Копія:
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2016 р. справа №818/77/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника позивача - Гринько О.В.
представника відповідача - Будакова В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/77/16
за позовом управління капітального будівництва Сумської обласної державної адміністрації
до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області
про скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Управління капітального будівництва Сумської обласної державної адміністрації (далі по тексту - позивач, УКБ Сумської ОДА) звернулося до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 18.09.2015р. №0009391504 та від 15.01.2016р. №0010421504. Свої вимоги мотивує тим, що вказаними податковими повідомленнями-рішеннями визначені штрафні санкції за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання по земельному податку у 2015 році. Проте, податкова інспекція при прийняті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень не прийняла до уваги, що управління капітального будівництва Сумської обласної державної адміністрації, як орган державної влади, звільнено від сплати земельного податку на підставі та в порядку, визначеному податковим законодавством.
Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що під час проведення перевірки податковою інспекцією було виявлено порушення строків подання податкової декларації з плати за землю за 2015 рік, а також несвоєчасна сплата суми самостійно визначеного грошового зобов"язання по земельному податку з січня по червень 2015 року. За несвоєчасну сплату управлінням капітального будівництва Сумської обласної державної адміністрації грошових зобов"язань з плати за землю було визначено штрафну /фінансову/ санкцію (а.с.52-54).
Представник позивача Гринько О.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача Будаков В.М. позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що державною податковою інспекцією у м.Сумах Головного управління ДФС у Сумській області проведено камеральну перевірку податкової декларації з плати за землю /земельний податок/ за 2015 рік управління капітального будівництва Сумської обласної державної адміністрації, за результатами якої складено акт від 31.08.2015р. №2097/1504/04014045 (а.с.12).
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення- рішення від 18.09.2015р. № 0009401504 та № 0009391504.
Не погодившись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, УКБ Сумської ОДА оскаржило їх в адміністративному порядку.
Головним управлінням ДФС у Сумській області було прийнято рішення від 26.11.2015р. №15126/10/18-28-10-04-04-285-286-287, яким податкові повідомлення-рішення від 18.09.2015р. №0009401504 та №0009391504 залишені без змін (а.с.39-41).
Не погодившись з вказаним рішенням, УКБ Сумської ОДА оскаржило його до ДСУ України в адміністративному порядку.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 23.12.2015р. №29308/5/99-99-10-01-02-25 податкове повідомлення-рішення від 18.09.2015р. №0009391504 було залишено без змін, а податкове повідомлення-рішення №0009401504 скасоване в частині застосування штрафу за затримку сплати грошового зобов'язання з плати за землю (земельного податку) у сумі 52,17 грн. в іншій частині залишено без змін (а.с.44-45).
Оскільки податкове повідомлення-рішення від 18.09.2015р. №0009401504 було частково скасовано ДФС України, то Державною податковою інспекцією у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.01.2016 року №0010421504, яким за несвоєчасну сплату грошового зобов"язання по земельному податку в сумі 41487,32 грн. управлінню КБ Сумської ОДА визначено штрафну /фінансову/ санкцію в розмірі 10% погашеної суми податкового боргу, а саме 4148,72 грн. (а.с.9).
Як зазначено в акті перевірки, управління капітального будівництва Сумської обласної державної адміністрації несвоєчасно подало податкову декларацію з плати за землю, а також несвоєчасно сплатило суму грошового зобов"язання по земельному податку.
Суд, задовольняючи позовні вимоги, зазначає наступне.
Відповідно до п.284.1 ст.284 Податкового кодексу України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території. Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам. Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.
В той же час, за приписами п.30.1 ст. 30 Податкового кодексу України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті. Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Відповідно до п. 30.9 ст. 30 Податкового кодексу України податкова пільга надається шляхом звільнення від сплати податку та збору.
Рішенням Сумської міської ради від 13.01.2015 року №3934-МР "Про встановлення плати за землю на території міста Суми" (із змінами внесеними рішенням Сумської міської ради від 28.01.2015 № 3979-МР "Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 13.01.2015 № 3934-МР") управління капітального будівництва Сумської ОДА, як орган державної влади, звільнено від сплати земельного податку. Зазначене рішення набрало чинності з 01.01.2015 року (пункт 4 рішення), і відповідно до положень пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України має бути наявним у податковій інспекції (а.с.30).
Отже, управління капітального будівництва Сумської ОДА звільнено від його сплати в порядку визначеному чинним законодавством.
У зв'язку з наявністю податкової пільги, до податкових декларацій з плати за землю, поданих УКБ у 2015 році, були додані відомості про пільги на земельний податок, які є додатком до податкової декларації з плати за землю, та були отримані ДПІ, про що є відповідна відмітка.
За приписами пункту 30.6 статті 30 Податкового кодексу України суми податку та збору, не сплачені суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, обліковуються таким суб'єктом - платником податків. Облік зазначених коштів ведеться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Так, відповідно до Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1233, УКБ Сумської ОДА були подані звіти про суми податкових пільг 19.05.2015р. за 1 квартал 2015р. та 05.08.2015р. за 2 квартал 2015р. (а.с.28-29).
З матеріалів справи вбачається, що управлінням КБ Сумської ОДА у 2015 році були подані декларації з плати за землю.
Так, 19.05.2015р. подана податкова декларація з плати за землю, в якій визначено зобов'язання УКБ Сумської ОДА щодо плати за землю (а.с.13-15).
28.05.2015р. УКБ Сумської ОДА була подана уточнююча податкова декларація з плати за землю (а.с.18-22).
05.06.2015р. управлінням КБ була подана податкова декларація з плати за землю, в пункті 6.8 якої були зазначені суми нарахованого земельного податку на 2015 рік, а в пункті 9.8 зазначені суми, що нараховані до зменшення податкового зобов'язання з плати за землю у такому ж розмірі (а.с.23-27).
Посилання податкової інспекції на той факт, що Сумською міською радою не було виконано вимоги п.12.4 ст.12 Податкового кодексу України щодо прийняття до початку бюджетного 2015 року та не подання до ДПІ у м. Сумах до 25.12.2014 року рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов'язань платників податків, а тому УКБ Сумської ОДА не має пільг щодо звільнення від сплати земельного податку, є безпідставним, виходячи зі слідуючого.
Законодавством не визначені правові наслідки порушення вимог п.12.4 ст.12 Податкового кодексу України.
Крім того, порядок оподаткування земельних ділянок був змінений Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі - Закон №71), який набрав чинності з 01.01.2015 року.
Цим законом було скасовано низку пільг із земельного податку для юридичних осіб та змінено порядок справляння плати за землю, а саме плату за землю виключено із переліку загальнодержавних податків і як складову податку на нерухоме майно включено до переліку місцевих податків, встановлення яких здійснюється органами місцевого самоврядування у порядку, визначеному Кодексом.
Таким чином, до 31.12.2014 року плата за землю не була місцевим податком, а тому міські ради не могли встановити пільги органам державної влади, бюджетним закладам, державними установами та подати цю інформацію до контролюючих органів до 25.12.2014р.
Наказом від 28.05.2015 року №379 Державна фіскальна служба України затвердила узагальнюючу податкову консультацію щодо застосування пільг із сплати земельного податку, встановлених відповідним рішенням органу місцевого самоврядування, в якій зазначила, що елементи податку, визначені в пункті 7.1 статті 7 Кодексу, підстави для надання податкових пільг та порядок їх застосування визначаються виключно Податковим кодексом України (пункт 7.4 статті 7 Кодексу).
Відповідно до пункту 284.1 статті 284 Кодексу органам місцевого самоврядування надано повноваження щодо встановлення ставок плати за землю та пільг щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат (пункт 30.2 статті 30 Податкового кодексу України).
Якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право (пункт 284.2 статті 284 Податкового кодексу України).
Також в консультації зазначено, що якщо рішення органу місцевого самоврядування щодо встановлення пільг із сплати земельного податку прийнято, то таке рішення є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами з урахуванням строків, визначених таким рішенням.
З матеріалів справи вбачається, що рішення Сумської міської ради від 13.01.2015 року №3934-МР "Про встановлення плати за землю на території міста Суми" (із змінами внесеними рішенням Сумської міської ради від 28.01.2015 року №3979-МР "Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 13.01.2015 № 3934-МР") діяло з 01.01.2015р. по 31.12.2015 р., у цей період не було скасоване, не було визнане незаконним у судовому порядку, тощо.
