ЗОЛОЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 622/1508/15-а
2-а/622/8/2016
ПОСТАНОВА
іменем України
22.02.2016 року смт.Золочів
Золочівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Юхименко О.М.,
За участі секретаря - Озерської Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Золочівському районі Харківської області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
14 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом в якому просила визнати неправомірною відмову УПФУ в Золочівському районі Харківської області у здійсненні йому перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку. Зобов'язати УПФУ в Золочівському районі Харківської області здійснити перерахунок раніше призначеної їй пенсії, відповідно до довідки про заробітну плату №05-11/600 від 23.11.2015 року у розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку з 01 квітня 2014 року до часу прийняття рішення суду та стягнути з відповідача судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог вказала, що вона перебуває на обліку в УПФУ в Золочівському районі Харківської області та отримує з 2014 року пенсію державного службовця яку було призначено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» за наявності стажу державної служби понад 34 роки. На підставі заяви про призначення пенсії від 01.04.2014 року їй було обчислено пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», але без врахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку. Звернувшись із заявою до УПФУ щодо здійснення перерахунку пенсії, листом від 01.12.2015 року №3869-02/13 їй було відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку з посиланнями на ст. 33 ЗУ «Про державну службу» та постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 р., відповідно до яких, нібито не включено зазначені виплати до складу заробітної плати з чим позивачка не згодна та у зв'язку з чим і звернулася до суду.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити. Пояснила, що відмова управління пенсійного фонду України в Золочівському районі Харківської області у перерахунку їй пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану є неправомірною.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала та пояснила, що на момент звернення позивача за призначенням їй пенсії діяла норма ЗУ «Про державну службу», згідно якої пенсія державним службовцям призначалася у розмірі 80% від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року- страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На момент звернення позивача порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця було врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». До вищезазначених нормативно-правових актів на час звернення позивача змін щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, що враховуються при обчисленні заробітної плати для призначення пенсії, внесено не було. Такі види виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та компенсація за невикористану відпустку не включаються до заробітної плати державного службовця при призначенні пенсії відповідно до Закону. Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону. При цьому затвердження нових форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення пенсії державним службовцям, не є підставою для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії державним службовцям.
Суд, вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи прийшов до наступного.
Частиною 2 ст. 11 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу і не може виходити за межі позовних вимог.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серія НОМЕР_1 від 06.05.2014 року, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Золочівському районі Харківської області та отримує пенсію, згідно Закону України «Про державну службу» за наявності стажу державної служби понад 34 роки.
На підставі заяви про призначення пенсії від 01.04.2014 р. позивачці було обчислено пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» але без врахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
23.11.2015 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в Золочівському районі Харківської області із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії, надавши довідку про заробітну плату від 23.11.2015р. №05-11/600 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Листом від 01.12.2015р. №3869-02/13 позивачці було відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та постанови КМУ „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000р., відповідно до яких, нібито не включено зазначені виплати до складу заробітної плати.
Суд, вважає таке посилання безпідставним тому, що згідно до положень частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. А також за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Враховуючи стаж державної служби 34 роки їй було призначено пенсію в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати державного службовця.
Положення частини першої статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до положень статті 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Положеннями частини шостої статті 33 Закону „Про державну службу" визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною сьомою статті 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно приписів статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника. При цьому, даним Законом передбачено, що Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.
Відповідно до положень частини 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» № 1078 від 17 липня 2003 року індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Відповідно до вищевказаних норм права, суми індексації заробітної плати, на які також були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - підлягають врахуванню під час обчислення пенсії державного службовця.
Судом встановлено, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, одноразова премія та індексація, які позивачці виплачувались, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачувалися за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого в Державному бюджеті України, а також, враховувалися при обчисленні середнього заробітку, на них нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Таким чином, позов в цій частині підлягає задоволенню. Позовні вимоги в частині моменту, з якого необхідно здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, а саме з 01.04.2014 року, тобто з моменту призначення пенсії останній, не підлягає задоволенню, оскільки перерахунок та виплата пенсії здійснюється з моменту звернення до Управління пенсійного фонду України в Золочівському районі Харківської області з заявою щодо здійснення перерахунку такої, тобто з 23.11.2015 року.
Керуючись ст. ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 2, 17, 104, 105, 106 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати дії УПФУ в Золочівському районі Харківської області неправомірними.
Зобов'язати УПФУ в Золочівському районі Харківської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, відповідно до довідки про заробітну плату №05-11/600 від 23.11.2015 року у розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку з 23.11.2015 року по день прийняття рішення.
Стягнути з УПФУ в Золочівському районі Харківської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 487, 20 грн.
В іншій частині позову відмовити.
Суддя О. М. Юхименко