Постанова № 56187970, 24.02.2016, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
24.02.2016
Номер справи
914/2452/15
Номер документу
56187970
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" лютого 2016 р. Справа № 914/2452/15

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

Головуючого суддіДубник О.П.

суддівМарка Р.І.

ОСОБА_1

при секретаріЧудяк Х.В.

розглянув апеляційну скаргу Спільного українсько-польського підприємства у формі ТзОВ Кастелярі б/н та без дати (вх. № 01-05/5422/15 від 24.11.2015 року)

на рішення Господарського суду Львівської області від 28.10.2015 р.

у справі № 914/2452/15 (Головуючий суддя Запотічняк О.Д., судді: Король М.Р., Крупник Р.В.)

за позовом: Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів,

до відповідача: Спільного українсько-польського підприємства у формі (далі СУПП) ТзОВ Кастелярі, м. Львів,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Львівська міська рада, м. Львів

про: демонтаж самовільно встановленого літнього майданчика за адресою: м. Львів, вул. Винниченка, 6.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2 представник (довіреність в матеріалах справи);

від відповідача: ОСОБА_3 представник (довіреність в матеріалах справи);

від третьої особи: не з`явився (належно повідомлений)

Судом розяснено права та обовязки, передбачені ст.ст. 20, 22, 28 Господарського процесуального кодексу України (надалі ГПК України).

Відводів складу суду в порядку ст.20 ГПК України не заявлялось. Заяв про технічну фіксацію судового процесу від учасників судового процесу не надходило, у звязку з чим хід судового засідання фіксується у протоколі.

Третя особа належним чином повідомлена про розгляд справи, про що свідчить повідомлення про вручення поштових рекомендованих відправлень від 27.11.2015р. (а. с. 136), копії списків згрупованих поштових відправлень від 15.01.2016р. та від 17.02.2016р. (а. с. 164, 168).

Розгляд справи неодноразово відкладався, про що виносились відповідні ухвали Львівського апеляційного господарського суду.

Судом розпочато розгляд справи по суті.

Апелянтом заявлене клопотання про зупинення провадження у цій справі до завершення розгляду Львівським апеляційним адміністративним судом його апеляційної скарги в адміністративній справі №876/12006/15 на постанову Галицького районного суду м. Львова від 26.11.2015р. по справі №461/10958/15а за позовом СУПП ТзОВ Кастелярі до Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання дій незаконними та зобовязання до вчинення дій.

Представник позивача заперечив проти задоволення клопотання, зазначивши, зокрема, що відповідач вперше звернувся з заявою про продовження терміну розміщення відкритого літнього майданчика після спливу 31.10.2014р. діючого терміну 12.12.2014р., відтак, вважає, що адміністративна справа не повязана з даною справою.

Суд відклав розгляд цього клопотання до зясування обставин справи з метою зясування, чи повязані господарська та адміністративна справи між собою, після чого відмовив у задоволенні клопотання про зупинення провадження в даній господарській справі, виходячи із нижче встановленого.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 28 жовтня 2015 року у справі №914/2452/15 (головуючий суддя: Запотічняк О.Д., судді: Король М.Р., Крупник Р.В.) позов Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради до СУПП ТзОВ «Кастелярі» за участю третьої особи на стороні позивача Львівської міської ради, про демонтаж самовільно встановленого літнього майданчика задоволено повністю.

Місцевим господарським судом встановлено, що укладений між Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики та СУПП ТзОВ Кастелярі договір №337/82-10 від 21 грудня 2011р. на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення закінчив свою дію 30.10.2014р. Так само 31.10.2014р. закінчилась дія дозволу №337/82-10 на розміщення відкритого літнього майданчика (додаток №8 до договору). Враховуючи положення п. 6 ст.16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п.1.2, п.1.3, п.6.1.2. «Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності» (надалі Порядок), затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 05.03.2009р. № 2452 (зі змінами), місцевим судом задоволено позовні вимоги.

Відповідач не згідний з ухваленим рішенням і вважає його прийнятим на підставі не повністю досліджених доказів, з порушенням норм матеріального права при недотриманні норм процесуального права. Відповідач обгрунтовує свою апеляційну скаргу тим, що 12 грудня 2014 року було подано звернення до Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради про продовження терміну дозволу на розміщення відкритого літнього майданчика, за адресою м.Львів, вул.Винниченка,6, і йому було відмовлено. Апелянт мотивує свою вимогу тим, що у Порядку міститься виключний перелік документів, які подаються до заяви на отримання дозволу і перелік підстав для відмови у наданні дозволу на влаштування літнього майданчика є виключним, і не передбачено відмову у звязку із не поданням додаткових погоджувальних документів, як-от, висновків від Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради.

Порушенням норм процесуального права відповідач зазначає не задоволення його клопотання про зупинення провадження у справі.

У відзиві на апеляційну позивач, зокрема, вважає доводи апелянта безпідставні, оскільки відповідно до Порядку дія дозволу починається з 1-го квітня поточного року і закінчується 1 листопада. Крім цього, термін дії договору на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення закінчився 31.10.2014р., після чого орендар зобовязаний протягом 20 днів після закінчення терміну дії дозволу перереєструвати його, однак лише 12.12.2014р., відповідач звернувся до управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради з відповідним листом, відтак літній майданчик вважається самочинно встановленим і позивачем видано розпорядження №198 від 17.06.2015р. про його демонтаж.

Як вірно встановлено місцевим господарським судом, і не заперечується сторонами по справі, між управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради та СУПП ТзОВ Кастелярі укладено договір №337/82-10 від 21 грудня 2011р. на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення. Згідно п. 7 даного договору термін його дії встановлюється з 02.11.2011р. до 31.10.2012р., з 01.11.2012р. до 31.10.2013р., з 01.11.2013р. до 31.10.2014р.

Умовами договору не передбачено автоматичної пролонгації його дії. Відповідно до п. 6.9 договору після закінчення терміну його дії подальші взаємовідносини сторін регулюються укладенням нового договору.

Відповідно до дозволу №337/82-10 (додаток №8 до договору) на розміщення відкритого літнього майданчика, продовженого 5 грудня 2011р., управлінням архітектури департаменту містобудування на підставі рішення комісії зі встановленням літніх майданчиків у м.Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності від 17.10.2011р. та від 28.11.2011р. термін дії дозволу на розміщення відкритого літнього майданчика площею 36,9 кв. м на вул. Винниченка, 6 у м.Львові встановлено на три роки з 02.11.2011р. до 31.10.2012р., з 01.11.2012р. до 31.10.2013р., з 01.11.2013р. до 31.10.2014р.

Умовами договору визначено, що орендар зобовязується не встановлювати обєкти соціально-культурного, торговельного та іншого призначення без дозволу на їх розміщення. (п.2.2.1 Договору)

Після закінчення терміну дії дозволу протягом 20 днів проводиться перереєстрація у Орендодавця (п.2.2.4 Договору).

Орендар зобовязується демонтувати обєкти соціально-культурного, торговельного та іншого призначення при скасуванні дозволу, після закінчення терміну дії дозволу або цього Договору, а також у разі виникнення потреби для реконструкції, ремонту будівництва на місці розташування обєктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення. (п.2.2.5 Договору)

12 грудня 2014 року СУПП ТзОВ «Кастелярі» звернулось до Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради щодо продовження терміну розміщення відкритого літнього майданчика. За результатами розгляду заяви апелянту відмовлено у продовження дозволу, у звязки з тим, що попередньо потрібно отримати висновок управління охорони історичного середовища щодо можливості його подальшого розміщення.

4 березня 2015 року позивач висунув вимогу про демонтаж літнього відкритого майданчика в термін до 1 квітня 2015 року., оскільки відповідачу було відмовлено у продовженні дії паспорту на подальшу торговельну діяльність з літнього майданчика на вул.Винниченка, 6.

4 червня 2015 року інженером КП «Адміністративно-технічне управління складено протокол « 5-024б про адміністративне правопорушення, яке передбачено ст.152 Кодексу України про адміністративне правопорушення, у звязку із самовільним встановленням літнього майданчику на вул.Винниченка.6 відповідачем.

17 червня 2015 року розпорядженням Личаківської районної адміністрації у звязку із закінченням 31.10.2014 року терміну дії Договору на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення обєктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, зобовязано СУПП ТзОВ «Кастелярі» добровільно демонтувати самочинно встановлений літній майданчик за адресою м.Львів, вул.Винниченка, 6. Однак це розпорядження відповідачем не виконане.

2 липня 2015 року адміністративною комісією Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради видано постанову №101 про притягнення до адміністративної відповідальності директора СУПП ТзОВ «Кастелярі» та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн.

Відповідно до п.5 ст.16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» №2807-IV від 06.09.2005 р. (зі змінами) (далі Закон №2807-IV) на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.

Згідно ч. 1, 3, 4 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦК України особа здійснює цивільні права у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно ч. 1, 4 ст. 20 Закону №2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997р. №280/97-ВР (далі Закон №280/97-ВР) акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Порядок регламентує набуття дозволів на розміщення літніх майданчиків

Відповідно до п. 3.4. Порядку (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) після закінчення сезонного періоду субєкт підприємницької діяльності зобовязаний забезпечити демонтаж літнього майданчика. В окремих випадках, за рішенням комісії, якщо літній майданчик не розташований на проїжджій частині вулиць пішохідної зони міста та не створює перешкод для механічного прибирання снігу, сміття, літні майданчики можуть не демонтовуватись. У цьому разі субєкт підприємницької діяльності сплачує орендну плату за користування конструктивними елементами благоустрою впродовж року.

Контроль за дотриманням цього Порядку здійснюють районні адміністрації за місцем знаходження літнього майданчика (п.4.1 Порядку).

Відповідно до п.4.2 цього Порядку районні адміністрації здійснюють контроль відповідності фактично встановлених літніх майданчиків погодженим проектам, звертаються до субєктів підприємницької діяльності з вимогою щодо усунення порушень у визначений термін, а у разі невиконання цієї вимоги вносять подання управлінню архітектури департаменту містобудування про скасування дозволу, забезпечують демонтаж літніх майданчиків на підставі рішення суду.

У разі невиконання у зазначений термін вимог припису про усунення виявлених порушень цього Порядку районні адміністрації звертаються до суду з позовом про примусовий демонтаж літнього майданчика. (п.6.2 Порядку)

Положення п.6.4 вказаного Порядку зазначає, що демонтажу підлягають самочинно встановлені літні майданчики, літні майданчики, на розміщення яких закінчився термін дії дозволів або термін дії договорів на оренду конструктивних елементів благоустрою та літні майданчики, на демонтаж яких є відповідне рішення суду.

Зважаючи на те, що договір на право тимчасового користування конструктивними елементами благоустрою припинив свою дію, строк дії дозволу на розміщення відкритого літнього майданчика також закінчився, а також те, що наявними матеріалами справи підтверджується, що вимоги розпоряджень районної адміністрації відповідач не виконав, дозвільних документів, які б підтверджували правомірність встановлення літнього майданчика відповідач суду не надав, як і не надав доказів добровільного демонтажу та виконання приписів і розпоряджень Личаківської районної адміністрації, суд вважає недоведеними твердження апелянта, що рішення місцевого господарського суду є прийнятим на підставі не повністю досліджених доказів, з порушенням норм матеріального права при недотриманні норм процесуального права.

Усе викладене дає підстави для залишення без задоволення апеляційної скарги, у звязку із чим згідно із ст. 49 ГПК України на апелянта покладаються судові витрати.

Керуючись ст. ст. 103, 105 ГПК України, ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Львівської області від 28.10.2015 р. у цій справі без змін.

2. Судові витрати покласти на Спільне українсько-польське підприємство у формі ТзОВ Кастелярі.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом ХІІ-І Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови підписано 29.02.2016р.

Головуючий суддяДубник О.П.

СуддяМарко Р.І.

СуддяМатущак О.І.