Пунктом 5 рішення Сумської міської ради від 13.01.2015 № 3934-МР визначено, що Державна податкова інспекція у м. Сумах головного управління Міндоходів у Сумській області має керуватися цим рішенням у своїй роботі (а.с.30).
Отже, твердження відповідача про відсутність у органів державної влади пільги зі сплати земельного податку шляхом звільнення від його сплати спростовується нормами податкового законодавства (стаття 284 Податкового кодексу України) та наказом ДФС України від 28.05.2015 року № 379.
За приписами статті 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків (п.п. 75.1.1 Податкового Кодексу України).
Так, згідно з цим підпунктом контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.
Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком (ст.76 Податкового Кодексу України).
Отже, податковим законодавством передбачено проведення камеральної перевірки лише виключно з метою перевірки податкової звітності платника податків, а не своєчасної сплати податків та зборів.
З метою перевірки своєчасності, достовірності та повноти сплати податків та зборів Податковим кодексом України передбачено проведення документальної перевірки відповідно до вимог пп.75.1.2 Податкового кодексу України.
Податковим органом не дотримано порядок проведення камеральної перевірки.
Так, відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України).
Разом із тим, пунктом 3 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" визначено наступне: установити, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначене обмеження не поширюється:
- з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;
- з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Таким чином, обмеження стосовно проведення перевірок (в частині їх проведення виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України) стосуються лише підприємств, з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній рік. Підприємства, у яких обсяг доходів перевищує 20 мільйонів гривень за попередній рік, не підпадають під ці обмеження.
Відповідно до пункту 8 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
Матеріали справи свідчать про те, що будь-яких заяв до ДПІ у м. Сумах щодо проведення перевірки управління капітального будівництва Сумської обласної державної адміністрації не подавало, до суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари позивач не відноситься.
Відсутні докази того, що дохід позивача за перевіряємий період перевищує 20млн.грн.
Також, матеріали справи не містять доказів того, що Кабінет Міністрів України надавав дозвіл ДПІ у м. Сумах на проведення камеральної перевірки платіжної дисципліни податкового зобов'язання з плати за землю згідно із податковими деклараціями з плати за землю за 2015 рік управління капітального будівництва Сумської обласної державної адміністрації, або що оскаржувану перевірку проведено згідно рішення суду або згідно вимог Кримінального процесуального кодексу України.
Крім того, відповідно до пунктів 30.7, 30.8 статті 30 Податкового кодексу України контролюючі органи складають зведену інформацію про суми податкових пільг юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та визначають втрати доходів бюджету внаслідок надання податкових пільг. Контролюючі органи здійснюють контроль за правильністю надання та обліку податкових пільг.
Управлінням КБ Сумської ОДА подавалися звіти про суми податкових пільг 20.05.2015р. за 1 квартал 2015р. та 05.08.2015р. за 2 квартал 2015р. відповідно до Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб"єктом господарювання до бюджету у зв"язку з отриманням податкових пільг, затвердженого постановою Кабміну України від 27.12.2010 року №1233.
Отже, управління КБ Сумської ОДА відповідно до вимог законодавства, подавало звіти про суми податкових пільг.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Державна податкова інспекція у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довела правомірності оскаржуваних податкових повідомлень - рішень.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області від 18.09.2015р. №0009391504 та від 15.01.2016р. №0010421504.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, відповідно до платіжного доручення від 25.01.2016 року №11 управлінням капітального будівництва Сумської обласної державної адміністрації був сплачений судовий збір в розмірі 1378 грн. (а.с.3).
Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь управління майна комунальної власності Сумської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області суму судового збору в розмірі 1378 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов управління капітального будівництва Сумської обласної державної адміністрації до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області про скасування податкових повідомлень-рішень -задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Державної фіскальної служби України у Сумській області від 18.09.2015р. №0009391504 та від 15.01.2016р. за №0010421504.
Стягнути на користь управління капітального будівництва Сумської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04014045) за рахунок бюджетних асигнувань державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (код ЄДРПОУ 39563287) суму судового збору в розмірі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови складено 29 лютого 2016 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар