755/2162/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" березня 2016 р. суддя Дніпровського районного суду міста Києва Ластовка Н.Д. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві стосовно зменшення з 01.12.2014 р. відсотків пенсії (з 80% до 70%), з яких нараховується основний розмір пенсії, що була раніше призначена ОСОБА_1, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві привести розрахунки його пенсії стосовно відсотків (з 70% до 80% - за вислугу років) при нарахуванні основного розміру пенсії з 01.12.2014 р., стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 суму грошей, що було утримано з нього у зв'язку з незаконним зменшенням розміру його пенсії.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що він отримує пенсію з 1994 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби..." № 2262-XII від 09.04.1992 р. Вислуга його років складає 30 років, 2 місяців, 16 днів. Відповідно до Закону № 2262 йому було призначено пенсію за вислугу років, що враховувала усі максимальні за розміром надбавки, які відповідали характеру військової служби до звільнення. Основний розмір його пенсії становив 80% грошового забезпечення з урахуванням 30 років вислуги, проте 19.01.2016 р. він отримав лист від відповідача № 910/03/Д-32/3, в якому відповідач зазначив, що у зв'язку з виконанням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.07.2015 р. по справі № 826/9045/15 проведений перерахунок його пенсії, де зокрема було перераховано і відсоток надбавки до його пенсії з 80% до 70%. Однак зменшення основного розміру його пенсії в залежності від вислуги років з 80% до 70% вважає протиправною дією відповідача та суперечить нормам законодавства.
22.02.2016 року представником відповідача - Головним Управління Пенсійного фонду України в м. Києві подано до суду письмові заперечення проти позову, в яких останній не погоджуючись з позовом, просив відмовити у його задоволені.
На підставі ст. 183-2 КАС України розгляд справи проводиться у скороченому провадженні, без виклику сторін, які беруть участь у справі, та без проведення судового засідання.
Таким чином, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, подані відповідачем заперечення на позов, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, а також повідомлені відповідачем обставини, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Згідно частини 1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років розраховану відповідно до ст.13 Закону України '"Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до довідок наявні в матеріалах справи, щодо розрахунку ОСОБА_1 пенсійного нарахування за вислугу років за 30 років 2 місяця та 16 днів вислуги становив 80% окладу.
Стороною відповідача вказано, що на виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.07.2015 року у справі №826/9045/15 головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було здійснено перерахунок пенсії позивача з 15.11.2014 року у порядку, встановленому судовим рішенням на підставі довідки від 02.12.2015 №2/6-1322, у зв'язку з чим Головним управлінням проведено перерахунок пенсії на підставі даного рішення суду відповідно до норм чинного законодавства України та з урахуванням положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ від 08.07.2011р.
Також, відповідачем вказано, що при виконанні рішення суду управлінням були враховані норми ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка передбачала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, та норми Постанови КМУ N 355 від 23.04.2012 р., якою встановлено, що обчислені відповідно до вищезазначеного Закону з урахуванням доплат попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 та підвищень, передбачений абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів Україні від 7 листопада 2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року. А тому головне управління керувалося нормами законодавства, яке було чинне на момент виконання рішення суду та здійснення відповідного перерахунку.
Проте з такими позиціями відповідача погодитися не можна виходячи з наступного.
Матеріалами та обставинами по справі встановлено, що відповідач провів перерахунок ОСОБА_1 посилаючись на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.07.2015 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного Адміністративного суду м. Києва від 21.10.2015 року.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.07.2015 року вирішено: «Визнати неправомірними дії Управління державної охорони України по встановленню ОСОБА_1 посадового окладу в розмірі 1750,00 грн., що є невідповідним фактичній посаді, яку займав позивач для перерахунку його пенсії.
Визнати протиправною бездіяльність Управління державної охорони України щодо неприйняття рішення стосовно визначення посадового окладу позивача, з якого нараховується його пенсія.
Зобов'язати Управління державної охорони України в особі його начальника відповідно до підпункту 1 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року встановити ОСОБА_1 посадовий оклад для перерахунку пенсії з 01 січня 2008 року у розмірі, що є відповідним його посаді, з урахуванням збільшення цього окладу на підставі наказу начальника УДОУ № 01 від 03 квітня 2007 року до 280 грн. (з 01 січня 2008 року - 1830 грн., а на підставі наказу начальника УДОУ № 008 від 01 грудня 2007 року до 297 грн. (з 01 січня 2008 року - 2050 грн.).
Зобов'язати Управління державної охорони України надати ОСОБА_1 та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року довідку про грошове забезпечення з урахуванням розміру знову призначеного збільшеного посадового окладу.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 15 листопада 2015 року на підставі довідки Управління державної охорони України про його грошове забезпечення з урахуванням розміру знову призначеного збільшеного посадового окладу.».
Згідно ст. 5 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідне до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
8 травня 2012 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України № 355 від 23 квітня 2012 року «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
У відповідності з пунктом 1 вказаної постанови, з 1 липня 2012 року встановлюється підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Згідно частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року (далі - Порядок) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводить у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Так, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року, отже відповідачем не обмежується розмір пенсій, а приводиться у відповідність до інших нормативно-правових актів.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1 максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 13 Закону кону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема змінено у відсотках розмір грошового забезпечення.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
А тому, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені зміни не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Також, постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.07.2015 року на яку посилається сторона позивача щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії не містить обґрунтувань та вимог щодо розрахунку надбавок до пенсії, оскільки в рішенні йдеться про підвищення посадового окладу позивача.
Окрім того, стороною позивача в запереченнях наданих до суду було вказано, що позивач станом на сьогоднішній день отримує пенсійне забезпечення з розрахунку 80% від грошового забезпечення, проте в листах вказує про неправомірність такого нарахування, оскільки максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70%.
Крім того, слід зазначити, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Викладене вище повністю узгоджується із позицією Вищого адміністративного суду України, висловленою в ухвалах від 05 лютого 2014 року №К/800/43141/13, 26 червня 2014 року № К/800/47542/13.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити дії є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 11, 70, 71, 99, 159, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити дії - задовольнити.
Визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення відсотків за вислугу років з 80 % до 70 % при перерахуванні пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 призначеної відповідно до Закону України '"Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з розрахунку призначених 80 процентів грошового забезпечення за вислугу років, починаючи 01.12.2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами, які не були присутні під час проголошення постанови у судовому засіданні, проте, беруть участь у справі, - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: