Справа № 760/22518/15-а
2-а-91/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2015 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Українець В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до УПФ України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Свої вимоги мотивувала тим, що з 02 серпня 2010 року перебуває на обліку в УПФ України у Солом'янському районі м. Києва, як отримувач пенсії за вислугу років згідно з Законом України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від середнього заробітку.
З 26 березня 2015 року вона звільнена з роботи в Генеральній прокуратурі України за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років.
20 листопада 2015 року вона звернулась до УПФ України в Солом'янському районі м. Києва з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час призначення їй пенсії і подальших перерахунків (90 % від місячної заробітної плати) та довідки Генеральної прокуратури України про заробітну плату від 19 листопада 2015 року.
УПФ України в Солом'янському районі м. Києва листом від 27 листопада 2015 року відмовило їй у перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», мотивуючи своє рішення тим, що відповідно до вищезазначеного нормативного акту з 01 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає, що відмова УПФ України в Солом'янському районі м. Києва є необґрунтованою, незаконною та такою, що грубо порушує її права на соціальний захист та пенсійне забезпечення.
Просить ухвалити рішення, яким:
-визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 19 листопада 2015 року про заробітну плату з розрахунку 90 % з середнього заробітку;
-зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва провести їй перерахунок пенсії за вислугу років згідно довідки Генеральної прокуратури України від 19 листопада 2015 року про заробітну плату відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90 % з середнього заробітку - 16706 гривень 18 копійок з 20 листопада 2015 року без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (12 місяців) з 20 листопада 2014 року.
З письмових заперечень представника Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва вбачається, що проти задоволення позову він заперечує. Зазначено, що позивач знаходиться на обліку в УПФ України в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від суми заробітної плати. Обчислення (перерахунок) пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно роз'яснень інформаційно-обчислювального центру Міністерства соціальної політики України щодо Закону України «Про внесення змін та визнання таким, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (Закон № 76 від 28 грудня 2014 року), зазначено, що пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) відповідно до законів України «Про державну службу» (стаття 37), «Про Прокуратуру» (статна 501), «Про статус народного депутата України» (статна 20), «Про судоустрій та статус суддів» (статгя 138) за заявами про їх призначення або перерахунку, що надійшли починаючи з 01 січня 2015 року, обчислюється у розмірі 60 % заробітної плати (грошового утримання).
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року передбачено що у разі не прийняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовується норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання що призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
У п. 5 Прикінцевих положень Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року зазначено, що 01 червня 205 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначені відповідно Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку з вищенаведеним з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах вищезазначеного Закону, не призначаються, раніш призначені пенсії не перераховуються.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 20 листопада 2015 року звернулась до УПФ України в Солом'янському районі м. Києва з заявою про перерахунок пенсії згідно зі ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 19 листопада 2015 року про заробітку плату, за якою її заробітна плата складає 16706 гривень 18 копійок.
Листом від 27 листопада 2015 року позивачу було відмовлено в такому перерахунку пенсії за посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року.
Під час перерахунку пенсії позивачу УПФ України в Солом'янському районі м. Києва були застосовані положення ч. 2 ст. 501 Закону «Про прокуратуру» в редакції від 28 грудня 2014 року, згідно з якими пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, а також положення ч. 18 ст. 501 Закону, якими встановлений максимальний розмір пенсії не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч. 1 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права та наведено перелік періодів та років вислуги, необхідних отримання пенсії.
Зазначено, що пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Вбачається, що з 01 жовтня 2011 року положення частини першої ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи».
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулювались частинами 13, 18 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» не змінились (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до ч. 13 ст. 501 вказаного Закону України «Про прокуратуру, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
У ч. 18 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» зазначалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
За таких обставин, суд вважає, що при перерахунку пенсії позивачу та визначенню розміру пенсії підлягає застосуванню норма Закону, чинна на день призначення пенсії. У такому випадку зміни, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам та слідчим, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Порядок призначення та перерахунку пенсії є різними за своїм змістом і механізмом їх проведення. Нормами, що визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 18 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру», які Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» не змінювались.
Крім того, суд враховує, що ст. 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядались питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист громадян України та визначав, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99, рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказував, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
За таких обставин, зміст та обсяг досягнутих соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13, постанові від 17 грудня 2013 року у справі № 21-445а13.
За таких обставин, відмова УПФ України в Солом'янському районі м. Києва в перерахунку пенсії позивачу є протиправною.
Позивач звернулась до УПФ в Солом'янському районі м. Києва з заявою про перерахунок 20 листопада 2015 року та просить провести перерахунок пенсії з 20 листопада 2015 року без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (12 місяців) з 20 листопада 2014 року.
Разом з тим, ч. 13 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом день звернення) передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
У такому випадку вимога позивача провести перерахунок пенсії за минулий час (12 місяців) з 20 листопада 2014 року не підлягає задоволенню.
З огляду на наведене, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 19, 22 Конституції України, ст. 501 Закону України «Про прокуратуру», п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», статтями 9, 11, 69-86, 128, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно ст. 501 Закону України «Про прокуратуру».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва вжити дій щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з розрахунку 90 % від середнього заробітку в розмірі 16706 гривень 18 копійок, зазначеного в довідці Генеральної прокуратури України від 19 листопада 2015 року, без обмеження граничного розміру пенсії, з 20 листопада 2015 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 974 гривні 40 копійок судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: