Постанова № 56223315, 25.02.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2016
Номер справи
825/3806/15-а
Номер документу
56223315
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/3806/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Бородавкіна С.В.

Суддя-доповідач: Шурко О.І.

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 лютого 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Шурка О.І.,

суддів Василенка Я.М., Степанюка А.Г.,

при секретарі Дуденкові О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 січня 2016 року у справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємеця ОСОБА_2 до Чернігівської об'єднаної Державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби (Куликівське відділення) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 січня 2016 року позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є на його переконання підставою для скасування судового рішення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова скасуванню, виходячи з наступного.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, на підставі наказу ГУ ДФС у Чернігівській області від 10.02.2015 № 33 , направлень на проведення перевірки від 10.02.2015 № 17 та № 18 та з метою здійснення контролю за наявністю ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, свідоцтв про державну реєстрацію, торгових патентів, контролюючим органом було проведено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_2 (магазин в с. В.Муравійка, Куликівського району Чернігівської області).

За результатами перевірки складено акт про результати перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами від 13.02.2015 № 8/20/НОМЕР_1.

Перевіркою зафіксовано факт зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання, а саме: горілка «Рідна Столиця» (0,25л., 40% об.), горілка «Золота пшеничка» (0,25л., 40% об.), горілка «Сваяк» (0,5л., 40% об.), горілка «Рідна Столиця» (0,7л., 40% об.), напій слабоалкогольний «Біанко» (0,33л., 7% об.), напій слабоалкогольний «Бренді кофе» (0,33л., 7% об.) та роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявної ліцензії.

На підставі акту перевірки від 13.02.2015 Чернігівською ОДПІ (Куликівське відділення) винесено позивачу податкові повідомлення-рішення: від 24.03.2015 № 0000012202 на суму 17000,00 грн. (штрафні санкції за порушення Закону України від 19.12.1995 № 481/95 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»); від 24.03.2015 № 0000012201 на суму 17000,00 грн. (штрафні санкції за порушення Закону України від 19.12.1995 № 481/95 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»).

Не погоджуючись із такими діями та висновками податкового органу, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом, в якому просив суд визнати такі дії протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що відповідач помилково прийшов до висновку, що саме у ФОП ОСОБА_2 здійснювалось зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання, оскільки всі алкогольні напої, відповідно до товаротранспортних накладних, були придбані ТОВ «Льонок».

Однак, колегія суддів не погоджується із таким висновком суду першої інстанції, мотивуючи свою позицію наступним.

Статтею 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР) визначено, що місце зберігання - це місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Згідно з абз. 21, 22 ст. 1 вказаного закону місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання;

Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться органами доходів і зборів і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників;

Статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що до суб'єктів господарювання за порушення норм цього Закону застосовуються фінансові санкції, зокрема, у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень.

На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 07.02.2002 № 3032-III наказом Державної податкової адміністрації України 28.05.2002 № 251, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.08.2002 за № 670/6958 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 1.1 Порядку Єдиний державний реєстр місць зберігання (далі - Єдиний реєстр) - це перелік місць, що використовуються для зберігання спирту, та приміщень, що використовуються для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів (далі - місце зберігання), який містить відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.

Виробництво спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового (далі - спирт) та алкогольних напоїв здійснюється за наявності внесених до Єдиного реєстру місць зберігання спирту (пункт 1.3 Порядку).

Пунктом 1.4 Порядку передбачено, що у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у порядку, установленому чинним законодавством.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно договору оренди об'єкта нерухомості від 10.01.2014 № 45 Куликівське районне споживче товариство (орендодавець, в особі голови правління Кирієнка О.В.) передає, а СТОВ «Льонок» (орендар, в особі директора ОСОБА_2.) приймає у тимчасове платне користування магазин «ІНФОРМАЦІЯ_1», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, загальною торговою площею 44,3 кв.м. та площею складського приміщення 21,9 кв.м. Відповідно до п. 4.2 Договору, останній був автоматично пролонгований, у зв'язку з відсутністю на це відповідних заперечень у сторін.

Крім того, в матеріалах справи міститься договір оренди від 01.01.2015, укладений між СТОВ «Льонок» (орендодавець) та ФОП ОСОБА_2 (орендар), відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове користування 5 м.кв. торгівельної площі з вітринами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

З аналізу наведених обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що орендарем магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, загальною торговою площею 44,3 кв.м. та площею складського приміщення 21,9 кв.м. є ТОВ «Льонок» (директор ОСОБА_2.) та ФОП ОСОБА_2, тобто одна і та сама особа.

Як свідчать матеріали справи та вже було зазначено вище, перевіркою зафіксовано факт зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання, а саме: горілка «Рідна Столиця» (0,25л., 40% об.), горілка «Золота пшеничка» (0,25л., 40% об.), горілка «Сваяк» (0,5л., 40% об.), горілка «Рідна Столиця» (0,7л., 40% об.), напій слабоалкогольний «Біанко» (0,33л., 7% об.), напій слабоалкогольний «Бренді кофе» (0,33л., 7% об.)

Колегія суддів наголошує та звертає особливу увагу, що Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» чітко регламентовано, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Враховуючи зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, колегія суддів погоджується із висновками податкового органу які викладені в Акті перевірки від 13.02.2015 № 8/20/НОМЕР_1, та застосуванням фінансових (штрафних) санкцій до позивача.

Таким чином, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду, допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального права.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при ухваленні постанови неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи та порушено норми матеріального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, а постанову суду - скасувати.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 206 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області - задовольнити.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 січня 2016 року - скасувати, та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог Фізичної особи-підприємеця ОСОБА_2 до Чернігівської об'єднаної Державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби (Куликівське відділення) - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий:

Судді:

Головуючий суддя Шурко О.І.

Судді: Степанюк А.Г.

Василенко Я.М.