Постанова № 56222643, 26.02.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.02.2016
Номер справи
826/18660/15
Номер документу
56222643
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

26 лютого 2016 року № 826/18660/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Шулежка В.П., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у місті Києві, Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Держгеокадастру у місті Києві (далі - ГУ Держгеокадастру у м. Києві), Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент), в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держземагентства у місті Києві (правонаступником є ГУ Держгеокадастру у м. Києві), оформлене висновком до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 11.06.2015 № 19-26-0.3-8720/2-15;

визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту, оформлене висновком до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 28.05.2015 № 6534/0/12/27-15;

зобов'язати ГУ Держгеокадастру у м. Києві (ідентифікаційний код 39802366) погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (замовник: ОСОБА_1, розробник: ТОВ «Ліга-Експерт», договір від 12.11.2013 № 95 про надання послуг);

зобов'язати Департамент (ідентифікаційним код 26345558) погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (замовник: ОСОБА_1, розробник: ТОВ «Ліга-Експерт», договір від 12.11.2013 № 95 про надання послуг);

зобов'язати відповідачів подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив позов задовольнити.

Представник ГУ Держгеокадастру у м. Києві у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позову повністю.

Водночас, представник позивача звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи за його відсутності.

З огляду на наведене, а також приймаючи до уваги те, що незважаючи на належне повідомлення про час і місце розгляду справи, Департамент не забезпечив явку своїх представників у судове засідання, адміністративна справа відповідно до ч.ч. 4, 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розглядається у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами розгляду звернення ТОВ «Ліга-Експерт» в інтересах позивача щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на хуторі Биківня у Деснянському районі м. Києва Департамент, листом від 28.05.2015 № 6534/0/12/27-15, повідомив, що на даний час на земельній ділянці розташовані зелені насадження. Відповідно до Програми створення (оновлення) містобудівної документації у місті Києві, затвердженої рішенням Київської міської ради від 13.11.2013 № 518/10006 (із змінами і доповненнями) на зазначену територію передбачена розробка детального плану території селища Биківня (№ 86 переліку). З огляду на наведене, Департамент, з посиланням на ч. 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», повідомив, що розгляд зазначеного питання можливий після затвердження ДПТ селища Биківня в установленому порядку.

Водночас, ГУ Держземагентства у м. Києві (правонаступником є ГУ Держгеокадастру у м. Києві), за результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (розробник: ТОВ «Ліга-Експерт», замовник: ОСОБА_1.), надано висновок від 11.06.2015 № 19-26-0.3-8720/2-15, яким не погоджено вказаний проект та зазначено такі зауваження:

1. процедуру мовчазної згоди привести у відповідність до статті 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України);

2. пояснювальну записку привести у відповідність до вимог статті 118 ЗК України;

3. код виду земельних угідь привести у відповідність до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.20І2 № 1051 (із змінами);

4. завдання на виконання робіт привести у відповідність до типової форми згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2004 № 266 «Про затвердження Типового договору про розроблення проекту землеустрою щодо відведенні земельної ділянки»;

5. кадастровий план земельної ділянки, оформити відповідно до вимог статті 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр», та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.20І2 № 1051 (із змінами);

6. акт приймання-передачі межових знаків на зберігання привести у відповідність до Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 за № 376 (із змінами) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.06.2010 за № 391/17686;

7. відповідно до ст. 50 Закону України «Про землеустрій» до проекту землеустрою долучити:

7.1. матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування;

7.2 перелік обмежень у використанні земельних ділянок;

7.3. акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності;

8. враховуючи вимоги п. 6 ст. 1861 ЗК України, обґрунтувати відповідність цільового призначення запланованої до відведення земельної ділянки чинній містобудівній документації;

9. в матеріалах проекту землеустрою обґрунтувати можливість проїзду до земельної ділянки згідно ДБН 360-92**;

10. оформлення документів здійснити відповідно до вимог Національного стандарту України, Державної уніфікованої системи документації - ДСТУ 4163-2003.

Також у висновку зазначеного, що після усунення вищезазначених недоліків, у разі необхідності, привести проект землеустрою у відповідність до вимог чинного законодавства. Розробнику документації із землеустрою рекомендується усунути недоліки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у строк, визначений ст. 28 Закону України «Про землеустрій».

