Ухвала суду № 56223252, 01.03.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2016
Номер справи
820/10794/15
Номер документу
56223252
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2016 р.Справа № 820/10794/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Русанової В.Б.

Суддів: Присяжнюк О.В. , Курило Л.В.

за участю секретаря судового засідання Дудка О.А. Русанової В.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківської митниці Державної фіскальної служби України на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.12.2015р. по справі № 820/10794/15

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробнича фірма "Полімер"

до Харківської митниці Державної фіскальної служби України

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробнича фірма "Полімер" звернулося до суду з позовом, в якому просило:

визнати протиправною бездіяльність Харківської митниці ДФС щодо неподання до ГУ Державної казначейської служби України у Харківській області висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Виробнича фірма "Полімер" надмірно та/або помилково сплаченого платежу в сумі 9 441,39 грн. по митній декларації № 807100001/2015/000493 від 13.02.2015 року;

зобов'язати Харківську митницю ДФС підготувати та направити до ГУ Державної казначейської служби України у Харківській області висновок про надмірно та/або помилково сплачені кошти у розмірі 9 441,39 грн.;

стягнути з Державного бюджету України надмірно та/або помилково сплачені кошти у розмірі 9 441,39 грн. на користь ТОВ "Виробнича фірма "Полімер" на р/р 26004036450500 відкритий в AT "УкрСиббанк" м. Харків, код МФО 351005.

зобов'язати Харківську митницю ДФС внести зміни до митної декларації №807100001/2015/000493 від 13.02.2015 року, а саме в графи 31, 33, 44, 47 згідно відомостей заявлених в заяві декларанта № 435 від 01.07.2015 року.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 24.12.2015 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Харківської митниці ДФС щодо неподання до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Виробнича фірма "Полімер" надмірно та/або помилково сплаченого платежу в сумі 9 441,39 грн. по митній декларації № 807100001/2015/000493 від 13.02.2015 року.

Зобов'язано митний орган Харківської митниці ДФС підготувати та направити до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області висновок про надмірно та/або помилково сплачені кошти Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробнича фірма "Полімер" у розмірі 9 441,39 грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Харківська митниця ДФС (даві-відповідач) не погодившись з рішенням суду першої інстанції подала апеляційну скаргу в якій просила постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.12.2015 року скасувати в частині задоволення позовних вимог та в цій частині прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, не врахування фактичних обставин справи, а саме не доведеності факту сплати позивачем надмірних митних платежів, що призвело до неправильного вирішення справи.

В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.

Згідно ч.1 ст. 41 КАС України суд, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заперечення проти неї, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.

Судом встановлено, що ТОВ «Виробнича фірма «Полімер» 26.01.2015 року, здійснено митне оформлення товару за зовнішньоекономічним контрактом № 610В від 20.10.2014 року, подано митну декларацію № 807100001/2015/000221 до відповідача, а також тимчасову митну декларацію №807100001/2015/000264 від 28.01.2015р. , в якій зазначено код товару 8477 80 99 00 (а.с. 13,15)

02.02.2015 року Харківською митницею прийнято рішення про визначення коду товару № КТ-807000013-0052-2015року, змінено опис товару та змінено ставку ввізного мита з 0% на 5%.

13.02.2015 року позивачем подано митному органу додаткову декларацію № 807100001/2015/000493 в якій зазначено код товару, визначений митним органом та сплачено митні платежі у розмірі 9 441,39 грн. (а.с. 19-20).

За наслідками оскарження позивачем рішення митного органу про визначення коду товару в судовому порядку, постановою Харківського окружного адміністративного суду від 28.04.2015 року, яка набрала законної сили ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.06.2015 року, позов ТОВ "Виробнича фірма "Полімер" задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення Харківської митниці ДФС від 02.02.2015 року та картка відмови у митному оформленні №807100001/2015/00008. (а. с. 21-24).

01.07.2015 року позивачем подана до відповідача заява щодо внесення змін до митної декларації № 807100001/2015/000493 від 13.02.2015 року, а саме в графи 31 - характеристики товару, 33 - код товару, 44 - додаткові документи, 47 - митні платежі (а.с. 26-27).

16.07.2015 року Харківською митницею ДФС відкликано рішення 02.02.2015р. № КТ-807000013-0052-2015 .

23.07.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою в якій просив повідомити про вирішення питання про внесення змін до митної декларації та щодо повернення надміру сплачених митних платежів. На заяву відповідачем надано відповідь щодо неможливості повернення платежу. (а.с. 29,30).

16.09. 2015 року позивачем до митного органу подана заява про повернення помилково/надмірно сплачений митних платежів, за наслідками розгляду якої, відповідачем відмовлено в поверненні вказаних коштів, про що прийнято рішення від 12.10.2015 року № 20-70-25-01/00-2/7546 (а.с. 33-36).

