справа № 566/1388/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 лютого 2016 року Млинівський районний суд
Рівненської області
у складі:
одноособово - головуючого судді Лободзінського А.С.
за секретаря - Драган Л.М.
з участю : представника позивача - ОСОБА_1,
відповідача - Чугаєвської І.П.,
представника третьої особи - Пруса А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Млинів Рівненської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Млинівського районного управління юстиції Рівненської області Чугаєвської Інни Петрівни про визнання незаконним і скасування рішення старшого державного виконавця відділу ДВС Млинівського РУЮ в Рівненській області та зобов'язання вчинити дії для виконання судового рішення, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Управління пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області, -
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2015 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом про визнання незаконним і скасування рішення старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Млинівського районного управління юстиції та зобов'язання вчинити дії для виконання судового рішення.
Мотивуючи позов зазначила, що 27 листопада 2015 року отримала у відділі державної виконавчої служби Млинівського районного управління юстиції Рівненської області постанову від 16 листопада 2015 року про закінчення виконавчого провадження № 43285519 за виконавчим листом № 566/44/14-а, який був виданий Млинівським районним судом Рівненської області 06 травня 2014 року, про зобов'язання, з 1 січня 2014 року, Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі здійснити перерахунок її пенсії, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" та проводити виплату щомісячно, у відповідних розмірах: 100 відсотків мінімальної пенсії за віком та 10 мінімальних пенсій за віком, виходячи із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком на момент виплати.
Відповідно до тексту вказаної вище постанови Управлінням Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області заявниці (стягувачу) ОСОБА_4 на виконання вище названого судового рішення та під час його примусового виконанання здійснено перерахунок пенсії в розмірі 26 021 грн. 58 коп., виплата якої буде здійснена після надходження відповідних коштів із Державного бюджету України.
Вважає, що всупереч вимогам ст. 2, ст. 11, ст. 25, ст. 27, ст. 30, п.11 ч.1 ст. 49, ч. 2 ст. 75, 89Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відділу державної виконавчої служби Млинівського районного управління юстиції Рівненської області Чугаєвська І.П. в ході примусового виконання виконавчого листа № 566/44/14-а, виданого на виконання постанови Млинівського районного суду Рівненської області від 10.10.2014 року та постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 01.04.2014 року вжила не всі заходи примусового виконання, передбачені Законом України «Про виконавче провадженя». Постанову суду виконано лише частково в частині зобов'язання УПФ України в Млинівському районі здійснити перерахунок пенсії. Виплату перерахованої пенсії не проведено. Відтак, судове рішення не виконано в повному обсязі.
Просить суд визнати незаконною постанову старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Млинівського районного управління юстиції Рівненської області Чугаєвської Інни Петрівни від 16 листопада 2015 року про закінчення виконавчого провадження № 43285519 з примусового виконання рішення суду за виконавчим листом № 566/44/14-а, виданим 06.05.2014 року Млинівським районним судом Рівненської області про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області здійснити перерахунок пенсії, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" та проводити виплату щомісячно, у відповідних розмірах: 100 відсотків мінімальної пенсії за віком та 10 мінімальних пенсій за віком, виходячи із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком на момент виплати, з 1 січня 2014 року.
Просить також скасувати постанову старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Млинівського районного управління юстиції Рівненської області Чугаєвської Інни Петрівни про закінчення виконавчого провадження № 43285519 від 16 листопада 2015 року, як незаконну.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби Млинівського районного управління юстиції Рівненської області відновити виконавче провадження № 43285519 з примусового виконання рішення суду за виконавчим листом №566/44/14-а виданим 06.05.2014 року Млинівським районним судом Рівненської області про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області з 1 січня 2014 року провести перерахунок пенсії, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" та проводити виплату щомісячно, у відповідних розмірах: 100 відсотків мінімальної пенсії за віком та 10 мінімальних пенсій за віком, виходячи із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком на момент виплати.
В судове засідання позивач не з'явилася, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав зазначених у позовній заяві.
Відповідач - старший державний виконавець відділу ДВС Млинівського районного управління юстиції Чугаєвська І.П. проти задоволення позову заперечувала, зазначивши, що винесла постанову про закінчення виконавчого провадження № 43285519 від 16 листопада 2015 року у відповідності до норм чинного законодавства, оскільки від УПФ надійшло повідомлення про здійснення перерахунку пенсії. Провести виплату пенсії було неможливо через відсутність коштів на ці цілі у Державному бюджеті. Просила відмовити у задоволенні позовних вимог за їх безпідставністю.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Управління пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області заперечував проти задоволення позовних вимог, вказавши, що вимоги позивача про перерахунок пенсії виконані, а виплата пенсії буде проведена після надходження відповідних коштів із Державного бюджету України, у зв'язку з чим просить відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у письмовому запереченні проти позову.
Вважає, що законом № 1622 - VIII від 31.07.2014 « Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет на 2014 рік» доповнено пунктами 6- 7 Прикінцеві положення Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік ( які набрали чинності 03.08.14), якими передбачено, що норми і положення статтей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міінстрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Аналогічна норма закріплена в прикінцевих положеннях Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік » від 28.12.2014 № 80 - VIII.
Враховуючи вищевикладене, з 02.08.2014 року виплата пенсії позивачу здійснюється відповідно до норм чинного законодавства, якими регулюються дані правовідносини, а саме: постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі цього виплата основної та додаткової пенсії інвалідам 1 групи, які не є учасниками ліквідації аварії здійснюється в наступному розмірі:
- основна пенсія - 150 % прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність;
- додаткова пенсія - 341,64 грн..
Управління зазначає, що саме на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок здійснювати перерахунок пенсії у спосіб, визначений чинним законодавством, до втрати позивачем такого права, або внесення змін в законодавство. ( ухвала Житомирського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2011 року по справі № 2а/1770/4238/2011).
Щодо невиконання судового рішення управлінням в частині невиплати грошових коштів, то за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, невиконання судового рішення не може вважатися таким, що мало місце без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів, (постанова Верховного суду України від 20.10.15 по справі №21-4539).
Вважає, що постанова державного виконавця від 16.11.2015 за №43285519 про закінчення виконавчого провадження, щодо виконання рішення суду прийнята у спосіб та в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження» .
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача, дослідивши письмові докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження», яка регламентує порядок виконання рішень зобов'язального характеру, після відкриття виконавчого провадження державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення.
У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому, на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону.
У разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.
Таким чином, стаття 75 вказаного закону передбачає умови і порядок здійснення примусового виконання рішення зобов'язального характеру та послідовність виконавчих дій, після проведення яких можливе винесення постанови про закінчення виконавчого провадження.
Проте, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що ці умови та порядок не були додержані відповідачем з огляду на таке.
Як вбачається із виконавчого листа, що підлагає примусовому виконанню у даній справі, управління Пенсійного фонду України зобов'язано з 1 січня 2014 року провести перерахунок ОСОБА_4 пенсії, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" та проводити виплату щомісячно, у відповідних розмірах: 100 відсотків мінімальної пенсії за віком та 10 мінімальних пенсій за віком, виходячи із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком на момент виплати.
Отже, примусове виконання рішення передбачало здійснення не лише перерахунку, а й виплату таких сум. Незважаючи на це, рішення в частині виплати належних ОСОБА_4 сум перерахованої пенсії не виконано. При цьому, відповідач покликається на наявність поважних причин, через які позивачці не виплачено ці суми, зокрема на відсутність в УПФ у Млинівському районі бюджетних асигнувань на вказані цілі .
Той факт, що рішення суду виконано не в повному обсязі через відсутність коштів підтверджується інформацією УПФ України у Млинівському районі №115/04 від 19.01.2016 року. (а.с.19- 21)
Проте, з таким твердженням погодитись не можна, оскільки згідно п.26 рішення Європейський суду з прав людини від 8 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань. Тому, така причина не може вважатись поважною, у зв'язку з чим державним виконавцем повинні бути проведені всі вичерпні заходи спрямовані на виконання судового рішення, передбачені Законом України «Про виконавче провадження». Як видно з матеріалів справи цього зроблено не було. Не з'ясовувалось та не перевірялось питання наявності цих коштів на рахунках боржника, а також питання про можливість зміни способу і порядку виконання судового рішення в разі їх відсутності.
Згідно ч.1 ст.11 Закону України «Про виконавче провадження» Державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ст. 2 ч.3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони в тому числі на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Враховуючи вище наведене, суд прийшов до висновку, що постанова про закінчення виконавчого провадження винесена відповідачем без додержання вище вказаних норм закону, оскільки ним не вжито в повному обсязі всіх можливих зходів, спрямованих на примусове виконання судового рішення, а тому таку постанову слід визнати незаконною та скасувати.
