Постанова № 56222518, 02.03.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2016
Номер справи
812/41/16
Номер документу
56222518
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

12.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 березня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/41/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Смішливої Т.В.,

при секретарі судового засідання : Кравцовій Т.О.,

за участю

позивача ОСОБА_1

представника відповідача: Горбенко Є.С., дов. № 841/11/37-2016 від 07.02.2016

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Кремінського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Управління Державної казначейської служби України у Кремінському районі Луганської області про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції,-

ВСТАНОВИВ:

20 січня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, у якому зазначив, що він проходив службу в органах внутрішніх справ, наказом Головного управління МВС України у Луганській області № 399 о/с від 06.11.2015 його звільнено з органів внутрішніх справ за пунктом 64 "з" (у зв'язку з переходом на роботу в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади) положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Згідно довідки про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 21.12.2015 № ВДЗ/196/А позивач в період з 06.09.2014 по 06.11.2015 та з 07.11.2015 по теперішній час безпосередньо бере участь в антитерористичній операції. 13.01.2016 позивач отримав відповідь з управління фінансового забезпечення про те, що розрахунок по винагороді за безпосередню участь в АТО з ним проведено відповідно до роз'яснень ДФЗБО МВС України від 02.07.2015. Згідно довідки відповідача від 14.01.2016 грошове забезпечення позивача становить за вересень - грудень 2014 року становить 24434,28 грн., при цьому, відповідачем в порушення п. 2 постанови КМУ № 158 від 04.06.2014 не нараховано та невиплачено за вказаний період винагороду за безпосередню участь в АТО.

На підставі викладеного позивач просив стягнути з Ліквідаційної комісії Кремінського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області за період вересень-грудень 2014 року винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, у розрахунку на місяць у загальній сумі 24434,28 грн.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача позов не визнав, пояснив, що відповідно до наказу АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 позивача включено до складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Луганської області, забезпечення її проведення за період з 06.09.2014. Наказом АТЦ при СБУ від 17.11.2015 № 321 позивач вважається таким, що вибув до пункту постійної дислокації. Зазначив, що у 2015 році позивачу здійснено виплату винагороди за 2015 рік. Однак, у зв'язку з тим, що наказ АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 видано по закінченню бюджетного періоду, а тому ГУМВСУ було позбавлено можливості зареєструвати кредиторську заборгованість щодо виплати коштів за участь в АТО за період з вересня по грудень 2014 року. Зазначив, що позивач у вересні та грудні 2014 року не повний місяць приймав участь в АТО. На підставі викладеного, відповідач просив суд у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Управління Державної казначейської служби України у Кремінському районі Луганської області у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Надав заперечення в яких просив розглядати справу без участі представника.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 20.05.2014 по 30.07.2015 працював на посаді начальника Кремінського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області.

Відповідно до наказу першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 07.06.2015 № 158 підполковника міліції ОСОБА_1, начальника Кремінського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області включено до складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Луганської області, забезпечення її проведення за період з 06.09.2014 (а.с. 68-70).

Згідно довідки Головного управління Національної поліції України в Луганській області від 21.12.2015 № ВДЗ/196/А підполковник міліції ОСОБА_1 в період з 06.09.2014 по 06.11.2015 та з 07.11.2015 по теперішній час безпосередньо бере участь в антитерористичній операції на території Луганської області (а.с. 7).

Довідкою № 1 від 14.01.2016, виданою Ліквідаційною комісією Кремінського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, підтверджено, що грошове забезпечення ОСОБА_1 у вересні 2014 року становило 5974,02 грн., у жовтні 2014 року - 5974,02 грн, у листопаді 2014 року - 5974,02 грн, у грудні 2014 року - 6512,22 грн, а всього за період з вересня по грудень 2014 року - 24434,28 грн (а.с. 8).

Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України "Про міліцію" форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.

У відповідності до пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" встановлено, що за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 року виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.

На виконання Постанови КМУ № 158 від 04.06.2014 Міністерством внутрішніх справ України видано наказ № 719 від 23 липня 2014 року, яким передбачено виплачувати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації та водіям автотранспортних засобів Національної гвардії України за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, починаючи з 01 травня 2014 року, винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000 гривень у розрахунку на місяць. Обчислення цієї винагороди здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення або заробітної плати (у тому числі з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди) за займаною особою вказаних вище категорій штатною посадою (останньою займаною штатною посадою) на час участі в зазначених операціях і заходах. Винагороду виплачувати за час, обрахований із дня фактичного початку участі в операціях і заходах, зазначених у пункті 1 цього наказу, до дня завершення такої участі, в поточному місяці за минулий на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій) (командирам (начальникам) - наказів вищих командирів (начальників)), начальників органів внутрішніх справ.

З системного аналізу наведених вище нормативних актів (Постанови КМУ № 158 та Наказу МВС України № 719), з урахуванням змістового навантаження розділових знаків у контексті п. 2 Постанови № 158, можна дійти висновку, що винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях обчислюється у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, з розрахунку на місяць. Проте, такий розмір не повинен бути меншим ніж 3000 грн. При цьому, враховуючи положення Наказу № 719, обчислення цієї винагороди здійснюється з дня фактичного початку участі в операціях і заходах до дня завершення такої участі, тобто винагорода виплачується військовослужбовцям за відповідні місяці із дня фактичної участі в операціях до дня завершення такої участі. Зазначеним наказом передбачено виплата винагороди за минулий період без будь-яких обмежень.

Згідно довідки Ліквідаційної комісії Кремінського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області № 6 від 23.02.2016 розмір середньоденного грошового забезпечення ОСОБА_1 у вересні 2014 року становив 199,13 грн, а у грудні 2014 року - 210,07 грн (а.с. 67).

Враховуючи, що відповідно до наказу АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 позивача залучено до безпосередньої участі в антитерористичній операції на території Луганської області з 06.09.2014, то винагорода позивачу за участь в Антитерористичної операції за вересень 2014 року повинна становити 4978,25 грн. (199,13 грн х 25 днів).

Згідно довідки № 26 від 23.02.2016 ОСОБА_1 перебував у частковій черговій відпустці з 22.12.2014 по 05.01.2015 відповідно до наказу ГУМВС № 435 о/с від 22.12.2014 (а.с. 66), а тому винагорода за безпосередню участь в АТО у грудні 2014 року повинна становити 4411,47 грн. (210,07 грн х 21 день).

Згідно наказу першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 17.11.2015 № 321 позивач вважається таким, що вибув зі складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей до пункту постійної дислокації з 07 листопада 2015 року (а.с. 71-73)

Посилання представника відповідача на те, що наказ АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 про залучення позивача до безпосередньої участі в Антитерористичній операції видано після закінченню бюджетного періоду 2014 року, а тому відповідач у справі позбавлений можливості зареєструвати кредиторську заборгованість щодо виплати коштів за участь в АТО за спірний період суд вважає необґрунтованими з огляду на таке.

Згідно частини 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Згідно частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-IV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

При розгляді справи "Кечко проти України" (заява № 63134/00) Європейський Суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (аналогічна позиція викладена в рішенні у справі № 59498/00 "Бурдов проти Росії").

Таким чином, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

З урахуванням наведеного суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача винагороди за безпосередню участь в Антитерористичної операції в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення обґрунтованими, однак, у зв'язку з тим, що позивач залучений до участі в АТО з 06.09.2014, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача вказану винагороду саме з 06.09.2014 по 21.12.2014, а тому вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 2, 8, 10, 11, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Стягнути з Ліквідаційної комісії Кремінського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області (ЄДРПОУ 08670817, адреса: 92905, Луганська область, м. Кремінна, пл.. Кооперативна, 1а) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, адреса: 93400, АДРЕСА_1), винагороду за безпосередню участь в антитерористичних операціях в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення за вересень 2014 року 4978,25 грн, за жовтень 2014 року - 5974,02 грн, за листопад 2014 року - 5974,02 грн, за грудень 2014 року - 4411,47 грн, а всього у розмірі 21337,76 грн (двадцять одна тисяча триста тридцять сім гривень 76 коп).

В решті позовних вимог відмовити за необгрунтованістю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанову у повному обсязі складено та підписано судом 03 березня 2016 року.

Суддя Т.В. Смішлива