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не складання, не надіслання висновку про повернення надмірно сплачених сум до казначейської служби позивач звернувся до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, у встановлений законом строк, не склав та не передав висновок про повернення надмірно сплачених коштів з бюджету органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, що є порушенням прав позивача.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Порядок, умови та процедура повернення помилково та/або надміру сплачених платежів законодавчо врегульовані.

Відповідно до ч. 1 -4 ст. 301 МК України, повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до БК та ПК. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.

Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб митного органу, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Згідно п.п. 14.1.115 п.14.1 ст.14 ПК України надміру сплачені грошові кошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Згідно п.п. 43.1-43.5 ст. 43 ПК України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та ст. 301 МК, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Процедура повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України визначено "Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами", затверджений Наказом Державної митної служби України 20.07.2007 за № 618 (далі Порядок № 618) та "Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань" затвердженим Наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерством фінансів України 30.12.2013 № 882/1188 (далі - Наказ № 882/1188).

Пунктом 5 Наказу № 882/1188 передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку, яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Згідно п. 1 Порядку № 618, для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів.

Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу митних платежів митного органу (далі - Відділ) для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Абзацом 2 п. 7 Наказу № 882/1188 визначено, що орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

Положенням п. п. 8, 7 Наказу № 882/1188 визначено наступне: "орган Міндоходів несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання".

Відповідно до пункту 1.2 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерством фінансів України Державної митної служби України від 24.01.2006 року № 25/44, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 січня 2006 року за №64/11938, надмірно сплачені митні та інші платежі - сума коштів, що з різних причин унесена понад розмір, установлений законодавством.

Згідно з ч.2 ст.45 БК України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Колегія суддів зазначає, що у разі незгоди з рішенням чи дією митних органів з питань: перевірки достовірності документів, що підтверджують країну походження товару, який переміщується на митну територію України; визначення, призначення, заявлення, з'ясування достовірності, коригування та/чи інших дій щодо митної вартості; митного контролю і митного оформлення, декларант (суб'єкт господарювання, підприємство) може піддати ці дії чи рішення судовому контролю.

Якщо суд визнає рішення і дії митних органів із зазначених питань протиправними, зобов'яже вчинити певні дії відповідно до вимог митного законодавства і коли у рішенні суду буде констатована неправильність чи хибність рішень чи дій митних органів, які зумовили (призвели, потягли) помилкову та/або надмірну сплату сум митних платежів, ці платежі повертаються декларанту в порядку і на умовах, встановлених у статті 301 МК, статті 43 ПК і статті 45 БК, з дотриманням процедури, врегульованої Порядком повернення коштів та Порядком взаємодії, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митним органом, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.

Вказаний правовий висновок викладений в постановах Верховного Суду України від 12.11.2014р. у справі № 21-201а14, 25.11.2014. № 21-338а14.

Судовим розглядом встановлено, що позивачем під час митного оформлення, на підставі рішення митного органу про визначення коду товару від 02.02.2015р. було сплачено митні платежі на суму 9 441,39 грн.

Враховуючи, що судовим рішенням, а саме постановою Харківського окружного адміністративного суду від 28.04.2015р. рішення відповідача, щодо визначення коду товару від 02.02.2015р. визнано протиправним та скасовано, та констатована неправильність рішення митного органу, яке зумовило надмірну сплату сум митних платежів, ці платежі повертаються декларанту в порядку і на умовах, встановлених у статті 301 МК, статті 43 ПК і статті 45 БК.

З огляду на зазначене доводи апеляційної скарги щодо не встановлення факту надмірної сплати позивачем митних платежів, колегія суддів вважає помилковими.

Доводи апеляційної скарги щодо відсутності бездіяльності митного органу в надісланні висновку, враховуючи наявність відмови позивачу в задоволені його заяви, колегія суддів вважає необґрунтованими, тому як відповідь відповідача від 12.10.2015р. не містить обґрунтування щодо наявності підстав, передбачених Порядком № 618 для відмови в поверненні надміру та/або помилково сплачених платежів за заявою позивача, а зазначає лише , що дія цього Порядку не поширюється на виконання судових рішень, а тому судом правомірно визнано бездіяльність митного органу щодо неподання до казначейської служби висновку.

Згідно Порядку № 618 підставою для відмови митним органом заявнику у поверненні надмірно сплаченого податку може бути або невідповідність поданих документів вимогам цього порядку, або відсутність переплати.

Таким чином, за наявності рішення суду, яким визнано протиправним та скасовано спірне рішення Митниці про визначення коду товару, та на підставі якого позивачем було сплачено митні платежі, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, що митним органом не виконані процедурні обов'язки щодо алгоритму дій , покладених на неї зазначеними вище порядками, а тому така бездіяльність митного органу є протиправною.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України, відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено підстави законності та обґрунтованості прийнятого рішення. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції повно, всебічно та об'єктивно з'ясував обставини справи, прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Згідно ч.1 ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Харківської митниці Державної фіскальної служби України залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.12.2015р. по справі № 820/10794/15 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Русанова В.Б.Судді Присяжнюк О.В. Курило Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 03.03.2016 р.