Щодо вимог позивача про відновлення виконавчого провадження № 43285519 та зобов'язання відповідача здійснити дії спрямовані на повне виконання судового рішення , суд відмічає наступне.
Оскільки постанова про закінчення виконавчого провадження підлягає скасуванню, то, відповідно, виконавче провадження з примусового виконання рішення суду за виконавчим листом №566/44/14-а, виданим 06.05.2014 року Млинівським районним судом Рівненської області, слід відновити і зобов'язання відділ ДВС Млинівського районного управління юстиції здійснити виконання виконавчого листа у відповідності до судового рішення.
В той же час, як зазначено у судовому рішенні, управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області зобов"язано провести перерахунок з 1 січня 2014 року пенсії, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" та проводити виплату щомісячно, у відповідних розмірах: 100 відсотків мінімальної пенсії за віком та 10 мінімальних пенсій за віком, виходячи із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком на момент виплати.
Отже, мінімальний розмір пенсії за віком згідно рішення суду, має нараховуватись, виходячи із законодавчо визначеного розміру на час такого нарахування.
Відповідно до Закону № 1622 - VIII від 31.07.2014 « Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет на 2014 рік», Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік » від 28.12.2014 № 80 -VIII, Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" норми ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" зазнали змін.
За правилом ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції закону N 76-VIII ( 76-19 ) від 28.12.2014 , особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.3 ст.54 Закону Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Згідно ст. 6 - 8 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 31.07.2014 року норми і положення ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Цей закон набирав чинності з дня наступного за днем його опублікування.
Як видно із наведених положень закону, починаючи з 02.08.2014 року розмір пенсії, виплачуваної згідно ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" зазнав законодавчих змін і визначається розміром , встановленим Кабінетом Міністрів України.
Таким чном, суд погоджується з посиланнями відповідача про те, що з 02.08.2014 року нарахування і виплата ОСОБА_4 пенсії згідно із судовим рішенням має здійснюватись у розмірах: 100 відсотків мінімальної пенсії за віком та 10 мінімальних пенсій за віком, виходячи із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, що існував до 01.08.2014 року включно, а починаючи з 02.08.2014 року у розмірах, виходячи з розміру, встановленого Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
При цьому, право на пенсію ОСОБА_4, встановлене постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 01.04.2014 року за останньої зберігається. Однак, нарахування цієї пенсії має здійснюватись у розмірі, який відповідає застосуванню ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", чинних на час нарахування цієї пенсії.
З цих підстав, суд приходить до висновку, що в частині позовних вимог ОСОБА_4 про зобов'язання УПФ України в Млинівському районі проводити виплати щомісячно в розмірах 100 відсотків мінімальної пенсії за віком та 10 мінімальних пенсій за віком, виходячи із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком після 02.08.2014 року в такому ж розмірі, що й існував до 02.08.2014 року, до задоволення не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст .2, 4, 6, 8-12, 14, 71, 128, 158, 163, 167, 181 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_4 до старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Млинівського районного управління юстиції Рівненської області Чугаєвської Інни Петрівни про визнання незаконним і скасування рішення старшого державного виконавця відділу ДВС Млинівського РУЮ в Рівненській області та зобов'язання вчинити дії для виконання судового рішення, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Управління пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області - задовольнити частково.
Визнати незаконною постанову старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Млинівського районного управління юстиції Рівненської області Чугаєвської Інни Петрівни від 16 листопада 2015 року про закінчення виконавчого провадження №43285519 з примусового виконання рішення суду за виконавчим листом №566/44/14-а виданим 06.05.2014 року Млинівським районним судом Рівненської області про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області з 1 січня 2014 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_4, відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" та проводити виплати щомісячно, у відповідних розмірах : 100 відсотків мінімальної пенсії за віком та 10 мінімальних пенсій за віком, виходячи із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсіїза віком на момент виплати.
Скасувати постанову старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Млинівського районного управління юстиції Рівненської області Чугаєвської Інни Петрівни про закінчення виконавчого провадження №43285519 від 16 листопада 2015 року, як незаконну.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби Млинівського районного управління юстиції Рівненської області відновити виконавче провадження №43285519 з примусового виконання рішення суду за виконавчим листом №566/44/14-а виданим 06.05.2014 року Млинівським районним судом Рівненської області та здійснити виконання судового рішення відповідно до чинного законодавства станом на 02.08.2014 року включно.
В решті позовних вимог ОСОБА_4 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Млинівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення.
СУДДЯ: