації прав є гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Пунктами 1, 2, 3, 4, 6, 8 Положення № 467 передбачено, що єдиний реєстр об'єктів державної власності є автоматизованою системою збирання, обліку, накопичення, оброблення, захисту та надання інформації про нерухоме майно, у тому числі передане в оренду, лізинг, концесію або заставу державних підприємств, їх об'єднань, установ та організацій, а також корпоративні права держави та державне майно, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації та корпоратизації (далі - балансоутримувачі).

Реєстр формується Фондом державного майна за участю Держкомстату, Державної податкової адміністрації, НКЦПФР, Держпідприємництва, Держгеокадастру, Антимонопольного комітету та інших органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності, шляхом об'єднання на єдиних методологічних засадах інформаційних систем з метою: ведення обліку об'єктів державної власності; створення умов для оптимізації кількості підприємств державного сектору економіки, використання об'єктів державної власності; проведення моніторингу структурних змін у державному секторі економіки; здійснення контролю за ефективним використанням об'єктів державної власності; забезпечення реалізації управлінських рішень, відкритості та прозорості інформування у державному секторі економіки.

Розпорядником Реєстру є Фонд державного майна.

Органи, уповноважені управляти об'єктами державної власності: ведуть облік об'єктів державної власності, які належать до сфери їх управління та підлягають внесенню до Реєстру; здійснюють контроль за повнотою даних Реєстру та їх відповідністю встановленим вимогам; передають щокварталу Фондові державного майна інформацію для внесення змін до Реєстру.

До Реєстру вносяться відомості на підставі бухгалтерської та статистичної звітності підприємств, господарських товариств, у статутному капіталі яких акції (частки, паї) належать державі, та балансоутримувачів.

Накопичення, аналіз, поповнення, зберігання і захист даних Реєстру та контроль за достовірністю і доступом до них здійснюється Фондом державного майна.

Відповідно до ст. 1 Закону № 185-V, управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

У ч. 1 ст. 4 Закону № 185-V вказано, що суб'єктами управління об'єктами державної власності, зокрема є Кабінет Міністрів України; міністерства; Фонд державного майна України.

Частиною 1 та пунктом 10 частини 2 статті 5 Закону передбачено, що Кабінет Міністрів України є суб'єктом управління, що визначає об'єкти управління державної власності, стосовно яких виконує функції з управління, а також об'єкти управління державної власності, повноваження з управління якими передаються іншим суб'єктам управління, визначеним цим Законом.

Здійснюючи управління об'єктами державної власності, Кабінет Міністрів України приймає за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, рішення про достроковий продаж пакетів акцій (часток), закріплених у державній власності, або їх частини.

Згідно зі ст. 1, 20 Закону № 794-VII Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Уряд здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.

Уряд у сфері економіки та фінансів здійснює відповідно до закону управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами, делегує в установленому законом порядку окремі повноваження щодо управління зазначеними об'єктами міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям та відповідним суб'єктам господарювання; забезпечує розроблення і виконання державних програм приватизації; подає Верховній Раді України пропозиції стосовно визначення переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.

У ч. 2 ст. 41 Закону № 794-VII закріплено, що Кабінет Міністрів України відповідно до Конституції та законів України здійснює свої повноваження шляхом прийняття рішень на його засіданнях більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України, визначеного відповідно до статті 6 цього Закону.

Частинами 1, 2 статті 49 визначено, що Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.

Відповідно до підпункту третього пункту 1 параграфу 7 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 950, на своїх засіданнях Уряд розглядає, зокрема питання, що потребують нормативно-правового врегулювання актами Кабінету Міністрів України.

Головним розробником проекту акта Кабінету Міністрів України є орган, який вносить проект акта до Уряду. Розробниками проектів актів Кабінету Міністрів України є, зокрема, міністерства, інші центральні органи виконавчої влади (параграф 33 Регламенту).

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 80-VIII Кабінету Міністрів України доручено затвердити Перелік об'єктів права державної власності, що підлягають приватизації у 2015 році, який забезпечить надходження до Державного бюджету України коштів від приватизації державного майна в розмірі, встановленому цим Законом.

Пунктом 199 Плану заходів з виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України та Стратегії сталого розвитку «Україна - 2020» у 2015 році, затвердженого розпорядженням Уряду від 04.03.2015 № 213-р, доручено, зокрема, Мінекономрозвитку формування переліку об'єктів державної власності, рішення про приватизацію яких приймаються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 1, ч. 3, 4 ст. 4 Закону № 4107-VI Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.

