ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2016 року справа № 823/5369/15
09 год. 30 хв.
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
секретар судового засідання – Будченко А.Ю.,
за участю представників:
позивача – не з’явився,
відповідача – не з’явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до товариства з обмеженою відповідальністю “Нік Лізинг” про стягнення штрафу,
встановив:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг подала позов, в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Нік Лізинг” до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 “Надходження до загального фонду державного бюджету”, код бюджетної класифікації за доходами 21081100 “Адміністративні штрафи та інші санкції”, символ звітності 106) штраф у сумі 17000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 94/16/03/01-ЛК від 06.07.2015 на відповідача накладено штраф у розмірі 17000 грн, який у встановлений термін в добровільному порядку не сплачений, що є підставою для стягнення штрафу в судовому порядку.
Додатково в адміністративному позові просив розглянути справу без участі його представника.
Представник відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з’явився, причини неявки суду невідомі, заява відповідача про розгляд справи без участі представника відсутня.
У зв’язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Повно, всебічно, об’єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Нік Лізинг”, як суб’єкт господарювання – юридична особа, ідентифікаційний код 39496415, зареєстроване 18.11.2014.
11 червня 2015 року посадовими особами позивача відповідно до пунктів 1.11 та 4.2 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/22424, складено акт про правопорушення, вчинені ТОВ “Нік лізинг” на ринку фінансових послуг № 94/16/03-ЛК.
Відповідно до вказаного акту відповідачем не надано звітні дані за 1 квартал 2015 року, що свідчить про порушення вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг, а саме: пунктів 2.3, 2.5 розділу 2, пункту 4.1 розділу 4 та пункту 5.2 розділу 5 Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб’єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27 січня 2004 року № 27 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 6 квітня 2004 р. за № 431/9030, в частині неподання звітних даних до Нацкомфінпослуг.
Вказаний акт направлений на адресу відповідача 12.06.2015.
06 липня 2015 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на підставі зазначеного акту та статті 39, пункту 3 частини 1 статті 40, пункту 2 частини 1 статті 41, частини 1 статті 42 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” прийнята постанова № 94/16/03/01-ЛК про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, якою до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 17000 грн.
Вищезазначена постанова 06.07.2015 за вихідним № 3975/16-8 направлена відповідачу.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до статті 39 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Згідно статті 40 цього Закону Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такий захід впливу, як накладення штрафу в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закон.
Відповідно до частини 1 статті 41 вказаного Закону уповноважений орган застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за: провадження діяльності на ринках фінансових послуг, для якої законом встановлені вимоги щодо одержання ліцензії та/або реєстрації, без відповідної ліцензії та/або реєстрації - у розмірі від 1000 до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпорядження, рішення Уповноваженого органу про усунення порушення щодо надання фінансових послуг - у розмірі від 100 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з пунктами 2.3, 2.5 розділу ІІ Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб’єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27 січня 2004 року № 27, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 6 квітня 2004 р. за № 431/9030, лізингодавці подають до Нацкомфінпослуг квартальну звітність. Лізингодавці подають квартальну звітність до Нацкомфінпослуг до 20 числа місяця включно, наступного за звітним кварталом.
Пунктом 4.1 розділу IV та пунктом 5.2 розділу V вказаного Порядку визначено, що звітність лізингодавця подається на останній день звітного кварталу та містить: титульний аркуш (додаток 14); довідку про обсяг та кількість укладених та виконаних договорів з надання фінансових послуг (додаток 5); довідку про обсяги та кількість наданих фінансових послуг за договорами фінансового лізингу (додаток 6); електронні файли, структура, формат та опис полів яких встановлені Нацкомфінпослуг.
Фінансові компанії та лізингодавці подають звітність, передбачену цим Порядком, в електронній та паперовій формах. У разі подання звітності у вигляді електронних документів з дотриманням вимог Закону України “Про електронні документи та електронний документообігц звітність у паперовій формі до Нацкомфінпослуг не подається та не застосовуються вимоги, передбачені пунктами 5.1, 5.6 та абзацом другим пункту 5.13 цього розділу. Обов’язковим реквізитом такої звітності є електронний цифровий підпис відповідно до Закону України “Про електронний цифровий підпис”.
Як свідчать матеріали справи, станом на 11.06.2015 до Нацкомфінпослуг не надходили звітні дані в електронній та паперовій формі товариства з обмеженою відповідальністю “Нік Лізинг”, а тому застосування до відповідача штрафних санкцій є обґрунтованим.
Частинами 2, 3 статті 41 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” передбачено, що рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 94/16/03/01-ЛК від 06.07.2015 в передбаченому законом порядку оскаржена не була. Докази добровільної сплати штрафу відповідачем не надані.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 – 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Нік Лізинг” (18002, Черкаська область, м. Черкаси, бул. Шевченка, 266/1, оф. 402, ідентифікаційний код 39496415) на користь Державного бюджету України через Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, 3, ідентифікаційний код 38062828) на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 “Надходження до загального фонду державного бюджету”, код бюджетної класифікації за доходами 21081100 “Адміністративні штрафи та інші санкції”, символ звітності 106, штраф у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.О. Гаврилюк
Постанова складена у повному обсязі 29.02.2016.