Водночас, позовні вимоги обґрунтовані тим, що в силу вимог ст. 25 Закону України «Про землеустрій» відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-технічних документів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою засвідчується підписом та особистою печаткою (в електронній формі - електронним цифровим підписом) сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою, що і було зроблено у поданих розробником - ТОВ «Ліга-Експерт», документах, з огляду на що позивач вважає, що ГУ Держгеокадастру у м. Києві намагається перебрати на себе функції органу, що має повноваження проводити експертизу землевпорядної документації. Окрім того, позивач посилається на те, що обов'язковій державній експертизі поданий позивачем через розробника проект землеустрою не підлягає.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об'єктів); розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

Поряд з цим, відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-технічних документів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою засвідчується: у паперовій формі - підписом та особистою печаткою сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою; в електронній формі - електронним цифровим підписом сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою, згідно із законодавством про використання електронного цифрового підпису (ч. 6 ст. 25 вказаного Закону).

Згідно з ч. 3 ст. 20 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5, 6 та 8 ст. 1861 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури. Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. Органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати, зокрема: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій». У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений). Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.

Зі змісту вказаної норми слідує, що відповідачі, отримавши на погодження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки можуть надати розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

При цьому, єдиною підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Водночас, суд зауважує, що при реалізації змісту вказаних норм кодексу уповноваженим суб'єктом здійснюється оцінка на предмет відповідності документації із землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Вказане, в тому числі положення ч. 6 ст. 25 Закону України «Про землеустрій», жодним чином не виключає можливості відповідних суб'єктів перевіряти та оцінювати результати роботи сертифікованого інженера-землевпорядника, оформленого проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки. По суті, положення ст.ст. 186, 1861 ЗК України встановлюють певний етап контролю з боку відповідних суб'єктів для забезпечення відповідності документації із землеустрою вимогам чинного законодавства України.

Водночас, згідно з ч. 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.

Зі змісту листа Департаменту від 28.05.2015 № 6534/0/12/27-15 вбачається відсутність плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог зазначеного Закону, щодо земельної ділянки для можливого будівництва та обслуговування позивачем житлового будинку, господарських будівель та споруд на хуторі Биківня у Деснянському районі м. Києва.

Отже, у зв'язку з наведеним, Департаментом не надано висновки про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для будівництва та обслуговування позивачем житлового будинку, господарських будівель та споруд на хуторі Биківня у Деснянському районі м. Києва, тобто, в розумінні ст. 1861 ЗК України, позивачу відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Зважаючи на викладене, суд вважає, що Департамент правомірно, з посиланням на відповідну норму, що регулює відносини у такій сфері, відмовив у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для будівництва та обслуговування позивачем житлового будинку, господарських будівель та споруд на хуторі Биківня у Деснянському районі м. Києва, у зв'язку з чим у суду відсутні належні правові підстави для визнання протиправним та скасування рішення Департаменту, оформленого висновком до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 28.05.2015 № 6534/0/12/27-15, а відтак відсутні і підстави для зобов'язання Департаменту погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (замовник: ОСОБА_1, розробник: ТОВ «Ліга-Експерт», договір від 12.11.2013 № 95 про надання послуг).

В той же час, оскільки, по-перше, у висновку ГУ Держгеокадастру у м. Києві від 11.06.2015 № 19-26-0.3-8720/2-15 зазначені обґрунтовані зауваження відносно невідповідності поданого проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації, по-друге, ГУ Держгеокадастру у м. Києві за висновком суду не вимагало додаткових матеріалів та документів не передбачених ст. 50 Закону України «Про землеустрій», натомість вказало на необхідність приведення певних поданих документів до встановлених чинним законодавством вимог, по-третє, з огляду на положення ст. 2 КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади, суд не вбачає належних правових для визнання протиправним та скасування рішення ГУ Держземагентства у м. Києві (правонаступником є ГУ Держгеокадастру у м. Києві), оформленого висновком до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 11.06.2015 № 19-26-0.3-8720/2-15 та, відповідно, для зобов'язання ГУ Держгеокадастру у м. Києві погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (замовник: ОСОБА_1, розробник: ТОВ «Ліга-Експерт», договір від 12.11.2013 № 95 про надання послуг).

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суду не надав.

За таких обставин позовні вимоги визнаються судом необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя В.П. Шулежко