Фонд державного майна України є суб'єктом управління об'єктами державної власності.

До основних завдань Фонду державного майна України належать, управління об'єктами державної власності, зокрема корпоративними правами держави у статутних капіталах господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію та затверджено план приватизації або план розміщення акцій; товариств, утворених у процесі перетворення (у тому числі шляхом корпоратизації) державних підприємств, що належать до сфери його управління, а також товариств, утворених за участю Фонду державного майна України; захист майнових прав державних підприємств, установ та організацій, а також корпоративних прав держави на території України та за її межами.

У п. 1 Положення № 382/2011 визначено, що Міністерство енергетики та вугільної промисловості України (Міненерговугілля України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Міненерговугілля України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному та нафтогазовому комплексах.

Відповідно до ст. 1 Закону № 2163-XII приватизація державного майна - платне відчуження майна, що перебуває у державній власності, у тому числі разом із земельною ділянкою державної власності, на якій розташований об'єкт, що підлягає приватизації, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва та залучення коштів для здійснення структурної перебудови національної економіки.

У ч. 1, 2 ст. 5 Закону № 2163-XII закріплено, що до об'єктів державної власності, що підлягають приватизації, належать: підприємства (цехи, виробництва, дільниці, інші підрозділи, якщо в разі їх виділення у самостійні підприємства не порушується технологічна єдність виробництва з основної спеціалізації підприємства, із структури якого вони виділяються) як єдині майнові комплекси, до складу яких входять усі види майна, призначені для їх діяльності, що визначені Цивільним кодексом України, у тому числі разом із земельними ділянками державної власності, на яких вони розташовані (далі - єдиний майновий комплекс підприємства); об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, у тому числі разом із земельними ділянками державної власності, на яких вони розташовані; окреме індивідуально визначене майно, у тому числі разом із земельними ділянками державної власності, на яких це майно розташовано; акції (частки, паї), що належать державі у статутному капіталі господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності; об'єкти соціально-культурного призначення, у тому числі разом із земельними ділянками державної власності, на яких вони розташовані, крім тих, що не підлягають приватизації.

Приватизації не підлягають об'єкти, що мають загальнодержавне значення, а також казенні підприємства.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що право власності юридичної особи на об'єкт нерухомого майна, зокрема на єдиний майновий комплекс, підлягає державній реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а нерухоме майно, яке перебуває у державній власності та не увійшло до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі корпоратизації, - реєстрації в Єдиному реєстрі об'єктів державної власності.

При цьому, суб'єктами управління об'єктами державної власності, зокрема є Кабінет Міністрів України, Фонд державного майна України, Міністерство енергетики і вугільної промисловості України та саме до повноважень Кабінету Міністрів України належить вирішення питання про реалізацію державного майна, включаючи єдині немайнові комплекси, шляхом їх приватизації і прийняття відповідної постанови з цього питання.

Разом з тим, колегія суддів встановила наступні обставини.

1. Щодо Костянтинівської ГЕС, яка розташована за адресою: Миколаївська обл., Доманівський р-н, с. Богданівка, вул. Набережна, 11:

Після завершення процедури корпоратизації ДАЕК «Миколаївобленерго», реєстрації 30.04.1999 р. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців ВАТ ЕК «Миколаївобленерго», правонаступником якого є позивач, і затвердження його Статуту єдиний майновий комплекс Костянтинівської ГЕС до статутного капіталу товариства не увійшов та був прийнятий на його баланс.

07.07.2009 р. виконавчим комітетом Богданівської сільської ради було прийнято рішення № 14 про передачу Костянтинівської ГЕС у власність ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» із видачою відповідного свідоцтва про право власності.

27.07.2009 р. на підставі вказаного рішення виконкомом Богданівської сільської ради ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» було оформлено та видано свідоцтво серії САВ № 994952 про право власності на нерухоме майно за адресою Миколаївська обл., Доманівський р-н, с. Богданівка, вул. Набережна, 11 (Костянтинівська ГЕС).

21.07.2011 р. виконкомом Богданівської сільської ради було прийнято рішення № 22, яким у зв'язку зі зміною найменування ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» на ПАТ «Миколаївобленерго» товариству надано дозвіл на виготовлення свідоцтва про право власності на Костянтинівську ГЕС.

11.08.2011 р. на підставі вказаного рішення позивачу було видано свідоцтво серії САЕ № 274606 про право власності на нерухоме майно за адресою Миколаївська обл., Доманівський р-н, с. Богданівка, вул. Набережна, 11 (Костянтинівська ГЕС).

26.03.2014 р. Богданівською сільською радою було прийнято рішення № 1 про скасування вищезазначених рішень її виконавчого комітету від 07.07.2009 р. № 14 та від 21.07.2011 р. № 22.

Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 22.09.2014 р. у справі № 915/1042/14, яке залишено без змін рішеннями судів апеляційної інстанції та касаційної інстанції, визнано незаконним та скасовано свідоцтво про право власності від 27.07.2009 р. серії САВ № 994952 та відповідний запис БТІ в книзі реєстрації, внесений на його підставі. На теперішній час ухвалою суду першої інстанції у цій справі відкрито провадження про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.

Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 13.08.2015 р. у справі № 915/970/15, яке набрало законної сили, визнано незаконним та скасовано свідоцтво про право власності від 11.08.2011 р. серії САЕ № 274606. На теперішній час ухвалою Вищого господарського суду України відкрито касаційне провадження у цій справі, а ухвалою суду першої інстанції - провадження про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.

Станом на 19.09.2014 р. в Єдиному реєстрі об'єктів державної власності Костянтинівська ГЕС була зареєстрована як об'єкт державної власності, балансоутримувачем якого є ПАТ «Миколаївобленерго».

На теперішній час на підставі рішення державного реєстратора від 29.02.2016 р. № 28511855 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про скасування права власності ПАТ «Миколаївобленерго» на єдиний майновий комплекс Костянтинівської ГЕС / Т. 4 а.с. 2-5/.

2. Щодо Мигіївської ГЕС, яка розташована за адресою: Миколаївська обл., Первомайський р-н, с. Мигія, вул. Колгоспна, 42:

Після завершення процедури корпоратизації ДАЕК «Миколаївобленерго», реєстрації 30.04.1999 р. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців ВАТ ЕК «Миколаївобленерго», правонаступником якого є позивач, і затвердження його Статуту єдиний майновий комплекс Мигіївської ГЕС до статутного капіталу товариства не увійшов та був прийнятий на його баланс.

12.01.2009 р. виконавчим комітетом Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області було прийнято рішення № 1 про передачу Мигіївської ГЕС у власність ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» та оформлення права власності товариства на таке майно.

24.03.2009 р. на підставі зазначеного рішення виконкомом було оформлено та видано товариству відповідне свідоцтво про право власності серії САС № 317735.

18.08.2011 р. виконкомом Мигіївської сільської ради було прийнято рішення № 53, яким у зв'язку зі зміною найменування ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» на ПАТ «Миколаївобленерго» товариству надано дозвіл на виготовлення свідоцтва про право власності на Мигіївську ГЕС.

На підставі вказаного рішення позивачу видано свідоцтво про право власності від 06.09.2011 р. серії САЕ № 322410 та БТІ зареєстровано за ним право власності на єдиний майновий комплекс Мигіївської ГЕС у відповідній книзі за реєстраційним номером 26424632.

21.03.2014 р. рішенням Мигіївської сільської ради № 1 було скасовано рішення її виконкому від 12.01.2009 р. № 1 про передачу Мигіївської ГЕС у власність ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» та оформлення права власності товариства на таке майно.

Станом на 19.09.2014 р. в Єдиному реєстрі об'єктів державної власності Мигіївська ГЕС була зареєстрована як об'єкт державної власності, балансоутримувачем якого є ПАТ «Миколаївобленерго».

Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 18.11.2014 р. у справі № 915/1437/14, яке набрало законної сили, визнано недійсним рішення виконавчого комітету Мигіївської сільської ради від 18.08.2011 р. № 53, визнано незаконними та скасовано свідоцтва про право власності на майно від 24.03.2009 р. серії САС № 317735 та від 06.09.2011 р. серії САЕ № 322410, а також скасовано запис БТІ про реєстрацію за позивачем права власності на єдиний майновий комплекс Мигіївської ГЕС.

23.04.2015 р. рішенням державного реєстратора № 20875787, яке прийнято на підставі вказаного судового рішення, до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно було внесено запис про скасування права власності ПАТ «Миколаївобленерго».

3. Щодо Первомайської ГЕС, яка розташована за адресою: Миколаївська обл., м. Первомайськ, вул. Пушкіна, 5:

Після завершення процедури корпоратизації ДАЕК «Миколаївобленерго», реєстрації 30.04.1999 р. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців ВАТ ЕК «Миколаївобленерго», правонаступником якого є позивач, і затвердження його Статуту єдиний майновий комплекс Первомайської ГЕС до статутного капіталу товариства не увійшов та був прийнятий на його баланс.

14.10.2011 р. виконавчим комітетом Первомайської міської ради Миколаївської області було прийнято рішення № 796 про оформлення права власності ПАТ «Миколаївобленерго» на єдиний майновий комплекс Первомайської ГЕС.

На підставі зазначеного рішення позивачу було видано відповідне свідоцтво від 14.11.2011 р. серії САЕ № 484520 про право власності та БТІ зареєстровано за ним право власності на Первомайську ГЕС за реєстраційним номером 35137781.

Станом на 19.09.2014 р. в Єдиному реєстрі об'єктів державної власності Мигіївська ГЕС була зареєстрована як об'єкт державної власності, балансоутримувачем якого є ПАТ «Миколаївобленерго».

Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 03.12.2014 р. у справі № 915/1295/14, яке набрало законної сили, визнано незаконним та скасовано вищевказане свідоцтво про право власності від 14.11.2011 р. серії САЕ № 484520, а також скасовано запис БТІ про реєстрацію за позивачем права власності на єдиний майновий комплекс Первомайської ГЕС.

23.04.2015 р. рішенням державного реєстратора № 20875836, яке прийнято на підставі вказаного судового рішення, до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно було внесено запис про скасування права власності ПАТ «Миколаївобленерго» на єдиний майновий комплекс Первомайської ГЕС.

4. Щодо прийняття Кабінетом Міністрів України постанови «Про проведення прозорої та конкурентної приватизації у 2015 році» від 12.05.2015 р. № 271 з додатковим № 1 - у частині переліку об'єктів державної власності, що підлягають приватизації у 2015 році щодо Енергетичної галузі, за організаційно-правовою формою суб'єкта державної влади - Міненерговугілля, у додатку «А» у частині приватизації єдиного майнового комплексу Костянтинівської гідроелектростанції, єдиного майнового комплексу Первомайської гідроелектростанції, єдиного майнового комплексу Магіївської гідроелектростанції.

14.05.2014 р. Фонд державного майна України (далі - ФДМ) звернувся з листом № 10-20-58-73 до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, яке є органом управління єдиними майновими комплексами Костянтинівської, Мигіївської та Первомайської ГЕС, щодо погодження приватизації вказаних об'єктів державної власності.

18.07.2014 р. Міністерство енергетики та вугільної промисловості України листом № 112-1514 повідомило ФДМ, що воно не заперечує проти приватизації вказаних ГЕС.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 80-VIII Кабінету Міністрів України доручено затвердити Перелік об'єктів права державної власності, що підлягають приватизації у 2015 році, який забезпечить надходження до Державного бюджету України коштів від приватизації державного майна в розмірі, встановленому цим Законом.

Пунктом 199 Плану заходів з виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України та Стратегії сталого розвитку «Україна - 2020» у 2015 році, затвердженого розпорядженням Уряду від 04.03.2015 № 213-р, доручено, зокрема, Мінекономрозвитку формування переліку об'єктів державної власності, рішення про приватизацію яких приймаються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На підставі доручення Прем'єр-міністра України Міністерством економічного розвитку і торгівлі України було розроблено та в наступному доопрацьовано проект постанови КМУ «Про затвердження переліків державного, що підлягають приватизації у 2015 році» і складено відповідну пояснювальну записку до нього /Т.1 а.с.214-218/.

Міністерством юстиції України було проведено правову експертизу зазначеного проекту постанови КМУ та за її результатами складено відповідний висновок від 30.03.2015 р. / Т.1 а.с. 219-221/.

31.03.2015 р. на засіданні КМУ було розглянуто питання щодо прийняття постанови КМУ «Про затвердження переліків державного, що підлягають приватизації у 2015 році» та доручено Мінекономрозвитку, Мінфіну, ФДМ доопрацювати її у триденний строк з урахуванням результатів обговорення (протокол засідання КМУ від 31.03.2015 р. № 39) /Т.1 а.с. 225/.

Далі, з урахуванням виявлених недоліків і зауважень, висловлених компетентними суб'єктами влади, зокрема ФДМ та Мінфіном, Мінекономрозвитку було складено протокол узгодження позицій, в якому відображено результати дослідження вказаних питань та їх врегулювання /Т.1 а.с. 222-224/.

12.05.2015 р. на засіданні КМУ було вирішено прийняти постанову КМУ «Про затвердження переліків державного, що підлягають приватизації у 2015 році», доручивши ФДМ доопрацювати її в одноденний строк з урахуванням результатів обговорення, зокрема викласти назву в наступній редакції: «Про проведення прозорої та конкурентної приватизації у 2015 році» тощо (протокол засідання КМУ від 12.05.2015 р. № 51) / Т.1 а.с. 226 /.

У цей же день, 12.05.2015 р., після доопрацювання ФДМ проекту зазначеної постанови у відповідності із зауваженнями, висловленими на засіданні КМУ, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 12.05.2015 р. № 271 «Про проведення прозорої та конкурентної приватизації у 2015 році» із додатком № 1, яким визначено перелік об'єктів державної власності, що підлягають приватизації у 2015 році, до якого в групі «А», зокрема включено єдині майнові комплекси Костянтинівської, Первомайської та Мигіївської ГЕС /Т.1 а.с. 191-195 /.

Таким чином, колегія суддів звертає увагу на те, що на момент прийняття оскаржуваної постанови КМУ від 12.05.2015 р. № 271 свідоцтва про право власності позивача на єдині майнові комплекси Костянтинівської, Первомайської та Мигіївської ГЕС і відповідні реєстраційні записи БТІ були скасовані рішеннями судів, які набрали законної сили, і на підставі яких вже 23.04.2015 р. до Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо Мигіївської і Первомайської ГЕС були внесені відповідні записи, а в Єдиному реєстрі об'єктів державної власності всі три спірні ГЕС зареєстровані як об'єкти державної власності і такі записи ніким не скасовані, рішення та/або дії ФДМ щодо їх внесення до Реєстру протиправними не визнані.

Більш того, рішеннями Господарського суду Миколаївської області від 18.11.2014 р. у справі № 915/1437/14, від 22.09.2014 р. у справі № 915/1042/14, від 13.08.2015 р. у справі № 915/970/15, від 18.11.2014 р. у справі № 915/1437/14 та рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 25.09.2015 р. у справі № 814/2460/15, які набрали законної сили, встановлено, що єдиним власником Костянтинівської, Первомайської та Мигіївської ГЕС є держава.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що в даному випадку Фонд державного майна України та Міністерство енергетики і вугільної промисловості України, погоджуючи питання щодо приватизації спірних ГЕС та беручи участь в розробці проекту оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2015 р. № 271, а також Кабінет Міністрів України при прийнятті цієї постанови, діяли на підставі, у спосіб та в межах повноважень, передбачених чинним законодавством України, зокрема ст.ст. 1, 4 Закону № 185-V, ст.ст. 1, 20, 41, 49 Закону № 794-VII, п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 80-VIIІ, ст. 4 Закону № 4107-VI, Законом № 2163-XII, Положенням № 382/2011, Регламентом КМУ та п. 199 Плану заходів з виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України та Стратегії сталого розвитку «Україна - 2020», а отже, в даному випадку відсутні жодні правові підстав для задоволення адміністративного позову.

Доводи апелянта про те, що судом першої інстанції не було з'ясовано, на підставі яких документів ФДМ до Єдиного реєстру об'єктів державної власності були внесені відомості про спірні ГЕС та порядок їх внесення, колегія суддів вважає такими, що не впливають на правильність рішення суду першої інстанції, оскільки предметом спору в даній справі є не дії ФДМ щодо внесення таких відомостей до вказаного реєстру, а їх використання при підготовці, розробці проекту і прийнятті оскаржуваної постанови КМУ від 12.05.2015 р. № 271. Зазначене вказує на обрання позивачем неправильного способу захисту його прав, які він вважає порушеними, так як первинним у даному випадку є встановлення прав товариства на вказані ГЕС і правомірності їх реєстрації як об'єктів державної власності. Однак, такі позовні вимоги до суду першої інстанції позивачем не заявлялись, а у відповідності до ч. 4 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги, що не були заявлені в суді першої інстанції.

Посилання апелянта на те, що судом першої інстанції не було з'ясовано, чи передавались ПАТ «Миколаївобленерго» після корпоратизації будь-які відомості про спірні ГЕС та чи увійшли вони до його статутного фонду, а також, не встановлено повноваження Міністерства енергетики і вугільної промисловості України щодо управління ними, апеляційний суд вважає необґрунтованими і такими, що спростовуються рішенням суду першої інстанції / Т. 2 а.с. 213-226/.

Твердження апелянта про те, що судом першої інстанції не було встановлено, чи перевірялась КМУ наявність правовстановлюючих документів на ГЕС та обставини стосовно того, чи увійшли вони до статутного капіталу ПАТ «Миколаївобленерго», є необґрунтованими і безпідставними, оскільки, як було зазначено вище, на момент прийняття відповідачем-1 оскаржуваної постанови в Єдиному реєстрі об'єктів державної власності всі три спірні ГЕС зареєстровані як об'єкти державної власності, а свідоцтва про право власності товариства на них були скасовані судовими рішеннями, що набрали законної сили.

Доводи апелянта про те, що судом не було з'ясовано, чи набрало законної сили рішення Заводського районного суду м. Миколаєва від 06.10.2015 р. у справі № 487/4628/15-а, судова колегія вважає такими, що не можуть бути прийняті до уваги, оскільки зазначені обставини не впливають на спірні правовідносини, так як вказаним рішенням суду позивачу було відмовлено в задоволенні його позову про визнання недійсним та скасування рішення Богданівської сільської ради Доманівського району № 1 від 26.03.2014 р. про скасування рішень, прийнятих її виконкомом щодо оформлення права власності позивача на єдиний майновий комплекс Костянтинівської ГЕС, а іншими судовими рішеннями, які на момент його ухвалення вже набули законної сили і вказані вище, скасовані безпосередньо свідоцтва про право власності ПАТ «Миколаївобленерго» як на цю ГЕС, так і на дві інші спірні ГЕС, та встановлено право власності держави на них.

Посилання апелянта на те, що суд першої інстанції безпідставно прийняв до уваги рішення господарського суду у справах №№ 915/1042/14, 915/1295/14, 915/1437/14, видаються голослівними і безпідставними, оскільки обставини, встановлені цими судовими рішеннями, які набрали законної сили, про що було зазначено вище, дійсно мають преюдиційне значення для вирішення даної справи.

Твердження апелянта про те, що суд першої інстанції безпідставно перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження, колегія суддів вважає такими, що не спростовують правильності оскаржуваного судового рішення і не можуть бути виключною підставою для його скасування.

Доводи апелянта про те, що спірні ГЕС є його власністю колегія суддів вважає голослівними і такими, що не підтверджуються жодними доказами та, навпаки, спростовуються матеріалами справи, на чому було наголошено вище, а рішення суду, у відповідності до ст. 159 КАС України повинно бути законним і обгрунтованим, тож, у жодному разі не може засновуватися на припущеннях.

Більш того, апеляційний суд звертає увагу на те, що у листі ПАТ «Миколаївобленерго» від 21.02.2014 р. № 01/30-995 до СБУ сам же апелянт зазначає, що майно Костянтинівської ГЕС не увійшло до статутного капіталу товариства у зв'язку з тим, що було прийнято на його баланс після корпоратизації / Т.2 а.с. 151/.

Крім того, колегія суддів зазначає, що саме лише перебування майна на балансі підприємства ще не є безспірною ознакою його права власності. Баланс підприємства (організації) є формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна. Баланс не визначає підстав знаходження майна у власності (володінні) підприємства (організації).

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 12 червня 2007 року.

Таким чином, дослідивши ці та всі інші доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає їх такими, що не спростовують правильності висновків суду першої інстанції.

Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд приходить до висновку, що судом першої інстанції було повно та правильно встановлено обставини справи, а рішення суду ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, згідно з вимогами ст. 159 КАС України.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на це, судова колегія вважає, що апеляційна скарга публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» підлягає залишенню без задоволення, а постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 грудня 2015 року - без змін.

Керуючись ст.ст. 159, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС -України,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 грудня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст рішення, відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України, виготовлено 03.03.2016 р.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Епель О.В.

Судді: Карпушова О.В.

Аліменко В.О.